· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Mici probleme de sanatate la sugari > bebe nu are scaun
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6  »
subiect nou  raspunde
autor bebe nu are scaun     
natalya_2014

Copii
Robert Cristian: 13 ani, 4 luni

20.06.2007 5:20   bebe nu are scaun  citat 

bebe nu a mai avut sacaun de 40 de ore trist ... i-am pus termometrul, 2 jumatati de supozitor de glicerina, supliment de lichide, am inceput sa-i dau debridad (1ml de 3 ori pe zi) sabsimplex (10 pic pe san)
am fost cu el la spital si in urma unor radiografii mi s-a spus k s-ar putea sa aibe enterocolita plang sau sunt foarte trist (de cand am venit acasa bebe varsa in jet destul de des)
pana acum nu a facut nimic ... decat elimina gaze dar caca deloc
daca o tine in ritmul asta ma gandesc k se poate ajunge la ocluzie intestinala plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist

sus

Denunta
papusa1

20.06.2007 6:11     citat 

La un bebe asa mic, caunul poatye sa fie si la 10 zile... Nu stiu de ce si cine te-a sfatuit sa bagi atatea in bietul bebe, stiu ca e greu inceputul in functia de mamica, totusi... Ce fel de alimentatie primeste bebele tau? pana la acest moment cat de des avea scaun?

sus

Denunta
natalya_2014

Copii

20.06.2007 6:26     citat 

pediatra m-a sfatuit sa -i dau atatea si pana acum avea scaun la fiecare masa adica 6 sacaune pe zi
si este alimentat doar de la san

sus

Denunta
papusa1

20.06.2007 6:50     citat 

Atunci, cu atat mai mult este valabil ce-ti spuneam: fiind alaptat la san, poate avea 6-8 scaune pe zi sau doar unul la 8-10 zile!
Oricum, s-a mai discutat acest subiect, am sa caut sa-ti pun niste linkuri. Pana atunci incearca masajul circular al burticii, ai grija sa eructeze (ragaie) dupa fiecare supt, ajuta foarte mult sa-i faci mici exercitii d emiscare, ridicandu-i genunchiasii peste burtica... Eu zic sa nu te mai panichezi, sa nu-l mai chinui cu termometrul (risc de leziuni), sa nu-i pui nici supozitoare si sa o iei mai usor cu toate cele. Multa sanatate. Revin de-ndata ce pot cu cateva linkuri sau cauta-le tu in celelalte pagini ale acestei rubrici.

sus

Denunta
papusa1

20.06.2007 6:53     citat 

http://www.parinti.com/Nu_face_kk-t-21261.html

http://www.parinti.com/oare_este_constipat-t-19305.html

Numai bine!

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 14 ani, 3 luni

20.06.2007 7:44   Re: bebe nu are scaun  citat 

----------
natalya_2014 a scris:
i-am pus termometrul, 2 jumatati de supozitor de glicerina, supliment de lichide, am inceput sa-i dau debridad (1ml de 3 ori pe zi) sabsimplex (10 pic pe san)
----------

Saracul copil. plang sau sunt foarte trist

Plus ca enterocolita se manifesta prin diaree, nu prin lipsa scaunelor. surprins

natalya, eu zic sa citesti asta:
http://christa-und-oliver.de/cms/front_...p?idcat=56
si sa lasi copilul in pace. trist

sus

Denunta
ancutzica

Copii
junior: 18 ani, 2 luni
praslea: 14 ani, 6 luni

20.06.2007 9:35     citat 

are alte manifestari decat in alte zile?
ti se pare ca din cauza lipsei scaunului are alte reactii?
daca e nu
lasa copilul in pace, o sa faca el
eventual sa intervii cand ti se pare ca din cauza asta e mai agitat, adica screme,se aduna covrig, se inroseste si nu iese nimic

sus

Denunta
Cristine

Copii
Cezara-Maria: 14 ani, 10 luni
Mara Sofia: 11 ani, 2 luni

20.06.2007 9:44     citat 

si eu spun sa nu te alarmezi. eu am alaptat-o pe cezara mereu si cand era bebelusa tot asa s-a intamplat. mai asteapta si o sa faca. are dureri, simti tu ca vrea sa faca si nu poate?

sus

Denunta
adelia

Copii
Diana Ioana: 16 ani, 2 luni
Teodora Maria: 14 ani, 2 luni

20.06.2007 10:10     citat 

Teodora facea la 4-5 zile... Recordul fara scaun a fost de 8 zile pline. Acu de cand cu diversficarea....face de 2-3 ori pe zi plang sau sunt foarte trist.

Nu am apelat la absolut nici un tratament; odata cu introducerea de noi alimente sigur se va regla si iti va lipsi perioada fara kk rad . Sunt de parere ca organismul bebeului stie mai bine decat noi ce trebuie sa faca, mai ales ca mananca doar lapte de mama zambet

Dupa cele 8 zile fara kk, continutul scutecului a fost perfect normal: culoare, consisenta, miros.

sus

Denunta
natalya_2014

Copii

21.06.2007 12:28     citat 

se screme sa faca dar nu poate
enterocolita au supus cei de la spital k s-ar putea sa aibe pt k varsa in jet zilnic..... dar nu poate varsa in jet pt k eu am laptele gras ?
termometrul i l-am bagat doar cand i-am masurat temperatura rectal, si din cate stiu temperatura trebuie masurata zilnic .... deci nu i l-am bagat cu scopul de al stimula
si am incput sa-i dau ceai pt k pur si simplu se deshidrateaza desi il trezesc odata la 3 ore sa manace

sus

Denunta
ancutzica

Copii
junior: 18 ani, 2 luni
praslea: 14 ani, 6 luni

21.06.2007 1:53     citat 

nu stiu ce sa zic de lapte prea gras trist
dar cred ca laptele e in functie de necesitatile copilului si nu te lasa amagita de dieverse povesti ca sa nu mai alaptezi si sa ii introduci laptele praf
ce e mai bun pentru el decat laptele de mama ? zambet
nu s-a rezolvat de la sine problema?

sus

Denunta
papusa1

21.06.2007 2:38     citat 

Asta cu laptele gras e caraghios, nu te supara. Laptele mamei, cum spunea ancutzica, parca, e in functie de nevoile bebelusului. In orice caz, incearca si da-i sa suga mai des, spui ca ii dai o data la 3 ore, nu cere mai des sau de ce?
Trebuie sa suga, daca este deshidratat. Are si probleme de somnolenta?
Esti sigura ca suge suficient? Descrie un pic mai amanuntit situatia, daca ai nevoie de sfaturi. Mai varsa?
Numai bine!

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 14 ani, 3 luni

21.06.2007 3:07     citat 

----------
natalya_2014 a scris:
din cate stiu temperatura trebuie masurata zilnic ....
----------

Nu stiu cine ti-a spus asta, insa o aud pentru prima oara. Pe cuvant ca nu e deloc necesar sa ii masori zilnic temperatura! Si la masuratul temperaturii exista aceleasi pericole ca si la stimulatul ca sa faca kk, adica poate fi lezat ceva pe acolo, de aceea eu nu ii masor temperatura decat daca e musai, adica daca am impresia ca are febra.

----------
natalya_2014 a scris:
si am incput sa-i dau ceai pt k pur si simplu se deshidrateaza desi il trezesc odata la 3 ore sa manace
----------

Ce te face sa crezi ca se deshidrateaza, cum se manifesta asta?

sus

Denunta
gheorghita

Copii
Darius Andrei: 13 ani, 4 luni

21.06.2007 4:50     citat 

Natalya,
e posibil puiutul tau sa se constipe de la debridat!!!! sa nu-i mai dai!!!
Si sa ai grija sa nu bei tu ceai care sa produca constipatia : menta
Cat despre cat de des face sunt de acord cu ce s-a spus - poate sa aiba scaune si la o saptamana!!!
Nu stiu ce sa zic de deshidratare - daca ar fi asa atunci ar tb sa aiba diaree!!
Cat despre varsatul in jet si mie mi se intampla dar secretul e sa nu-l lasi pana nu da aerul afara dupa fiecare masa, chiar sa intrerupi alaptatul din cand in cand si sa incerci sa dea aerul afara! o sa vezi ca nu o sa mai verse!!
sanatate multa

sus

Denunta
natalya_2014

Copii

21.06.2007 6:02     citat 

pana acum cerea la 3 si 30 min de mancare .... acum daca nu-l trezesc eu din 3 in 3 ore nu cere deloc (am adormit azi dupamiaza si nu a cerut deloc ... si au trecut 5 ore decand a mancat )
de deshidratat am spus pt k are tot timpul buzele uscate
mananca cu pauze (in care il pun sa dea aerul afara) si pana refuza sanul
de temperatura asa mi-a spus pediatra care l-a vazut prima data (oricum numai consult nu a fost ala pt k l-a ascultat cu urechea surprins si mai auzea si prost)

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: