· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Sanatate > 1 an si 1 luna si probleme pan la luna
< subiectul anterior :: subiectul urmator >
subiect nou  raspunde
autor 1 an si 1 luna si probleme pan la luna     
risa

Copii
stefan: 15 ani, 6 luni
am nascut deja!

09.06.2006 11:39   1 an si 1 luna si probleme pan la luna  citat 

nu stiu ce e de facut.
a racit , pana in 20 mai. i am dat ospamox- 5 ml la 8 ore.
apoi am mers la 2 medici,caci nu i trecea, mi-au zis ca se aude ceva la plamani sa-i dau augmentin si altele- mucosolvan,salbutamol etc. nu am reusit sa i dam decat augmentinul, le voma, nu manca etc.
i a trecut. acum, dupa o saptamana si un pic are din nou rosu in gat. din nou la medic, iar ospamox.
numai ca ....data trecuta mi a facut putin peste 38 febra, iar acum a ajuns pana la 39,4 si chiar mai bine, aproape de 40.
i-am dat nurofen, i am pus sosete cu otet, i am bagat supozitor novocalmin, cartof ras cu spirt, la gat.
a mai scazut temperatura, dar nu am mai reusit sa i o masor, caci a adormit dupa ce i am dat ospamox la ora 23.
ii ies dintii. se zice ca nu se face febra de la ei si totusi.....atat de mare...
nu a avut decat 2 , jos , pana la 1 an. atat.
iar acum ii ies inca 2 jos si 4 sus, in plus, mi se pare ca gingia e dubla ca volum in locul in care ar trebui sa iasa maselute.
maine sunt singura acasa, sotul lucreaza, soacra la fel.
ce ma fac cu febra? daca recidiveaza?
ati patit la fel?

sus

Denunta
bdliana

Copii
Alexia: 16 ani, 8 luni
Natalia: 14 ani, 6 luni

10.06.2006 12:54     citat 

Risa, si eu am avut-o pe Alexia bolnava cam 2 sapt. in aprilie, ea care niciodata nu a avut nimic.A facut 2 viroze3una dupa alta
. Sfatul dr. a fost sa o ferim dupa astea 2 viroze de contactul cu alti copii cam 2 sapt, pana isi recapata imunitatea.
Daca ii dai regulat nurofen si panadol, alternativ, dar fara pauze, nurofen al 8 ore si panadol la 6, nu iti va mai face febra mare.dar ii dai regulat, ajuta si la febra,si la dureri.
Asta m-a sfatuit si dr, de familie, si medicul de la urgenta. In plus, in caz de febra mare, ii dai algocalmin picaturi si daca ai in casa, fenobarbital, mie mi-a zis sa- i dau 2 pastilute.A, si impachetari in cearsaf ud si comprese pe frunte.
Daca e bolnavior de atata vreme, trebuie sa se faca bine in curand, mai mult ca sigur ca a facut si o complicatie sau poate primul antibiotic nu a fost cel potrivit, asa am patit si noi.
Multa sanatate!

sus

Denunta
Merry_p_s

Copii
CATALINA: 30 ani, 9 luni
DARIA: 16 ani, 10 luni

10.06.2006 3:49     citat 

Risa!asculta sfatul unei,,babe''.Dute la farmacie si cumpara-i 3 doze de oscilococcinum.Ii dai o doza la 12 ore o doza,la 24 ore fata de a doua alta doza..Se da si la bebe mai mic,voi sunteti mai marisori.Fa-i ceai de soc si da-i alternativ panadol si nurofen di 4 in 4 ore dar numai pr.24 ore.Daca este doar rosu in gat trebuie sa scapati(nu renunta la ospamox).Dupa ce terminati i-ai ceva pt.imunizarea aparatului respirator.Cere-i doctorei ca exista multe!Incearca sa-i dai citronada indulcita cu lamaie(pt.vit.C).Pupici. sarut Tine-ne la curent

sus

Denunta
vyronis

23.10.2020 10:26     citat 

«Мас84BettBettСветШмакMaxiАндрюстиMPEGPaulCant6329
DunsFiskGreg7842DekoPata(ИспСодегороМартСандИллюIron
BarbLacaPeteсертWongКазиAromБариИкраHenrOreaShamDean
взсчИванЭхерначаSteveXacGezaобслStewФормFiscигруNint
Windлист1:16SabrКремСивоГукаInteRossЧуроCharГорбНемч
англАртуFranСолосертNintСвирDiscWindActiАндрcoopGuit
PROLГрожWindJeweNeve4601ЛаврШервBianпедаDecoавтоJohn
БейзArtsрезиArtsМиниЛихаRichErleWindТуниFyodElisШевч