· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Materna / paterna >Sarcina > sangerare peste sarcina sau... invers
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3  »
subiect nou  raspunde
autor sangerare peste sarcina sau... invers     
Biogenis
(Banca de celule stem)
[email protected]
Daca esti insarcinata, castiga in fiecare luna un Kit de recoltare de celule stem!
Lunar ai sansa de a castiga un kit de recoltare Bebe, in valoare de 3590 lei. Kit-ul include setul de recoltare, transportul probei de la spital la laboratorul nostru din Romania, analizele, prelucrarea si criogenarea probei.

Inscrie-te chiar acum in concurs!
alexxya

Copii
Diana-Maria: 10 ani, 9 luni

30.11.2013 12:39   sangerare peste sarcina sau... invers  citat 

Am vrut un bebe2 si de pe 22 oct am trecut la fapte...S-a prins rapid m-am gandit cand menstruatia nu a venit la timp si cand ,dupa o sapt, au fost cateva picaturi de sange pe zi,asa vreo 4 zile....
Apoi, pe 10 noi a venit menstruatia,mai tarziu, dar a venit. Mi-am spus ca n-a fost sa fie.FAza e ca sunt deja 3 saptamani si inca nu s-a oprit.
-20 noi. Beta-hcg- 22.3
-21 noi. Beta-hcg- 48,9
-28 noi beta-hcg - 198
Am facut eco la medici diferiti si maine ma duc si la al 3-lea....Eco frumos, curat, uter normal, endometru... nu mai stiu cum i-a spus dar era de bine, ovare normale...fara chisti, fibroame, sarcini vizibile, totul aparent curat si frumos....exclus sarcina extrauterina mi-au spus ambii doctori...
Testul de sarcina a iesit pozitiv cu 2 liniute frumoase si clare
Pe 21 noi. AM avut chiar o hemoragie f puternica, am murdarit toata baia de sange in 2 minute...apoi a inceput sa curga iar asa incet-incetisor, apoi iar mai abundent.... deocamdata e undeva cam ca in a 3-a zi de ciclu...3 absorbante pe zi sa zic
Nu am avut si nu am dureri, eram un pic slabita dar mi-am revenit de cand nu mai curge f mult...
Am fost si internata vreo 3 zile dar nimeni nu poate sa-mi spuna ceva sigur....sarcina extrauterina nu-i cica, nici vreuna intrauterina nu se vede, valorile beta-hcg sunt de sarcina si eu am simptome de sarcina... urinari dese, greata uneori-acum s-a mai domolit, oboseala, uneori crampe... Nu glumesc ca?m-au vazut 7 medici pana acum-putin si fara voia mea pt ca dr meu era plecat si in spital venea numai cine era de garda...deci 7 medici din care 2 mi-au facut eco, si cati medici cam atatea pareri...de la anexita la sarcina oprita din evolutie,avort si chiar gemeni care s-au certat si unul a ales sa plece...ce sa zic...nicio certitudine si cati doctori atatea pareri si tratamente...si eu nu stiu ce sa iau si ce nu....[/code] trag cu ochiul

sus

Denunta
kati01982

02.12.2013 3:19     citat 

Vezi sa nu fie fost o sarcina molara si avort spontan....trebuie facuta o biopsie (cred ca din uter in cazul asta). Eu as merge la doctor si as intreba in mod special de acest lucru..Nu cred ca mai este vorba despre o sarcina in evolutie...in 28.11.2013 ar fi trebuit ca Bhcg sa fi fost cel puitn 352...deci e clar ca ceva s-a intamplat acolo, daca daca inca mai iesi HCG poate sa fi fost sarcina molara si trebuie sa te vada neaparat un medic in cazul acesta.

Sanatate!!!!!

sus

Denunta
alexxya

Copii

02.12.2013 4:16     citat 

O sa intreb de sarcina molara. Nu stiam nimic despre aceasta. Despre posibilitatea unei sarcini gemelara mi-au vorbit doi doctori pana acum. Primul doar m-a intrebat daca avem gemeni in familie iar celalalt mi-a spus ca daca beta-hcg creste normal sa ma andesc ca sangerarea ar fi de la pierderea unuia dintre ei...doar ca nici beta-hcg nu creste normal
Ultimul beta-hcg
30 noi- 216,6
A crescut foarte putin in 24 de ore. Am decis cu ce dr voi merge mai departe. Mi-a facut iar eco... se vedeq ceva in uter dar nu putea spune exact ce, dar sarcina normala nu era, ci un fel de tesut atasat de peretele uterului care creste singur,adica fara embrion... Pana acum niciun alt dr nu a vazut nimic la eco. Mi-a spus ca nu ma mai lasa sa astept pt ca e evident ca e o sarcina anormala si eu sangerez deaproape o luna. Mi-a dat
-ergometrina pt stimularea contractiilor
-arthrotec pt mentinerea colului deschis
-unidox-antibiotic cu doxiciclina pt preintampinarea unor infectii
Miercuri m-a chemat la control si sa fac iar beta-hcg pt a vedea daca scade. Daca va scadea suntem pedrumul cel bun, daca nu, lua in calcul existenta unei extrauterine care nu se vede inca la eco.
Ma gandeam la chiuretaj....o fi vreo solutie mai buna decat tratamentul cu pastile?

Si cand ma gandesc ca acum o saptamana eram internata la marele spital privat EUROMATERNA si singura lor tinta era oprirea sangerarii. Nici nu si-au batut capul sa-mi faca vreo analiza beta-hcg,eco sau altceva...ma tratau pt dereglari hormonale si anexita. D-na DOCTOR Popescu a tipat asa apasat la mine si mi-a spus Nu ai fost si nu esti insarcinata! Ah, ce doctori avem....

sus

Denunta
kati01982

03.12.2013 12:02     citat 

Daca e sa fie extrauterina trebuie sa te doara intr-o parte. Doamne fereste......te rog nu mai Sta asa....la extrauterina te mai doare si umarul drept....nu-I obligatoriu, dar poate recunosti simptomele....
Cel mai bine ar fi sa-ti faca chiuretaj, sa-ti ia analiza din materialul chiuretat, si laparoscopie pentru o eventuala sarcina extrauterina.
EU sunt trecuta prim multe....molara nu, dar oprite in evolutie si o extrauterina am avut tristtristtristtrist.
Sanatate multa!

sus

Denunta
kati01982

03.12.2013 7:37     citat 

Nu inteleg de ce ti-au dat medicamente pt avort medicamentos.....eu ma gandeam ca e mai ok chiuretajul ca sa faca si o analiza....la sarcina molars uterul are aspect buretos.
In plus este posibil sa nu se elimine tot cu medicamentele si sa trebuiasca chiuretaj pana la urma.
Imi pare ray ca trebuie sa treci prim asa ceva. EU am trecut prim ceva similar acum 2 luni. Am decis sa fac laparoscopie si apoi chiuretaj...nu a mai fost nevoie de chiuretaj. Mi-a gasit extrauterina pe trompa dreapta la laparoscopie..bhcg 148

sus

Denunta
alexxya

Copii

03.12.2013 8:09     citat 

Pe mine nu m-a durut si nu ma doare absolut nimic, nici la efort, nici la presiune iar medicamentele astea par sa n-aiba niciun efect, nici bun, nici rau. In teorie trebuia sa sangerez mai abundent dar vad ca nu se intampla nimic,sangerarea e la fel aproape....au trecut 2 zile de tratament.
Azi fac iar beta-hcg si teoretic trebuie sa scada.
Eu am ales varianta cu medicamente....m-a pus sa aleg intre chiuretaj si medicamente si am ales si eu ce credeam ca este mai putin periculos. Ca antibiotice oricum trebuia sa iau.
Acum ca-mi spui de aspectul uterului...la mine n-a zis nimeni ca e buretos. La2 eco parea absolut normal, la al 3-lea se vedeau ceva resturi si sangerarea, ceva de genul asta.
Daca beta-hcg-ul de azi creste iar, o sa ma gandesc si la varianta chiuretajului, probabil ca e in trompa undeva...dar fara cea mai mica durere?
Acum am citit despre laparoscopie si mi se pare periculos si nu stiu cat de necesar. Eu n-am avut nicio problema cu sarcina in 2009 si acum e prima oara cand mi se intampla asta. Ma cam sperie partea cu... o mica incizie in peretele abdominal...
Azi fac beta-hcg si maine m-a chemat la consultatie.

sus

Denunta
kati01982

03.12.2013 9:32     citat 

Alexya, chiar nu stiu ce sa spun.
Eu am dat variante pentru ca stiu ce nasol este sa fii in incertitudine.
Acum doua luni…am avut test de sarcina pozitv, dar beta nu crestea bine. Doctorul a presupus ca este o sarcina extrauterina si mi-a propus sa fac laparoscopie. In cazul incare nu ar fi gasit sarcina pe trompe ar fi facut un chiuretaj. La beta 216 este putin probabil sa se vada sarcina in uter chiar si oprita in evolutie (cel putin asa mi-au spus si mie 2 medici). Sarcina se vede incepand cu beta 1000.
Un lucru e sigur, doctorul stie mai bine decat mine ce este acolo, dar stiu ca atunci cand mi s-a oprit in evolutie sarcina, s-a trimis la analiza materialul eliminat. Am intrebat de ce. Mi s-a spus ca trebuie eliminata varianta unei sarcini molare. Cica in cazul sarcinii molare beta creste chiar daca sarcina a fost eliminata. Pacienta trebuie observata atent si nu trebuie sa ramana insarcinata un an.
Doamne Ajuta sa fie variant cea mai usoara pentru tine sa scapi cat mai repede de cosmarul acesta.
Te rog sa-mi scrii cand stii ceva sau daca mai ai nevoie de un sfat/informatie.

sus

Denunta
alexxya

Copii

03.12.2013 5:00     citat 

M-au sunat acum de la clinica. Beta-hcg-ul de azi are valoarea 124, a inceput sa scada cu tratamentul asta pe care-l iau.
Deci in 48 de ore a ajuns de la 216 la 124. Mai e pana ajunge in limite normale dar asta inseamna ca sarcina a fost in uter, nu? Ca daca era extrauterina nu ar fi fost afectata de tratamentul dat... ca doctorul mi-a spus ca tratamentul va elimina resturile doar daca sunt in uter. Deci pana la urma a fost avort incomplet cum a banuit doctorul. Maine ma duc la consultatie si o sa continui tratamentul.

Dar doare...adica nu fizic. Cat timp nu am stiut ce va urma eram pusa pe cautari, agitata, mereu cu gandul la ce sa fac. Iar acum cand totul pare sa revina la normal ma ajunge tristetea. Acum pt ca se confirma ca a fost in uter stiu sigur cand a fost avortul. Stiu cand am avut sangerare foarte mare si am fugit la Euromaterna sa ma internez. Desi ii vizitasem inainte de avortul spontan nici nu au luat in calcul varianta unei sarcini desi avusesem o crestere a beta-hcg-ului in 24 de ore de la 22 la 48. Acum, sincer, cred ca oricum s-ar fi pierdut si daca mi-ar fi dat ei ceva pentru mentinere. Dar...doare sa-mi amintesc ca nimeni de-acolo nu m-a luat in seama...si doare sa ma gandesc ca poate nu ar fi fost chiar o anomalie...poate doar nu s-a prins, cine stie?

sus

Denunta
alexxya

Copii

03.12.2013 5:08     citat 

Ma ingrozesc numai cand ma gandesc ca trebuie sa ma duc sa dau iar proba pt beta-hcg...am mainile ...ciuruite, asta cred ca e cuvantul. Inca de la inceput nu mi-au gasit venele si m-au intepat de multe ori. Duminica m-au intepat in 5 locuri ca sa-mi ia sange suficient, au scos cu seringa si din incheiegurile mainilor si de pe spatele palmelor ca deja aveam ambele brate vinete si nu se mai vede nicio vena. Azi, o alta asistenta a gasit o varianta mai ok cat de cat- a stors la propriu o vena masand si aducand sangele cu mana la gaura pe care mi-o facuse in vena. Mi s-a facut o umflatura de m-am speriat cand am vazut-o, cat o boaba de strugure sub piele. S-a retras repede cu apa rece. Ma intreb cu groaza de unde o sa-mi mai ia pe viitor? Exista o alta varianta pt recoltarea beta-hcg-ului?

sus

Denunta
alexxya

Copii

03.12.2013 5:22     citat 

Si inca ceva...am realizat ca de cand iau tratamentul nu mai merg asa des la toaleta...cumva scade presiunea din uter...

sus

Denunta
kati01982

03.12.2013 5:43     citat 

Offf Alexya, Stiu prin ce treci. Fii puternica! Dintre toate relele este cel mai mic, adica avort incomplet si sper ca se va elimina complet pana la urma. Eu zic ca in toata nebunia asta mai este si o veste buna. Crede-ma!!!
La ultima sarcina, la mine, cand am vazut ca beta nu creste cum trebuie mi-am dat seama ca ceva nu e in regula si speram sa se elimine singura la asa beta mic. Socul a fost sa aflu ca este extrauterina si trebuie sa ma operez a doua zi extrauterinele fiins tratate ca urgente medicale trist.

Nu te necaji. Incearca sa te linistesti si sa nu faci efort . Pana la urma vei fi bine si in scurt timp vei putea incerca din nou sa mai ai un copil.
Stiu ca esti dezamagita de faptul ca ai suferit un avort si doctorii te convingeau ca nu esti gravida. Este ingrozitor si nu-mi dau seama cum poate cine va spuna cand vede clar beta de 180.....

sus

Denunta
alexxya

Copii

03.12.2013 8:57     citat 

Pai eu m-am dus la Euromaterna inca de la primele sangerari anormale si atunci beta nu era decat 22, apoi, dupa 24 de ore, era 48. Deci crestea normal. Practic sarcina nu era inca afectata. Faptul ca se dublase in 24 de ore trebuia sa-i puna pe ganduri...era clar semn de sarcina. Dar fiecare a interpretat altfel desi le spuneam pe rand la toti ca eu sunt sigura ca sunt insarcinata...Apoi, dupa 3 zile am avut o hemoragie foarte puternica de-am umplut cada de sange. Nu mi-am dat seama ca era avortul spontan, ca nu aveam niciun fel de experienta.Prin urmare, in cele 3 zile care au urmat si am stat internata la ei m-au tratat pentru dereglare hormonala fara macar sa-mi faca un beta-hcg...dupa ce la dosar erau atasate cele doua rezultate beta-hcg de 22 si 48 la diferenta de 24 de ore. Nici eco nu mi-au facut!
Dupa ce m-am externat mi-am facut iar beta si era 180 si am luat decizia sa ocolesc Euromaterna si doctorii care tin de aceasta clinica.

Imi pare rau pentru experienta ta cu extrauterina. Cum ai aflat ca era extrauterina? Doar dupa beta-hcg nu aveai cum sa stii. Adica de unde ai stiut ca trebuie sa faci laprascopie? Aveai dureri? Trebuie sa fie si la tine bine odata si odata doar ca pana atunci e durerea asta si dezamagirea si neputinta. Si eu ma intreb ce-ar fi fost daca...

sus

Denunta
kati01982

03.12.2013 11:12     citat 

In cazul tau nici nu vreau sa fac un alt scenariu.......ce sa mai spun????
Ca trebuia poate sa-ti dea progesteron pentru sustinere??? Sa nu iti dea alte medicamente pentru ca erai insarcinata?????
Cred ca i-a derutat faza cu menstruatia....Nu?
Da, cresterea de beta era ok in prima faza....of nu-mi vine sa cred ca se poate intampla asa ceva. Totusi, ceva nu era in regula. Poate e mai bine asa decat sa fi fost alte proleme.
La mine a fost asa: inainte de sept 2013 am mai pierdut trei sarcini doua oprite in evolutie si un avort menstrual....in setembrie am avur din nou test pozitiv si cum aveam atatea experiente nasoale am facut imediat beta....chiar n ziua in care trebuia sa-mi vina am avut dureri menstruale si am luat utrogestan. 3/zi. Cand am vazut ca beta nu mai creste am mers la medic. M-a consultat si mi-a spus ca 90% este extrauterina pe stanga....fusese pe dreapta. Aveam si dureri pelvine in partea stanga. In fine ...a trecut. Acum privesc cu incredere in viitor si sper sa pot avea copilul meu (caci dupa toate astea ne gandeam serios la adoptie).

o seara buna!

sus

Denunta
alexxya

Copii

04.12.2013 12:56     citat 

Imi pare rau...cred ca ti-a fost foarte greu! Sa va ajute Dumnezeu sa va vedeti visul implinit intr-o zi.

Eu am avut o reactie urata in seara asta de la ergometrina. La 30 de minute mi s-au incordat muschii de la picioare si s-au inclestat incheieturile. Am simtit o durere cumplita in picioare, in pulpe si o sudoare rece pe frunte. Clar nu-l mai iau pe ala. O sa vorbesc maine la control sa vad ce-mi zice.

sus

Denunta
kati01982

07.12.2013 1:22     citat 

Alexya, ce faci?
Cum te mai simti?
Sper sa fii bine! Scrie-mi, te rog...

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde