· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Materna / paterna >Sarcina > Lista gravidutelor 588
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  raspunde
autor Lista gravidutelor 588     
Biogenis
(Banca de celule stem)
[email protected]
Daca esti insarcinata, castiga in fiecare luna un Kit de recoltare de celule stem!
Lunar ai sansa de a castiga un kit de recoltare Bebe, in valoare de 3590 lei. Kit-ul include setul de recoltare, transportul probei de la spital la laboratorul nostru din Romania, analizele, prelucrarea si criogenarea probei.

Inscrie-te chiar acum in concurs!
ralucaher

Copii
Andrei Bogdan: 14 ani, 7 luni
Ioana Miruna: 11 ani, 3 luni
Bebelina: 5 ani, 11 luni

15.12.2013 4:39     citat 

Marle,ei vreau sa-mi fac cat mai repede molifta pt ca nu e bine sa iesi afara din casa fara molifta(cel putin asa stiu eu).Pe bebe il scoti pe frigul asta?Eu inca nu am scos bebelusa si nici nu o scot prea curand.😘😘😘
Si la noi s-a reglat laptele dar eu ii mai dau completare seara 30 ml.

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 13 ani, 4 luni

15.12.2013 10:32     citat 

----------
ralucaher a scris:
Si eu ii dau lapte praf Lactana in paralel cu pieptul pt ca nu se linisteste decat dupa ce o satur bine.
----------

Ca productia de lapte e stimulata numai si numai prin supt, si daca ii dai lapte praf automat stimuleaza sanul mai putin si astfel e pericol sa scada lactatia nu mai e cazul sa-ti spun la al treilea copil, nu? scot limba

sus

Denunta
LAM

Copii
Sebastian: 8 ani, 3 luni
Teodora: 6 ani

16.12.2013 12:44     citat 

Buna la toata lumea!

Marle ma bucur ca ti s-a reglat lactatia.Super repede..eu abia cam dupa o luna pot sa zic sa s-a reglat bine, fara sa mi se mai intareasca sanii si fara sa mai curga lapticul.

Legat de curgerea ochisorului..asa mi s-a intamplat si mie la Sebi, nu ajungea sa i se lipeasca ochisorii pt. ca il curatam ff des, dar i se strangea la coltul ochilui secretie galbena. Nu i-a trecut decat dupa ce i-am facut masaj temeinic la nasuc, de-a lungul nasului. Dupa cateva zile i s-a desfundat canalul.

De ce nu scoateti copilul afara? Doarme ff bine afara, chiar daca e mai frig. Si-apoi 2-3-4 gr. nu mi se pare ff frig, ce facem pana la primavara, nu-i mai scoatem deloc?

Cu molifta, stiu ca la Sebi am facut-o cam la 5 sapt. dupa nastere, dupa ce mi-au trecut lohiile. Acum in schimb, nu prea pot sa ajung la biserica, iar botezul o sa-l facem abia in aprilie cand vin nasii de botez rad, iar molifta cine stie....chiar e obligatorie??!!

sus

Denunta
Christa

Copii

16.12.2013 4:02     citat 

----------
LAM a scris:
Cu molifta, stiu ca la Sebi am facut-o cam la 5 sapt. dupa nastere, dupa ce mi-au trecut lohiile. Acum in schimb, nu prea pot sa ajung la biserica, iar botezul o sa-l facem abia in aprilie cand vin nasii de botez rad, iar molifta cine stie....chiar e obligatorie??!!
----------

Noi am botezat-o cu o zi inainte de a implini un an, si molifta mi-a facut-o fix inainte de botez. Preotul era disperat ca mi-am permis sa intru in biserica fara sa-mi fi facut molifta, si m-a poftit inca odata in fata usii. prostit

sus

Denunta
marle

Copii
printisorul nostru: 11 ani, 10 luni
print 2: 5 ani, 11 luni
am nascut deja!

17.12.2013 7:14     citat 

Ieri a fost ok la ochisor cat de cat l-am sters decat de vreo 3 ori, am mers si la oftalmolog care nu a avut ce vedea ca ochiul era curat, doar ce i-am povestit eu, s-a uitat la conjunctiva si aceasta e rosie asa ca a decis sa-i dea nettacin si sa-i fac masaj ca daca e canalul infundat ajuta! Din pacate de azi dimineata iar au inceput sa apara secretiile asa ca acum catre seara i-am pus o picatura de nettacin si asteptam sa vedem ce va fi! Ma tot gandesc daca e ok sa-i pui picaturi asa mic si mai ales daca e infundat canalul si nu e conjunctivita.......ca cica doctorii confunda treaba asta si dau tratament imediat ceea ce nu e indicat.....are vreun rost nettacinul asta!
Oare daca intrerup si nu ii mai pun e ceva?
Lam la tine cat dura masajul si de cate ori pe zi il faceai?
Sincera sa fiu si mie mi se pare prea frig sa-l scot, eventual dupa botez daca prindem zile mai ok il voi scoate la plimbare.
Azi a plans de durere de burtica.....am avut o zi cam agitata, cu somnic intrerupt si de scurta durata....a stat mai mult la san! Voi incepe sa-i dau espumisan, doar ca trebuie facut in lapte si dat cu bibe...va trebui sa ma mulg si sa-i pun in lapticul meu!
Va pup cu drag pe toate!

sus

Denunta
marle

Copii
am nascut deja!

17.12.2013 7:15     citat 

Ieri a fost ok la ochisor cat de cat l-am sters decat de vreo 3 ori, am mers si la oftalmolog care nu a avut ce vedea ca ochiul era curat, doar ce i-am povestit eu, s-a uitat la conjunctiva si aceasta e rosie asa ca a decis sa-i dea nettacin si sa-i fac masaj ca daca e canalul infundat ajuta! Din pacate de azi dimineata iar au inceput sa apara secretiile asa ca acum catre seara i-am pus o picatura de nettacin si asteptam sa vedem ce va fi! Ma tot gandesc daca e ok sa-i pui picaturi asa mic si mai ales daca e infundat canalul si nu e conjunctivita.......ca cica doctorii confunda treaba asta si dau tratament imediat ceea ce nu e indicat.....are vreun rost nettacinul asta!
Oare daca intrerup si nu ii mai pun e ceva?
Lam la tine cat dura masajul si de cate ori pe zi il faceai?
Sincera sa fiu si mie mi se pare prea frig sa-l scot, eventual dupa botez daca prindem zile mai ok il voi scoate la plimbare.
Azi a plans de durere de burtica.....am avut o zi cam agitata, cu somnic intrerupt si de scurta durata....a stat mai mult la san! Voi incepe sa-i dau espumisan, doar ca trebuie facut in lapte si dat cu bibe...va trebui sa ma mulg si sa-i pun in lapticul meu!
Va pup cu drag pe toate!

sus

Denunta
LAM

Copii

18.12.2013 10:48     citat 

buna marle! sanatate multa puiutului!

nu mai stiu exact cat dura masajul..1-2 min. cel mult, ca nu cred ca sta bebele mai mult si de cateva ori pe zi....dar mi-aduc aminte ca dupa 2-3 zile de facut masaj i s-a desfundat canalul si de at. n-a mai avut nimic. De retinut ca problema asta am avut-o la Sebi zambet

Espumisan ii dadeam si eu lui Sebi, acum lui Teo ii dau Infacol. Espumisan se da cu lingurita pt. ca e sirop si nu se pune in laptic. Si cu Teo am avut probleme cu colicii in primele sapt., dar dandu-i regulat Infacol (acum doar la masa de seara ii mai dau) am rezolvat. Sticluta de Infacol are in capac o pipeta si se da ff usor la copil...ii dai cate o pipeta de fiecare data (0.5ml).

pupici

sus

Denunta
marle

Copii
am nascut deja!

18.12.2013 9:06     citat 

Lam Sebi avea si secretii care sa-i lipeasca ochisorul? Masajul il faceai cu ceva compresa sterila sau direct cu degetul? Espumisanul se da inainte de masa?
Eu sunt tare necajita cu problema asta cu canalul infundat, mai ales ca daca nu se rezolva trebuie sa-i fac anestezie sa-i desfunde canalul! Offfff plang sau sunt foarte trist
Eu par a avea lapte ca imi curge deja pe tricou dupa vreo doua ore de pauza, dar David cere sa stea la san destul de mult si uite asa ajungem cu supt, schimbat de kk, ca face uneori si de 2,3 ori cand suge, pus la regurgitat sa ne petrecem si doua ore, apoi in final adoarme! Ziua mai doarme si cate 3 ore, dar noaptea la 2 ore e prezent la tzi!
Fetelor voi le faceti bebeilor vaccinurile? Ati citit ca cica in Italia s-a recunosc oficial ca Ror-ul provoaca autism? Mare nebunie si cu vaccinurile astea!
Va pup pe toate cu drag!

sus

Denunta
Christa

Copii

19.12.2013 1:05     citat 

----------
marle a scris:
Ati citit ca cica in Italia s-a recunosc oficial ca Ror-ul provoaca autism?
----------

Asta cand sa se fi intamplat? De zvonul cu autismul auzisem, acum am cautat iar si am dat de articolul asta din 2010 (in germana):

http://www.spiegel.de/wissenschaft/medi...75592.html

in care scrie ca cercetatorii britanici care au publicat acel studiu critic in 1998 l-au retras atunci (in 2010).
Aici http://www.bmj.com/content/342/bmj.c7452 e si un articol in engleza despre acelasi studiu.

E o vorba in germana: nu da crezare niciunei statistici pe care nu ai falsificat-o tu insuti/insati.

sus

Denunta
LAM

Copii

19.12.2013 10:37     citat 

Neata!

Da, Espumisan se da intotdeauna inainte de masa.

Din fericire lui Sebi nu i se lipea ochisorul, se strangea secretia la coltul ochiului. Ii faceam masaj doar cu degetul, fara compresa....compresa e putin aspra si cum au iei pielea de subtire, se poate zgaria destul de usor. Multi copii la nastere au problema asta cu canalul infund, dar se rezolva destul de usor, asa ca nu te mai necaji.

Eu i-am facut lui Sebi toate vaccinurile, inclusiv ROR-ul, iar lui Teo o sa merg cu schema de aici, care include si ROR-ul...incepem la 2 luni vaccinurile, suntem programati pe 16 ian. pt. prima serie in care sunt incluse mai multe. Aici BCG-ul nu il au in program (cel care la noi se face in maternitate in manutza si apare acel semn specific) si trebuie cerut.

Fiecare mamica face cum crede....la baiatul cel mare n-ai facut vaccinurile? Oricum stiu ca e greu apoi la inscrierea la gradinita pt. copiii care nu au vaccinurile facute (nu ma refer doar la ROR, care asta parca e optional).

sus

Denunta
marle

Copii
am nascut deja!

19.12.2013 4:02     citat 

Multumesc Lam de ajutor, esti draguta!
Daca toate sunt pe capul meu acum vad ca s-a redus lapticul si nu mai satur puiutul! Azi ne-am chinuit 3 ore sa adormim si cand m-am dus sa ma mulg sa vad daca chiar nu mai e ......... chiar asa era! E f putin si nu stiu unde e buba! Voi cat lichid beti pe timpul zilei? Ceva la noi nu merge ca prea ne chinuim.......ar trebui intr-o ora sa fim mancati, schimati si adormiti,nu? Si sa si doarma 2-3 ore! Dar hai ca trecem noi si peste asta! Am vrut sa-i fac lapte praf dar a adormit in final!
Sanii mei au devenit mai moi, zilele trecut efectiv erau tari si plini de lapte de debea asteptam sa se trezeasca sa.i dau sa pape!
Lui Paty i-am facut toate vaccinurile, dar acum nu vom mai face Ror......in rest toate!
Va pupi!

sus

Denunta
LAM

Copii

19.12.2013 5:55     citat 

cu placere Marle! zambet

pune-l cat mai des la san, asa stimulezi venirea laptelui...chiar si la fiecare ora....mi s-a intamplat si mie sa-mi goleasca sanul de tot (ceea ce ff rar se intampla) si-at. simteam intepaturi in san si am presupus ca at. se producea laptele. Aceleasi intepaturi le mai simt intre alaptari...tin cateva secunde.

Eu nu prea beau lichide in general, in afara de laptele cu cacao de dim., daca mai beau toata ziua un pahar cu apa. Si in sarcina la fel, de se mira dr. ca am lichid amniotic in cantitate normala. Ceea ce am obs. imediat dupa ce am nascut era faptul ca ma cam constipam (cam o data la 2 zile), dar vad ca acum m-am reglat si tot atata apa beau...

de ce lui bebe nu mai vrei sa-i faci ROR-ul? Cel mare a facut bolile chiar cu vaccinurile facute sau le-a facut intr-o forma mai usoara?

sus

Denunta
Ioana_Leka

Copii
Noel: 4 ani
Amina - Un copil cautat de 8 ani!
6 ani
am nascut deja!

20.12.2013 5:01     citat 

Eu si Amina va dorim Sarbatori Fericite!!

sus

Denunta
ralucaher

Copii
Andrei Bogdan: 14 ani, 7 luni
Ioana Miruna: 11 ani, 3 luni
Bebelina: 5 ani, 11 luni

20.12.2013 6:28     citat 

Multumim,Ioana si Amina!Sarbatori fericite va uram si noi!
Fetelor,avem voie sa facem exercitii fizice in perioada in care alaptam?Eu sunt cam disperata cu kg in plus,am ramas cu 72 de la 58 de kg .Imi vine sa plang!
Si eu ii dau espumisan inainte sau dupa alaptat dar numai daca o vad ca nu se linisteste si o doare burtica.
Eu o sa-i fac toate vaccinurile obligatorii.si la ceilalti doi copii le-am facut.😘😘😘

sus

Denunta
marle

Copii
am nascut deja!

26.12.2013 2:28     citat 

Lam daca bebele e alaptat la cerere adica si la 1 ora distanta un supt de altul pot sa-i dai Infacol asa des?
Fetele eu am papat niste salata de boeuf fara castraveti murati, dar cu maioneza poate sa provoace colici? Avem voie maioneza in alaptat? Sincera sa fiu nici nu stiu ce sa mai mananc!
Noi ne chinuim tare cu colicii, iar canalul lacrimal inca e infundat....offff!
Cum ati petrecut Craciunul?
Ioana suntetu niste frumoase!
Va pup pe toate!

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: