· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Generatii de copii parinti.com >Generatia 2010 > Minunile mamicilor din 2010! capitolul 246
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  »
subiect nou  raspunde
autor Minunile mamicilor din 2010! capitolul 246     
claudis

Copii
M: 10 ani, 9 luni

06.06.2013 7:57     citat 

Buna fetelor..am venit si noi de la mare...capricioasa vremea dar mai buna vremea asta pt. copil decat canicula...ne-a priit si ne-am inteles perfect..mult mai bine ca acasa..parca si desenele la tv. erau mai interesante desi aceleasi:)))
S-a hotarat si al meu sa faca la olita...Nu il las non stop fara pampers din comoditate dar cand e fara nu face pe el...Si....ne-am inscris la gradiii..tineti-ne pumnii... foarte fericit foarte fericit foarte fericit

mami o sa incerc si eu mancarica de linte.....Vezi cand dai nuci sa nu fie din alea cojite deja...
Hrisca si orezul brun cum inmuiate....adica de cu seara in apa si a doua zi pus la fiert?

Simona wow dar ce poznas este cel mic al tau...Eu ptu ptu..avand in vedere ca e f. agitat si activ ..avem si scari ...am avut noroc ..Doar ca a dat o data un cap de tocul usii cand alerga...de a facut un cucui cum nu am vazut in viata mea...de cativa cm prostit
Si eu ma gandesc sa il dau ori la karate...ori hokey...iar al meu se gandeste sa il dam la kickboxing rad

Ziceti-mi si mie cum as putea sa ii dau cereale mai bio...eu ii dau din astea Topher pt. copii mici...as putea incerca cu grau,mei ,hrisca...dar cum sa le prepar si de unde sa le iau mai bine?

Ultima modificare efectuata de catre claudis la 06.06.2013 8:05, modificat de 1 data in total

sus

Denunta
lavinia_ionela

Copii
Octavian-Ioan: 10 ani, 5 luni
Sofia-Maria: 7 ani, 3 luni

06.06.2013 8:03     citat 

Claudis bine ai venit din vacanta. Nu inteleg de ce ii mai pui pampers daca spui ca atunci cand nu are nu mai face pe el? Eu una cred ca e mult mai simplu fara pampers si mai comod.

sus

Denunta
claudis

Copii

06.06.2013 8:07     citat 

Lavinia daca plecam afara..pe strada..ma gandesc ca e mai usor pt. el daca ii vine de treaba mare scot limba ..Plus ca,...el e fixist si imi e ca o sa tb. sa car olita dupa mine ca nu o sa vrea sa faca altfel rad

sus

Denunta
lavinia_ionela

Copii

06.06.2013 8:11     citat 

Am inteles, la noi a fost simplu, treaba mare face numai acasa, parca ar avea un senzor si il anunta ca a ajuns acasa, nici cand merg cu el pe undeva nu face, ii ia 2 zile pana se acomodeaza cu noul loc. Iar cu pisu a fost cel mai simplu, am udat toti copacii din parc pana acum, nu cumva sa se ofileasca vreunul. scot limba
Numai ca el avea 1 an si 10 luni si se mai scapa pe el si eram nevoita sa am macar 2 perechi de pantaloni de schimb, dar fiind vara ne-a venit usor.

sus

Denunta
mami_happy02

Copii
D: 12 ani, 5 luni
E: 10 ani, 8 luni

09.06.2013 3:14     citat 

Claudia, fain v-ati distrat in vacanta.Am vazut pozele. Sa va fie de bine sila anul si mai bine!
Cum adica sa nu fie din nuci cojite deja? eu pun nucile , orezul, hrisca,migdalele in apa seara si dimineata sau la pranz le prepar/mancam. Migdalele si nucile se cojesc oricum f usor, cand sunt hidtratate si asa ii fac interesati sa cojeasca ei singuri si sa pape.

Lavinia, cum iti merge cu sarcina? Te simti bine?

sus

Denunta
claudis

Copii

10.06.2013 7:51     citat 

mami ms pt.urari ..despre nuci ziceam sa nu cumperi din alea decojite..sa fie in coaja inainte sa te folosesti...nu ma refeream la preparare de la o zi la alta...ci ca se pot cumpara din alea decojite care cica si-ar mai pierde din proprietati...

sus

Denunta
lavinia_ionela

Copii

10.06.2013 7:59     citat 

Buna dimineata!

mami_happy02 sarcina merge bine, cel putin dupa tratamentul cu progesteron si no-spa, ca inainte de tratament mi se cam intarea burtica de mai multe ori pe zi, poate si din cauza ca sarcina este joasa. Bebelina se misca in fiecare zi, chiar de mai multe ori si speram sa ajungem pana la capatul sarcini fara probleme.

sus

Denunta
mami_happy02

Copii
D: 12 ani, 5 luni
E: 10 ani, 8 luni

11.06.2013 10:24     citat 

Claudia, am inteles. Nici nu stiam si nici nu am vazut sa se vinda nuci decojite. Eu oricum le dau decojite, caci se cam simte amareala din coaja, dupa inmuiere.

Lavinia, e bine ca cedeaza la tratament. La mine nu cedau cu nimic acele contractii (doar se intarea burta, fara dureri), nici cu Utrogestan, nici cu Gynipral, nici cu No-spa. Am dus sarcina chiar si-asa pana la 40 sapt, dar ai grija, caci daca vrei sa nasti natural, astea pe baza de progesteron intareste si colul. Pt varsta sarcinii tale de acum e ok, dar dupa 32 sapt mai usurel cu ele, daca vrei sa nasti natural

sus

Denunta
lavinia_ionela

Copii

12.06.2013 8:30     citat 

mami stiu ca utrogestanul intareste colul, deaceea mi-a dat doar 10 zile de luat iar dupa aceea daca mai e cazul doar cate un No-spa. Dar se pare ca mi-am revenit luni m-am plimbnat mult pe jos cu Octavian si nu m-a mai durut nimic, seara m-am simtit bine cu exceptia picioarelor si a spatelui, dar cu astea sunt invatata deja.
Imi este cam teama de astfel de contractii pt ca prima sarcina am dus-o pana la 37 de sapt si nu am avut astfel de probleme ca acum, era sarcina normala, doar spre sfarsit am acumulat cam multa apa.

sus

Denunta
lavinia_ionela

Copii

28.06.2013 6:30     citat 

Salutare fetelor!
E tare liniste pe aici.
Noi suntem acasa si in casa pentru ca de cateva zile ploua si nu ne lasa sa iesim afara.
Iar bebelina se face din ce in ce mai mare are 918g asa ni s-a spus la controlul din sapt aceasta. Au inceput durerile de spate de care nu cred ca voi scapa pana dupa nastere.
Speram la sfarsitul saptamanii viitoare sa ajungem si pe la mare macar cateva zile pentru Octavian.

Se pare ca voi sunteti deja plecate in vacanta din moment ce este asa liniste pe aici.

sus

Denunta
cristina79

Copii
Claudia: 15 ani, 11 luni
Sebastian : 10 ani, 8 luni
Sabrina Petronela: 8 ani, 6 luni

03.07.2013 9:42     citat 

buna, fetelor!
Cred ca majoritatea sunteti prin vacanta....si noi ne-am facut ceva planuri, de saptamana viitoare mergem la tara, la parintii mei, apoi in august 7 zile la mare, doar eu cu copiii si sora mea cu nepotica... o sa fie o cam greu, dar sper sa ne distram

Sabrina ma rupe de spate in ultimele zile, ca vrea plimbata peste tot de manute, de abia astept sa-si dea singura drumul la picioruse, sa nu mai depinda de mine

Vacanta placuta si voua, fetelor!

sus

Denunta
lavinia_ionela

Copii

30.07.2013 11:39     citat 

Salutare mamici!

Vad ca e tare liniste pe aici, totusi vreau sa va intreb ceva: Puroiul din gat poate fi tratat si cu altveva in afara de antibiotic si injectii.? Am incercat sa ii sterg eu punctuletele din gat cu propolis picaturi si cu albastru de metil, dar ii venea sa vomite si am renuntat.
Dupa ce ne-am intors de la mare Octavian a facut puroi in gat cu febra de 39,2. i-am facut exudat faringian, nu i-a iesit nimic, apoi am mers la medic si ne-a dat antibiotic foarte puternic. Ii dau de 4 zile iar acum ne-a prescris un alt antibiotic inca 6 zile, adica in total 10 zile, nu i-am dat niciodata asa multe zile la rand antibiotic, el este mai bine, numai face febra, s-au mai dus din punctele albe din gat, dar mai are cateva.
As vrea sa mai stiu daca voi ati dat asa multe zile antibiotic copiilor.
Precizez ca doctorita pediatra la care mergeam este in concendiu si a trebuit sa mergem la altcineva deaceea sunt asa de sceptica.

sus

Denunta
luara

Copii
Lucas Daniel: 9 ani, 4 luni
Ana Leia: 10 ani, 7 luni

01.08.2013 4:08     citat 

La vinia, mai mult de 5 zile n-am dat niciodata. Alta data mai fa si o hemoleucograma, sa fii sigura ca e infectie. Ultima oara imi recomandasera fetele si asa am facut. Si nu-mi pare rau. Vizual parea a fi amigdalita, in plus avea febra peste 39. Dar hemoleucograma nu a aratat infectie, asa ca n-am fost nevoieti sa dam aiurea antibiotic. Am tratat gatul si am dat antitermice si in 2 zile totul a fost ok.

sus

Denunta
lavinia_ionela

Copii

05.08.2013 2:32     citat 

luara nu i-am mai facut hemoleucograma, din moment ce am vazut puroi in gatul lui am zis ca acolo este infectie sigur. Dar in mod normal la fiecare raceala eu ii fac hemoleucograma si cu ajutorul ei de multe ori am scapat de antibiotic.
Multumesc pentru raspuns.

sus

Denunta
bilutza

Copii
Maria Daria: 14 ani, 9 luni
Andra Diana: 10 ani, 5 luni

06.08.2013 3:53     citat 

Buna ziua dragi mamici!
Am o intrebare pentru fetele din Bucuresti:
cum e cu inscrierea la gradi in Bucuresti? Stiu ca nu prea sunt locuri. Aveti ceva ponturi? Cum o fi daca ma duc eu in ...martie...sa inscriu copilul la gradi? Oare am ceva sanse?
Merg si mai departe si va intreb daca stiti o scoala faina cu gradi aproape de scoala. Si ma refer numai la scoli si gradi de stat (cel putin deocamdata).
Multumesc pentru ajutor!

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: