· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Materna / paterna >Sarcina > Lista gravidutelor 588
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  raspunde
autor Lista gravidutelor 588     
Biogenis
(Banca de celule stem)
[email protected]
Daca esti insarcinata, castiga in fiecare luna un Kit de recoltare de celule stem!
Lunar ai sansa de a castiga un kit de recoltare Bebe, in valoare de 3590 lei. Kit-ul include setul de recoltare, transportul probei de la spital la laboratorul nostru din Romania, analizele, prelucrarea si criogenarea probei.

Inscrie-te chiar acum in concurs!
marisim

am nascut deja!

26.03.2014 10:05     citat 

multumesc mare_melisa
- am facut si eu programarea la morfo - e cu dr meu si e foarte ok asa, am facut si triplu si totul e ok [b]voi ati mai facut amniocenteza daca triplu a fost OK?[/b]
Anna-Marya felicitari si nastere usoara la amandoi sanatate multa zambet si noi ne-am rugat mult la Dumnezeu si ne-a implinit dorinta zambet

- fetelor si si mie imi place forumul parinti de aceea nu am plecat nici eu.

- ce am ami aflat noutati va zic si voua poate stiti poate nu, bebe sa nu depaseasca 4 kg risc de diabet si pt mama si pt bebe
- merele, strugurii, rosile si castraveti peste 15 pesticide - de data ac mancam merele fara coaja desi se spune ca ra fi bine sa mancam cojile si nu fructul foarte fericit - abia astept recolta din gardina coapta la soare fara alte chimicale
- am tot citit despre cat e de nefavoravbila alimentatia de origine animala incerc sa consum cat mai putin din ea nu mai mult de 20% oul imi place la nebunie - mai nou am auzit ca noile cerecetari au demonstrat ca oul nu are colesterol rau ci doar bun - am auzit acesta info la Radio cu mai bine de 1 luna in urma - voi ati auzit ceva de genul acesta?
- am inlocuit cacaoa cu karob (un antioxidant puternic) dupa ce am auzit ca nici aceasta nu e tocmai buna - am citit ca e ok si se poate da si la bebelasii peste 6 luni facand parte ca ingredient din anumite preparate multe info sunt de la link-ul de mai jos
http://drcalinmarginean.blogspot.ro/201...rob-k.html

sus

Denunta
sunshineme

Copii
A mare: 11 ani, 2 luni
Al mic: 7 ani, 6 luni

27.03.2014 11:11     citat 

Salut!
Ce va mai fac minunile Cry, Carmen?
Marisim sarcina usoara! Nu am incercat pana acum pudra de roscove, dar mananc periodic boabe de cacao. Au un gust destul de intens, amarui si deloc atragator, dar mi le-a tot ridicat in slavi fratele meu care e raw vegan si am zis ca stie el ce stie..
Alimentele de origine animala parerea mea este ca nu trebuie sa lipseasca din dieta oricui. Asta nu inseamna ca trebuie consumate zilnic, dar nici eliminate definitiv. Totul cu masura.
Oua dau la copii de prepelita. Am mancat recent niste oua de gaina de tara, adevarate. Nu mi-a venit sa cred ce gust bun aveau. De cand nu am mai mancat oua asa bune. Astea din comert oricat de bio ar fi, ca le-am incercat pe toate, parca sunt toate niste laturi.
Iti recomand mixuri de nuci, seminte - sunt foarte sanatoase si hranitoare.
Seara buna!

sus

Denunta
georgette

Copii
Jessica Maria: 8 ani, 8 luni
Eric Andrei: 5 ani, 8 luni

01.04.2014 9:58     citat 

Buna fetele,ma alatur si eu vouă daca ma primiti.
Va pup sarut

sus

Denunta
CHRISTHINA

Copii
Ianis: 5 ani, 9 luni
am nascut deja!

02.04.2014 10:24     citat 

bine ai venit:)

sus

Denunta
mare_melisa

08.04.2014 11:02     citat 

Bine ai venit georgette.
Noi suntem bine maine merg la un control sa vad cum e bebe. Acum 3 saptamani am facut si un test de sange sa vad cum stau cu valorile si eram Ok. Bebele meu va fi mare cu siguranta. Deja am pus 14.5 kg pe mine dar nu ma pot abitine sa nu mananc dulce , se pare ca seamana cu taica sau , cum se face seara trebuie sa mananc ceva dulce ca altfel nu sunt bine. Mai nou merg ca si o rata ,am burta destul de mare dar asta e. Acuma sunt foarte curioasa ce o sa zica dr despre bebisor sper sa nu ma sperie ca are in jur de 2 kg ca nu stiu ce fac. Acum o luna avea 960de g acuma chiar sunt curioasa sa vad cat a crescut.
Voi cum sunteti?

sus

Denunta
cry_styna

Copii
Miruna Maria: 9 ani, 8 luni
Karina-Ioana: 7 ani, 5 luni

09.04.2014 6:19     citat 

felicitari Geo! si o sarcina usoara! zambet sarut
suns, minunea mea e o baietoasa si o smecherica! papa titi toata ziua, de cateva zile a inceput sa manance mai bine si solide caci am avut o perioada mai grea( i-au iesit 4 maselute in acelasi timp) si nu manca mai nimic...
e foarte iute si am noroc ca se joaca cu surioara ei altfel as avea de stat dupa ea non-stop ca vrea mereu ceva de facut
puii tai cum sunt?
gravidutelor, sarcina usoara si spor la vorba (ca sa schimbati capitolul scot limba )

sus

Denunta
CHRISTHINA

Copii
am nascut deja!

09.04.2014 8:45     citat 

FETELOR SUNT STRESATA MI AU VENIT NISTE REZ, PE NET ZICE CA AR FI BINE SI EU LA MEDIC MA DUC LUNA AVIATOARE. MEDICUL N A ZIS CUM CA AR FI PROASTE CA AM VB CU EL, INSA A AM AUZIT DE DIVERSE AMICE CARE AU PIERDUT SARCINILE PERIOADA ASTA:((( SI MA SPERIE

sus

Denunta
Anna-Marya

Copii
Efrem: 5 ani, 11 luni
Nectarie: 3 ani, 3 luni
am nascut deja!

09.04.2014 11:22     citat 

CHRISTINA, linisteste-te si gandeste cat mai pozitiv!.... Am trecut si eu prin aceasta stare de ingrijorare, insa nu toate persoanele au acelasi istoric medical, de aceea nu trebuie sa te compari cu altcineva!
Daca si medicul ti-a zis ca sunt bune, de ce iti mai faci griji? Si eu am leucocitele mai mari, trigliceridele aproape s-au dublat fata de cum erau la inceputul sarcinii, chiar si transaminazele au crescut, am glicemia si ureea sub limita... si imi faceam si eu griji, pana cand dr. mi-a zis ca nu sunt motive de ingrijorare, pentru că in timul sarcinii apar in mod normal niste schimbari in organismul femeii, care ajuta la dezvoltarea bebelusului, chiar daca in afara sarcinii aceste valori ale analizelor de sânge ar indica fie prezenta unei infectii sau a unui risc de afectiuni cardiace... In privinta colesterolului si a trigliceridelor, dr mi-a explicat că din acestea se hranete si bebe si i se dezvolta creierul, care e o masa de grasimi....
Deci, daca ai alte probleme, decat cele pe care le-am mentionat anterior, si crezi ca te pot ajuta spune-mi si o fac bucuroasa! zambet

sarut sarut sarut sarut burtici!

sus

Denunta
CHRISTHINA

Copii
am nascut deja!

09.04.2014 2:23     citat 

nu prea mai am decat prostii, adica gen ca nu m am ingrasat deloc pana acum si ma simt foarte obosita, dar am timp sa le fac pe toate, nu... cam atat din ce am aflat de pe la medic, n am imunitate de exemplu la rubella, pt ca n am facut vreo forma sau alta infectie in sange, treb sa stau departe de copii mici si care nu se stie ce au, dar in rest nimic deosebit, greturi rad una alta si bebe misca:))) bine fluturasii din burtica de fapt, ca el se simte mai clar mai incolo, asa frumoasa e perioada asta si plina de emotii:))))) va pup burticile mele, stiu ca ma repet, dau mereu ma linsititi foarte fericit

sus

Denunta
sunshineme

Copii
A mare: 11 ani, 2 luni
Al mic: 7 ani, 6 luni

10.04.2014 9:09     citat 

Cry maimutului meu inca nu i-au iesit maselutele. Are 7 dinti de ceva timp. Ma cauta si pe mine pe sub haine mereu pentru lapte. Eu tot incerc sa il intarc ca va trebui sa plec cateva zile din tara fara el, dar nu se lasa deloc. Vine si se asaza la mine in brate si trage de bluza... iti dai seama daca de mic face asa, ce o face cu fetele cand o creste rad rad
Ai mei nu prea se joaca impreuna. A mare isi vede de ale ei, nu prea ii place sa imparta jucariile cu frate-su, iar el se duce si ii strica toate jocurile pe care le contruieste sora-sa. nervos
Asa ca tot timpul trebuie sa fiu ba intre ei, ba dupa pusti ca el parca e speedy gonzales.
Va pupam!

sus

Denunta
mare_melisa

11.04.2014 8:57     citat 

Buna seara.
Eu dupa paste intru deja in prenatal. inca n-am cumparat nimic bebelusului dar in luna Mai incep marle cumparaturi. Deocamdata mi-am luat mie sutiene de alaptat si doua camasute de noapte din bumbac . Luna Mai e luna cumparaturilor pt ca o sa fie dupa sarbatori si o sa fie mai bine plus ca pana atunci o sa stiu si eu cam cat de marisor va fi puiul meu. Miercuri am fost la control, totul este bine la inceput de 29 saptamani avem 1650g .
Apropo de ingrasat, Christhina ai timp destul si nu te stresa degeaba, asteapta controlul. eu deja am pus 15 kg si eu zic ca e cam mult avand in vedere ca mai am mai bine de 2 luni pana nasc.
Leucocitele si la mine erau putin marite dar ca urmare la o mica raceala care inca nu trecuse cand am fost la analize. in rest toate erau la norme normale.
Voi ce mai faceti , ce mai fac bebelusii vostri?

sus

Denunta
Anna-Marya

Copii
am nascut deja!

12.04.2014 8:21     citat 

Melisa la cate saptamani poti intra in prenatal? Mie dr de familie mi-a zis ca la 33 s, asistenta ei la 31.... As vrea sa-mi iau mai multe zile prenatal, ca deja am inceput sa-mi fac griji pt ca am dureri f mari dimineata, cand ma trezesc, si ma gandesc la o nastere prematura.... desi nu-mi doresc lucru asta pt bebelusul meu... ma tem pt ca nu am pe nimeni sa ma ajute, nici macar sotul meu nu se ocupa macar de pastrarea curateniei, ce sa mai zic de aspirat sau spalat pe jos, cumparaturi, mancare.......
offffffffff...trist ma simt epuizata dupa doar 2 zile in care am tot umblat prin Bucuresti pt a lua reteta de clexane... bine ca am gasit intr-un final si le-am luat compensat ...
Eu pana acum, la 25 sapt, am luat vreo 3, 5 kg.... Inainte de Craciun am slabit 1,5 si acum am cam cu 2 kg mai mult decat aveam cand am ramas insarcinata... Nici nu am pofta de mancare, desi atunci cand puiutului meu ii e foame il simt ca se agita, iar dupa ce mananc se linisteste!
Si eu l-am simtit prima data la 14 s si 6 zile...
sarut sarut sarut sarut sarut mamici si viitoare mamici!

sus

Denunta
mare_melisa

12.04.2014 9:23     citat 

Anna-Marya eu i-am spus doctorului ginecolog sa-mi faca scrisoare medicapa pt dr de familie ca vreau sa intru in prenatal iar el mi-a spus ca mai repede de 22 nu poate sa-mi faca pt ca numai cu aproximativ doua luni inainte de DPN se poate , la mine DPN e in 24 iunie. In 22 aprilie eu o sa fiu practic la incepu de sapt 31 de sarcina. Acuma ce pot sa zic eu , cred ca depinde de doctori, vezi si tu cand se poate.

sus

Denunta
CHRISTHINA

Copii
am nascut deja!

13.04.2014 11:26     citat 

fetele eu trebuia sa ma duc p 1 la medic, dar e cu 1 mai, am fost p 1 aprilie si nu mai am rabdare, e dv sa ma duc inainte de paste sau sa ma duc dupa paste dc nu are treaba intre sarb sa zic asa ori mai bn ast dupa 1 poate s vd mai bn dc e fata sau baiat? acu depinde si cum sta, eu ma simt bn, deci teoretic n ar fi graba si app voi v ati vopsit sau dat cu oja pe perioada sarcinii? si ati avut vreo interdictie la mancare? mie nu mi a zis nimic de genul, bebe tocmai misca acu:))) va saluta si el, abia ast sa l simt mai clar, acu se confunda usor si nu ti dai seama mereu si unele fete simt chiar mai tz

sus

Denunta
Anna-Marya

Copii
am nascut deja!

14.04.2014 7:49     citat 

CHRISTINA eu te sfatuiesc sa intrebi dr, daca poti veni dupa Paste sau dupa 1 mai. Eu am facut eco la 17 s si 6 zile si mi-a zis ca e fata, dupa ce a
cautat mult o pozitie a fatului care sa o ajute... Insa la 4D, la 22 s si 2 zile mi-a zis ca e sigur baiat, se vedea scrotul si penisul f clar.
Eu merg maine iar la Eco...Sa ne ajute Doamne-Doamne sa fie bine bebe, ca am inceput iar sa am dureri in regiunea colului...

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: