· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Materna / paterna >Vreau un copil > Dupa cat timp ati ramas insarcinate? capitolul 96
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3 ... 13, 14, 15  »
subiect nou  raspunde
autor Dupa cat timp ati ramas insarcinate? capitolul 96     
Biogenis
(Banca de celule stem)
[email protected]
Daca esti insarcinata, castiga in fiecare luna un Kit de recoltare de celule stem!
Lunar ai sansa de a castiga un kit de recoltare Bebe, in valoare de 3590 lei. Kit-ul include setul de recoltare, transportul probei de la spital la laboratorul nostru din Romania, analizele, prelucrarea si criogenarea probei.

Inscrie-te chiar acum in concurs!
cry_styna

Copii
Miruna Maria: 8 ani, 11 luni
Karina-Ioana: 6 ani, 8 luni

08.06.2013 12:21   Dupa cat timp ati ramas insarcinate? capitolul 96  citat 

Investigatii care trebuie facute inainte de sarcina, mai ales cand bebe intarzaie sa apara!

Pentru EA
1.Dozari hormonale ziua 2-3 a ciclului
-FSH, LH, Estradiol, Prolactina, TSH, T3, FreeT4, ATPO
2.Dozari hormonale ziua 21
-Progesteron
3.IGM si IGG pentru : toxoplasma, GMV, Rubeola, IGA si IGG pentru Chlamydia
4.Examen bacteriologic secretie vaginala, cultura col, AG Chlamydia, Ureaplasma si Mycoplasma (fara toaleta vaginala 48 de ore si fara contact sexual)
-Test Babes-Papanicolau , determinare HPV cu genotipare
5.Ecografie mamara
6.Ecografie transvaginala
7.Histerosalpinografie +
HIV
HBsAG (hepatita B)
Hepatita C
Grupa de sange
RH

Pentru EL
1.Dozari hormonale: FSH, LH, Testosteron, Prolactina, AFB, BHCG , PSA
2.Spermograma ( a se lua recipient si instructiuni de la laborator)
3.Secretie uretra, cultura uretrala, AG Chlamydia, Ureaplasma si Mycoplasma ( fara toaleta 24 de ore)
4.IGA si IGG pentru Chlamydia +
HIV
HBsAG (hepatita B)
Hepatita C
Grupa de sange
RH
Si testele pentru El trebuie facute de la inceput.

Daca treceti de acestea si totul e bine , nu mai ramane dacat sa asteptati minunea!

Dupa cat timp am ramas insarcinate:
Cry_styna.............................. 4 ani si 6 luni
Luv31......................................3 ani
Lam........................................1an si 6 luni
crispy.......................................4 ani
smiri........................................6 luni
martinel..................................
piperus...................................
cricricri....................................
ionelita...................................
karina_swe...........................5 ani
adrianaBuc...........................
MariaStan ............................
lordy80.................................
puisor_rni............................
amrabdare35....................
mihaela_ct..........................
annamaria19......................
oscar....................................
gonzonica...........................
wildrose............................
lord_lesy..............................
BMel...................................
alexa-maria........................
aby_ever.............................
crisugelu...........................
olga28................................

burtici
trimestrul I
Ioana_leka
larab

trimestrul II
hannelore3
luv31
crispy
LAM

viitoare burtici
kati01982
catalina22
loy78
angy29
parfumdeorhidee
adece
ely-mamica
Anna-marya
mare_mellisa
pufik
corinush86
gaby2007
smiri
ade84

Site-uri pe care le puteti folosi pentru a incarca fotografiile
www.photobucket.com (detalii aici )
www.imageshack.us (detalii) aici )
http://img.pc-tips.net
http://tinypic.com/
http://www.imagebam.com/
http://www.casimages.com/
http://www.webshots.com/

capitolul anterior:
Dupa cat timp ati ramas insarcinate? cap. 95

Impreuna trecem mai usor peste toate!

ROG FETELE CARE AU TRAIT MOMENTE ATAT DE INTENSE LA ACEST CAPITOL SA NE DEA UN RASPUNS LA INTREBAREA LUI!!!!
sarut sarut sarut sarut sarut sarut sarut sarut sarut

sus

Denunta
gaby2007

Copii
DAVID ALEXANDRU: 11 ani, 2 luni

08.06.2013 1:28     citat 

hai, un cap cu vesti bune sarut sarut sarut sarut

Eu inca astept sa se vina menstra...oare intarzie din cauza remediului contra hemoragiilor (asta mi*-a dat homeopatul...+ ceva pt starea sufleteasca...care pare sa-si faca treaba ) ...sunt destul de relaxata

sus

Denunta
kati01982

08.06.2013 1:53     citat 

Salut, gaby!

Eu cred ca are o legatura, dar daca e sa vina, vine cu sau fara preparatul respectiv. Ma bucur ca te simti mai bine si ca esti mai optimista. Totul va fi bine pana la urma.

Cata...ce sa spun...am mai trecut prin asta, dupa ce-mi vine menstruatia o sa am o saptamana mai proasta. Dupa asta o sa-mi revin si o sa merg mai departe.

Ioana...te rog, fa si tu un pustiu de bine zambet si scrie reteta aceea cu miere si scortisoara. Multumesc

Va pup.

sus

Denunta
gaby2007

Copii

08.06.2013 9:06     citat 

se pare ca da semne ca vine..ieri am avut o cununie civila. Am reusit sa ma detasez neasteptat de bine, de dimineata eram singura acasa si a fost mai nasol...dupa ce a venit si vara-mea si sotul si piticul a fost mult mai bine...
Sa aveti o duminica frumoasa

sus

Denunta
Ioana_Leka

Copii
Noel: 3 ani, 11 luni
Amina - Un copil cautat de 8 ani!
5 ani, 11 luni
am nascut deja!

09.06.2013 8:52     citat 

Buna dimineata fetelor!!

O duminica placuta!!

Eu am luat in aprilie 2012 si in mai eram insarcinata.
Am luat jumatatea lui noiembrie si decembrie,si am ramas iar insarcinata.
Nu pot zice 100% ca e mierea si scortisoara,dar aici e si darul dat de Dumnezeu.

Amestecam 1 lingurita de miere(miere luata de la sursa sigura,nu cea din magazin),cu 1 varf de cutit de scortisoara praf,intr-o cescuta de cafea,si o mancam in fiecare dimineata pe stomacul gol,si nu apa imediat,atata am facut.
Mie nu-mi place mierea,mi se facea pielea de gaina,cand o mancam,dar ma gandeam si speram la un bebe al meu.
Va doresc din toata inima sa va aduca si voua noroc.

Va pup!!!

sus

Denunta
kati01982

09.06.2013 11:15     citat 

Multumim, Ioana!
Nu are cu ce sa strice.Mierea oricum etse foarte sanatoasa.

Am gasit pe forumul SOSI un articol. Cred ca nu se supara nimeni daca-l postez si eu aici:

Reducerea aportului alimentar de carbohidrati si cresterea aportului de proteine poate imbunatati in mod semnificativ sansele unei femei de a naste dupa o procedura de fertilizare in vitro (FIV).

Un studiu prezentat in cadrul congresului anual american de obstetrica si ginecologie sustine ca “embrionii nu o duc bine intr-un mediu cu un continut inalt de glucoza”. Cercetatori din cadrul Institutului de Medicina Reproductiva Delaware, Newark au realizat acest studiu dupa ce nu si-au putut explica de ce multe femei tinere si sanatoase, incluse in programul de fertilizare in vitro aveau o calitate slaba a embrionilor, fara sa fie supraponderale sau diabetice.

Coordonatorul studiului, Dr Russell a inclus in studiu 125 de femei ce au urmat doua tipuri diferite de dieta. Intre cele doua grupuri au existat diferente semnificative in raspunsul la fertilizarea in vitro.
Atunci cand aportul de proteine a reprezentat peste 25% din dieta si consumul de carbohidrati (zaharuri) a reprezentat sub 40% din dieta, rata de aparitie a sarcinii a fost crescuta, ajungand la 80%. Dr. Russell sfatuieste femeile ce urmeaza o terapie de fertilizare in vitro sa urmeze o dieta care sa contina peste 25% proteine.

American Congress of Obstetricians and Gynecologists (ACOG) Abstract 96. May 2013

cod:
http://www.voceapacientului.ro/index.php?cnt=detalii-articol-tratament-nou&pid=575

sus

Denunta
kati01982

09.06.2013 11:57     citat 

Gaby, bine ar fi sa treaca totul de la sine fara nicio alta interventie. Eu am crezut ca nu o sa trec niciodata peste toate pierderile si incet -incet mi-am revenit. De vreo trei-patru luni, ziua in care imi vine menstruatia e groaznica...imi vine sa mor, dar trebuie sa merg mai departe. Nu am niciun drept sa ma plang.

Va pup fetelor.

sus

Denunta
gaby2007

Copii

09.06.2013 8:08     citat 

kati, cu siguranta in cazul meu contribuie si David...e un copil plin de energie, care nu-mi lasa loc de plans si vaicareli...nu-mi permit sa ma vada daramata. Imi dau seama ca sunt nervoasa si-l repezesc foarte la orice...n-am niciun drept.... plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist

Nu stiu ce voi face, acu ma gandeam sa-i scriu un mail lui U...sa vedem daca-mi raspunde ceva concret...sau ma asteapta la Medsana

sus

Denunta
kati01982

10.06.2013 8:17     citat 

Buna dimineata!
Gaby, eu i-am scris dnei. Dr. si mi-a raspuns chiar in aceeasi zi. Drept e ca mi-a spus sa merg la Bucuresti cand ma hotarasc sa incep.
Mie se pare ca imi vine menstruatia chiar mai repede decat trebuia…sunt in z25 trist . Si ca sa fie totul complet mi-au aparut o gramada de cosuri dureroase. N-am mai avut cosuri din acestea pe fata din clasa a 6-a.
Macar nu ma mai tine pe jar inca trei zile.

Cata iti tin pumnii.

sus

Denunta
catalina22

10.06.2013 10:10     citat 

Buna fetelor!
Am fost sa fac hcg. Doar maine voi avea rezultatul. Am niste emotii!
Mi-e frica plang sau sunt foarte trist De ieri sunt foarte stresata. Nu am nici un semn nici de CM nici de altceva, nu ma dor sanii, nimic....nici un semn.
Atat de mult sper, dar parca mi-e frica. Abia astept sa mai treaca si ziua asta. E groaznica asteptarea asta. Sotul mi-a zis ca ar fi fost bine sa merg la serviciu, ca sa mai uit de problema asta si sa nu ma stresez. Are dreptate. Nervi de otel si multa rabdare.
Pupici

sus

Denunta
catalina22

10.06.2013 10:12     citat 

Am uitat sa va intreb: cand ati facut FIV fara reusita, dupa cat a aparut CM?
pup

sus

Denunta
gaby2007

Copii

10.06.2013 10:21     citat 

hai cata, iti tin pumnii..

Maine va face si cumnatica prima inseminare....oare sunt ceva conditii special...ca ei nu I-a zis nimic de genul...nu a luat nimic (decat ieri ceva injectie ovi....nu retin cum se chema) facuta cu 36 ore inainte...
La mine menstra e normal, nici macar dureri n-am avut (decat foarte usoare)...acu ma panichez ca de ce nu curge mai mult.....offfff Doamne, greu cu neuronii astia

Sa aveti o zi frumoasa si linistita

sus

Denunta
catalina22

10.06.2013 10:55     citat 

gaby, Dumnezeu sa-i dea sanatate si reusita din prima pentru cumnatica ta. Face inseminare sau FIV? Ovitrelle se administreaza pentru eliberarea foliculului si maturarea lui. Si eu mi-am facut 2 injectii, una inainte de punctie si una dupa. BAFTA !

sus

Denunta
gaby2007

Copii

10.06.2013 10:57     citat 

face inseminare...si DA asa se chema injectia. Doamne ajuta

sus

Denunta
kati01982

10.06.2013 11:08     citat 

Gaby ma bucur mult ca ti-a venit...stiu ca este ciudat, dar eu m-am rugat doua saptamani sa-mi vina sa nu mai trec odata prin experienta chiuretajului... Totul va fi bine. te duci peste 2 saptamani la control si ai sa vezi ca totul este ok.

Cata..chiar ma gandesc la tine si imi doresc sa fie pozitv. sarut sarut sarut sarut sarut

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3 ... 13, 14, 15  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: