· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Generatii de copii parinti.com >Generatia 2010 > Minunile mamicilor din 2010! capitolul 246
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  »
subiect nou  raspunde
autor Minunile mamicilor din 2010! capitolul 246     
mami_happy02

Copii
D: 12 ani, 5 luni
E: 10 ani, 8 luni

07.04.2013 1:10     citat 

Si eu am rarit-o cu carnea. Acu mananca doar sambata si duminica piept de curcan. In rest oua de gaina, oua de prepelita, peste(crap si f rar somon).

Laptele de vaca le-am scos din cauza ca ii intretinea candida lui Edi, si "ajuta" la cresterea polipilor(nu vrea sa li se mai refaca), la "intretinerea" terenului alergic, etc.
Lapte, de fapt, mai bea la gradi (cel mare e la program scurt si cand iese de la gradi primeste cornul si laptele, dar nu il bea de fiecare data), dar pt acasa nu cumpar niciodata. caut retete de praji cu apa sau cu lapte de nuci sau migdale sau de soia.

Caut acu pe cineva de incredere sa imi trimita lapte de capra. Ei eu deja 3 luni de cand nu mai beau lapte de vaca. Am gasit o ferma..negociez pretul cu ei si sper sa le placa la baieti.

Zilele trecute le-am dat "crema magica" (am pus nuci la hidratat peste noapte. dimi am aruncat apa. am pus o cana de apa plata, o mana de nuci hidratate, miere, fructe de padure congelate, scortisoara, un sfert de banana si juma de mar). Le-a placut f mult..dar si mieee scot limba. Le mai fac la 2 -3 zile si cateodata pun si cereale in crema asta. Asa mi-s de dragi,dupa ce beau, cand zic mititeii "multe,multe vitamine, ca sa cresc frumos si bine!"

scot limba

sus

Denunta
cry_styna

Copii
Miruna Maria: 10 ani, 2 luni
Karina-Ioana: 7 ani, 11 luni

08.04.2013 3:08     citat 

La multi ani, Iulian! sarut sarut sarut
Bianca, sa va bucurati de el si de Irina mereu! sarut

ce mai faceti?

puilor vostri le-au iesit toate maselutele? Mirunei inca nu i-au iesit ultimele 4...si acum una sta sa ii sparga gingiuta si e asa un chin! trist asnoapte mai mult treaza a stat, abia pe la 7 dimineata a dormit, pana pe la 10... acum doarme din nou...sper la noapte sa fie mai bine!

mami, si daca nu le dai carnita decat sambata si duminica...in rest ce le dai? ca eu sunt mereu in pana de idei(fara carne) prostit ... daca ai timp scrie un meniu pe o saptamana, te rog!

sus

Denunta
dincamsimona

Copii
Matei Alexandru: 13 ani
Victor Adrian: 10 ani, 7 luni

08.04.2013 3:12     citat 

Eu sunt in pana de meniuri in fiecare zi. Si Doamne ce m-am saturat sa gatesc

sus

Denunta
mami_happy02

Copii

08.04.2013 3:35     citat 

nu am un meniu prestabilit, dar as putea sa scriu in fiecare seara ce au mancat pe ziua respectiva. de ieri sunt la mama mea, deci mi-am luat de-o grija ptr cateva zile scot limba

sus

Denunta
cristina79

Copii
Claudia: 15 ani, 11 luni
Sebastian : 10 ani, 8 luni
Sabrina Petronela: 8 ani, 6 luni

08.04.2013 5:34     citat 

La Multi Ani, Iulian !!!!

Eu azi la amiaza le-am facut un pilaf cu ceapa, legume(morcov, pastarnac, ardei, patrunjel, telina-de la congelator) si am aruncat si o mana de mazare si niste linte verde....la urma am pus suc de rosii facut in casa....au mancat 2 portii..
Acum le fac baie ca Sebi si-a pus sampon in cap si nu se ducea usor, ca era plin de spuma....mi-au facut numai prostii azi, ca o am pe claudia in vacanta si ma innebunesc cu shotiile lor...mai urlu la ei cateodata ca ma lasa nervii...asa ca nu ma simt deloc o mama buna in astfel de zile
lasa ca de miercuri mergem la tara si poate o sa zburde pe afara mai mult....

si m-am saturat si eu sa fac mancare!!!!!! si sa spal vasele!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

sus

Denunta
cry_styna

Copii
Miruna Maria: 10 ani, 2 luni
Karina-Ioana: 7 ani, 11 luni

09.04.2013 11:28     citat 

mami, la asta ma refeream...la un meniu pentru cateva zile din urma... sau din fiecare zi, e foarte bine, multumesc!

cristina, tu cum faci pilaful?

sus

Denunta
luara

Copii
Lucas Daniel: 9 ani, 4 luni
Ana Leia: 10 ani, 7 luni

09.04.2013 1:16     citat 

UAu ce activitate brusc pe aici, imbucurator!!!!!

La noi situatia e urmatoare. Ana e la cresa. Dimineata imi spune ca nu mai vrea la gradi, iar cand ajungem acolo in cateva clipe e in grupa, imi cere neaparat un pup inainte sa plec si-mi ureaza o zi buna. Cu mancarea la ea nu e problema, ca e la cresa. Acasa mananc de toate. Acum sint preferata ei in toate, noroc ca am fost plecata mult ultimele 2 luni si a petrecut mult timp cu taica-so si s-a mai apropiat de el, dar oricum eu sint preferata. Avem deja probleme de fetite, adica ales de haine, care ma dispera, dar asta e. E fetita si prefer sa aiba gust si sa fie eleganta. Tine sa faca tot ce fac si eu, ma imita in toate. Nu ma lasa sa fac nimic pentru ea, vrea sa faca ea singura, oricum ii spun ca daca nu reuseste sa-mi ceara ajutorul, normal ca mi-l cere, ca n-are cum sa le faca pe toate. E ca o mica maimutica acum, repetat tot. Nu se intelege deloc cu Lucas, il impinge, uneori am impresia ca-l uraste. Eu mereu le zic ca sint frati, ca-i iubesc pe amandoi, ca trebuie sa se joace frumos. Cred ca imi scapa ceva si deocamdata nu-mi dau seama ce.
Cu Lucas am probleme. El sta toata ziua cu vara-mea. Si culmea e ca considera ca ea e mama lui. Eu incerc cat sint acasa sa-i acord cat mai multa atentie. Dar oricum il vad mai apropiat de ea. Probabil o sa-l mut pe el inapoi la noi in dormitor si pe Ana o mut cu ea. Nu-mi place deloc acest lucru. Cu Ana exact in acea perioada am stat mult, ca eram acasa cu Lucas, iar cu Lucas n-am acea apropiere si ma doare, dar n-am ce face. In mai plecam in concediu vreo 2 saptamani si am decis sa plecam numai noi cu copiii, ca sa-l mai apropii si pe el de mine. Lucas a inceput sa-i mai dea si el cate o bleanda Anei cand Ana il bruscheaza. E clar ca nu-i las sa se bata, dar il las sa-i riposteze, altfel ea o sa se suie la noi in cap. Ii linistesc repede pe ambii. Lui de fata cu ea ii explic ca n-are voie sa bata, ei ii explic ca el n-a vrut sa-i faca rau, dar i-a raspuns la ce a facut ea. Deci fiecare e cu partea sa de vina.
Si eu sint adepta ca un copil ar trebui sa stie sa-si faca parte, clar in anumite limite. Si un copil ar trebui sa stie sa spuna NU, altfel ceilalti o sa faca abuz de el. Nu vreau copiii mei sa fie tupeisti si needucati, dar vreau sa stie sa riposteze unor tupeisti si needucati. Din pacate din astia is mai multi, decat cei educati.

Simo mi-a placut faza cu Maria cu bicicleta. Maria are si ea parinti, care ar trebui sa o invete ca ceri o data si daca esti refuzata, ca nu-i al tau, te opresti. Nu e frumos sa insisti atat. Poate ar trebui sa se gandeasca sa-i ia copilului o bicicleta.

Si ai mei mai vreau uneori jucariile altora, le explic ca nu se poate. Daca ni se ofera, multumim apoi o intoarcem, daca nu se poate, asta este. Nu insist. Pentru ca stiu cum se comporta ai mei cu jucariile lor.
E bine sa stie sa se imparta cu altii, dar nu in detrimentul sau. Si e bine sa fie mai atenti si mai posesivi cu lucrurile lor. In fond de ce jucariile copiilor mei trebuie sa fie bun comun. Cunosc multi parinti, care n-au probleme materiale, dar se bazeaza pe faptul ca pot folosi jucariile altora sau lasa ca le ofera altii cadouri. Si nu vreau sa incurajez asa comportament.

sus

Denunta
dincamsimona

Copii

09.04.2013 7:46     citat 

Corect si din punctul meu de vedere

sus

Denunta
mami_happy02

Copii

09.04.2013 8:12     citat 

asa sunt si eu la faza asta. le explic doar o data ca vrea acel copil un pic jucaria lor, dar daac ei spun categoric NU, nu ma mai bag.
dorinta copilului meu e prioritar in fatza altuia.

Luara, o sa isi revina Lucas..o sa creasca si o sa se lipeasca mai mult de tine. Eu asa zic! E cam ca in situatia dintre parinti, cand in anumite perioade prefera mai mult pe tati, apoi pe mami, apoi iar pe tati. E buna ideea sa plecati doar voi patru in concediu.

sus

Denunta
cristina79

Copii
Claudia: 15 ani, 11 luni
Sebastian : 10 ani, 8 luni
Sabrina Petronela: 8 ani, 6 luni

09.04.2013 10:20     citat 

cris, pilaful il fac la fel ca pentru noi:la o cana de orez pun 4 cani de apa, cand aproape incepe sa fiarba pun legumele (tot ce am la indemana-un ghiveci de legume) si ceapa tocata marunt(1 mai mare sau doua mai potrivite) si stropesc cu ulei de masline. Cand sunt aproape fierte, pun 2-3 linguri bulion sau suc de rosii(eu am facut din rosii de gradina, de asta toamna)si potrivesc la gust cu sare si piper.

sus

Denunta
mami_happy02

Copii

10.04.2013 10:10     citat 

Si mai sanatos ar fi sa pui uleiul dupa ce s-a mai racit. Valabil si la alte mancaruri. Incearca

sus

Denunta
alina25

Copii
miruna alexandra: 15 ani, 5 luni
Marius Adrian: 10 ani, 8 luni

11.04.2013 4:05     citat 

Buna fetelor! Revin si eu dupa o perioada lunga de absenta,ma bucur sa vad ca puisorii vostri sunt bine sanatosi,si le doresc in continuare multa sanatate....
Si noi suntem binisor,Marius a crescut si el,nu merge la gradinita inca, la noi este cu program scurt de la 8 la 12,si nici nu prea vorbeste el corect,la cat de nazdravan este nu ma gandeam ca o sa vorbeasca asa greu....Ieri am fost la Bucuresti la control la dr Ovidiu Limoncu care s-a mutat la Fundeni,iar de acum acolo o sa mergem,lui Marius i-a facut echo este bine rinichiul drept functoineaza perfect a preluat si functiile celuilalt ,stangul dupa cum stiti nu functioneaza dar chisturile sunt mai mici fata de cum erau la 1 an...Dr mi-a spus sa stau linistita atata timp cat nu-l deranjeaza nu face infectii urinare,nu face tensiune nu intervenim cu nimic odata si-o data rinichiul trebuie scos, dar asta numai cand vor incepe aceste probleme...
Cu Miruna am probleme mai mari de cateva luni bune nu scapam de infectii urinare,a facut trei prize pana acum,de trei ori injecti pe vena cu cefort,dar dupa tatament la 2 luni infectia cu E-coli a recidivat....Am luat-o si pe ia ieri ia facut analizele de sange care sunt bune,si echo...
Rezultatul echografului este...Rinichi drept- 8,4\3,8cm cu hidrocalicoza superioara,fara dilatatia bazinetului.
Rinichi stang-7,6\4cm
Ambii rinichi cu forma ,pozitie si dimensiuni in limite normale,cu buna diferentiere corticomedulara,fara dilatatii de SPC la nivelul rinichiului stang, fara calculi,contururi nete si regulate,cu pereti cu grosime normala....
Se pare ca rinichiul drept a acumulat ceva urina,ne-a tat tratament uractiv junior trei luni,uro-vaxom o luna apoi 10 zile din luna { doua luni},si nitrofurantoina 3 luni.... Iar peste o luna a programat-o pt cistografie...Trebuie monitorizata foarte des pt ca la Diabetul ei asta ne mai trebuie,Diabetul macina tot unde gaseste un punct sensibil acolo se baga....
Deci ce sa mai zic am ramas fara cuvinte, si nu pot sa cred,ca toate astea mi se intampla mie,uneori am impresia ca o iau razna....Va doresc numai bine sa va fie copiii sanatosi, ca asta conteaza cel mai mult...Pup pe toate sarut sarut sarut

sus

Denunta
dincamsimona

Copii

11.04.2013 9:37     citat 

Off ALina.. imi pare tare rau sa aud aceste lucruri. Tare rau. Nici nu stiu ce sa iti spun..
Doar multa sanatate..chiar daca stiu ca suna banal, iti doresc enorm de multa sanatate precum si putere ca sa mergi mai departe. Stiu ca tu esti puternica, ca ai trecut prin multe, dar o sa fii si mai puternica. Sunt convinsa de asta.
Si...
mai pune si tu poze cu puiutii tai sa ii vedem, ca nu i-am mai vazut de o gramada de timp
Te pupam

sus

Denunta
mami_happy02

Copii

11.04.2013 11:21     citat 

Cu E-coli am avut si eu de furca. Da-i ceaiuri si siropuri naturiste(fara benzoat de sodiu), pe baza de merisor, coacaz negru.
Nu stiu daca mi-a trecut sau nu, desi din cate imi zice dr ,E-coli e prezent in orice organism, in stare latenta , si se activeaza, la un sistem imunitar f scazut. O fi sau nu asa, nu stiu, dar m-am imunizat la greu cu produse apicole(polen, tinctura, catina) cateva luni si vad ca nu au mai revenit acele "senzatii" greu de suportat.

sus

Denunta
alina25

Copii
miruna alexandra: 15 ani, 5 luni
Marius Adrian: 10 ani, 8 luni

13.04.2013 2:18     citat 

happy02 acum pe langa tratamentul dat de dr nefrolog,i-am luat si sirop First Defense de la Secom,este imunostimulator, si este natural am zis sa incerc si cu asta,este si foarte scump.....Dar i-a de la E-coli nu avea nici un simtom,nici glicemiile nu erau mari,doar urina mirosea foarte urat....

Simona iti multumesc din suflet!!!

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: