· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Sanatate > Arsura cu cicatrice
< subiectul anterior :: subiectul urmator >
subiect nou  raspunde
autor Arsura cu cicatrice     
rasimara

Copii
Mira-Elena: 14 ani, 2 luni

29.09.2006 10:27   Arsura cu cicatrice  citat 

Am mare necaz, fata mea a pus mana pe usa de la cuptor si s-a ars, destul de grav. Doctorii spun ca o sa ramana cu cicatrice, mie nu-mi vine sa cred ca nu pot face ceva sa nu-i ramana semn pe mana.
Aveti idee de vreun tratament in caz de cicatrice dupa arsura?

Eu sunt disperata , orice sfat m-ar ajuta.
Multumesc mult.

sus

Denunta
ddadriana

29.09.2006 10:34     citat 

eu am avut o colega de clasa in generala a carei frate a pus intreaga palma pe plita de la soba. Nu mai putea sa miste bine degetele de la mina, si arata urit.
nu mai stiu pe la ce virsta i s-a transplantat piele de pe pulpa, si a fost ok.

sus

Denunta
helem

Copii
darius: 13 ani, 11 luni
karina: 12 ani, 11 luni

29.09.2006 10:36     citat 

baietelul meu s-a ars la manuta tot asa,a pus manuta pe usa cuptorului.avea 5 besicute in palma.dr au spus ca s-ar putea sa nu isi mai poata deschide bine mana,adica sa tina degetele drepte.au trecut de atunci 4-5 luni si darius nu are nici macar cicatrice,asa ca se poate sa nu ramana cu cicatrice nici fetita ta.gandeste pozitiv,stiu prin ce treci

sus

Denunta
Onush

29.09.2006 10:39     citat 

Ruxandra a atins cu cotul usa de la cuptor la bunicii ei cand avea ~ 2 ani.
Am dat-o cu Baneocin unguent de 2-3 ori pe zi, in asa fel incat tot timpul sa fie unsa, si s-a vindecat foarte bine si frumos ... fara cicatrice.
Chiar daca arsura voastra e mai adanca cred ca o intretinere a ranii va ajuta o mai buna vindecare si in timp se va estompa. Daca este intr-un loc expus soarelui si vantului are mai multe sanse ca in timp sa se uniformizeze cu restul mainii.

Aaa inca ceva ... dupa ce se vindeca continua sa o dai cu crema de galbenele macar o data pe zi.

sus

Denunta
rasimara

Copii
Mira-Elena: 14 ani, 2 luni

29.09.2006 11:26     citat 

A mea nu stiu cum a reusit sa se arda pe dosu palmei, unde pielea e si mai sensibila. Eu cum sunt adepta tratamentelor naturiste am dat-o cu albus de ou, miere, propolis si am lasat-o asa o saptamana, se facuse crusta sub care incepuse sa se faca puroi. Am mers la dr si de atunci o panseaza zilnic cu un unguent, Dermazin pana o sa se vindece. Am inteles ca nu trebuia sa las sa se formeze crusta, ca in cazu arsurii gr II ( adica cu vezicula , basica cu lichid ) tratamentu este de urgenta la spital. Cu ocazia asta spun si celorlalte mamici ca in caz de arsura sa se repeada la urgenta, iar tratam naturiste sa le foloseasca doar in caz de arsuri minore.
Multumesc mult de incurajari, momentan sunt f panicata, dar incerc sa gandesc pozitiv, si sa fac tot posibil sa nu ramana cu cicatrice inestetica. Sunt niste unguente scumpe cu care daca o s-o masez jumat de an-un an o sa se mai subtieze din cicatrice, dar ma gandeam ca poate mai sunt remedii cu sanse mai mari de vindecare.

sanatate la copilasi

sus

Denunta
Delia40

01.10.2006 7:00     citat 

Eu nu am incercat. Daca gasesti pe undeva liliac alb si daca vrei sa incerci, citeste:
http://www.formula-as.ro/revista_349__445__.html
sau
http://www.boli-medicina.com/medicina-n...BM-COM.php

Crema de galbenele este foarte buna. Ai putea s-o faci acasa, ca sa nu aiba nici un fel de chimicale.

sus

Denunta
alinatent

Copii
Bogdan: 16 ani, 11 luni
horia: 14 ani, 8 luni

02.10.2006 6:37     citat 

Rasimara, Bogdan s-a ars urit de tot la picior cind avea 7 luni
A avut arsura gr 2/3 si am stat o saptamina in spital ... am crezut ca ne pierdem mintile, nu stiam daca isi ca mai putea folosi talpa piciorului si degetele de la piciorul drept ... si mai ales ca dr dadea din cap cind il intrebam ceva
In orice caz, noi nu am urmat decit tratamentul din spital ... il pansa numai sii dadea cu ceva dezinfectant
Copilul aproape ca nu a ramas cu nici o urma ... acum pielea e un pic pigmentata la locul ala, dar nu iti dai seama numai daca te uiti foarte atent ... mai ales ca noi stim ce a fost ... dar cine nu stie, nu cred ca isi da seama

sus

Denunta
claudia138

18.05.2015 8:15     citat 

In urma cu ceva timp, m-am oparit cu lapte si am avut o cicatrice urata si vizibila, si am reusit sa ma fac bine de ea dupa ce un medic mi-a zis sa incep sa folosesc un gel tratament natural pentru cicatrici de la Derma E.
La mine a functionat tare bine acest produs, il recomand cu mare incredere. Acuma folosesc gelul pentru cateva cicatrici de la acnee si la o parte am inceput sa vad rezultate deja... .sanatate

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> 
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: