· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Concursuri parinti.com > Concurs dictionarul ilustrat Disney român englez
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3, 4, 5  »
subiect nou  raspunde
autor Concurs dictionarul ilustrat Disney român englez     
admin

02.05.2012 11:53   Concurs dictionarul ilustrat Disney român englez  citat 

Participă la concurs şi castigă dicţionarul ilustrat Disney, cu peste 900 de cuvinte în română şi engleză, care te duc într-o fabuloasă călătorie din casa în care locuieşti, până în cele mai îndepărtate locuri de pe Glob.

Trei volume cartonate, cu coperţi groase şi rezistente, vor fi ghidul perfect în cea mai mare provocare pentru tine şi copilul tău. Vino şi descoperă în joacă, împreună cu Micile Genii, cât mai multe cuvinte şi imagini!

La finalul concursului vor fi alesi 5 castigatori dintre participantii la concurs prin tragere la sorti.

Fiecare participant va raspunde la intrebarea de concurs:

"De la ce varsta consideri ca este potrivit ca puiul tau sa invete o limba straina si in ce cadru sa se desfasoare acest proces de invatare : la gradinita, scoala, acasa, cursuri etc ?"

Concursul se desfasoara in perioada 2-16 mai 2012

Regulamentul concursului : http://www.parinti.com/Regulamentconcur...40911.html

Ultima modificare efectuata de catre admin la 17.07.2012 3:37, modificat de 1 data in total

sus

Denunta
rosanita

Copii
Andrei: 15 ani, 11 luni
Teodora: 8 ani, 11 luni
am nascut deja!

02.05.2012 12:45   concurs  citat 

Cu cat mai devreme e primul contact cu o limba straina, cu atat mai bine.Se stie ca micutii sunt ca niste sugative care absorb informatiile noi, asa ca le e foarte usor sa dobandeasca cunostinte noi.
Acum, la orice gradintia se fac anumite cursuri de limbi straine care le sunt benefice copiilor, si ei sutn foarte incantati de acestea, pentru ca e ceva nou pentru ei.Daca noi, parintii, ii ajutam si acasa sa se familiarizeze cu noi cunostinte, cuvinte si expresii, cu atat mai bine!

sus

Denunta
giullia

Copii
Fabian-Gabriel: 11 ani, 1 luna

02.05.2012 2:56     citat 

Cat mai devreme , daca parintii stiu o alta limba decat cea materna e bine sa vb cu copilul acesta prinde imediat de regula de la gradinita !

sus

Denunta
DJ

Copii
Ionut-Horia: 14 ani
Ida Maria: 10 ani, 7 luni

02.05.2012 3:40     citat 

Cred ca este foarte important ca limba straina sa fie invatata cat mai devreme, de aceea cel mai bine ar fi sa inceapa la gradinita si sa se faca in joaca. De asemenea este bine sa fie repetate cunostintele si acasa, tot in joaca, astfel copilul retinand mai bine nu numai cuvintele ci si pronuntia lor.

sus

Denunta
Happy_mami2007

Copii
Ema: 14 ani
Gabi: 10 ani, 7 luni

02.05.2012 5:07     citat 

Sunt de acord ca o limba straina trebuie invatata cat de devreme , as completa doar ca , dupa parerea mea , se invata mai usor dupa ce copilul stapaneste cat de cat limba materna , ca sa nu devina derutat si sa foloseasca apoi o "salata" de limbi vorbite .. repet , e doar o parere zambet .

De exemplu , cand fetita mea era mica , pana vorbea in "chineza" ei degeaba ii cantam in engleza , in franceza sau chiar maghiara , nu prezenta nici un interes deosebit pt asa ceva . In schimb , dupa ce-a ajuns sa poata vorbi coerent , sa inteleaga desenele de exemplu , ea ma intreba si imi cerea sa o invat cuvinte sau expresii in diverse limbi straine zambet .

Iar acum o ajuta mult cand urmareste desenele in engleza de exemplu , acasa , tot ce e curioasa ma intreaba , invata si repeta . Cu siguranta ii va face placere sa invete si la gradinita , apoi la scoala , si cred c-o va lua pe urmele lui mami jenat , cu preferinte pentru partea umanista zambet sarut .

sus

Denunta
chichineata

Copii
Daria: 12 ani, 11 luni

02.05.2012 8:06     citat 

cred ca intai se poate invata o limba straina acasa, in cadru familial (asta in cazul in care parintii vorbesc mai multe limbi, sau sunt de diferite nationalitati), dar numai dupa ce stie sa vorbeasca limba romana. la scoala, la gradinita sau la cresa, unii copii pot invata mai bine decat acasa; caci acolo sunt stimulati si de ceilalti copii, si profesorul stie el cum sa-i invete si cum sa le faca orele cat mai atractive.

de asemenea daca in timp ce ne jucam impreuna folosim si cuvinte in alte limbi, pot invata...asta ptr a nu se simti obligati, ci sa vada lucrul acesta ca pe o distractie intai si intai. la plimbare, sau la magazin la diferite produse preferate de copil...si incet incet va avea macar cuvintele uzuale in vocabular...

la plimbare, in natura...exista multe metode, care mai de care mai potrivite ptr fiecare copil in parte

sus

Denunta
ionelita

am nascut deja!

02.05.2012 9:47     citat 

Parintii care isi pun micutii de 2-3 ani sa invete o limba straina procedeaza foarte bine, deoarece copiii nu numai ca sunt capabili de aceasta activitate, ci chiar sunt in stare sa o faca foarte bine. Capacitatea creierului de a recepta si de a invata limbi straine este foarte mare la varste mici. Important este sa inceapa sa invete aceasta noua limba, doar dupa ce a inceput deja sa asimileze cuvinte din limba materna

sus

Denunta
Flory24

Copii
Amalia Gabriela: 15 ani, 8 luni

03.05.2012 8:43     citat 

Eu nu am inscris-o pe Amalia la cursurile de engleza predate in gradinita, consider ca nu poate retine mai mult decat ceea ce o pot invata si eu, copii nu au atata rabdare sa asculte si sa asimileze la ora predata de profesor pentru ca ei nu vor decat sa se joace. Acasa sau cand suntem pe afara, ma intreaba "mami la asta cum se spune in engleza" si am observat ca le retine mult mai bine asa sau, uneori ne jucam si eu vorbesc numai in engleza, curiozitatea ei este mai mare si e dornica sa invete sa pronunte corect.
Cred ca atunci cand va fi la scoala si va sti sa scrie, sa citeasca, va lua mai mult in serios procesul de invatare, va fi mai pregatita si nu va mai privi totul ca pe o joaca ci ca pe o provocare. Tot ce se invata in joaca se uita repede pentru ca nu pare atat de important pentru un copil.

sus

Denunta
lupoiuandreea

03.05.2012 9:24     citat 

Cred ca invatarea unei limbi straine trebuie sa inceapa de cand incepe copilul sa lege primele cuvinte, in jurul varstei de 2 ani si cel mai bine se realizeaza acasa, atunci cand este linistit si odihnit...insa si gradinita si comunitatea de acolo are un rol important, copilul imitand ce fac sau ce spun ceilalti copii mai marisori.

sus

Denunta
stratmirela

Copii
marian razvan
maria iulia

03.05.2012 12:38     citat 

Cred ca acest lucru depinde de copil si de dezvoltarea sa mentala. La fel de importanti sunt si parintii si mai ales timpul pe care il investesc pt copil si materialele la care are acces cel mic. Un copil invata la 5 ani prin joc, imitand si uitandu-se la desene animate cu Mikie Mouse de exemplu. La gradi doamna face destul de putin pentru ca timpul fizic e scurt. Acasa parintii pot insista si oferi cat mai multe variante, carti, desene animate, dar toate trebuie receptate de copil ca joc nu ca obligatie.

sus

Denunta
D3lia

Copii
Ayan Gabriel: 11 ani, 8 luni

03.05.2012 12:53     citat 

Cu conditia sa nu fie pus sa faca nimic (asa cum scria cineva mai sus), prin joc un copil care are o dezvoltare normala este capabil sa inceapa invatarea unei limbi straine inca de la varsta de 3 ani. La 2 ani mi se pare mult prea devreme... trebuie sa cunoasca totusi destule cuvinte in limba materna, adica mi se pare cam mult sa invete 2 limbi in acelasi timp si de la acelasi nivel.
Nu ca la 7 ani ar fi prea tarziu... dar pe la 3 ani e varsta cand copilul este foarte curios, vrea sa stie si sa poata el totul, apar nesfarsitele intrebari (cum se spune la aia? ce e aia? la ce foloseste? de ce? samd)

sus

Denunta
scufitaroz

Copii
Mushica: 13 ani, 9 luni
Mushicu: 8 ani, 7 luni

03.05.2012 1:47     citat 

Din momentul in care copilul stapaneste destul de bine limba materna, se poate trece si la limba straina.

Exceptie, din cate am citit mai demult, fac familiile unde mama si tatal provin din tari diferite si am inteles ca e indicat sa se vorbeasca in ambele limbi cu copilul inca de la inceput.

In cazul nostru, interesul pentru o limba straina s-a manifestat cam incepand cu varsta de 3 ani si a prins foarte repede multe cuvinte, in engleza in special.

sus

Denunta
mdragota

Copii
Maria Bianca

03.05.2012 2:32     citat 

Cred ca un copil trebuie expus la o limba straina de cand se naste. Pe masura ce creste putem utiliza mai multe metode pentru a-l invata o limba sau chiar mai multe limbi straine.

Noi am locuit in strainatate de cand fetita noastra avea 2 luni si jumatate. Cand eram doar noi cu ea vorbeam romana iar cand eram cu prieteni sau alte persoane vorbeam engleza ori franceza. Nu mi s-a parut nici o clipa ca nu intelege ce ii spun eu sau ceilalti. Acum, la un an si jumatate, ii pun in continuare dvd-uri in limba engleza si exersam cu ajutorul unor carti si cartonase.

sus

Denunta
viorrea

Copii
mirela: 20 ani, 3 luni
gabitza: 16 ani, 1 luna
alexandru constantin: 8 ani, 11 luni
am nascut deja!

04.05.2012 8:59     citat 

de la o varsta cat mai frageda , ei sunt foarte receptivi , cel mai bine cu cineva stapan pe limba straina dorita a se invata .

sus

Denunta
ryta

Copii
Alexandra Maria

06.05.2012 6:17     citat 

sunt de acord ca un copil sa invete de mic si limba engleza,ei sunt foarte receptivi si pot invata simultan 2 limbi
este bine ca ei sa inceapa sa invete limba engleza la gradinita incepand cu varsta de 2 ani.
Fetita mea e mica acum,are doar 8 luni dar eu ii pun sa asculte muzica,semisiuni tv in limba engleza,iar cand va merge la gradinita la varsta de 2 ani o sa o inscriu la cursul de engleza.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3, 4, 5  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: