· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Generatii de copii parinti.com >Generatia 2011 > Generatia bebelusilor nemaipomeniti din 2011 (72)
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3 ... 9, 10, 11  »
subiect nou  raspunde
autor Generatia bebelusilor nemaipomeniti din 2011 (72)     
Crispy

Copii
Aky: 8 ani, 11 luni
Naty: 6 ani, 2 luni

01.05.2013 9:03   Generatia bebelusilor nemaipomeniti din 2011 (72)  citat 

Vlad . . . . . . . . . ...........31.10.2010 . . . . . pui de Cayia
Mara . . . . . . . . . . . .......... .12.11.2010 . . . . pui de Rizibizi
Andrea . . . . . . . . . .......... .02.12.2010 . . . . pui de Furnicutza26
Gabriela Ioana . . . . . . . .06.12.2010 . . . . pui de Happy_mami2007
George Alexandru . . . .20.12.2010 . . . . . pui de Crispy
Patrick Christian . . . ....29.12.2010 . . . . . pui de Dodosasha
David Petru . . . . . ....... .29.12.2010 . . . . . pui de Tamy

Antonia Maria . . . ... ... .02.01.2011 . . . . . pui de Ocrisu
Costina Andreea . . . . ... 08.01.2011 . . . . . pui de Bibelou
Maria-Clara . . . . . . ........28.01.2011 . . . . . pui de Mihaela_ct
Ioana Anastasia . . . . . . ...6.02.2011 . . . . . pui de Karinamaria_18
Luca Mihai . . . . . ..... 12.02.2011 . . . . . pui de albi
Timeea Ioana . . . . . . ......14.02.2011 . . . . . pui de Kikilinis
Andres Mihai . . . . .. .....6.04.2011 . . . . . pui de Cafelutza
Andrada Bianca . . . . ......11.04.2011 . . . . . pui de Ambraa
Anya Mihaela . . . . . . .......17.04.2011 . . . . . pui de Kurai_Lucy
Alexutu . . . . . .... . .. ....24.04.2011 . . . . . pui de Elsycutza
Emmalin-Arimiche . ...24.04.2011 . . . . . pui de ana4emmalin
Adelheid . . . . . . . . . .........24.06.2011 . . . . . pui de Mirene
Sebastian . . ..........4.08.2011 . . . . . pui de LAM
Tudor Alexandru . . ..........23.08.2011 . . . . . pui de Iva
Jessica Maria . . . .........21.10.2011 . . . . . pui de Georgette

Capitolele anterioare 1 , 2 , 3 , 4 , 5 , 6 , 7 , 8 , 9 , 10 , 11 , 12 , 13 , 14 , 15 , 16 , 17 , 18 , 19 , 20 , 21 , 22 , 23 , 24 , 25 , 26 , 27 , 28, 29, 30, 31, 32 , 33 , 34 , 35 , 36, 37 , 38, 39 , 40, 41 , 42 , 43, 44, 45 , 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52,53, 54, 55 , 56 , 57, 58, 59, 60 , 61, 62, 63, 64 , 65 , 66 , 67, 68, 69, 70, 71

exclamatie exclamatie exclamatie Site-uri pe care le puteti folosi pentru a incarca fotografiile
www.photobucket.com (detalii aici )
www.imageshack.us (detalii aici )
http://img.pc-tips.net
http://tinypic.com/
http://www.imagebam.com/
http://www.casimages.com/
http://www.webshots.com/

sus

Denunta
furnicutza26

Copii
Lucasosaurus: 13 ani, 1 luna
Pufarina: 8 ani, 11 luni

01.05.2013 11:09     citat 

bre, da grei se mai intra pe forum de la o vreme... se latesc reclamele alea, si cand dai click sa le inchizi parca mai rau se agata de tine.

felicitari din nou la toti copiii fara pampers...

oana, mai las-o vreo 2-3 sapt si mai incerci mai incolo.

fimea nu a facut niciodata in olita, pe wc nu vrea sa o pun, cred ca ii e frica... deci clar o mai las.
daca o semana cu fra-su la asta m-am scos. om vedea.

noi am fost azi la un zoo la vreo 2 ore cu masina, am mai avut si pe prietenu lu fimiu care are 5 ani..deci capra cu trei iezi a scris pe mine.
ma rog, baiatul ala a fost mult mai cooperant ca fiu-meu si ei s-au chitait amandoi pe acolo deci mare efort in plus nu am facut.

de paste eu sper sa vopsesc niste oua si am o mare pofta de placinta cu branza sarata. chiar, stie cineva o foaie usor de facut pt placinta cu branza sarata? da nu foi de alea ff subtiri care se dau cu ulei si pui mai multe, ca nu imi ies mie subtirenii de alea..ci o foaie normala, simpla, si as prefera fara drojdie, cu praf de copt ceva.

sus

Denunta
KiKilinis

Copii
JR: 13 ani, 1 luna
MICA: 8 ani, 9 luni

02.05.2013 12:18     citat 

Crisp, Timeea are numai vaccinurile din spital, deci nu era imunizata pt varicela. nu mi-e frica decat de scarlatina, in rest, sper sa faca acum mica toate bolile copilariei.

sunt zero barat in bucatarie, deci nu poci a te ajuta, dar pe net sunt convinsa ca sunt multe retete. vezi laura adamache, laura sava... trebuie sa aiba retete de aluat asa cum vrei tu.
am reusit si am scos lucrurile de vara ale Timeei. la ora 1 am terminat tot de aranjat. nu are pijamale scurte deloc, trebuie neaparat sa ii iau ca la pranz transpira mereu, iar la Tedi am constat cu stupoare ca desi nu a crescut f mult de anul trecut, 3/4 din garderoba ii e mica. l-am probat azi cu 7!!! perechi de panataloni albi si i-am pus pe toti la haine de dat. trist m- am enervat, ca nu planuisem sa ii cumpar...

sus

Denunta
furnicutza26

Copii

02.05.2013 8:55     citat 

si la mine e dramatic cu hainele, i-am masurat si amandoi au crescut din decembrie pana acuma cate 4-5 cm.... fimiu deja s-a lungit de nu imi vine sa cred... si e atat de slab ca toti pantalonii cad efectiv de pe el.
pufa si ea creste ca din apa...
lasa bre sa creasca, sanatosi sa fie ...

kiki ma bucur ca nu au fost multe bube, sper si fimea daca o face varicela sa faca tot asa usor.. ca de vaccinat nu am vaccinat-o pana la urma.

gasesc eu si foaie de placinta pe net, ma gandeam ca are cineva vreo reteta miraculoasa care se face singura...sincera sa fiu am cautat aluat gata facut dar nu am gasit foarte fericit

sus

Denunta
sunshineme

Copii
A mare: 10 ani, 6 luni
Al mic: 6 ani, 10 luni

02.05.2013 10:17     citat 

furnicutza si noi suntem lesinati dupa placinta cu branza sarata, dar cel mai mult ne plac merdenelele, pe care le fac aproape saptamanal. nu se fac deloc greu si ies ca merdenelele de existau la patiserii acu' tz-spe ani. am inceput sa le umplu si cu ciuperci, ies ceva de senzatie. daca vrei sa incerci, uite aici http://anemonacuisine.ro/?p=179 (de pe vremea cand cochetam cu ideea de a-mi face un blog culinar stufos. intre timp am renuntat din cauza lipsei timpului). deja imi ploua-n gura... prostit

sus

Denunta
furnicutza26

Copii

02.05.2013 10:27     citat 

----------
sunshineme a scris:
furnicutza si noi suntem lesinati dupa placinta cu branza sarata, dar cel mai mult ne plac merdenelele, pe care le fac aproape saptamanal. nu se fac deloc greu si ies ca merdenelele de existau la patiserii acu' tz-spe ani. am inceput sa le umplu si cu ciuperci, ies ceva de senzatie. daca vrei sa incerci, uite aici http://anemonacuisine.ro/?p=179 (de pe vremea cand cochetam cu ideea de a-mi face un blog culinar stufos. intre timp am renuntat din cauza lipsei timpului). deja imi ploua-n gura... prostit
----------

aoleo, ma doare la inima de pofta rad
parca si siimt mirosul ala de merdenele de la patiserie ..

mersi mult, mi se pare ok reteta, singura chestie e daca imi reuseste foaia subtire fara sa se rupa....

sus

Denunta
sunshineme

Copii

02.05.2013 12:32     citat 

fiecare foaie, inainte de a pune branza, trebuie sa fie intinsa cat mai subtire spre margini. ideea e ca atunci cand le impaturesti (aduni marginile spre mijloc)ca sa le bagi la cuptor sa nu se faca un strat prea gros la baza.
foile nu se rup, ca aluatul e destul de elastic. in cuptor aluatul o sa se desfaca in foite foite. deci gata, ca salivez. rad

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 13 ani, 4 luni

02.05.2013 1:13     citat 

----------
furnicutza26 a scris:
sincera sa fiu am cautat aluat gata facut dar nu am gasit foarte fericit
----------

furni, eu iti recomand cu incredere sa mai cauti inca odata, eu zic ca e imposibil sa nu gasesti. La noi se gasesc bucatele mici, cam de 10x10, congelate, sau o bucata mare facuta rulou la frigider, acolo se gaseste si aluat de pizza sau de drojdie gata facut si numai bun de intins.

sus

Denunta
furnicutza26

Copii

02.05.2013 1:36     citat 

----------
Christa a scris:
----------
furnicutza26 a scris:
sincera sa fiu am cautat aluat gata facut dar nu am gasit rad
----------

furni, eu iti recomand cu incredere sa mai cauti inca odata, eu zic ca e imposibil sa nu gasesti. La noi se gasesc bucatele mici, cam de 10x10, congelate, sau o bucata mare facuta rulou la frigider, acolo se gaseste si aluat de pizza sau de drojdie gata facut si numai bun de intins.
----------

taci ca a gasit barbatu-meu, l-am trimis in alt sat la magazin ca la noi nu era... sa vedem ce minune imi iese.... rad
pfoai ce pofta de merdenele de la alea de la Unirii mi-a facut sunshineme prostit

sus

Denunta
Kurai_Lucy

Copii
cea mare: 12 ani, 3 luni
cea mica: 8 ani, 7 luni

02.05.2013 3:46     citat 

asa domne puneti acuma retete cu chestii bune, ca eu nici curatenia nu am facut-o gata, si barbatu-meu zice sa nu coc nimic! rad socat prostit
as incerca si eu....ce branza era aia din reteta? de burduf, telemea? nu am fost pe faza.eu as vrea sa fac o prajitura simpla cu visine din compot, e f simpla, blat plus visine si deasupra zahara pudra vanilat.f delicioasa.acuma m-as baga si la merdenele evident scot limba dar cred ca cu alta ocazie.nu stiu ce sa gatesc.barbatu-meu a facut supa de prepelita azi.nu ma intrebati cum e.
la amiaza am mancat cartofi pai cu ocghiuri si telemea si ceapa verde si ridichi. socat pt stomacul meu a fost lovituta de gratie mai ales ca ieri fiind la gratar am bagat si vreo 2 mici, si cred ca am baut 1 litru de cola.plus cartofi prajiti pe disc in ulei+untura. jenat ma doare stomacul de numa numa.
in rest ce sa zic am fost si azi la piuata, am ajuns la ora 9 (tarziu pt ce a fost azi pe acolo), la ora 11 nu mai aveam marfa. zambet am facut si caserole cu oua de prepelita gata vopsite, au iesit tare fain, pacat ca nu m-am gandit sa fac mai multe ca s-au vandut rapid, pe sambata dimineata mai am comanda pt mai multe.
la anu daca suntem tot cu afacerea, o sa ma pregatesc din timp sa fac stoc cu cateva zile inainte..desi e ceva de munca la ele dar daca te organizezi din timp e ok..

sus

Denunta
sunshineme

Copii

02.05.2013 4:22     citat 

kurai_lucy telemea este in merdenele. va garantez ca ies bune rau. problema la noi a fost ca a trebuit mereu sa fac cantitate dubla ca se duceau prea repede. ochi peste cap rad

sus

Denunta
furnicutza26

Copii

02.05.2013 7:30     citat 

----------
Kurai_Lucy a scris:

la anu daca suntem tot cu afacerea, ..
----------

la anu o sa ai angajati trag cu ochiul

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 13 ani, 4 luni

03.05.2013 6:14     citat 

----------
furnicutza26 a scris:
taci ca a gasit barbatu-meu, l-am trimis in alt sat la magazin ca la noi nu era...
----------

Ti-am zis? Ti-am zis! scot limba
Eu nu ma omor dupa placinta, dar mereu mi-au iesit alte cele facute din aluat din asta gata cumparat. De facut aluatul am incercat o singura data sa fac, si am ajuns la concluzia sa-l faca altii, ca nu-i de mine. rad

sus

Denunta
furnicutza26

Copii

03.05.2013 8:40     citat 

----------
Christa a scris:
----------
furnicutza26 a scris:
taci ca a gasit barbatu-meu, l-am trimis in alt sat la magazin ca la noi nu era...
----------

Ti-am zis? Ti-am zis! scot limba
Eu nu ma omor dupa placinta, dar mereu mi-au iesit alte cele facute din aluat din asta gata cumparat. De facut aluatul am incercat o singura data sa fac, si am ajuns la concluzia sa-l faca altii, ca nu-i de mine. rad
----------

iti dai seama ca daca acu e prima oara cand fac, nu m-au lovit poftele pana acuma rad
sa vedem cum se comporta aluatul asta, sint asa niste 'placute' congelate, cica intai tre sa le bagi 20 miin la cuptor sa se incalzeasca, apoi poti sa le intinzi in diverse forme si marimi..poza de pe cutie arata f bine cool

deci voi fi mega gospodina sambata asta, fac placinta si vopsesc oua si poate spal si perdelele de la sufragerie... prostit ma cere cineva de nevasta? rad

sus

Denunta
Kurai_Lucy

Copii
cea mare: 12 ani, 3 luni
cea mica: 8 ani, 7 luni

03.05.2013 11:19     citat 

asa domne bine ca mai sunt si cu telemea, am deja telemea in frigider ca am cumparat ieri, asta e un semn, ma simt obligata sa fac!!! rad maine e in plan coptul...dar sa vedem poate incep de azi...am in plan prajitura care nu e cu visine ca nu am gasit, va fi cu piersici din compot, baigli cu mac si nuca, si sa vedem poate pun si de merdenele ca ingredientele le am.
azi am in plan sa vopsesc ouale, si alea de prepelita la care am comanda si pt noi niste oua de gaina (vreo 10, mai multe nu).
si ceva curatenie evident....la spalat perdele nici nu ma gandesc...nici la spalat geamuri nu ma gandesc desi alea se vede ca sunt pline de praf jenat tb sa fac curatenie in baie, aia e mai grav.
pt mancarea de pat am stabilit cu sotul friptura de curcan.
si atat, alte mancaruri nu mai fac ca oricum vom in vizita la parinti si si duminica si luni.

fruni la angajati nu as vrea sa ajung nici daca ar fi posibil, mie mi-e suficient daca ajung la un nivel la care sa imi iasa un salar frumusel, sa ne perimitem un trai decent...adica dupa ce ti-ai platit facturi si rate samd, si ai banii pt mancare si alte chestii care le cumperi in casa, sa iti permiti sa iti cumperi haine si incaltaminte , sa iti permiti sa iesi la un restaurant daca doresti, sa iti permiti sa mergi un weekend la munte, sa iti permiti o vacanta frumoasa macar o data pe an. stiu ca nu pare mult, nu visez eu la lux, dar pt mine e ok, sanatosi sa fim.in plus imi convine jobul de minune...imi fac programul cum doresc..adica in general am program de la 8 la 15,-m-am mulat dupa programul fetelor la cresa si gradi- dar il pot modifica oricand in functie de nevoi..pot sa lipsesc in orice zi doresc daca am nevoie, nu fac o munca grea...daca sunt copilele bolnave sau am probleme, pot oricand sa plec mai repede sau sa lipsesc...pot sa imi iau pauza cand si cat doresc, nu am sef, si lista poate continua. foarte fericit nu prea am stress, si asta e f f important. sarut

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3 ... 9, 10, 11  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: