· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Diversificarea > ce fel de cereale folositi?
< subiectul anterior :: subiectul urmator >
subiect nou  raspunde
autor ce fel de cereale folositi?     
simonica78

Copii
Mihnea-Bogdan: 12 ani, 4 luni
Mara-Stefania: 8 ani, 9 luni

10.06.2008 6:58   ce fel de cereale folositi?  citat 

care cereale sunt mai bune,cele care se prepara cu apa(deci contin lapte),sau cele care se prepara cu lapte?
intreb din curiozitate
multumesc

sus

Denunta
roxanamirela

Copii
Andrei Darie: 12 ani, 7 luni
alaptat, purtat, rasfatat

10.06.2008 8:26     citat 

E si varianta care se prepara cu apa si nu contin lapte praf.
Dupa, parerea copilului meu nu sunt bune nici unele din cele speciale pt.bebei.
Le-a preferat pe cele de la plafar (dupa 1 an), gen musli sau Milupa, 7 cereale (in iaurt, inainte de 1 an-rar), fara lapte.
Daca bb e alaptat nu as prefera varianta cu lapte praf.

rox

sus

Denunta
nemora

Copii
KAROLINA: 12 ani
MAIA ESZTER: 10 ani, 1 luna
am nascut deja!

10.06.2008 9:17     citat 

eu ii dau din cand in cand de la Milupa-cereale cu musli, fiindca au bucatele si-i plac mult. alaptez, si astea-s cu lapte.le-a tolerat f bine.

sus

Denunta
simonica78

Copii
Mihnea-Bogdan: 12 ani, 4 luni
Mara-Stefania: 8 ani, 9 luni

10.06.2008 9:40     citat 

nu mai alaptez de cand a implinit un an, am fost ieri sa-i cumpar cereale si nu stiam ce tip sa-i cumpar.parca le-ar prefera pe cele care contin lapte si se prepara cu apa.am sa mai caut pe net,

sus

Denunta
lulualexandra

Copii
Alexandra: 11 ani, 11 luni

10.06.2008 9:48     citat 

----------
simonica78 a scris:
nu mai alaptez de cand a implinit un an, am fost ieri sa-i cumpar cereale si nu stiam ce tip sa-i cumpar.parca le-ar prefera pe cele care contin lapte si se prepara cu apa.am sa mai caut pe net,
----------

de ce nu-i dai cereale preparate cu laptele pe care il consuma in prezent? caci presupun ca mai papa lapte, chiar daca nu mai alaptezi foarte fericit poti la o adica sa i le faci si cu apa trag cu ochiul

sus

Denunta
AERPO

01.09.2008 10:27     citat 

Am inceput cu cereale de la Bebelac ,in prezent folosesc de la Milupa pentru ca i-am schimbat laptele NAN cu Milumil.
Astea ii plac mai mult decat celelalte,si sper sa-i mearga bine cu ele(am inceput de 2 saptamani).

sus

Denunta
enia

am nascut deja!

27.10.2008 12:22     citat 

noi folosim cereale de la Humana si suntem foarte multumiti; papam tot si adormim fericiti dupa ce le consumam!

sus

Denunta
bubulina77

Copii
Thia: 11 ani, 10 luni
Patric: 9 ani, 8 luni

03.11.2008 9:41     citat 

Eu ii dau de la Nestle-Burtica sanatoasa sau somn usor,dar nu ii fac cu lapte ca nu mananca,ii prepar cu iaurt sau kefir si asa ii place.

sus

Denunta
carole

Copii
little princess: 11 ani, 4 luni

03.11.2008 10:02     citat 

Le-am incercat pe majoritatea si incerc sa fac un rezumat:
Humana: bune cele cu cirese si cele de noapte (ultimele se prepara cu lapte)
cele fara gluten, cu maracuja nu i-au placut deloc.
Avantajul Humana, desi sunt mai scumpe, trebuie mai putin praf pentru un piure. Imediat se intareste, deci sunt economice pe termen lung.

Nestle: cele fara gluten la fel (cu orez si roscove) nu i-au placut, in schimb eu salivam la ele, au o textura si un miros tare fain. Celelalte fara vreo reactie deosebita.
Nu am observat vreo schimbare in ritmul mancarii noaptea daca i-am pus somn usor.
Burtica sanatoasa am in casa in caz ca are scaun mai moale, ii dau si isi revine repede.

Milupa: 7 cereale cu apa, eu folosesc casa mai ingros piureurile, nu sunt dulci deloc (si merg excelent 1-2 linguri la chiftelute, pentru noi cei mari rad )
mar cu morcov; bune, i-au placut, dar trebuie o gramada praf sa iasa un piure de consistenta medie.
Cele cu iaurt si musli, dupa ce ca nu se inmoaie musli daca incerci sa le prepari instant, mai sunt si tare acre.

Cred ca o data sau de doua ori pe saptamana ii dau piure simplu, in rest la biberon noaptea ii pun o masura de Humana, iar la piureuri de fructe daca ies prea apoase le mai ingros.
Stiu ca au valabilitate limitata daca sunt desfacute, dar eu le tin la frigider si acum de exemplu am 4 sortimente. Le alternez, stiu ca nu ii place piureul de mere...mai pun o lingurita de cereale cu cirese trag cu ochiul, daca ii fac ceva ce ii place ii pun cereale neutre, sa nu ii schimbe gustul.

sus

Denunta
Lorikay

Copii
Erica Maria: 12 ani

04.11.2008 2:28     citat 

Fetita mea pana pe la 1 an a mancat cereale de la Nestle: Burtica Sanatoasa, Noapte Buna sau cele cu cacao. Acum nu concepe sa se mai atinga de cerealele pentru bebei. Mananca cereale normale, "pentru copii mari" (ineluse de la Nestle) cu lapte.

sus

Denunta
cikita

Copii
Ozcan: 9 ani, 11 luni

23.01.2010 4:07     citat 

eu ii dau cereale de la milupa de zi,si pentru noapte .

sus

Denunta
carmenus_1981

Copii
Sara - o frumusete de fata
10 ani, 3 luni

25.01.2010 11:32     citat 

eu i-am dat si-i dau cereale,de la mai multe marci,cu gust de ciocolata,rodii,banane,cu grau,orez etc.le mananca cu lapte sau cu piureuri de fructe,legume sau iaurt.

sus

Denunta
iustina30

Copii
MAXIMILIAN ADELIN

10.02.2013 7:52     citat 

buna mamicilor.....va scriu din italia. in urma cu 6 luni am nascut o frumusete de baiat, pe care din pacate nu am putut sa-l alaptez si am mers pe varianta lapte praf. La patru luni pediatra m-a sfatuit sa incep deja diversificarea deoarece bebe este alimentat artifcial. poate ve-ti ramane surprinse, dar am inceput sa-i schimb laptele, trecand de la 1 la 2 si o masa de fructa la 10 dimineata......la 5 luni am inceput cu papa la amiaz.....supa de legume (cartof, morcov si radacina de patrunjel), in care am adaugat piureul de legume + dovlecel sau sfecla rosie, o lingurita de ulei de masline pentru copii, o lingurita de branzica (parmiggiano gratuggiato), si faina de orez sau porumb sau din mai multe cereale pana am ajuns la consistenza dorita. poate vi se pare exagerat, dar bebe al meu mananca tot. Asa pretind pediatrii aici si nu este gresit. la 7 luni vom trece si la a doua masa, deci programul va fi:
dimineata lapte 270ml;
la pranz papa;
pe la 16 lapte 240ml,
pe la 17.30 fructa;
pe la 19.30-20. papa;
La nastere bebe avea 2.980 kg, iar acum la 6 luni bebe al meu are 8kg.....

sus

Denunta
ocrisu

Copii
Paul: 11 ani, 11 luni
Antonia: 8 ani, 5 luni

14.02.2013 2:01     citat 

Si care e scopul mesajului, sa ne faci in ciuda? rad

sus

Denunta
furnicutza26

Copii