· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Generatii de copii parinti.com >Generatia 2011 > Generatia bebelusilor nemaipomeniti din 2011 (72)
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, ... 9, 10, 11  »
subiect nou  raspunde
autor Generatia bebelusilor nemaipomeniti din 2011 (72)     
Crispy

Copii
Aky: 8 ani, 10 luni
Naty: 6 ani, 2 luni

03.05.2013 1:04     citat 

Furni, acu' am vazut, dar poate te ajuta pe viitor...are soacra-mea o reteta super pe care o folosesc si eu...iese demential foietajul ala....intr-o cana cu apa, pui un deget ulei, apoi torni intr-un castron si adaugi faina cat cuprinde, pana iese un aluat, il intinzi, peste el intinzi un pachet de margarina amestecat cu 3 linguri de faina, o impachetezi in 4 si o dai la frigider 1/2 ora pana pregatesti umplutura. Apoi il scoti, il imparti in doua, intinzi, pui in tava, adaugi umplutura, pui si cealalta foaie si dai la cuptorul incins la foc iute cca. 5-10 min., apoi o scoti, o tai ce forme vrei si o bagi iar la cuptor pana se rumeneste...Sa aveti pofta! Noua ne place cu mere si cu branza dulce cu stafide...o sa o incerc si cu urda dulce si marar sa vedem, dar nu are de ce sa fie rea...
Si pe mine ma termina reclamele astea...si imi creaza asa un efect invers fata de ceea ce s-ar dori sa fie...prostit

Kiki, ma gandeam eu ca nu i-ai facut...trag cu ochiul Era doar ca sa-mi verific eu o teorie...si mie mi-e cam teama de ele, dar le prefer in locul celor ale sistemului imunitar...trist

Am gasit aici o branza de capra...iiimmm...buna rau! La noi nu are gustul asta....si nu se simte nici un miros, cum ai fi tentat sa crezi.

sus

Denunta
Kurai_Lucy

Copii
cea mare: 12 ani, 3 luni
cea mica: 8 ani, 7 luni

03.05.2013 3:53     citat 

acolo unde vand eu oua vin femei cu branza si lapte si chiar ieri am intrebat de branza de capra si mi s-a spus ca acum cat e putina si proaspata, la inceputul verii, nu are niciun fel de iz neplacut, numa mai incolo, vara.

sus

Denunta
ana4emmalin

Copii
Emmalin-Arimiche: 8 ani, 6 luni

05.05.2013 12:37     citat 

Paste fericit!!!!! sarut sarut sarut
Pe unde v-ati petrecut de sarbatori? Noi am stat acasica si ne-am bucurat una de alta ca imediat plec iar foarte fericit

sus

Denunta
ana4emmalin

Copii

05.05.2013 12:37     citat 

Paste fericit!!!!! sarut sarut sarut
Pe unde v-ati petrecut de sarbatori? Noi am stat acasica si ne-am bucurat una de alta ca imediat plec iar foarte fericit

sus

Denunta
Crispy

Copii

05.05.2013 7:29     citat 

Hristos a inviat! sarut

Suntem si noi prin zona....am incercat sa dau si ceva mesaje pe la prieteni si neamuri si ar trebui sa fac bagajele de intoarcere, dar n-am nici un chef....oare de ce? prostit Avem avionul seara, asa ca am timp maine... foarte fericit
A fost tare fain, ne-am relaxat si ne-am mai incarcat bateriile.

Mirene, chiar va recomand zona si chiar locatia asta, daca vreti! Arata mult mai bine decat in poze: totul curat, aranjat simplu si cu mult bun gust! zambet O adevarata oaza de relaxare!

sus

Denunta
ocrisu

Copii
Paul: 12 ani, 4 luni
Antonia: 8 ani, 10 luni

07.05.2013 8:01     citat 

Adevarat a inviat!
Si noi suntem prin zona, inca acasa, ca am mai avut o zi libera, iar barbatu e in concediu.
Dorm pe mine, ca am tras tare zilele dinainte de Paste cu mancare si curatenie, de m-am trezit numai la 5-6 dimineata.
Am facut niste bunatati care sa ne placa, adica drob cu ciuperci, pate de ficat si o placinta cu iaurt, branza si stafide care iese delicioasa! Bineinteles ca am mancat ca niste sparti...
Duminica am mancat la pranz la mama, apoi am plecat la tara la socra-miu unde am incins gratarul...urla regimul la mine, dar m-am facut ca nu-l aud. foarte fericit
Apoi ieri am iesit la iarba verde cu inca o familie, langa lac, baga iar gratar.
Promit ca de azi ma potolesc...vrem sa ne ducem la Bucuresti sa plimbam copiii pe lac la Herastrau cu vaporasul...gasim gratarele incinse pe acolo? socat

sus

Denunta
furnicutza26

Copii
Lucasosaurus: 13 ani, 1 luna
Pufarina: 8 ani, 11 luni

07.05.2013 8:49     citat 

hello si Hristos a inviat.
am avut Paste frumos si noi, din pacate doar prima zi,ca de luni am mers la munca...
am fost la Inviere cu o prietena, apoi a doua zi am fost la biserica cu copiii la ora 12, ne-am intalnit cu niste prieteni si am mers intr-un parc..a fost soare si frumos, nu rpea cald dar frumos... am venit acasa pe la 6 dupa amiaza, am mancat si aia a fost ziua.
nasola fost ca pufa a cazut pe scari, din fericire a prins-o ta-su dupa vreo 3 scari coborate cu capul inainte..s-a speriat de numa, din fericire nu si-a rupt nimic. s-a trezit noaptea si a plans, zicea au, o fi durut-o saracuta...i-am dat niste nurofen si s-a linistit, dar nu prea a dormit nimeni in noaptea aia..drept care luni la servici unde am avut si o zi super aglomerata simteam ca ma ia cu lesin de oboseala..numa bine ca luni dupa amiaza am avut si serbare la scoala, deci mers acasa, imbracat copii obositi si mers la serbare...lucas cica mai si canta in cor, era si ala obosit mort. in fine, s-a terminat cu bine, aseara ne-am culcat si am dormit pana dimineata..da azi dim am vazut-o pe pufa e vanata intre ochi si putin pe un ochi..ieri nu se vedea nimic. ea a mai zis saraca ca o doare capul...la fel si de o mana se vaita...bine ca nu si-a rupt ceva ca a cazut de sus de tot... prostit

sus

Denunta
mirene

Copii
Hannelore: 10 ani, 9 luni
Adelheid: 8 ani, 4 luni

07.05.2013 9:24     citat 

salutare mamici

furni imi pare rau sa aud , pupam sa treaca
eu pe Hanne nici acum nu o las pe trepte singura
oricum peripeti am avut si eu parte
a dat Heidi cu capul de marginea patului , vizibil e doat o dunga pe nas chia intre ochii
se pare ca totusi nu cred ca a rupt nasul

crispy ma bucur ca va placut , si am admirat burtica
cat de calda a fost apa ?
si cu ce v-ati dus pana acolo?

oana mama atata munca ai facut sa mai slabesti
si ai lasat sarbatorile sa te ispiteasca.

si referitor la munci si gatit am facu si eu o reteta de pe blogul dat de sunshineme
cornuri pufoase parca, http://anemonacuisine.ro/?p=694
al meu a fost asa de incantat
se face un aluat se lasa la crescut se intinte pui gem
rasucesti si pui la cuptor 15 min - 20 min
mai dificil e sa astepti 5 minute sa fie caldute
ca fierbinti din cuptor te c-am arzi la limba.

si va imaginati bune , am mancat calde dar la mine in casa
nu prea se manca mai nimic , asa ca mai cred ca sunt cateva prin frigider
dar vine mamamea azi pe aici sigur imi goleste frigiderul.

am dus ieri fetele la parc a participat sial meu sot la aceasta activitate
miracol na comentat , voiam sa se joace cu Hanne ca ea fusese plecata la bunici de pasti
asa ca de fapt sarbatorile au insemnat si 4 zile doar cu un copil
desi intr-o zi mia plans Hanne la telefon ca vrea acasa,
asa fi mers dupa ea dar si-a gasit activitate si a uitat de noi.

Lucy ma bucur sa aud ca ai piata de desfacere mai mare decat poti produce
e dificil totusi statul prin piata , ai grija sa nu te racesti.

sanatate la toti, msi aveti grija de voi

sus

Denunta
Crispy

Copii

07.05.2013 1:33     citat 

Ziua buna si de la noi! sarut

Nu stiu cine m-a batut zdravan azi-noapte ( sau azi-dimineatza), da' abia astept sa se faca seara si sa pun si eu capul pe perna. Am ajuns si noi acasica azi-dimineatza la 03.00, am bagat vreo 4 ore de somn, am si despachetat bagaje si am ajuns si la servici....acu' plec acasa sa facem ceva de mancare si sa vedem ce mai reusim, avand in vedere ca si azi e sarbatoare.

Mirene, apa nu era f. calda, dar ok pt. inot....in piscina era super, desi era circulata...abia am reusit sa-l mai scot pe Alex de acolo...am un mare ratoi balacit ! sarut ( seamana cu mama-sa, care nici macar nu stie sa inoate, dar n-ar mai iesi din apa! jenat )

Noi am mers cu avionul. Am schimbat in Istambul si la destinatie am inchiriat o masina de 8 locuri ca sa intre si bagajele. Ma gandesc ca este mai dificil cu masina personala pt. ca trebuie facuta o oprire de o zi pe drum ( eventual Istambul), dar merita! O recomandare as avea: sa NU mergeti in sezon! Va veti coace la propriu! Noi am prins acum undeva la peste 30 grade....nu vreau sa ma gandesc la peste 40-45 in iulie-august! prostit

sus

Denunta
ocrisu

Copii

08.05.2013 7:23     citat 

----------
mirene a scris:
oana mama atata munca ai facut sa mai slabesti
si ai lasat sarbatorile sa te ispiteasca.
----------

A, pai azi-noapte pe la 12 cine umbla injurand(u-se) prin casa ca nu gasea nimic potrivit sa-si calce pentru a doua zi la munca...
Dar gataaaaa...de azi militarie...ca altfel imi bat joc de efortul meu.
Bre, mirati-va si voi de progresele noastre...Antonia face uneori la olita...adica a inceput sa constientizeze ca face, scapa ea nitel pe chilotei dar mai face si pe olita nitel, apoi fuge sa intinda chilotii pe balcon si vine mandra nevoie mare cu 1 ml de pipi in olita la mine "mami, pipi la olita" foarte fericit
Dar si kk a facut ieri, am pus-o eu la plezneala si a facut zambet Mai nou imi spune si dupa ce face pipi in pampersi, ceea ce eu zic ca e de bine.
Bine, de aici si pana la a scapa de pampers mai avem mult, dar trag nadejde ca pachetul pe care l-am inceput acum sa fie ultimul achizitionat...sau macar penultimul. foarte fericit

sus

Denunta
Crispy

Copii

08.05.2013 9:36     citat 

Neatza si de la noi! sarut

Haideti la cafelutzaaaaa!

Cuscra, este f. tare Antonia...harnicutza mica...se duce ea sa intinda chiloteii... zambet sarut
Noi am scapat de pampers...Alex imi spune mereu cand face, isi da panatalonii si chilotii jos si striga: "mama, kk-pisu"....mai suntem doar cu trezitu' o data noaptea ( al meu, ca el doarme dus...il ridic, punem olita inaintea cucului si el face...) si pus la olita si cam atat..."accidente" ziua nu avem, cateodata, se mai intampla noaptea, dupa 2-3 ore si daca bea multe lichide, il gasesc ud....

Acum, as vrea sa incerc sa-l pun si la wc pt. ca olita aia ii lasa niste urme pe fund de numa' si am colac reductor, asa ca o sa experimentam si varianta asta....zambet

sus

Denunta
ana4emmalin

Copii

08.05.2013 2:15     citat 

ce mai faceti fetelor????
pe mine m-a moesit caldura de numa' foarte fericit foarte fericit foarte fericit Emma mea a mancat ieri inghetata si a inceput sa tuseasca trist trist
Si dupa cum va spuneam vacanta mea este gata...saptamana viitoare marti plec inapoi surprins surprins surprins surprins

sus

Denunta
Kurai_Lucy

Copii

08.05.2013 5:33     citat 

hello tuturor...
inapoi la munci toata lumea...si noi, de azi...
ieri am fost inca la ztara ca am avut de munca la furaj, am dat drumul la o tura de oua de incubat si mai pregatim sa mai dam drumul la vreo 2 ture zilele astea (in functie de cat de repede reusim sa adunam oua pt asta).am o comanda de 50 de gainuse, poate reusesc sa mai prind cateva comenzi, ma straduiesc sa adun niste banuti sa putem merge la mare la sfarsitul verii macar....am avut ceva bani stransi dar i-am investit in prepelite...ca altfel mergeam la sfarsitul lui iunie ca intotdeauna, dar asa....mai amanam si sper sa adunam banutii.oricum mergem modest, am gasit o cazare ok undeva la 70 lei/noapte (camera tripla si suficient de spatioasa ca sa mai incapa si patul Anyei, cu baie proprie.) si mai zice ca la minim 3 notpi primesti 10 % reducere, deci ai primi camera cu 63 lei/noapte foarte fericit am tot stat asa in dubii cum sa fac cu mancarea, aveam in vedere si o pensiune recomandata de cineva unde aveai si 3 mese pe zi incluse (undeva la 100 lei/pers/zi, cu tot cu mancare, copiii gratis)...dar apoi m-am gandit ca daca ma duc cu fetele la masa si nu le convine ce e in farfurie, ce fac? asa ca deocamdata raman la varianta impinge tava, acu 2 ani cand am mers cu varianta asta a fost f ok cu Catalina (la pranz ma refer), ca isi alegea ce ii era pofta atunci si manca cu siguranta.
oana felicitari pt progresul cu olita!! asa am inceput si noi, am tot pus-o la olita, dar fiind inca frig am tot amanat, pana cand a dat caldura si ne-am pus serios pe treaba...dar ideea e ca era familiarizata cu olita...si eu tot asa ziceam cu pampersii...asta-i ultimul pachet, asta-i ultimul pachet...in ultimele 2 luni am cumparat tot pachete mici de cate 20 buc tocmai din cauza asta, si a fost f bine ca nu am facut paguba, am ramas doar cu vreo 5 pampersi.si asa la cresa tb sa fie 1 in permanenta ca le pune la somn...din toamna vreau sa o dau pe anya la gradinita...am vb deja la gradinita si au spus ca e ok, cat de curand tb sa compltez cererea de inscriere..asa ca va merge la cresa pana in august, luna august e vacanta si apoi din sep la gradi.nu as mai lasa-o mai mult la cresa mai bine as da-o la gradi intre copii cu 6 luni-1 an mai mari decat ea decat la cresa intre copii mici ( de la 10 luni pana pe la 2 ani)...ea vorbeste bine si se intelege mai bine cu copiii mai maricei, asa era si Catalina, prefera comania celor mai maricei ca se putea intelege cu ei.cu astia mai mici, mai greu, mai lovesc,etc..plus ca la gradi pot face activitati mai interesante pt care eu nu mai am rabadre acasa (plastilina, pictat, etc).chiar ieri am fost la fratele sotului, au un copil de 1 si 4 luni, si intruna loveste tot ce prinde, a muscat-o ieri pe anya de obraz de si acuma saraca are pe obraz vanatai plang sau sunt foarte trist acuma stiu ca si la gradi se mai intampla dinastea, dar totusi cred ca va fi mai frumos pt ea, e si f sociabila.merge pe strada si daca se uita cineva la ea imediat zice "salut ce faci" scot limba

ce sa mai zic....mirene cornurile alea le fac si eu destul de des, mie imi plac cu nutella cel mai mult...dar si cu mac imi plac.
nu am gatit nimic zilele astea...de pasti a facut sotul o friptura de curcan...si atat....azi face iar niste piept de curcan la gratar si cam asta e ...nu ca as fi eu mare fan curcan dar a taiat soacra asa ca avem carne d ecurcan,..mai ales ca sotul nu sta prea bine cu ficatul, inca face tratament...s-a cam abatut d ela regim si s-a simtit tare rau.acuma vrea sa mai tempereze.
asta mica de cateva nopti doarme rau...cred ca urmeaza sa ii mai iasa ultimul rand de masele..nu stiu...se trezeste, e maraita, viseaza, ba vrea cu mine, ba vrea la ea in patut, nu stie ce ii trebuie. ochi peste cap

sanatate tuturor!! si multa odihna la mamici ca si eu ma simt ca un zombi....acuma mai am o perioada de stress ca mai am de rezolvat niste hartii, sa primesc o autorizatie de la dsvsa pt ferma...si daca o primesc si aia, sunt ok cu toate.sper sa nu mi se puna bete in roate.

sus

Denunta
ocrisu

Copii

09.05.2013 1:04     citat 

Cuscra, Paul n-a acceptat olita, el a facut pe WC...asa ne-a vazut pe noi, asa a procedat si el...si acum mai foloseste reductorul cand se aseaza pe tron.
Antonia e asa de slaba si mica (tot 10 kg are trist ), incat si in gaura reductorului ii intra fundul jenat asa ca ea foloseste olita. Avem una de cand era Paul in probe care are marginile mai groase si nu-i lasa urme.
Lucy, imi dau seama ca e un proces de durata, noi inca folosim cam 3-4 pampersi pe zi pentru ca la iesirile pe afara ii pun, mi-e teama sa ies cu ea fara...in plus la somnic folosim si la pranz si noaptea. Dar zic si eu asa ca sa ma incurajez (cateodata asa ma apuca o sila sa tot stau cu ochii pe ea si s-o pun sa faca la oala ca-mi vine sa-i las pampersii pe ea la loc...asta e, imbatranesc, nu mai am rabdare...)
Legat de gradinita, tu o sa o duci pe Anya inainte sa implineasca 3 ani? Ti-o primeste? La noi nu, n-are 3 ani, nu intra la grupa mica...

sus

Denunta
Kurai_Lucy

Copii

09.05.2013 8:05     citat 

oana eu zic sa nu te stresezi ca ai timp toata vara sa scapati de pampers...oricum fiecare copil e diferit si la fiecare procesul e altfel...eu la amandoua am inceput prin a le pune la olita in anumite momente fixe ale zilei, dimineata, apoi inainte de plecarea din casa, apoi inainte de somn, iar la trezire, etc.nu intotdeauna accepta sa stea pe olita, evident ca la inceput nici nu facea la olita ca facea in pampers....dar in timp a inceput sa faca si la olita.cu anya a mers f rapid, nici eu nu ma asteptam si imi era f groaza ca vor urma cateva luni cu chinuiala si accidente.dar am zis, asta este, odata si odata tot trebuie sa incepem, asa ca avand cateva zile acasa cu ea am zis tot atat, hai sa vedem daca ar merge...am luat chilotei, impreuna cu ea, am tinut teoria cu esti fetita mare hai sa purtam chilotei etc stiti si voi placa.in prima zi eram convinsa ca va fi un esec pt ca nu avea nicio treaba cu olita, daca o puneam eu poate facea, daca nu isi da dadea drumul pe ea fara nicio jena, si inca f des. in cateva ore am epuizat stocul de chilotei.mi=am zis ca nu vom reusi sa facem nimic, dar totusi sa mai incerc si a doua zi sa vedem poate poate facem vreun progres.culmea a inceput sa ii placa cu chilotei, a doua zi inca nu a facut ea la proprie initiativa dar o puneam f des, si apoi din a treia zi a inceput sa se vada ceva progres.desi in ziua 2 a stat cateva ore cu maica-mea si in ziua 3 a stat cu soacra toata ziua, eram sigura ca o sa iasa un mare talmes balmes, totusi in ziua 3 a avut un singur accident. a mai pus-o si soacra dar a inceput si ea sa se ceara.seara si-a dat seama ca poate sa se dezbrace si sa se aseze singura pe olita, asta a fost, cum simtea un pic de pisu hop se punea la olita, o si amuza ideea ca se pune singura....si apoi a mers f ok totul.o pun si pe wc, si cu reductor si fara, face si in iarba.la cresa le pune pampers la somn la toti, si la cei de 3 ani.
pt Anya am vb la gradi cu educatoarea Catalinei care este si in consiliu si a spus ca este ok.acuma ea a vazut-o pe Anya aproape zilnic, a vazut ca este sociabila, independenta, i-am explicat ca nu mai are pampers si ca mananca singura destul de bine.dar au mai primit si alti copii....stiu ca acum 1 an era in curte o mamica, avea baietelul la gradi si o fetita mai mica, de 1 an si 7 luni si a spus ca vrea sa o dezvete de pampers ca sa inceapa in sep gradi ..am retinut varsta tocmai ca mi s-a parut ca tanti isi face sperante cam mari...dar in sep fetita cu pricina a inceput gradinita. scot limba
si anya e slabuta, are cam 11 kg dar nu imi fac probleme ca e vioaie si are pofta de mancare si mananca bine.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, ... 9, 10, 11  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: