· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Materna / paterna >Sarcina > Lista gravidutelor 584
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4 ... 9, 10, 11  »
subiect nou  raspunde
autor Lista gravidutelor 584     
Biogenis
(Banca de celule stem)
[email protected]
Daca esti insarcinata, castiga in fiecare luna un Kit de recoltare de celule stem!
Lunar ai sansa de a castiga un kit de recoltare Bebe, in valoare de 3590 lei. Kit-ul include setul de recoltare, transportul probei de la spital la laboratorul nostru din Romania, analizele, prelucrarea si criogenarea probei.

Inscrie-te chiar acum in concurs!
Yasmina

Copii
G: 7 ani
M: 7 ani

16.04.2013 1:41     citat 

Luv cum a fost testul?

lavinia sa vii cu vesti bune de la eco foarte fericit si eu ma duc joi, abia astept sa ii vad sarut

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 13 ani, 11 luni

16.04.2013 6:44     citat 

----------
lavinia_ionela a scris:
Mie mi s-a recomandat acid folic de 5mg, dar stiam de la prima sarcina si am luat inainte de a ajunge la primul control.
----------

Pe ce motiv? Chiar aici pe site e un articol, inca din 2002, dar in continuare actual:
http://www.parinti.com/AcidulFolicsiSar...l-120.html
----------
citat:

Colegiul American de Obstetrica si Ginecologie recomanda ca toate femeile ce planuiesc o sarcina sa consume minim 0.4 mg acid folic pe zi (cantitatea aflata si in vitaminele Prenatale) inainte de a concepe si pe parcursul primelor 10-12 saptamani de sarcina - in acea perioada creierul si maduva spinarii sunt deja formate. Femeile care au deja un copil cu un defect al tubului neural trebuie sa ia 4 mg de acid folic zilnic. Femeile care au sanse medii de a da nastere unui copil cu defect al tubului neural - au o ruda apropiata cu defect al tubului neural sau cu diabet dependent de insulina sau cu epilepsie si ia medicamente de genul acidului valproric sau carbamazepina - trebuie sa ia 1-4 mg acid folic zilnic.
----------

Te incadrezi la una din grupele de risc, sau ti-a prescris doar asa, "sa fie"?

sus

Denunta
Luv31

Copii
BebeDulce: 9 ani, 1 luna
BebeMinunat: 6 ani, 11 luni

16.04.2013 6:46     citat 

Yasmina, "minunata" a fost bautura aceea!!!!

un sirop lesios cu glocoza cat cuprinde.

maine vad rezultatul. ma intreb daca nu cumva am facut testul prea repede. am citit ca diabetul de sarcina apare intre 24 - 28 saptamani.

ma rog, o sa vad! pup

sus

Denunta
lavinia_ionela

Copii
Octavian-Ioan: 9 ani, 11 luni
Sofia-Maria: 6 ani, 9 luni

17.04.2013 8:45     citat 

Christa sincer nu ma incadrez in niciuna din categoriile de mai sus, cred ca mi-a recomandat asa ca sa fie. Din cate am vazut eu si la alti medici de pe aici, la fel prescriu gravidelor, acid folic de 5 mg, 3 luni de zile. Exista vreun risc daca iei o cantitate mai mare de acid folic? M-ai facut curioasa, nu mi-am pus pana acum intrebarea asta.

sus

Denunta
Yasmina

Copii

17.04.2013 9:52     citat 

Pana acum nu a patit nimeni, nimic de la doza de 5mg de acid folic ... la fel cum se nasc copii perfect sanatosi si fara acest supliment. Se ia preventiv.
Excesul se elimina din organism (desigur, daca iei 50mg/zi timp indelungat ceva se va intampla). Discuta cu medicul si probabil iti va explica mai bine.

luv, sa vii cu un rezultat frumos foarte fericit nu cred ca s-ar fi schimbat multe intr-o saptamana, pana ajungeai la 24 sapt, daca ai risc, o sa se vada la test.

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 13 ani, 11 luni

17.04.2013 12:43     citat 

----------
lavinia_ionela a scris:
Exista vreun risc daca iei o cantitate mai mare de acid folic?
----------

Din cate se stie pana acum, surplusul se elimina, cum ziceam si intr-un mesaj anterior. Insa daca doza normala e de 0,4-0,8 mg, si tu (asta-i un "tu" generic, ca nu esti singura care ia atat zambet ) iei 5 mg, ma intreb care e rostul unei dozari de aproape 10 ori mai mare.

sus

Denunta
lavinia_ionela

Copii

17.04.2013 1:21     citat 

Cam asa sunt medicii nostrii, prescrie multe doar asa preventiv, ca de ex si cu racelile la copii, prescriu antibiotic preventiv, fara sa ii faca mai intai o analiza. Eu una asa am patit-o de vreo 2 ori dar m-am invatat minte si acum cand raceste si nu stiu ce are ii fac o analiza si cu rezultatul merg la medic, de vreo cateva ori am scapat de antibiotic, de alte ori chiar a fost necesar.

sus

Denunta
Luv31

Copii
BebeDulce: 9 ani, 1 luna
BebeMinunat: 6 ani, 11 luni

17.04.2013 9:37     citat 

Nu am primit rezultatul inca...... surprins trist

sus

Denunta
Ioana_Leka

Copii
Noel: 4 ani, 8 luni
Amina - Un copil cautat de 8 ani!
6 ani, 8 luni
am nascut deja!

18.04.2013 8:13     citat 

Buna dimineata fetelor!!

Am fost si eu ieri la vizita.

M-a urcat pe masa,a ascultat inima lui bebe cu aparatul ala mic pe burta.Totul ok,se auzea putin,dar bine.
Mi-a facut eco pe burta(fara poza in schimb ).Doctorita a zis ca e un smecherel,nu s-a vazut sexul,dar sa va zic ce facea .
A cascat cat avea gura de mare,ne-a facut din mana,si-a bagat degetul in gura,si sugea la el,si la sfarsit ne-a intors poponeata.
Nerusinat copil mai am eu.
Mi-a dat un sfat,deoarece statul nu face gratuit,sa fac BI-TEST,care habar nu am ce e,am inteles o eco si 1 analiza la sange,pt eventual boala DOWN...nu am inteles bine,si trebuie sa ma duc privat.
Problema ca se facea la maxim 13 sapt,eu sunt maine 13 sapt.
Dar problema ca nu au loc.
Asa ca m-am gandit si de vin acasa,voi face acasa direct triplu test ca ma incadrez numai bine si la revedere.
DIstractia asta ma costa 200 de euro aici,dar am renuntat.
Mi-a dat urmatoare vizita pe 16 mai.
Mi.a dat sa ma programez pt sapt 20,si am pe 17 iunie.
Am de repetat rujeola,si de facu iar test de urina.
Cat atat,deci e inca un mister ce ascundem noi in oul kinder.
Pana in iunie mai iau aspenterul,si din iunie injectii scrie pe mine.
Am facut si PAP TEST-ul.

Mi-a dat unda libera la zbor,si as vrea sa vin de Paste in tara,acum sa vedem.

Va pup pe toate.

sus

Denunta
Yasmina

Copii

18.04.2013 8:48     citat 

Luv probabil azi vei afla rezultatul zambet

Ioana rad ce tare cu bebelul... eu la eco de 12 sapt nu am vazut nici o activitate din partea lor, dar nici nu prea eram atenta la monitor... eram la atenta la tati ca era prima oara cand ii vedea.
Asa ca nu am vazut nici o gurita, nici un degetel... se mai zbateau din cand in cand si se intorceau. Mi se pare fascinant sa vezi asa ceva atat de devreme sarut
Ai mei si-au ascuns aproape mereu fata, insa "sexul" ni-l aratau fara mari probleme rad rad rad

sus

Denunta
Ioana_Leka

Copii
6 ani, 8 luni
am nascut deja!

18.04.2013 9:02     citat 

Yasmina da a fost comic.Al meu copil prefera sa ne arate c***l in loc de ce sex e,o fi o rusinoasa de fetita,sau un baietel,cine stie,voi afla eu in timp.Voi sunteti bine??Va pup

sus

Denunta
lavinia_ionela

Copii

18.04.2013 9:24     citat 

Ioana la 12 sapt am facut si eu eco si dupa am mers sa-mi ia sange pentru dublu test si m-a costat 100lei.
La noi cred ca s-a vazut ce sex are dar nu a vrut sa ne zica, azi mergem din nou si poate ne spune azi ce avem. Toata lumea ma intreaba ce am si daca le zic ca nu mi-a zis imi spun: "Pai de ce? Ca stiu eu pe cineva care i-a spus mult mai devreme ce are!" este enervant cand imi zic asa, la prima sarcina mi-a spus ce am pe la 22 de sapt cand am facut morfologia fetala (parca asa se chema) si atunci la fel imi spunea lumea la un moment dat credeau ca eu stiu si ca nu vreau sa le zic. In fine astea sunt mai putin relevante cel si cel mai important este ca bebelusii si copiii nostri sa fie sanatosi si chiar daca mai racesc ei, ca doar asa isi dezvolta imunitatea, sa creasca mari si frumosi si sa fim mandrii de ei.

sus

Denunta
Yasmina

Copii

18.04.2013 10:11     citat 

Ohooo, pe mine de la 7-8 saptamani ma intrebau ce am rad le ziceam ca gemeni.
La un moment dat am reusit sa ii conving sa astepte pana la 12 sapt (atunci ne-a zis doc ca 85% sunt baieti, dar ca e mai sigur dupa 15).
Alta perioada de intrebari rad pe la 14 saptamani mi-a zis si doctorita mea ca sunt baieti si am fost mai sigura.

Amuzant a fost ca ei vroiau sa cumpere haine, le-au cumparat, dar nici pana acum nu au pus coletul rad rad rad dar le-am vazut in poze ochi peste cap ochi peste cap

Cred ca as fi disperat sa ma intrebe intr-una pana la 20+ sapt prostit prostit prostit eu nu aveam stres, altii erau curiosi rad rad rad

sus

Denunta
marle

Copii
printisorul nostru: 12 ani, 6 luni
print 2: 6 ani, 7 luni
am nascut deja!

18.04.2013 10:40     citat 

Ioana e super tare bebe tau.......probabil ca va fi un smecherut!!!! cam pe la 12-13 saptamani am aflat si eu ce e la prima sarcina.....fiind baiat ne-a aratat-o in toata splendoarea ei rad depinde ce chef are bebe atunci!!!
despre testul pt down nu stiam cand se face dar vad ca e si f scump!!
eu la primul bb inafara de analizele uzuale si morfo fetala nu mi-am facut nimic altceva....dar eram si mai tanara plang sau sunt foarte trist ....acum mi-as face si eu varicela si rujeoala mai ales ca piticul meu e la gradi...mi-e putin teama!!!
Luv, Doamne ajuta...tinem pumnii!!!
Yasmina tu vei avea gemeni? ce frumos.....macar scapi cu o singura suferinta...ca sa-i zic asa!!!
eu inca astept sa merg la doctor sa fac si eu 6-7 saptamani sa se vada ceva!!! nu prea am pofta de mancare si am asa senzatie de greata....dar usoara..peste zi!!! burta se vede......spre mirarea mea....in rest kg am tot atatea ca acum o luna!!!
pupici voua sarut

sus

Denunta
Ioana_Leka

Copii
6 ani, 8 luni
am nascut deja!

18.04.2013 12:24     citat 

Yasmina o sa se vada si la mine,candva,fara probleme,de nu astept la nastere foarte fericit .Sa fiti voi sanatosi ca vei avea haine la greu.

Marle si eu sunt curioasa ce e,dar mai am timp,sa astept.La cati ani ai avut prima sarcina?Pt mine dublu sau triplu test e mai mult de fite,dar sper sa fac macat triplu.Eu maine intru in a 4 a luna,si am vomat numai de 2 ori,asta din cauza la niste mirosuri urate,si tot timpul,am avut greata dar nimic altceva.

Ieri m-au cantarit si de cum eram inainte de sarcina pana ieri,am dat jos 3 kg,doctorita a zis ca e bine,ca nu m-am ingrasat,si am slabit,ca voi pune la loc mai spre sfarsit,problema la mine ca am inceput sarcina si cu multe kg la activ.

Va pup pe toate.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4 ... 9, 10, 11  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: