· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Generatii de copii parinti.com >Generatia 2010 > Minunile mamicilor din 2010! capitolul 246
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  »
subiect nou  raspunde
autor Minunile mamicilor din 2010! capitolul 246     
dincamsimona

Copii
Matei Alexandru: 13 ani
Victor Adrian: 10 ani, 7 luni

21.05.2013 7:14     citat 

Hai ca zic eu, tot repede. Apropo-s de carne..eu nu le dau zilnic. Si uneori ei nici nu mai vor sa manance. Si nici nu insist. Vorbeam cu homeopatul meu care e vegetarian ca cica prin carne luam ultimile sentimente ale animalului..frica, emotie, frustrare..si asa se transmit si toate apucaturile animalice. Homeopatul incerca usor usor sa renunt la carne pentru copii. Ca in timp devin ..zen rad
Deci, sunt pareri si pareri

Apropo-s de capusa. Pe 6 mai am gasit o capusa infipta in capul lui V. Dupa ce m-am chinuit sa o scot ca nu stiam cum am stat sa urmaresc reactia. Totul bine si frumos in urmatoarele 5 zile cand a inceput sa se inroseasca locul si copilul a inceput sa aiba si muci. Bineinteles, speriata la maxim dupa ce am citit ce face boala Lyme din cauza boreliozei am inceput sama documentez, sa fug la spial.
Ca final ca mi-e groaza prin ce sperietura am trecut am trimis capusa in Cluj unde mi-au analizat-o si am luat decizia sa nu bag antibiotice intravenos in mod agresiv (asa mi s-a recomandat la Bals) si preventiv si sa astept inca 2 sapt ca sa ii fac analizele. Pt capusa se fac niste analize speciale IgM si Western Blot cam la 3 sapt dupa intepatura. Pana atunci nu creeaza organismul anticorpii in cazul in care Doamne Fereste este vorba de Lyme. Asa ca sapt viitoare facem analizele. Copilul nu mai are muci (acum am eu..deci..nu e simptom) dar inca e rosiatica zona din jurul intepaturii.

In rest, suntem la tara, e minunat si profit de timpul nostru. Nu chiar de calitate ca , copii mai mult zburda prin curte dar e f bine.

sus

Denunta
lavinia_ionela

Copii
Octavian-Ioan: 10 ani, 5 luni
Sofia-Maria: 7 ani, 3 luni

21.05.2013 8:38     citat 

Simo apropo de luat instinctele animalice din carne, daca stam sa ne gandim si noi tot niste animale suntem, asa ca vrem sau nu vrem instinctele animalice exista deja in gena noastra. Ganditi-va doar cum reactionati in momentul in care cineva i-ar face rau copiilor vostrii confuz , eu una as sari ca o leoaica la gatul lui ca sa imi apar copilul.

Hai sa povestesc si eu. Si Octavian este rasfatat dar zic eu ca intr-o limita normala astfel incat sa te poti intelege cu el. Mi se pare normal sa ii arati copilului ca il iubesti si ca atunci cand nu-i ascultator sau cand face o boacana sa vada ca esti suparat si din cauza asta si el are de suferit din cauza consecintele. De ex: Intr-o dimineata se juca cu toate jucariile, si le-a intins prin toata casa, la ora 11 l-am intrebat daca vrea sa iesim afara si mi-a raspuns ca da. I-am zis hai sa strangem jucariile si apoi iesim, el imi raspunde: "Strangele tu!" si ii zic: "De ce? Eu m-am jucat cu ele si le-am intins prin casa? Hai ca te ajut sa le strangi daca vrei." el: "Nu, strangele tu!" si ii zic: "Bine dar nu mai iesim din casa." M-am apucat de le-am strans si nu am mai iesit, chiar daca el incepuse sa planga, de il auzea tot blocul, ca vrea afara, dupa vreo 30 de min de plans si-a luat jucariile si le-a intins iar pe jos si imi zice: "Uite mami, strang jucariile, hai sa iesim afara!" Si abia atunci ne-am imbracat si am iesit. De fiecare data cand nu ma asculta ii fac asa si dupa un timp isi remediaza comportamentul.
Si noua ne place sa mergem cu el peste tot, il luam chiar si la restaurant, dar numai cand este odihnit, ca daca este obosit nu are astampar deloc si nu prea iti prieste mancarea.
De vreo 3 luni l-am inscris la innot iar acum pe perioada verii au dat drumul si la piscina, iar dupa lectia de innot din bazin, ne mutam afara la piscina si este foarte incantat si spre surprinderea mea este foarte intelegator mai ales cand vine timpul de mers acasa. Evident pana acasa adoarme de tai lemne pe el si nu simte nimic. Asa reusim sa ii mai consumam din energie. Lumea care il abia il cunoaste ne zice ca ei cred ca e un fel de "Denis" acasa. Iar eu le zic ca "Denis" este un copil inteligent care vrea sa isi satisfaca curiozitatea rad

La multi ani celor care poarta numele Sf. Imparati Constantin si Elena! O zi minunata sa aveti!

sus

Denunta
claudis

Copii
M: 10 ani, 9 luni

21.05.2013 6:17     citat 

Simo..cu abordarea asta chiar nu sunt de acord.......daca refuza copilul da...organismul stie ce sa ceara si de ce are nevoie si de ce nu ......dar sa incerci sa iti faci copii vegetarieni....mi se pare o idee cam ciudata...si Menci spunea ca asta este " moda " secolului...si ca se dau exemple cum ca animale precum calul sau elefantul mananca " iarba" insa doar ele au capacitatea de a transforma " iarba" aia in proteina animala...noi nu avem calitatea asta..iar de proteina animala avem nevoie...chiar si ca adulti..mai ales ca si copii....avand in vedere ca noi suntem omnivori...nici carnivori nici ierbivori.....

Bineinteles ca fiecare face cum vrea...insa toti stim cata energie consuma copii si cat de importanta este proteina animala pt . sportivi de exemplu...ca la capitolul consum de energie as compara un copil cu un sportiv hehe...

Nu stiu daca este un exemplu bun...dar eu avand copilul cu probleme digestive daca pot spune asa...cum ii dau ceva cu " euri" cum reactioneaza urat...iar stomacelul lui nu a reactionat urat decat la ficatul de pasare...care este plin de toxine...Cred ca daca carnea ar fi asa periculoasa...as sesiza.,,,
Eu zic ca la cat de nasoale devin toate alimentele....din cauza a faptului ca solul este poluat..mi-ar fi teama sa ma axez pe anumita gama de alimente ...eu personal...daca elimin carnea...normal ca tb. sa mananc mai multe fructe..legume..care nici ele numai sunt ce au fost...sau fainoase ...care nu imi fac decat senzatie de foame si ma baloneaza rad
Eu una ca adult am renuntat in sfarsit la fainoase...si imi este f . bine asa...

wow ce iti e si cu capusa asta..va tin pumnii sa fie totul bine...

lavinia ce frumos il educi tu...mai fac si eu in genul asta dar de multe ori nu merge...al meu este f. incapatanat...mai bine sta in casa decat sa faca cum zic eu.... foarte fericit

Nu zice nimeni nimic despre negi trist

sus

Denunta
mami_happy02

Copii
D: 12 ani, 5 luni
E: 10 ani, 8 luni

21.05.2013 8:51     citat 

Claudia, nu am avut pb cu negii la ai mei, insa la mine da, dar e ok...nu s-a refacut la loc sau sa se faca vreo rana..sau la ce te refereai tu mai exact?
Carnea...ahh! Si eu am rarit-o....eu am citit alte surse, tu mergi pe Menci..fiecare cu preferatul lui scot limba . Cel putin, am eliminat carnea de pui, carnea de vita. Mai mananca ei carne de curcan si cea de peste, in rest cereale : mei, quinoa, linte, hrisca, si oua de prepelita.
Am observat mai multa energie , cel putin la mine, de cand nu mai consum carne zilnic...
In fine...nici eu nu am scos carnea de tot, nici nu urmaresc asta, dar nici nu mai papa zilnic.

Simo, trebuie ca va fi bine!!

sus

Denunta
dincamsimona

Copii

21.05.2013 10:05     citat 

Mai ..eu nu reusesc sa le dau alte cereale decat alea de la nestle. Sau alta firma..noi le zicem albinuta, lup..
Grau , hrisca etc nu vor neam.
Carne noi folosim doar vita de la tara , pui cand mai gasesc l atara dar mai scap si din comert cand mi-e mie pofta si mai baga si ei de la mine, dar f rar. Oua..V nu a mancat decat de tara pana acum, Peste comert, porc tara sau comert. Nu prea mancam curcan, acum imi dau seama.
Nu am mai mancat ficat de pui..ahahaa nici eu nu mai stiu de cand. Ca decat sa le dau din comert mai bine nu!
Dar daca au ou, care totusi e complex, eu zic ca e ok
Clau..al meu asta mic a inceput sa refuze la greu. Daca ar fi dupa el ar manca numai prostii. Si asa ma bucura faptul ca le-am scos cam tot din comert , am lasat doar biscuiti, covrigi, Barni, cereale. Si pufuleti. Ciocolata si acadele pas. I-am sigilat lui V doua masele si a inceput sa aiba niste puncte mici de carii la cele de sus. Si m-am cam impacientat ca deh..numai poimaine nu face trei ani si frac-su a scapat pana acum de dentist, de probleme. PLus ca atunci cand am fost de i-a sigilat maselele am reusit doar doua ca la celelalte nu a vrut neam sa deschida gura. In afara de faptul ca zicea un nu hotarat si inchidea gura, mai si punea mana. Ambele maine peste gura. Deci..iti dai seama ce stres..
surprins
Si e atat de incapatanat..offf

Ia uite-i

sus

Denunta
claudis

Copii
M: 10 ani, 9 luni

22.05.2013 6:28     citat 

mami ma gandeam sa nu se infecteze...sau sa tb. ars...ms de info

Tot despre carne...si eu as elimina carnea de pui din comert...nu stiu ce stii tu despre carnea de vita insa...ce are si aia scot limba ..noi suntem fani carne curcan scot limba
Si eu tot zic ca ma mobilizez si incerc hrisca si lintea...dar tot aman la gandul ca se gatesc mai greu ..nu stiu de ce...

Simo daca stii pe cineva care vrea sa vanda vre-un vitel pe acolo pe la tara sa imi zici si mie scot limba ..Off dar frumosi sunt baietii astia 2 ai tai ptu ptu sa nu ii deochi ( ca eu deochi se pare )
Carnea de porc de tara cica ar fi chiar sanatoasa..ce bine daca ai de unde procura...am zis ca la iarna facem si noi provizii jenat

As vrea cat mai multi sa folosim produse de la tara..poate mai apar producatori noi cu produse traditionale ca m-am saturat de plastice....Eu chiar voi face un drum in vara asta si ma gandeam sa iau malai de la tara...nu am inteles de ce dar cica pana si malaiul asta din comert ar fi cu pb...

Noi folosim dulceata din aia bio cica e mai sanatoasa chiar decat dulceata facuta in casa...pt ca se firbe la temperatura optima si este indulcita cu suc de mere..chiar ma gandeam...sa incerc niste fusercuri indulcite cu suc de la merele coapte...sa vedem ce o iesi

Pe mine ma enerveaza si covrigii astia..am cumparat eu si am gasit grasimi vegetale nesaturate..nu reusesc sa aflu ce sunt exact dar deocamdata ....hmm..cotinui cu sticksurile ca in alea nu sunt..

M-am suparat si pe un iaurt care cica e de capra si e bio,nemtesc...dar prea rau reactioneaza la el...am si auzit pe cineva care a tinut unul deschis in frigider 2 saptamani dupa care alte 2 zile pe masa si tot nu se acrise.....sa vad cu ce inlocuiesc...astea romanesti am observat ca se acresc....dar nu gasesc de capra 100% poate ati vazut voi,...

Eu cu dulcurile nu am avut incotro...iar acum dragul meu deja zice...dupa ce i-am tot bagat in cap ca nu sunt bune...ca strica dintii si stomacelul..." nu mananc acadele...nici bomboane...nici tic-tac...nici mentos..." doar ma joc cu ele prostit
O data i-a zis unui baietel in parc sa numai manance inghetata ca nu e sanatoasa rad

Zice de ciocolata in schimb " cand ma fac mare mananc si eu ciocolata" si eu ii spun ca o sa ii faca mami in casa bio...ii mai fac banana cu roscove pe post de ciocolata

I-am dat si eu ocazional acadele dar vroia zilnic...deci a tb . le scot....Am auzit ca ar fi unele la farmacie mai light pt. copii cu probleme...Tot zic ca ma uit sa vad despre ce e vorba si uit...

Acum incerc acum sa il dezvat a bea apa in timpul si dupa masa...ca cica nici asa nu e bine..decat inainte...incerc sa ma dezvat si eu cu ocazia asta....ne auto educam de nevoie...si vad ca se si poate...Acum incerc sa numai asociez ouale cu branza si cu carnea...fiecare in parte cu salate...sa vad daca imi iese scot limba

.

sus

Denunta
lavinia_ionela

Copii

22.05.2013 9:41     citat 

Buna dimineata!

claudis pai treaba asta cu educatul o facem de ceva vreme si abia acum vad ca da rezultate ca pana mai acum un an nu dadea, imi aduc si acum aminte ca acum un an am ratat o zi superba cu soare din cauza mofturilor lui. Iti dai seama ca ii fac asa numai in zilele in care nu am nimic important de facut prin oras, in cazul in care am treaba trebuie sa ii explic din timp ca o sa plecam in cutare loc ca are mami treaba si ca il rog frumos sa nu isi imprastie jucariile prin casa altfel i le confisc (adica i le adun eu si timp de o sapt nu mai are acces la ele). La inceput nu l-a deranjat ca i le luam si nu se mai juca cu ele, dar acum vad ca a inceput sa se ataseze mai mult de ele si nu-i mai convine sa i le confisc. Acum am ajuns la un compromis si cand plecam de acasa are voie sa ia cu el cate o jucarie, pe care o vrea el, dar de multe ori prefera sa si le lase in casa.

Daca stam sa o luam dupa tot ce se scrie ca ar fi bine sau nu sa mancam, ar trebui ca toata ziua sa stam in bucatarie sau creierul sa se gandeasca numai la ce sa dam copiilor sa manance. Eu una nu ma stresez prea tare cu mancare, singurele chestii pe care nu le accept, mai ales la copii, sunt prajelile, sucurile carbogazoase, dulcurile in exces si sarea in exces. Nici noi nu consumam asa ceva in casa, ocazional isi mai prajeste sotul cate o fleica de porc, doar asa in dorul de mancare de la mama de acasa scot limba (la ei se manca foarte multa carne prajita inainte de a se naste nepoteii).

sus

Denunta
corina2007

Copii
ADRIANA-IOANA: 13 ani
AURA MARIA: 10 ani, 5 luni

23.05.2013 6:40     citat 

Buna la toata lumea (care mai e pe aici... zambet !)
In sfarsit I-au iesit Aurei TOTI dintii....si sper sa o "lase mai moale" cu bolile...ca a facut o groaza de chestii pana acum..si de fiecare data a coincis cu iesitul dintilor :pareza pe fatza pe dreapta,laringita acuta,pmneomonie acuta,infectie urinara acuta...si iar pnmeomonie ..... De oxiuri pare ca am scapat...dar i-a iesit pozitiv si la giardia si de asta vom scapa greu (din cate stiu eu..),sper tot cu homeopate ca la oxiuri.Ii ies mereu valorile mari la VSH (de cate ori am ajuns la doctor cu ea in cazurile enumerate mai sus),transaminaze mari (atata antibiotic...) si nelipsita anemie (datorata si parazitilor intestinali).
Vreau sa-i repet saptamana care vine analizele (acum nu mai ia nici un fel de medicament cu ex vitaminelor si a extractelor pt imunitate) si sa vad daca valorile sunt tot mari la vsh,transaminaze si daca persista anemia.
Sper ca voi sa fiti putin mai linistite cu puiutii vostrii privind sanatatea lor decat am fost eu.
Pe cea mare am dat-o la balet si binenteles ca vrea si pitica...zambet
Incepe gradinita din septembrie.Nu pare incantata dar poate isi mai schimba sentimentele pana atunci.Gradinita e cu program normal,pana la 12 ca vine mama si le ia si ramane cu ele pana la 5-6 cand venim noi de la munca.
Va pup pe toate!
COLAJELE SUNT SUPERBE!!! sarut sarut sarut sarut sarut

sus

Denunta
mami_happy02

Copii
D: 12 ani, 5 luni
E: 10 ani, 8 luni

23.05.2013 10:44     citat 

Claudia, nu mai cumpar eu carnea de vitzel, caci nu imi mai place..ma enerveaza ca nu nimeresc carnea buna si ramane tare chair si dupa 3 ore de fiert, asa ca am renuntat la ea.
Lintea...nu pot sa cred ca zici ca se face greu. Pai ciorbita de cereale una-doua o fac (linte, quinoa, mei, morcov, dovlecel, cartof, ardel, suc de rosii, cimbru, sare, ulei de masline- dupa ce se raceste-, si acresc un pic cu zeama de lamaie)- e gata in juma de ora!! aa..si fara nici o inmuiere in prealabil. Eu folosesc doar lintea rosie. Hrisca trebuie inmuiata, orezul brun la fel. Sau, mai fac din linte,mancarica si pun si bucatele de carnita de curcan.
Of..la acadele mai scap si eu..si ahhh,,,si oua kinder (le ia sotul si ma cam cert cu el la faza asta).
Oua de tzara prind mai greu. In schimb ne-am "abonat" la oua de prepelita.
Le dau nuci inmuiate, migdale neaparat hidratate, altfel nu papa, stafide, coacaze deshidratate, goji(in iaurt), cereale macinate(in, tarate psyllium,pudra de roscove), seminte de pin.
M-am obisnuit sa mananc din astea si acu nu mai pot fara ele.

Ia sa va dau o reteta de salata pe care o mancam cu maaare placere: salata verde, ananas,bz feta,mar ras, morcov ras, telina rasa, porumb, piept de curcan la gratar(bucatele mici), crutoane(puteti pune si seminte crude de floarea soarelui si de bostan). Peste salata pun sos de iaurt(iaurt degresat, un catel de usturoi,parmezan- blenduit)- miamiiiiii

sus

Denunta
lavinia_ionela

Copii

29.05.2013 11:52     citat 

Salutare mamici!

Vad ca nu prea se mai scrie pe aici.

Apropo de raceli, mie Octavian in ultima perioada mi-a racit destul de mult pe sistemul respirator, dar de vreo luna de zile mergem la un alt medic pediatru si ne-a dat sa-i administram Lantigen B, are aproape 3 sapt de cand ii dau si a scapat complet de muci si de o tuse seaca pe care a avut-o toata iarna si primavara. Bine pe langa lantigen B i-am mai facut si aerosoli cu ventolini si flixotide timp de 10 zile, acum nu stiu care din ele si-au facut efectul dar din cate am mai citit pe net despre lantigen, ar fi foarte bun, ma gandesc ca la toamna sa-i mai fac o cura de 3 sapt cu lantigen B.

sus

Denunta
lavinia_ionela

Copii

30.05.2013 9:34     citat 

Salutare!

Spuneti-mi va rog cum sa imi schimb poza de profil, incerc de cateva zile si nu reusesc, poza are dimensiunile cerute si este in format jpg.

sus

Denunta
dincamsimona

Copii

31.05.2013 8:26     citat 

Gata, l-am intepat pe V si astept rezultatele analizelor de la sange pentru capusa.
Dar nu v-am zis? Ca nu mai stiu. Acum 5 zile si-a spart capul. A cazut pe ciment amestecat cu noroi in timp ce alerga si si-a facut o ditamai gaura . Acum mai are putin si se inchide de tot. Nu a avut nevoie de copci, doar curatata bine zona.
Ma termina copilul asta..doar asa face, o saptamana-doua bine apoi mai face o boacana rad

sus

Denunta
lavinia_ionela

Copii

31.05.2013 8:34     citat 

Inseamna ca este plin de energie, de ce nu il dai la un sport ceva, ca sa si-o consume? Eu l-am inscris pe Octavian la innot.

sus

Denunta
dincamsimona

Copii

31.05.2013 8:38     citat 

Vara asta stam tot la tara. Si avem o gramada de dealuri si paduri de colindat. foarte fericit
Din toamna ma gandeam dar inca ma gandesc la ce sport sa il dau. Ca si pe Matei vreau sa il dau cu toate ca el comemteaza mereu ca nu vrea la karate, nu vrea la dans..nu vrea decat la mind lab (asta la gradinita la optionale). POate in alta parte ar fi mai ok.
Dar iar, nu stiu la ce sport..

sus

Denunta
lavinia_ionela

Copii

31.05.2013 8:43     citat 

Mda, va trebui sa vezi cam ce le place sa faca, sau sa ii intrebi.
Ai mei m-au fortat sa merg la karate si nu am rezistat mai mult de 2 luni, ca nu imi placea deloc.

In vara asta sper sa ajung si eu cu el la tara, macar cateva sapt, vara trecuta am zis pas ca am lucrat, dar acum o sa imi iau concediu.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: