· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Una, alta >Obiceiuri , traditii si credinte > sa tund baietelul sau nu?
< subiectul anterior :: subiectul urmator >
subiect nou  raspunde
autor sa tund baietelul sau nu?     
dana

Copii
Mihai Tudor: 18 ani, 1 luna

26.02.2003 1:25   sa tund baietelul sau nu?  citat 

Fetelor voi ce ma sfatuiti, este bine sau nu sa tund baietelul daca este inca nebotezat? Este atat de mare parul si de neuniform incat as vrea sa-l aranjez putin.

Dana si Mihai

sus

Denunta
Denise

Copii
Tyron.B: 19 ani, 8 luni
Imara Romina Luona: 15 ani
Amylyn: 20 ani, 10 luni

26.02.2003 1:34     citat 

de ce nu?
eu lam tuns si inca nui botezat si are par destul si creste foarte repede
succes

sus

Denunta
lumi12a

Copii
Lexi: 18 ani, 5 luni

26.02.2003 1:37     citat 

Aolio, tunde copilu'. Asa mi-au zis si mie fetele. Citeste ca mai e o rubrica despre tuns pe aici pe undeva.

sus

Denunta
muztu

Copii
Eca
Peter

26.02.2003 2:25     citat 

Dana, daca nu crezi in asemenea obiceiuri si superstitii poti sa iti tunzi baietelul. Alegerea este a ta.

sus

Denunta
zizee

Copii
Anas Louka (Snoopi): 19 ani

26.02.2003 3:26     citat 

Ce-are una cu-alta?surprins
Nici Snoopi nu-i botezata, in skimb i-am ciupit un pic de puf, la 1 an, asa, de fun...

sus

Denunta
lumi12a

Copii
Lexi: 18 ani, 5 luni

26.02.2003 4:24     citat 

Mai dragelor, daca ar fi sa ne luam dupa superstitii... ar chiori bietii copii cu parutul in ochi.
Mamaie cand a vazut ca... ii lipsea un pic de ciuf lui Lexi, a sarit arsa: aoleu, ati tuns copilul inainte de mot! Si cand i s-a raspuns: da, si ce daca? Imi cresc copilul dupa traditia moderna nu dupa cea de acum 50 de ani! Sa nu si-l tunda cine vrea!" a tacut malc. Ce a fost in gandul ei, numai ea stia hm

Concluzia: fiecare face cum crede ca e mai bine, respecta sau nu traditii... da' io zic ca tre' sa ne gandim la binele copilutului.

Cu drag,

sus

Denunta
zizee

Copii
Anas Louka (Snoopi): 19 ani

26.02.2003 4:33     citat 

mai, inca o data, care-i legatura dintre tuns si fapul ca bebe nu-i botezat inca? v-am zis ca nici snoopi nu e botezata, dar i-am taiat un pic de mot. va intreb fiindca mare e hatisul obiceiurilor, insa luarea motului e un obicei precrestin, nu tine de religia ortodoxa.
poate aveti voi si alte info.

sus

Denunta
dana

Copii

26.02.2003 5:36     citat 

Zizee, nici eu nu stiu care-i legatura,asa mi-a spus cineva sa-l las pana dupa botez (nici persoana respectiva nu stia exact de ce...). Sa stiti ca o sa-l tundem, speram sa reusim cu masina de tuns, are un par chiar foarte mare si in plus in pica rau de tot.Oricum e clar ca nu se va uniformiza decat daca-l ajutam noi...

Multumesc, pupici.

sus

Denunta
Aducut

Copii
Codrin
Olguta
Cornelia

26.02.2003 6:13     citat 

Bla bla...eu stiam ca nu trebuie tuns/taiat la par pana la mot la un an:o... nu pana la botez... nu cred ca trebuie sa-ti faci probleme zizee...
Obiceiuri... zi multu ca nu ai o mamaie ca a lu lumibar... hihi:D.. care sa faca ochii mari ca ai tuns fata...
Si eu l-am tuns pe Codrin de nu stiu cate ori.. si inainte de botez, si dupa botez, si inainte de mot... si o sa-l mai tund si dupa mot... haha:Pfoarte fericit

sus

Denunta
Cora

26.02.2003 7:28     citat 

Tunde mai fata draga copilul, lasa superstitiile, ca nu toata lumea poate sa faca botez unui copil oricind si oriunde, deci ce faci daca nu ajungi la o biserica de care apartii timp de 4 ani? il lasi ca pe calugarii tibetani, sa nu vada de plete si cosite? foarte fericitfoarte fericitfoarte fericit
La botez taica popa are nevoie doar de oleaca de puf sa taie in patru parti, tip "cruce", nu mai mult.trag cu ochiul Si nici un popa nu intreaba daca ai tuns sau nu copilul inainte de botez.scot limba
Iar faza cu motzul ...lasa-l in colo de motz, i-l tai si tu inainte de botez ...ce are? inventezi o noua regula, personala si originala.trag cu ochiul Asta cu motzul nici macar nu stim ce semnificatie are si nu vad, zau, rostul sa mai si credem, daca e bine sau nu sa fie respectat ritualul cu strictete. Care ritual? ca sint zeci de ritualuri cu motzul asta, care brusc devine si "ruperea turtei", uneori ...foarte fericitfoarte fericitfoarte fericit

sus

Denunta
dana

Copii

26.02.2003 8:32     citat 

Fetele, am tuns deja baietul. Pana a venit sotul de la servici eu l-am chelit.L-am "rezolvat" cu masina de tuns electrica la 4 mm.Arata asa de dulcel! A stat asa cuminte, nici nu ma asteptam! De fapt la parul care-l avea il pieptanam de cel putin 5 ori pe zi, de distractie bineanteles, si cred ca n-a facut mare diferenta chiar daca masina facea putin zgomot.Ma bucur ca am luat aceasta decizie si asta si datorita voua!

Va pupam cu drag, Dana si Mihai

sus

Denunta
dana

Copii

26.02.2003 8:35     citat 

Aaa, si am uitat sa va spun ca chestia cu taiatul motului nu-i "la moda" in zonele din care provenim nici eu si nici sotul.

sus

Denunta
Anne-Marie

Copii
Alexandra: 19 ani, 2 luni
Adelina: 10 ani, 11 luni

26.02.2003 10:45     citat 

Bine ai facut... da-le-n-colo de superstitii!

sus

Denunta
vyronis

17.11.2020 8:37     citat 

выбо1143NormBettАгурQBasфилоPierBriaRyuhавтоУткивузо
XVIINX04ClivSyncTesc(189SempпайкдеффTescДунаEnidFyod
AntiссылDecoкачепрозWhatVIIIСараотпрНажисобсHorrсерт
обес1961ДеВиСуздTescсертдругXVIIНаумlntrNighП326Wind
AntoColoFredMadeРябиFlemSuchBabyМихаmattAdioЧетвФедь
QuikЧуркPlotTrasгигаЕрлыИллюСвешXVIIАльбЛибеMiyoИсае
HenrSwarРоссГорюГрачJuli103/ИллюбандтатсMORGModoZone
WillослеZoneВенуClinRudiAstoChetРадуZoneприрPhytWill