· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Materna / paterna >Sarcina > Lista gravidutelor 587
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, ... 9, 10, 11  »
subiect nou  raspunde
autor Lista gravidutelor 587     
Biogenis
(Banca de celule stem)
[email protected]
Daca esti insarcinata, castiga in fiecare luna un Kit de recoltare de celule stem!
Lunar ai sansa de a castiga un kit de recoltare Bebe, in valoare de 3590 lei. Kit-ul include setul de recoltare, transportul probei de la spital la laboratorul nostru din Romania, analizele, prelucrarea si criogenarea probei.

Inscrie-te chiar acum in concurs!
LAM

Copii
Sebastian: 8 ani, 11 luni
Teodora: 6 ani, 8 luni

21.08.2013 1:41     citat 

felicitari Ioana...oho, dar chiar se vad obrajorii grasutzi zambet

Noi nu suntem prea bine trist...am fost plecati in weekendul prelungit la niste prieteni in Germania si cred ca ne-am pricopsit cu o enterocolita. Prima data m-a apucat pe mine cu varsaturi si diaree, apoi Sebi cu varsaturi. Bine macar ca sotul a fost ok si ne-a adus acasa intregi. Dar uite ca de sambata de cand au inceput problemele, eu m-am refacut, dar Sebi nu...de luni a inceput sa aiba si diaree si mai si vomita de vreo 2-3 ori pe zi, bine macar ca bea apa la greu si macar nu se deshidrateaza, ca de mancat, mananca ff putin. I-am dat enterol, dar nu prea are efect, mancare nu mai stiu ce sa-i fac ca nu-i prea place nimic. Macar bea laptic, acum am trecut pe lapte de soia, fara lactoza. Sper sa-si revina in cateva zile, ca daca nu dr. scrie pe noi trist
Aaa, si cireasa de pe tort ca sa-i spun asa rad cred ca mi-a aparut un hemoroid. Asta mai imi lipsea. Cica e frecvent la femeile insarcinate, dar mai rau e pt. cele care vor sa nasca pe cale naturala. Am dat cu crema de galbenele si parca vad un regres...bine ca nu e mare umflatura, dureri nu am, sper sa dispara repede. Si chiar nu am probleme cu constipatia, ca cica asta ar fi cauza principala.

Pupici si sanatete multa!

sus

Denunta
Ioana_Leka

Copii
Noel: 4 ani, 8 luni
Amina - Un copil cautat de 8 ani!
6 ani, 8 luni
am nascut deja!

21.08.2013 1:44     citat 

LAM sa se faca bine Sebi,si ma bucur ca tu ai cam scapat.
Cat are bebelul tau la ultima eco?Sau cand trebuie sa te mai duci?
Da falci la greu are,si o burtica mare.
Sper sa fie bine,si sa se intoarca mandra in jos pana in octombrie.

sus

Denunta
LAM

Copii

21.08.2013 2:08     citat 

cand am fost ultima data, adica pe 6 august, bebelina arata de fix 27 de sapt. si avea in jur de 1050g. Era mai mica fata de grafic. Urm. control il am pe 3 sept. de-abia, mai am ceva de asteptat.
Marle l-as intreba pe Sebi cum vrea s-o cheme pe surioara lui, dar el nu stie sa-si pronunte nici numele rad ce sa mai cer si altceva..probabil dupa el o sa-l cheme "bebe" ca asa striga toti copiii rad

sus

Denunta
pui1

Copii
irina maria
alexandru matei

21.08.2013 3:18     citat 

Lam daca are enterocolita trebe scos laptele, dai banane, sticksuri, brezel(covrigi aceia din Germania), morcovi, decoct de orez sau i-ai cereale din Dm pentru diarie nu mi stiu numele dar sigur le gasesti. Este bine caci bea apa dar nu-i da multa odata caci si de le ea poate vomita, cateva inghitituri la fecare 5 min. Sanatate multa.

sus

Denunta
Crispy

Copii
Aky: 9 ani, 6 luni
Naty: 6 ani, 10 luni

21.08.2013 4:25     citat 

LAM, la noi a mers tare bine hidrasec-ul! Incearca si cu ceai de menta, eventual sa-i dizolvi hidrasec-ul in el....hidratarea e importanta! Sanatate multa! ♥

sus

Denunta
Crispy

Copii

21.08.2013 4:52     citat 

LAM, la noi a mers tare bine hidrasec-ul! Incearca si cu ceai de menta, eventual sa-i dizolvi hidrasec-ul in el....hidratarea e importanta! Sanatate multa! ♥

sus

Denunta
marle

Copii
printisorul nostru: 12 ani, 6 luni
print 2: 6 ani, 7 luni
am nascut deja!

22.08.2013 10:11     citat 

Ioana pupici pentru bucalata ta scumpica.....a zis cumva doctorul ca asta e o problema?
Lam imi pare rau sa aud ca nu sunteti bine, dar incearca cu cele spuse de pui1, si crispy ca si la noi au mers bine toate in caz de diaree.......cand a avut ocazional ca enterocolita nu a facut niciodata!!!
de hemoroizi ce sa zic sunt nasoli rau de tot....eu sufar de cativa ani buni si trag cu ei....acum la inceputul sarcinii m-au terminat....si eu tot crema de galbenele mai pun sa ii mai linistesc acum pe perioada sarcinii ca in rest foloseam supozitoare hemorzon!! granule homeopate nu folosesti, nu?
sa stii ca pe mine hemoroizii astia ma fac sa ma gandesc sa nasc prin cezariana....ca atat am suferit de pe urma lor......si ma gandesc ce urat va fi si acum!!!ufffff plang sau sunt foarte trist
Sebi micutul, da clar e prea pitic sa iti spuna cum vrea sa o cheme pe printesa lui....am si uitat ce inseamna 2 ani....crede-ma rad sarut
fetele voi mancati vinete cu maioneza sau salata de boeuf.....ca eu am oua de la bunica de la tara si am facut de vreo 2-3 ori vinete cu maioneza.....dar tot timpul ma gandesc sa nu patesc ceva de la ouale crude!!!
nu mai stiu ce sa mai papam!!! mai dati idei de felul doi ca sunt chiar in pana de idei!!!
Pati al meu se plange de durere de burtica in jurul buricului, face cand moale cand tare si nici nu prea are mare pofta de mancare....mai mult dulciuri.....banuiesc ca sunt iar ceva viermisori!!! voi ce ati mai dat copiilor pentru asa ceva?
va pupic pe toate!!! sarut

sus

Denunta
LAM

Copii

22.08.2013 10:19     citat 

Neata!

Multumesc mult pt. sfaturi!
Pui chiar i-am cumparat ieri covrigei brezel, a mancat vreo 2, i-am facut si paine prajita, ceai de menta, iar aseara i-am dat orez cu morcov....sper sa se indrepte repede. Dar nici laptele de soia nu e permis? nu are lactoza....stiam ca asta e ok.

Marle si pe mine ma sperie hemoraizii astia, pana acum n-o patisem cu ei. Sper oricum sa se retraga si sa pot naste normal.
Aaa, ce sa-ti spun cu maioneza, as manca in continuu salata de vinete si de beuof..si chiar am mancat, dar mi-am facut maioneza din ou fiert aproape tare. Asa sunt mai impacata cu ideea, ca nu mananc ou crud rad

sus

Denunta
marle

Copii
printisorul nostru: 12 ani, 6 luni
print 2: 6 ani, 7 luni
am nascut deja!

22.08.2013 10:46     citat 

lam spune repede reteta!!!!! ti-a iesit maioneza doar din oua fierte? ca si eu sunt disperata dupa vinete si salata boeuf.....eu mi-am cumparat din comert o data din aceea de post, dar cand ma gandesc cate E-uri contine.....nu prea imi mai vine sa o iau!!!!

sus

Denunta
LAM

Copii

22.08.2013 11:15     citat 

pai in loc sa fierb oul 10 min. ca sa fie tare, il fierb 5 min....dar ai grija ca se poate taia destul de usor maioneza.

Crispy cand ma uit la sapt. tale de sarcina, nu-mi vine sa cred ca n-ai nascut.

sus

Denunta
Crispy

Copii

22.08.2013 5:10     citat 

Marle, stii cum este si cu gandurile astea: cu cat te gandesti mai mult, cu atat se transforma in realitate...asa ca, nu te mai gandi si...papa! trag cu ochiul Sau, ca sa fii si mai linistita fa maioneza cu ou fiert...am incercat-o si eu, dar m-a facut cu capul de cat de repede se taie....are dreptate Lam!
Mie imi place simpla salata de vinete...natur, doar cu ceapa si rosiile aferente alaturi, clar! zambet

Pt constipatie puteti incerca fulgi de ovaz cu miere sau psylium, carbune vegetal sau baut dimineata pe stomacul gol o cana de apa calduta cu miere si putina lamaie...

Idei de felul 2...noi suntem mai mult pe salate acum cat e cald afara sau cate un ghiveci, mancare de fasole verde, bulz la cuptor ( doar cu branza de burduf, fara carnati sau ou....mi se par grele) sau pulpe de pui pe sare si salata de vara, vinete la cuptor cu 3 feluri de branza si rosii cu usturoi, etc....

LAM, asa spun si eu....imi aduc aminte cum ma agitam pe la 34 s ca e jos pitica, ca nu ajung la termen, etc. si acum ma gandesc ca depasesc termenul si nimica...fomeile astea...greu de multumit mai sunt, dom'ne!! zambet

sus

Denunta
Crispy

Copii

22.08.2013 5:12     citat 

Marle, stii cum este si cu gandurile astea: cu cat te gandesti mai mult, cu atat se transforma in realitate...asa ca, nu te mai gandi si...papa! trag cu ochiul Sau, ca sa fii si mai linistita fa maioneza cu ou fiert...am incercat-o si eu, dar m-a facut cu capul de cat de repede se taie....are dreptate Lam!
Mie imi place simpla salata de vinete...natur, doar cu ceapa si rosiile aferente alaturi, clar! zambet

Pt constipatie puteti incerca fulgi de ovaz cu miere sau psylium, carbune vegetal sau baut dimineata pe stomacul gol o cana de apa calduta cu miere si putina lamaie...

Idei de felul 2...noi suntem mai mult pe salate acum cat e cald afara sau cate un ghiveci, mancare de fasole verde, bulz la cuptor ( doar cu branza de burduf, fara carnati sau ou....mi se par grele) sau pulpe de pui pe sare si salata de vara, vinete la cuptor cu 3 feluri de branza si rosii cu usturoi, etc....

LAM, asa spun si eu....imi aduc aminte cum ma agitam pe la 34 s ca e jos pitica, ca nu ajung la termen, etc. si acum ma gandesc ca depasesc termenul si nimica...fomeile astea...greu de multumit mai sunt, dom'ne!! zambet

sus

Denunta
mihaela_ct

Copii
bubulina: 9 ani, 5 luni

24.08.2013 11:27     citat 

Crispy, te cautam pe la generatia 2011, unde mai scrii, ca nu stiam ce se mai intampla, ai nascut ori ba? zambet Mult nu mai ai, asa ca iti doresc nastere usoara!
Pentru hemoroizi eu m-am tratat in timpul sarcinii cu Cyclo 3 Fort (recomandat de medicul ginecolog, mi se pare ca e pe baza de plante) si Carpicon crema & supozitoare. Pana pa 6 luni de sarcina nu am avut nicio problema si chiar ma relaxasem, credeam ca scap; si dintr-o data m-am trezit cu... problema. Am jurat ca nu mai zic niciodata in gluma ca ma doare in c**, ca e tare neplacut cand chiar ti se intampla sa te doara rad rad. In timpul sarcinii hemoroizii nu apar neaparat din cauza constipatiei ci, mai degraba, din cauza sarcinii care preseaza pe intestine si ingreuneaza circulatia sanguina locala. Am nascut normal, a fost absolut ok si dupa ce au trecut urmele nasterii nu am mai avut probleme. Dar cred ca daca nu faceam tratamentul in timpul sarcinii, neplacerile ar fi persistat, cum am auzit in multe alte cazuri.

sus

Denunta
Crispy

Copii

24.08.2013 11:55     citat 

Aici sunt! trag cu ochiul
Vad ca scrie ca nu mai am mult...azi am intrat in 41 s....'or sti ei crvs, vca eu habar nu am....vine ea bubulina cand va fi pregatita....

Voi, cum mai sunteti, burtici? :-*

sus

Denunta
lavinia_ionela

Copii
Octavian-Ioan: 9 ani, 11 luni
Sofia-Maria: 6 ani, 9 luni

26.08.2013 9:10     citat 

Buna dimineata gravidute!

ioana si bebelina mea pe la 30 de sapt era cu capul in sus, iar la urmatoarea eco se intorsese cu capul ij jos si asa a ramas, acum si daca ar vrea sa-si mai modifice pozitia, nu prea mai are loc.

Lam
insonatosire grabnica lui Sebi. Octavian cand este intrebat cum o va chema pe surioara lui, el raspunde ca Gretel, ca cica el ar fi Hansel si va avea grija de ea. scot limba Momentan este super nerabdator sa o vada, dar sunt curioasa cum va reactiona cand va vedea ca nu face altceva decat sa doarma si sa pape.
Pentru hemoroizi tin minte ca am luat de la plafar supozitoare cu propolis, Miprosept, acum poate exista si de la alte firme supozitoare din astea, cert este ca au fost foarte bune.

marle eu am facut niste ardei umpluti si macrou marinat prin fierbere, facut de mine in casa, de la care cica as fi facut si o alergie super urata cu multe bube ca de urzica care dimineata imi dispareau iar seara si noaptea imi apareau. Ce era mai nasol era ca ma mancau de parca aveam raie, erau pe tot corpul inclusiv in talpi si palme, intr-o noapte am ajuns si la urgente ca mi se umflasera pleoapele, acum ma bucur ca nu mi-au mai aparut.
Am facut si vinete dar fara maioneza si am avut arsuri pe piept destul de urate. E bine sa eviti pe cat posibil hrana cruda.
Pentru viermisori i-am luat lui Octavian sirop Wormex, desi nu am avut probleme cu viermisori, asta se da si preventiv este natural cu extracte din plante.

Crispy ne dai vreo veste ceva, ai nascut, gata?

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, ... 9, 10, 11  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: