· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Copiii >1-3 ani > Cu ce ne incaltam copiii pana la 2 ani
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2  »
subiect nou  raspunde
autor Cu ce ne incaltam copiii pana la 2 ani     
getam

18.02.2013 1:45   Cu ce ne incaltam copiii pana la 2 ani  citat 

Nu stiu de voi, dar mie una nu imi plac papuceii acestia care nu au nici talpa sanatoasa nici sustinere pentru glezne si ma tem sa nu isi formeze un mers sucit. Am mai vazut copii care nu au mai reusit sa isi indrepte mersul. Cand eram mica, si fratele meu avea doar 1 anisor , eu avand 8, tin minte ca mama ii spunea matusii ca vrea ceva papuci mai solizi, ca sa tina glezna.
Mi-e teama sa nu fac ceva gresit. Eu am inceput sa cumpar doar papucei de calitate. Voi ce parere aveti?

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 14 ani, 7 luni

19.02.2013 10:49     citat 

Eu am parerea ca doar le faci reclama. prostit Si pot sa te linistesc, fiica-mea a avut papuci fara "talpa sanatoasa" (ce-o fi aia? ochi peste cap) si fara sustinere pentru glezne si are un mers absolut normal.

sus

Denunta
furnicutza26

Copii
Lucasosaurus: 14 ani, 5 luni
Pufarina: 10 ani, 3 luni

19.02.2013 11:17     citat 

sa nu mai zicem ca treaba cu papuci cu talpa tare si sustinere la glezna se purta in anii 70-80....acuma se recomanda sa lasi copilul descult cat de mult posibil... scot limba

sus

Denunta
getam

25.02.2013 2:12     citat 

[quote="Christa"]Eu am parerea ca doar le faci reclama. :twisted: Si pot sa te linistesc, fiica-mea a avut papuci fara "talpa sanatoasa" (ce-o fi aia? :roll:) si fara sustinere pentru glezne si are un mers absolut normal.[/quote]
Ma bucur pentru voi. Chiar ma bucur. Eram doar curioasa sa vad voi ce stiti si sa aflu si eu lucruri noi, pe cat posibil.

sus

Denunta
getam

25.02.2013 2:14     citat 

[quote="furnicutza26"]sa nu mai zicem ca treaba cu papuci cu talpa tare si sustinere la glezna se purta in anii 70-80....acuma se recomanda sa lasi copilul descult cat de mult posibil... :P[/quote]

Chiar daca ar fi din anii 70-80, nu mi se pare ca noi am ajuns prea prost, sau cu picioarele strambe daca i-am purtat. Iar ce spuneam eu nu sunt de pe vremea aceea. Sunt chiar frumosi, cu un stil parca spre retro putin.

sus

Denunta
dodosasha

Copii
S
P

25.02.2013 4:39     citat 

am crezut ca a murit subiectul si n-am mai comentat.
sunt urate tare incaltarile acelea din link!
cat despre ortopedice ... de aceea le si zice asa: se recomanda a fi folosite in cazuri speciale, recomandate de medicul ortoped pt afectiuni ortopedice. si mai stiu ca incaltamintea ortopedica se face pe comanda, cu amprenta/mulaj al piciorului "bolnav"!!!

sus

Denunta
ocrisu

Copii
Paul: 13 ani, 8 luni
Antonia: 10 ani, 2 luni

26.02.2013 3:18     citat 

----------
dodosasha a scris:
am crezut ca a murit subiectul si n-am mai comentat.
----------

Exact asta observasem si eu...brrrr, zici ca sunt pentru copii cu defecte de mers, saracii...
Si de ce le zice "papuci"? Ca mie mi se par a fi ghete... prostit

sus

Denunta
cristina41975

Copii
Didi: 14 ani, 3 luni
Andu: 12 ani, 2 luni

28.02.2013 1:20     citat 

----------
ocrisu a scris:
Si de ce le zice "papuci"? Ca mie mi se par a fi ghete... prostit
----------

Daca este de prin ardeal pe aici se spune papuci cam la toate incaltarile.

sus

Denunta
duke_meadows

28.02.2013 4:19     citat 

ce monstruozitati ! ce o fi asa de calitate la ele nu stiu zau.
prostit

sus

Denunta
furnicutza26

Copii
Lucasosaurus: 14 ani, 5 luni
Pufarina: 10 ani, 3 luni

03.03.2013 5:29     citat 

----------
duke_meadows a scris:
prostit
----------

procentul luat de cei ce le vand si promoveaza? rad

sus

Denunta
getam

04.03.2013 12:02     citat 

[quote="dodosasha"]am crezut ca a murit subiectul si n-am mai comentat.
cat despre ortopedice ... de aceea le si zice asa: se recomanda a fi folosite in cazuri speciale, recomandate de medicul ortoped pt afectiuni ortopedice. si mai stiu ca incaltamintea ortopedica se face pe comanda, cu amprenta/mulaj al piciorului "bolnav"!!![/quote]

Probabil ca e o chestiune de gust, dar mie mi se par foarte frumosi. Si le zice ortopedici doar ca fapt divers, pentru ca tin glezna la copiii care incep sa mearga. Foarte buni cand ies afara ca sa nu isi formeze mers gresit.

sus

Denunta
getam

04.03.2013 12:04     citat 

[quote="ocrisu"][quote="dodosasha"]am crezut ca a murit subiectul si n-am mai comentat.
sunt urate tare incaltarile acelea din link! [/quote]
Exact asta observasem si eu...brrrr, zici ca sunt pentru copii cu defecte de mers, saracii...
Si de ce le zice "papuci"? Ca mie mi se par a fi ghete... :twisted:[/quote]

Arata ca si ghetele tocmai ca trebuie sa urce pe glezna ca sa poata sa ii ofere suport, nu sunt ca si incaltamintea aceea fara cap si fara coada care nici nu ajuta ci poate incurca, care numai designul e de ea.

sus

Denunta
getam

04.03.2013 12:06     citat 

[quote="duke_meadows"]ce monstruozitati ! ce o fi asa de calitate la ele nu stiu zau.
:twisted:[/quote]

Calitatea e ca sunt din piele naturala si ca sunt facuti manual.

sus

Denunta
cristina41975

Copii
Didi: 14 ani, 3 luni
Andu: 12 ani, 2 luni

04.03.2013 1:12     citat 

----------
getam a scris:
Si le zice ortopedici doar ca fapt divers, pentru ca tin glezna la copiii care incep sa mearga. Foarte buni cand ies afara ca sa nu isi formeze mers gresit.
----------

Ca fapt divers? Pai ori sunt ortopedice or ba! Ca chestie, citisem in urma cu ceva timp despre anumite tipuri de ghete ortopedice interzise in Franta in cazul anumitor probleme ... spuneau domnii aia care cica au habar ce vorbesc, ca in 99% din cazuri ghetele ortopedice agraveaza deformari preezistente. Daca a inceput sa mearga cel mic, prin forte proprii chiar crezi ca nu se poate sustine singur? Cand oboseste cere in brate ori carut, dar poti sa ii cumperi si mama ghetelor ortopedice ca tot nu va merge mai mult sau mai bine decat il tin fortele proprii!

sus

Denunta
duke_meadows

05.03.2013 6:04     citat 

----------
getam a scris:
----------
duke_meadows a scris:
prostit
----------

Calitatea e ca sunt din piele naturala si ca sunt facuti manual.
----------

ete cucu, si sifilisu' e natural si facut tot ' de mana' si nu e asa promovat, basca e si de jde mii de ani lumina pe'acilea.

cumpara-i tu pe toti, mie una nu mi-s dragi.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: