· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Generatii de copii parinti.com >Generatia 2010 > Minunile mamicilor din 2010! capitolul 246
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  »
subiect nou  raspunde
autor Minunile mamicilor din 2010! capitolul 246     
claudis

Copii
M: 10 ani, 7 luni

20.09.2013 6:19     citat 

Vin si eu cu noutati...

Dupa 3 zile perfecte in care il duce tati la gradi ....urmeaza o zi in care il duce buni ,pe care nu o lasa sa plece...iar a 5 a si ultima zi il duc eu si cu greu reusesc sa plec pe furis ..in timp ce el se juca......Ulterior aflu ca a plans un pic cand a realizat ca numai suntem trist
Apoi imi dau seama ca deja racise...trist...sa fi fost boala..+ de tati se desparte mai usor ori ( aflam luni scot limba )
Deci 5 zile la gradi si 2 saptamani acasa.... plang sau sunt foarte trist Cert este ca se desparte mai greu de mine de atunci...vrea cu mine peste tot...
Acum spune ca vrea la gradi cu verisorul..... care nu a fost la gradi in zilele cu pricina...probabil nu ii place sa ramana acolo printre straini...Vrea sa stea...dar nu fara cineva cunoscut.....Pe programul lung l-am lasat tot asa pt, ca a cerut sa mai ramana cu verisorul in saptamana de acomodare cand l-am dus doar cateva ore...hmmmm

mami cum adica l-ai scos greu din boala...ceva complicatii?

sus

Denunta
ralu-mada

Copii
D
S
E

20.09.2013 9:44     citat 

Buna

Lavinia, merci mult de raspuns . Exact asa cum ai scris, fac : adica plec foarte repede. Ea merge in privat, la un complex catolic, nu avem voie sa ii conducem decat pana la gardul scolii si nici drept sa sunam dupa .
Vad ca este mai ok, dar tare razbunatoare pe mine, acasa.

Felicitari pentru bebe 2 si nastere usoara iti doresc .

Ganduri de bine, tuturor !!!

sus

Denunta
mami_happy02

Copii
D: 12 ani, 3 luni
E: 10 ani, 7 luni

21.09.2013 9:56     citat 

Claudia, a fost vorba de otite care au tot recidivat (desi pana atunci nu-mi facuse nici o otita, iar la gradi luase un streptococ de care am scapat f greu.

Ralu, Claudia si eu patesc cu Edi ca ba il las plangand, ba il las vesel si de fiecare data imi framant mintile,intrebandu-ma ce a fost diferit de data asta, ca sa repet si in dimineata urmatoare, dar nu imi mai iese pasienta scot limba. Deci, e dupa toane, zic eu. El mi-a plans o zi da,o zi nu, ba chiar au fost si doua zile la rand cand l-am lasat ok. Ce e important e ca la scurt timp dupa ce plec, se opreste din plans. Posteaza teacher poze pe FB si atunci ma linistesc, candil vad linistit si vesel. Cand il iau acasa mereu ma intampina cu aceeasi "placa": "mami, nu am mai plans! ai sa vezi ca maine nu o sa mai plang!" scot limba si maine, dupa toane, o luam de la capat prostit . Cand il las vesel, imi merge ziua minunat, dar cand il las plangand imi tuna si ploua toata ziua, offf plang sau sunt foarte trist.

Lavinia, tic-tac, tic-tac, cum te simti? Ii place mititicai la tine in burtica sarut . Ai pregatit totul?

sus

Denunta
lavinia_ionela

Copii
Octavian-Ioan: 10 ani, 4 luni
Sofia-Maria: 7 ani, 2 luni

22.09.2013 3:30     citat 

mami se pare ca ii place in burtica foarte mult, sau poate a vazut ca afara e frig si se gandeste sa mai stea la caldurica scot limba . Azi trebuia sa ma duc la maternitate dar mi-a zis doctorita ca daca ma simt bine si nu am niciun fel de durere sa mai astept ca poate se declanseaza singura, cica pana sambata cand este ea din nou de garda poate sa mai stea scot limba
De pregatit, sunt pregatita de vreo 3 sapt, cu tot cu bagaje cu curatenie in casa, doar doar o veni fata si sa gaseasca totul in regula.

sus

Denunta
mami_happy02

Copii

22.09.2013 9:02     citat 

Anunti pe FB, daaa?? Nastere usoara!!

sus

Denunta
lavinia_ionela

Copii

23.09.2013 12:21     citat 

Bineinteles ca voi anunta, numai sa am ce anunta foarte fericit

sus

Denunta
claudis

Copii

26.09.2013 8:11     citat 

Neata

Am mers si noi 5 zile la gradi si cam asta a fost....S-a imbolnavit si 2 saptamani a fost pe tratamen,regim etc

Ca sa nu mai spun ca dintre cele 5 zile ,in ultimele 2 zile cand a fost dus de mine si nu de tati cu greu s-a antrenat cu ceilalti copii..probabil lipsa verisorului care era deja racit...prezenta mea si nu a lui tati de care se desparte mai usor.... raceala care probabil isi facea simtita prezenta usor usor chiar daca noi nu ne dadusem seama inca.. trist .

Dupa 2 saptamani de tratament tocmai ce isi revenise si l-am mai dus o zi dar nu a mai vrut sa stea nici lasat de tati...

L-a lasat pana la urma la program scurt " cu forta" dupa ce am inteles ca este mai bine pentru el sa ma vada ca plecam decat sa observe ca am disparut ulterior... explicandu-i intai de ce plecam...unde ne ducem..cand venim...si ce vom face impreuna pentru tot restul zilei....

Doar ca acum iar tuseste ...iar regim...si sunt f debusolata

Ma gandesc sa renunt daca imi va sta mai mult bolnav ..il mai si chinui " abandonandu-l" de fiecare data fara a ii oferi posibilitatea de a se adapta....macar de ar fi mers de placere
Ca sa nu mai spun banii dati pt. cateva zile de gradi pe luna ....

Sg. lucru care ma retine este faptul ca se vad schimbari majore dupa fiecare zi de gradinita ....A invatat sa deseneze....sa numere pe degete....sa se imbrace singur....
Nu stiu ce tactica au fetele alea dar mie nu imi iese acasa...a invatat sa deseneze o para perfect....iar de cand cu pauza de gradi nu o mai face cum trebuie desi eu exersez cu el zi de zi...asta asa ca un exemplu trist

Daca vom sta acasa ne vom plictisi maxim unul de celalalt ...deja simtim ca ne urcam pe pereti surprins

Acum spune ca vrea daca vine si verisorul...doar ca nu stim ce se hotaraste pt. ca si ei ..ca si noi suntem in aceeasi situatie...

Acum si cu tati sau cu buni ramane convins cu greu...Vrea doar cu mine...intreaba de ce nu pot sta cu el tot timpul....sa imi rezolve tati sau buni problemele...eu sa stau tot timpul cu el...ca si la gradi ar merge daca as sta eu cu cu el...de ce nu stau si parintii cu copii la gradinita.. prostit

sus

Denunta
lavinia_ionela

Copii

26.09.2013 10:36     citat 

claudis este foarte greu la inceput mai ales ca el a stat 3 ani cu tine acasa, e normal sa fie greu acum. Iar cu racelile, sunt multi virusi cu care el nu a intrat in contact, deci pana isi va imuniza organismul va mai trece un an ca sa nu zic 2.
Octavian merge in coletivitate de 2 ani, asta este al treilea an si inca imi mai raceste putin, insa nu asa de grav incat sa il tin acasa. Acum face forme usoare, gen o tuse un nasuc curgator pe care le tratam foarte repede fara sa necesite statul acasa. Dar in primii 2 ani l-am avut si eu destul de racit, cel putin in primul an, mi-a facut forme grave de raceala si gripa.
Acum (adica asta vara) l-am mai imunizat cu picaturi Lantigen B, care cica ar fi asemanatoare vaccinurilor antigripale, iar ultima data i-am facut tratament cu Isoprinosine 10 zile si calciu Kids alte 10 zile timp de 40 de zile. Amandoua tratamentele mi-au fost recomandate de medicul pediatru.
Eu va urez succes in continuare si sa nu disperati!

sus

Denunta
mami_happy02

Copii

27.09.2013 1:10     citat 

Claudia, deci s-a dumirit si Matei pana la urma ca nu e asa interesant la gradi, daca nu sta si mami cu el. Eu nu stiu?? Partea buna e ca dupa vreo 2 -3saptmani trece si se acomodeaza. Vede ca il iei in fiecare zi acasa..si devine mai sigur pe el si se obisnuieste cu rutina asta,

Partea rea cu gradi sunt racelile trist ...aici deja nu mai ai ce sa faci, dupa fiecare insanatosire du-l din nou..se imunizeaza in timp. Daca il tii acasa, de la anul o iei de la capat.
Mult succes in ce-ti propui!

sus

Denunta
claudis

Copii

28.09.2013 9:29     citat 

Multumesc pentru incurajari fetelor... Si noi am inceput o schema de imunizare care sper sa ajute...Sunt optimista pt, ca se pare am scapat eu personal de problemele cu tenul luand asa ceva..... prostit
Cat te duci pe la doctori pentru fel si fel de analize si tratamente dar unul nu te incurajeaza in a iti intari sistemul imunitar cu ceva... prostit

mami Ms mult ...succes si tie si tuturor celor care trec prin perioada asta de acomodare ,,,,Trebuie sa sper ca apucam 2-3 saptamani legate inainte de urmatoarea raceala....Daca scapam de enteroviroze si apar doar viroze nu ma las.....Altfel o sa tb. sa fac o pauza sperand ca o sa fie el mai maricel si va lupta altfel... prostit
Va tin la curent....ma tot gandesc daca sa il duc singur pe program scurt " cu forta" sau sa astept poate revine si verisorul ca asa spune ca vrea sa stea... prostit

sus

Denunta
mami_happy02

Copii

30.09.2013 11:19     citat 

Eu l-as duce fara sa-astepti sa vina si verisorul. o sa se invete sa mearga si sa accepte locul doar daca il vede pe verisor, ceea ce nu e tocmai indicat.
Te-as ruga sa-mi impartasesti si mie schema de imunitate. sarut

Lavinia, iti doresc sa fie Sofia-Maria mancacioasa, sa creasca frumos, sa fie sanatoasa si sa va bucurati la maxim de ea! Felicitari!! E o grasunica, 4300 gr, wow! sarut sarut Tie, refacere grabnica!

sus

Denunta
cristina79

Copii
Claudia: 15 ani, 9 luni
Sebastian : 10 ani, 6 luni
Sabrina Petronela: 8 ani, 5 luni

30.09.2013 6:03     citat 

Buna, fetelor!
In sfarsit am putut intra din nou sa va scriu, ca am uitat parolasi mergea ff greu cand vroiam sa o schimb

Lavinia, sa-ti traiasca printesa, sa creasca mare si sanatoasa si sa fiti cu totii fericiti!!

Claudis, mult succes in ce iti propui!

Si noi am inceput gradinita, dimineata cam cu plansete, dar in restul zilei e ok: mananca, doarme, asculta pe doamna....a si stat acasa o saptamana ca a racit...de aceea vreau si eu, daca se poate, schema de imunizare..Eu acum le dau la cei marisori extract din muguri de catina si de coacaz negru si vit C

mami_happy, am ramas datoare cu un raspuns ...noi am fost la mare in Olimp, la hotel Amfiteatru...mai este si hotel Belvedere, lipit de acesta, amandoua sunt situate fix pe malul marii

sus

Denunta
luara

Copii
Lucas Daniel: 9 ani, 3 luni
Ana Leia: 10 ani, 5 luni

02.10.2013 4:15     citat 

Buna dragelor, vad ca se mai anima pe aici.
Noi avem experienta cu 2 gradinite, pentru ca recent am dus-o pe Ana la alta, mai aproape de casa.
Urmeaza sa-l duc si pe Lucas, dar sa ma asigur intai ca e Ana ok cu aceasta gradi.
La ana la cresa a fost exact cum scris Christa. Prima saptamana a ramas cuminte imi dadea si pa si era tare fericita. A doua saptamana a realizat ca e ceva mai serios si au inceput istericile. Am incercat sa o linistesc si era mairau. Educatoarea mi-a zis sa o las repede, in cateva secunde. Transmisa din brate in brate. Ce sa zic, in momentul in care ieseam pe usa, nu mai plangea. Si asta a durat cam 3-4 saptamani. Mai plangea si mai tarziu, dar uneori si doar cand era cu dispozitie mai proasta.
La noua gradi nu a plans tare, a mai incercat ea sa faca un pic de isterica, dar deja e mai mare si stiu cum s-o iau. Ei ii place foarte tare sa picteze si daca ii spun ca mergem la gradi sa picteze si sa cante, trage ea de mine s-o duc.
Sa vedem cum o sa fie cu Lucas, ca e tare legat de casa si de verisoara mea. Va mai povestesc cand il ducem.

sus

Denunta
cry_styna

Copii
Miruna Maria: 10 ani, 1 luna
Karina-Ioana: 7 ani, 10 luni

02.10.2013 8:05     citat 

ma bucur sa va citesc dragilor! sarut
eu intru zilnic sa vad daca ati mai scris cate ceva zambet

si noi am inceput gradinita cu dreptul zambet
Miruna s-a adaptat tare usor, e drept ca e program scurt ... ii place la gradi si de doamna...si mai ales faptul ca e impreuna cu prietena ei cea mai buna zambet

am experimentat si prima raceala chiar in prima saptamana de gradi, dar a fost usoara, multumim lui Dumnezeu! mai are asa o urma de tuse dar la ce vreme e afara... e de asteptat!

Karina creste frumos si mananca putin... e si ea ca si sora ei indragostita de tzitzi sarut sper sa o urmeze pe Miruna care nu e mofturoasa deloc la mancare acum!

Lavinia, felicitari! sa fie bebelina sanatoasa si voi toti fericiti impreuna! sarut

Luara, chiar ma bucur sa te citesc, pe restul fetelor le mai vad pe facebook, de tine nu mai stiam nimic zambet

eu ii dau Mirunei, la sfatul unei bune prietene de aici sarut , miere cu tinctura de propolis... si din cate vad eu i-a prins tare bine! zambet

va pup ! si va mai astept pe-aici!

sus

Denunta
luara

Copii
Lucas Daniel: 9 ani, 3 luni
Ana Leia: 10 ani, 5 luni

04.10.2013 12:15     citat 

Cry_stina, eu nu prea am timp de facebook si alte minuni. Aici mai citesc dar n-apuc sa scriu. Am acum multe proiecte de dezvoltat. Ma rup intre serviciu, afacere proprie si un ong care incerc sa-l infiintez cu niste prieteni. Deci iti dai seama, cam cat timp liber am. Plus ca m-am inscris si la un master. Asa ca e vesel la mine. Dar nu ma plang, din contra, simt ca nu traiesc degeaba.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: