· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Generatii de copii parinti.com >Generatia 2010 > Minunile mamicilor din 2010! capitolul 246
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  »
subiect nou  raspunde
autor Minunile mamicilor din 2010! capitolul 246     
DANONINO

Copii
Sara Andreea: 12 ani, 5 luni
Luca Daniel: 10 ani, 7 luni

04.04.2013 12:24     citat 

Mamy, si Luca are tot 94 cm si 13 kg. Eu zic ca este ok.

sus

Denunta
dincamsimona

Copii
Matei Alexandru: 13 ani
Victor Adrian: 10 ani, 7 luni

04.04.2013 2:49     citat 

Clau..asa si eu cu timpul petrecut cu ei. Eu am noroc ca se joaca impreuna. Dar sunt momente cand nu vor frate decat cu mine. Si nu pot "scapa" de ei. Am observat ca daca le dau atentie imediat dupa ce se trezesc de ex..si ma joc cu ei o ora (maxim) dup-aia se plictisesc si incearca sa isi gaseasca activitati departe de mine rad
Probabil ca ii obosesc repede

sus

Denunta
mami_happy02

Copii
D: 12 ani, 5 luni
E: 10 ani, 8 luni

04.04.2013 5:13     citat 

Pediatra lui mai degraba de kilograme si-a facut griji decat de inaltime. El mananca f bine. Orice..si in cantitati cel putin egale cu ale lui frate-su mai mare.
Pt ea e un mic semn de intrebare pe care vrea sa-l elimine.
De inaltime nu a zis nimic deocamdata..desi ii sta si-acolo un semn de intrebare ptr ca lui Edi i s-a inchis fontanela la 6 luni jumate-7. Mie tot acolo imi sta mintea. La inaltime nu a putut sarspunda ca deh, seamana cu parintii,ptr ca eu am 1,71 si sotul are 1.78, deci nu suntem chiar scunzi.

In legatura cu timpul petrecut cu ei...ma joc,ma plictisesc, iar ma joc...dar e clar ca in ultima perioasa ma plictisesc din ce in ce mai des sa ma joc cu ei..aceleasi jocuri la cerere ma dispera. daca propun altceva nu vor. Incerc pe cat posibil sa diversific.Depinde mult de toanele mele, ale lor, dar in media..pe zi petrec cu ei undeva intre 2-3-4(maxim) ore. O fi mult, o fi putin..nu'sh,eu insa atata pot! ii indemn sa se joace impreuna si le dau idei de joaca si mai scap si eu asa scot limba

Nino..macar sta bine cu kilogramele scot limba . poate nici voi nu sunteti inalti confuz

sus

Denunta
DANONINO

Copii
Sara Andreea: 12 ani, 5 luni
Luca Daniel: 10 ani, 7 luni

04.04.2013 7:06     citat 

Nu nu sunte inalti, Sara este mai inalta decat varsta ei are cam 112-114 si 20 kg, cam grasuta zic eu are putina burtica rad . Luca nu ii seamana, este mai scund dar nu imi fac probleme, Sara la 2 ani si 10 luni avea 99 cm.

sus

Denunta
mami_happy02

Copii

04.04.2013 11:18     citat 

Exact atata avea si David la 2 ani si 10 luni, tot 99 cm. Si acu, la fel ca si Sara, are 111cm-112,pe-acolo..nu sta drept si cuminte cand il masor, dar are mai putine kg, insa e f ok pt mine (are 17.700 kg)

sus

Denunta
claudis

Copii
M: 10 ani, 8 luni

05.04.2013 9:01     citat 

Neata

lavinia nu e rau ca s-a atasat mai mult si de tatic..si Matei a inceput sa il iubeasca pe tati..inainte nici nu il interesa prezenta lui...Bine ...si acum ma prefera pe mine scot limba

Simo Uite ce bine e cand sunt doi scot limba

mami am alergie deja la pediatrele care " se streseaza" ...mai mult ne streseaza pe noi cu greutatea copiilor... scot limba
Matei de cand s-a nascut a avut " probleme" cu greutatea...si m-am stresat ca fraiera...pt. ca si dupa alaptat excusiv..si cu alimentatie bogata si diversa...chiar si anul in care a fost pe regim s-a dezvoltat in acelasi ritm... prostit

Mai spuneti-mi ce le dati la masa de seara sa manance daca puteti.....

sus

Denunta
mami_happy02

Copii

05.04.2013 2:46     citat 

Claudia, cam ii dau orice, in functie de ce a mancat pe ziua respectiva. Ba iaurt cu paine si unt cu miere, ba supa/ciorba, ba o mancare cu mamaliga sau cu paine.
Fructe nu dau seara (decat banana)
Ora de cina e in functie de daca a dormit sau nu la pranz: daca nu a dormit la pranz atunci serveste cina la ora 19. Daca a dormit la pranz, va manca la 21 juma, ca la 22 sa fie in pat deja.

sus

Denunta
mami_happy02

Copii

05.04.2013 3:00     citat 

meniul pe azi la baieti:

dimineata(pe la 8 ) au mancat cate juma de para si cate juma de banana. la ora 10 juma au mancat macaroane cu telemea rasa si miere. la ora 13 juma piure de cartofi cu cate un ou de gaina cu salata (salata verde, varza, marar, morcov), apoi o cescuta de lapte de soia.
Acu m-am chinuit sa-i culc la pranz de la 14 la 15..am renuntat.
I-am lasat la joaca. La ora 16 juma vor manca salata de fructe: dintr-o banana, un mar mare, kiwi.
Vom iesi la plimbare..la ora 19 o sa le dau iaurt cu cate o felie de paine cu unt si miere sau s-ar putea sa ceara sandwich(paine usor prajita, o feliuta subtire de cascaval facut de tzarani, somon afumat, salata verde) cu lapte de soia(indulcit cu miere si pun faina de roscove)

Eu le-am scos laptele de vaca de tot

sus

Denunta
cry_styna

Copii
Miruna Maria: 10 ani, 2 luni
Karina-Ioana: 7 ani, 11 luni

05.04.2013 3:34     citat 

azi Mi a mancat paine+cascaval+ ketchup(uneori mananca si cu sos de rosii facut de noi)
mai tarziu un pic de banana si un covrig cu mac
la pranz cartofi copti cu salata de verdeturi(e inebunita dupa ceapa)
cina, inca nu stiu...macaroane cu lapte, cred...pentru ca ii plac zambet

eu nu ii dau la ora fixa(nu reusesc), ci atunci cand e gata mancarea!
dimineata mai mananca paine cu unt, paine cu zacusca, paine cu salata de vinete sau dovlecei...uneori ou facut scrob(amestecat iute in tigaie sa nu se arda)... oul insa prefera sa-l manance fiert cu mamaliga si mujdei+ iaurt de casa si i-l dau la pranz

la pranz mananca la fel ca noi(ciorbe, friptura cu garnitura, tocanite,etc) nu le condimentez prea tare si ea nu e pretentioasa...mananca aproape orice

seara: mamaliga cu branza de oi, cu iaurt, cu ... orice...e disperata dupa mamaliga! daca e ceva bun de la pranz...ii mai dau si seara... de exemplu daca la pranz a mancat ostropel de pui cu cartofi si salata...seara i-am dat putina carnita din ostropel cu mamaliguta si iaurt de casa(il mananca foarte bine, nu lipseste in nici o zi)
daca nu reusesc sa-i fac ceva cald...mai mananca cateva minisadwichuri:2 felii de paine cu unt si cu cascaval, ton, uneori si o feliuta-doua de salam uscat(ala e plefelatu' ei) taiate patratele mici

nu prea gatesc prajit...dar in rest nu o opresc de la nimic...a mea e tare pofticioasa...daca mergem undeva si miroase a mancare...imediat intreaba: ce papica miloase aici? jenat

cu sucurile carbogazoase am linistit-o... a mai gustat ea prin vizite la altii(noi preferam apa minerala)... si mi-a cerut cola... n-am refuzat-o dar am facut un mix din cola si otet de mere... a gustat un pic si a decretat: "cola nu e buna DELOC! nu mai beau niciodata!" rad

mai mananca mere si morcovi(ii plac intregi, sa rontaie din ele), uneori banane(nu e fan), portocale... asteptam sa vina fructele de vara!

aaa....si are peste 14 kg...dar nu se vad ochi peste cap ... e bine-legata... daca pot sa zic asa! scot limba

sus

Denunta
dincamsimona

Copii

05.04.2013 4:24     citat 

De ce le-ai scos laptele de vaca de tot?!

sus

Denunta
claudis

Copii

05.04.2013 5:19     citat 

Uite de ce intreb eu... nu m-am gandit sa ii fac macaroane cu branza si sa indulcesc cu miere...eu ii fac macaroane cu branza si ou la cuptor...in reteta se pune zahar si stafide..dar cum eu le evit pe ambele...pot pune o lingurita de miere...
foarte fericit
Mami sa inteleg ca seara nu le dai carne ...si nici nu tii sa dai carne in fiecare zi?
Azi Matei mi-a mancat omleta cu masline la pranz si parca nu imi vine sa sar peste masa de carne...si sa ii dau ceva mai usor seara foarte fericit
Eu tin f. mult sa manance carne zilnic...e sg...si oul pe care le mananca cat de cat bio...si mi se par cele mai importante pt cresterea lui....+ legumele ..pe care incerc sa le iau romanesti..inca mai am si congelat dovlecei si ardei gras de gradina din vara trecuta...

De ce ai scos laptele de vaca?.

Cry
Salata de dovlecei? Cum faci asta..
Vad ca voi deja apelati la mancare normala...somon..ton...vinete, mezeluri

Hhaha ce idee ai avut cu otetul rad

Nici tu nu ii dai carne zilnic....la noi baza e carnea....mai ales de cand cu problemutele noastre...mananca la fiecare masa carne...ii si place...

Noi mancam mult mai simplu...uite cartof nici nu i-am mai dat de la o vreme.....ia sa incep sa ma gandesc si la el..ca merge super bine cu branzica cu iaurt..

Oul parca nu se amesteca cu iaurtul? Eu inca mai tin la regulile astea.. Am mai renuntat la pilaf si ii dau carnita doar cu legume din nou...

Ms ca mi-ati raspuns..mi-ati mai dat cateva idei pe care tb. sa le stiu dar un an am mancat ca bebelusii rad

sus

Denunta
dincamsimona

Copii

05.04.2013 5:43     citat 

Nici eu nu le dau carne in fiecare zi.
Chiar tin sa fie zile si fara carne foarte fericit

sus

Denunta
claudis

Copii

05.04.2013 5:55     citat 

----------
dincamsimona a scris:
Nici eu nu le dau carne in fiecare zi.
Chiar tin sa fie zile si fara carne foarte fericit
----------

got it... scot limba ....O sa imi intreb si eu doctorul pediatru..... eu am ramas cu ce stiam de la Menci..ca este f. importanta in alimentatia intelesesem eu ...zilnica a copilului si dupa 2 ani i-am dat zilnic....cum nu prea aveam multe variante..si carnita este printre putinele alimente " bio" in frigiderul nostru foarte fericit .....La noi adulti stiu ca se poate zile fara carne,, dar si noi putem manca o portie zilnic de carne..doar sa fie variata si nu cantitate mare......am intrebat special un doctor f. bun gastroenterolog....ca sa stim si noi adultii cume mai bine scot limba

sus

Denunta
cry_styna

Copii
Miruna Maria: 10 ani, 2 luni
Karina-Ioana: 7 ani, 11 luni

05.04.2013 6:28     citat 

la noi cam 90 % din alimentatie e bio...si asta pentru ca stam la tara si avem de toate... ceea ce e o binecuvantare! pana sa am copii nu am dat prea mare importanta la asta...ba chiar preferam sa mananc "de la magazin" ochi peste cap

nu prea ii dau mezeluri... din cand in cand mai avem sarbatoriti in familie si mai pregatesc cate un platou de aperitive si intre ele e si salamul asta uscat...ca de... ne place si noua! zambet

eu am pus la congelator si dovlecel fiert si scurs bine...il amestec cu un pic de maioneza de casa si ceapa maruntita bine, un pic de verdeata...si e tare bun... mie imi place si Mirunei...dar ceilalti din familie au strambat din nas...

ii place si ei pestele, avem langa noi pastravarie si luam proaspat...ii mai dau si macrou(congelat) pentru ca ii place tare mult...

lapte ii fac si cu gris si cu orez dar nu e tare incantata...mai mult ca desert, o lingura doua...

sincer eu nu tin evidenta zilelor cu carne....cred ca tot zilnic primeste...rareori cand nu e in meniu... si ei ii place...mai ales cu mujdei prostit

sus

Denunta
lavinia_ionela

Copii
Octavian-Ioan: 10 ani, 5 luni
Sofia-Maria: 7 ani, 3 luni

06.04.2013 12:14     citat 

Octavian are meniul de la cresa de care sunt foarte multumita si incerc sa il mentin si eu acasa, atat cat pot.
Meniul este diferit de la o zi la alta, ex ce au avut joi:

Dimineata ora 8.00 : tartine cu paine si lapte;
Pranz ora 12.00 : ciorbica de pui cu legume si piure cu chiftelute de dovlecel.
Gustare ora 16.00 : gris cu lapte
Cina ora 18.00 : tocanita de legume cu carne de pui.
Dupa cina sunt copii care beau lapticul mai ales cei care raman acolo.

Cina este pentru cei care pleaca dupa ora 18.00 sau pt cei care raman si noaptea acolo. Este cresa cu program sapt, sunt 3-4 copii care stau de luni pana vineri acolo.

In ultima perioada prinde si Octavian masa de seara si ma cam scuteste de gatit acasa, acum fac mancare la sfarsit de sapt ca sa am pe week-end. In general fac mancare care nu le da la cresa de ex, peste si vita. Noi suntem adeptii carnii, desi Octavian nu se prea omoara cu ea, daca are cartofi paste si oua este cel mai multumit.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: