· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Materna / paterna >Sarcina > Lista gravidutelor 588
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  raspunde
autor Lista gravidutelor 588     
Biogenis
(Banca de celule stem)
[email protected]
Daca esti insarcinata, castiga in fiecare luna un Kit de recoltare de celule stem!
Lunar ai sansa de a castiga un kit de recoltare Bebe, in valoare de 3590 lei. Kit-ul include setul de recoltare, transportul probei de la spital la laboratorul nostru din Romania, analizele, prelucrarea si criogenarea probei.

Inscrie-te chiar acum in concurs!
sunshineme

Copii
A mare: 11 ani, 2 luni
Al mic: 7 ani, 6 luni

26.12.2013 9:55     citat 

In primul rand sarbatori fericite!
Marle cat timp alaptezi nu trebuie sa tii un regim strict. E adevarat ca sunt alimente nerecomandate la inceput pentru ca fie pot provoca colici, fie pot schimba gustul laptelui, dar cel mai bine e sa incerci cate putin din fiecare. Bebe iti va "spune" singur daca e vreun aliment care nu ii prieste.
Sanatate multa!

sus

Denunta
LAM

Copii
Sebastian: 8 ani, 11 luni
Teodora: 6 ani, 8 luni

27.12.2013 12:25     citat 

Craciun fericit tuturor! sper ca ati primit cadourile dorite zambet

Marle, nu poti sa-i dai inainte de fiecare masa Infacol....cred ca de 4 ori cate o pipeta de 0.5 ml, parca asa scrie in prospect. eu ii mai dau doar o singura data, inainte de masa de seara.

Eu am mancat orice, chiar si sarmale cu tot cu varza (care zice ca te baloneaza) si chiar si piftii, care au usturoi. De piftii chiar mi-era frica ca o sa-i schimbe gustul laptelui, si le-am cam ocolit, dar intr-o zi pofta a fost prea mare ca sa rezist, asa ca am mancat...n-am vazut nicio modificare in pofta de mancare a lui Teo, deci am mai mancat si a doua zi. Iar cu maioneza nu vad de ce n-ai manca..eu in timpul sarcinii am avut restrictie la maioneza pt. ca nu aveam imunitate la toxoplazmoza si poti sa iei prin oul crud din maioneza, dar tot am mai mancat si atunci.

In principiu poti manca orice, mai putin alimentele care sti ca te baloneaza pe tine si ar mai fi ceapa cruda si usturoiul care schimba gustul laptelui, in rest ai liber la orice vrei tu.

pupici la toata lumea!

sus

Denunta
marle

Copii
printisorul nostru: 12 ani, 6 luni
print 2: 6 ani, 7 luni
am nascut deja!

28.12.2013 7:52     citat 

Lam in prospect nu scrie decat ca se da la fiecare masa, fara a specifica de cate ori! Oricum mai mult de 4 ori pe zi nu am apucat sa-i dau....noroc ca am citit mesajul tau!
Sa vedeti ce patesc eu cu bb....cand il apuca colicii vrea sa si pape, ca il doare burtica exact la trezire, dupa ce doarme vreo 2, 3 ore si sa vedeti ce lupta da el cu tzi in gurita.....se screme, mai suge putin, face kk, se aduna, daca ii scot tzi din gurita plange si de foame....mama mea...e o adevarata nebunie....asta se intampla o data sau den doua ori pe zi! Atunci si inghite mult aer si se aud zgomote prin burtica! E un supt chinuit, dar in final adoarme de oboseala, mai flamand! Mai si vomita din lapticul mancat de la atata agitatie! Sincera sa fiu nu prea vad nici o ameliorare de la infacol....azi i-am dat de 2 ori si parca degeaba!
Fetelor voi tineti bebeii cu caciuluta in cap? Ati iesit afara cu ei? Cum ii mbracati in casa?
Lam cum se face masajul la ochisor, ca se pare ca eu am inteles gresit de la oftalmolog! Eu ii faceam de la unghiul ochiului in jos spre nasuc! Apasam usurel, dar mergeam in jos pe nasuc! Pe tine te-a invatat cineva cum sa-i faci masajul?
Mai nou de cand cu colicii dormim i carut peste zi ca il mai pot plimba si ii mai prelungesc somnul, ca ii este intrerupt de la durerea de burtica!
Va pup pe toate!

sus

Denunta
sunshineme

Copii
A mare: 11 ani, 2 luni
Al mic: 7 ani, 6 luni

28.12.2013 10:36     citat 

Te referi la caciulita pe cap in casa? Niciodata.
In casa il tin(eam) cu un maieu, bluza, pantaloni, sosete.
Afara l-am scos pe cel mic la vreo 10 zile de la nastere si stateam la inceput cate 20-30 min la soare. In zilele cu umezeala crescuta si ceata nu ieseam.
Colicii vor disparea. Trebuie radbare multa. Ai incercat sa bei ceai de chimen si anason? Piticul meu se mai linistea dupa ce imi faceam eu seara cate o cana de ceai.
Al meu numai in carut a dormit pe timpul zilei de cand s-a nascut.

sus

Denunta
LAM

Copii
Sebastian: 8 ani, 11 luni
Teodora: 6 ani, 8 luni

28.12.2013 11:47     citat 

Si Teo se cam chinuie la masa de seara...dupa ce-i fac baita si nu stiu de ce..mananca 5 min. bine, apoi incepe lupta cu tzatza inca alte 5-10 min....pana la urma adoarme obosita....si asta se intampla doar seara, nu-mi dau seama de ce....am incercat si varianta sa nu-i fie foame ff rau, tot asa face, de la colici nu cred....

Daca nu merge infacol incearca cu altceva...Espumisan am inteles ca e la fel la Infacol, deci altceva, mai intreaba la farmacie sau pediatrul.

Caciulita ii pun doar dupa baie si aia pana se usuca parul (are parul ff mare) si pe varful capului sta mai mult rad. De imbracat, o imbrac in body si salopetica peste si eventual ii mai pun ciorapei daca salopetica e mai subtire (am unele mai groase si unele mai subtiri). Eu incerc sa ies pe-afara in fiecare zi, dar nu reusesc mereu ca e vremea cam ploioasa pe-aici. Ies mai mult pt. Sebi, ca nu pot sa-l tin toata ziua in casa si asa o scot si pe Teo. Noroc ca pe-aici unde stam sunt strazi linistite si neaglomerate si nu mi-e frica sa ies cu 2 copii dupa mine. Nu stiu ce m-as fi facut in Bucuresti.
Masajul il faceam de-a lungul nasului cum mi-a aratat dr.
Si Teo doarme ziua in landou, mi-e mai usor ca o pot muta prin toata casa, ba in bucatarie unde am treaba, ba in sufragerie....in patut de obicei doar noaptea doarme.

sus

Denunta
ralucaher

Copii
Andrei Bogdan: 15 ani, 3 luni
Ioana Miruna: 11 ani, 11 luni
Bebelina: 6 ani, 7 luni

05.01.2014 12:26     citat 

La multi ani ,fetelor si bebelusilor!Sa aveti un an asa cum vi-l doriti!🎉🎊💝
Azi am implinit o luna.Nu-mi vine sa cred cum zboara timpul!
Eu am scos-o pe afara de cateva ori(bine-nteles cu inima stransa sa nu raceasca😄),dar o scot in brate si nu cu caruciorul pt ca in felul asta se mai incalzeste de mine.N-am tinut-o mult,cred ca maxim o jum de ora.
Marle,cum mai sunteti cu burtica?Cu cate kg ai ramas in plus(asta e stresul meu.😄Eu am ramas cu 14,am 72 de kg,sper sa le dau jos repede ca altfel ma impusc😄)😘😘😘

sus

Denunta
marle

Copii
am nascut deja!

08.01.2014 3:35     citat 

Ralucaher eu am 61 de kg si am avut 74 sau 75 cand am nascut...nu mai stiu ca daca am nascut pe neasteptate nu ma cantarisem inainte si la nastere nu m-au mai cantarit....probabil ca le era frica sa nu nasc acolo in vestiar!
Noi suntem bine, am pus 1,5 kg intr-o luna, cu toate ca vomita aproape la fiecare masa, e un agitat la san de la durerea de burtica......care e cam permanenta! De papat incerc sa-i dau la 3 ore, dar nu prea vrea sa mai doarma asa mult......folosim carutul pe timpul zilei si ne mai alinam durerile leganati! Eu folosesc si suzeta cand mai plange de la colici , ca vrea sa suga mereu in acel moment si daca-l pun la san vomita apoi!
Sanii mei sunt foarte moi si parca am impresia ca nu mai au asa de mult lapte! Eram obisnuita cu ei tari si plini dar uite ca s-a schimbat treaba!
Cu botezul cum stati? Cand faceti?
Ralucaher voi sunteti o data cu noi.....cand va botezati? Noi facem botezul pe 19 ianuarie! Dilema.....cum sa ma imbrac mai ales ca voi si alapta!?
Va pupacesc pe toate! sarut

sus

Denunta
mare_melisa

29.01.2014 9:22     citat 

Se pare ca am rams singura graviduta care mai intra pe aici.
Am vazut ca aici intra mamicutele zambet
Pupici bebelusilor .

sus

Denunta
marle

Copii
am nascut deja!

30.01.2014 11:35     citat 

Helooo mamicute si burticute!
Mare melisa cum esti? Ce ascunde burticuta ta! Te pup si ai grija!
Fetelor am o problema cu bb nu face kk de trei zile ....azi a treia zi.....asta dupa ce saptamana trecuta facea la 2 zile si era mereu agitat si cu dureri.....de 2 ori i-am pus supozitor, iar apoi i-am dat debridat....la recomdarea medicului, dar dupa prima doza a inceput sa faca o zi da una nu, asa ca dupa 4 zile am intrerupt debridatul....tot la recomandarea medicului.....dar se pare ca de atunci iar nu mai face!
Ce mai pot face.....sa incep din nou debridatul....?
Revin...va pup

sus

Denunta
CHRISTHINA

Copii
Ianis: 5 ani, 9 luni
am nascut deja!

04.02.2014 10:00     citat 

fetelor sunt si eu proaspata mamica cu bebe in burtica:) nu ma vait prea tare:))) adica ba am simtome, ba n-am, avem prima ec oficiala ca sa zic asa luna asta si suntem cu emotiiiiii:D voi cum ati fost/sunteti?:*cum va calculati sarcina?de la ult menstr sau ovulatie, o sa vb si eu cu medicul cand ma duc

sus

Denunta
marisim

am nascut deja!

07.02.2014 8:45     citat 

Salut fetelor dragi mie, ma bucur sa vad tot aceiasi voi buna - dupa asa o lunga absenta revin printre voi cu vesti bune - dupa mai bine de 5 ani Dumnezeu ne-a ascultat rugaciunile si ii multumesc tare mult - astazi asteptam un bebe - sunt in saptaman a 10 - ce sa va mai zic suntem tare super Hapy zambet Felicitari mamicilor si viitorelor mamici si muuulta muulta sanatate. sarut sarut

sus

Denunta
marisim

am nascut deja!

07.02.2014 9:05     citat 

CHRISTHINA eu mi-am calculat data nasterii puiului aici http://www.sarcinapesaptamani.ro/calculator-sarcina.php si sa confirmat cu ce a zis med gine

- cat despre sarcina eu as dormi non stop ori unde si ori cat zambet sunt zile in care ma simit bine si sunt zile in care sunt foarte faoarte balonata, in special dupa ce beau multa apa si chiar beau foarte multa apa de cand sa anuntat cel mic;
- mi-am cumparat seminte de chia si canepa si nu le pot manca ori in ce varianta am incercat si cu orice arome dar nimic, consum multe fructe, legume si seminte si putine lactate;

- daca starea de sanatate imi va permite (astept rezultatele de la torch) imi doresc sa nasc un bebe sanatos prin nastere naturala si cu duola sa fac cursuri de gimnastica prenatala si cursul de Lamaze impreuna cu sotul meu si desigur sa facem o sedinta foto super profesionala la primavara cand pomi vor fi plini de floare si burtica mea va fi suficient de mare sa se vada zambet .....ce sa mai zic de intalnirea magica sarut

- sanatate muuulta, muuulta!

sus

Denunta
CHRISTHINA

Copii
am nascut deja!

10.02.2014 8:50     citat 

fetelor nu e cam tarziu prima eco la 7-8 sapt?asa mi a rec medicul cica sa vada tot mai bn

sus

Denunta
marisim

am nascut deja!

10.02.2014 7:00     citat 

[quote="CHRISTHINA"]fetelor nu e cam tarziu prima eco la 7-8 sapt?asa mi a rec medicul cica sa vada tot mai bn[/quote]

eu am facut prima eco la 6-7 saptamani - si am auzit pt prima data cum ii bate inima lui bebe - superrrr mom de fericire, n-am sa-l uit niciodata, la urmatoarea eco vrem sa filmam si sa fotografiem, desigur daca doctorul ne va permite zambet abia asteptam sa-l vedem pe bebe si sa stim ca totul e si va fi bine cred ca aflam si ce va fi sarut zambet

sus

Denunta
CHRISTHINA

Copii
am nascut deja!

11.02.2014 6:46     citat 

noi abia sapt viit facem prima la cam cat ai zis tu dupa ult men si s la fel de nerabdatoareee poate fcm o sed foto in gr:)))eu sunt din Buc

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: