· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Materna / paterna >Sarcina > triplu test II
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2  »
subiect nou  raspunde
autor triplu test II     
Biogenis
(Banca de celule stem)
[email protected]
Daca esti insarcinata, castiga in fiecare luna un Kit de recoltare de celule stem!
Lunar ai sansa de a castiga un kit de recoltare Bebe, in valoare de 3590 lei. Kit-ul include setul de recoltare, transportul probei de la spital la laboratorul nostru din Romania, analizele, prelucrarea si criogenarea probei.

Inscrie-te chiar acum in concurs!
lulu-N

05.10.2004 12:31   triplu test II  citat 

Buna fetelor,

Din cate am inteles, Triplu test si testul integral se fac in foarte multe locuri insa practic se rezuma in a valorile normale, fara calcul de risc.

Stie cineva unde se poate efectua si un calcul de risc si mai mult daca se poate sta cu cineva de vorba care sa explice daca exista probleme sau nu cu posibile malformatii.

Multumesc,

Lulu

sus

Denunta
Loreena

Copii
Carla Maria: 17 ani, 7 luni

05.10.2004 2:30   re  citat 

Poti sa-mi dai mai multe detalii despre triplu test si testul integral.
Este obligatoriu sa-l faci sau doar daca ti se recomanda de catre medic?
Merci.

sus

Denunta
lulu-N

05.10.2004 2:38     citat 

In principiu este obligatoriu (indicat) daca ai varsta peste 35 de ani si ai avut in familie (tu sau sotul) cazuri de malformatii.

Testele sunt cele care indica existenta sindromului Down, afectiuni de tub neural, retardarea mintala etc.

Ele sunt de cele mai multe ori prescrise de medic, dar se pot face si preventiv numai in anumite cazuri.

La tine acum este prea tarziu ptr. ca trebuiau facute pana in sapt. 21.

Success,

Lulu

sus

Denunta
Loreena

Copii

05.10.2004 2:42   merci  citat 

Merci pentru raspuns.
Eu am 27 de ani si din cate stiu nu am avut asemenea cazuri in familiile noastre; si cum medicul ginecolog si echografist nu mi-a am inteles ca majoritatea medicilor de la Filantropia) recomanda triplu test tuturor gravidelor indiferent de varsta sau antecedente in familie. de exemplu, eu l-am facut si acum 5 ani (aveam pe-atunci 28 ani)si nici un fel de probleme de acest fel nici in familia mea nici in a sarcina. Acum la a am trecut prin niste emotii groaznice (am pus si un subiect la aceasta sectiune: triplu test-disperare). Doar dr. Pop (in care si eu si ginecologul meu avem deplina incredere) de la Clinica Diagnosis, in urma unei ecografii ultramanuntite (la 18 saptamani) a de aici incolo vor trimite gravidele la laboratoarele IDS, care se pare ca sunt singurii din Bucuresti care dau procente de risc si nu niste valori seci, fara nici o corelatie intre ele. Pe de alta parte am auzit (poate doar simple zvonuri) ca cei de la IDS dau in general un risc foarte mare si innebunesc gravidele. Oricum din experienta mea, eu regret ca am facut acest triplu test (si nu ma refer la bani desi m-a un ecografist bun (dr. Pop sau dr. Iosup) este foarte relevanta. Eu, dupa experienta cu triplu test am discutat cu diverse prietene din Bucuresti, care au fost urmarite in timpul sarcinii de medici renumiti din Bucuresti si toate mi-au zis ca dr. lor nu-l recomanda tocmai din cauza faptului ca aici nu prea exista laboratoare/medici care sa-l poata interpreta.

sus

Denunta
lulu-N

06.10.2004 11:01     citat 

Cati,
Initial am citit articolul tau "triplu-test disperare" si de aceea am pus "triplu test II". Ce pot sa-ti spun de la inceput este ca deja imi este groaza de ce o sa urmeze, insa eu o sa am 36 de ani cand se va naste copilul. In plus copilul a fertilizare si o sarcina oprita din evolutie, iar eu ma tem de eventualele probleme despre care se spune ca pot aparea in situatia mea.

In consecinta va trebui sa merg sa-mi fac acest test. Este mai degraba decizia mea, ptr. ca medicul meu (Dr. Dinca de la Polizu) nu a pregatiti ptr. a cat exact.

In acelasi timp mi s-a dr. Pop si vroiam sa te intreb cat de relevanta poate fi o ecografie bine facuta si mai ales de la cate saptamani se poate observa.

Lulu

sus

Denunta
Cati

Copii
Szabo Victor Andrei: 22 ani, 5 luni
am nascut deja!

06.10.2004 11:41     citat 

Lulu,

Eu am facut prima ecografie la dr. Pop in saptamana 12 si atunci pliul nucal (care am inteles, de la dr. meu si de la dr. Pop, este principalul indicator pentru sindromul Down ) in cazul copilului meu a triplu test in saptamana 17 de sarcina. L-am facut si in momentul in care valorile beta HCG erau un pic depasite mi-a sa-i spun povestea cu TT. Dr. Pop mi-a mi-a pentru alte eventuale probleme (Doamne-fereste) ale copilului, care pot fi indicate de triplu test (adica bine-bine nu e Sindrom down, dar nu poate fi altceva?) si mi-a auz, vaz (adica cristalinul e OK, dar nu poate fi sigur daca copilul vede) sau de nu stiu ce flux de sange la creier. In rest la 18 saptamani, un ecografist bun cu un aparat performant poate vedea eventualele probleme ale copilului (sau macar ceva suspect si atunci te trimite la amniocenteza). Triplu test poate fi considerat ca pune semne de intrebare doar daca minim 2 parametrii (din 3 ) sunt anormali sau daca e o depasire cel putin dublu fata de limita normala la unul din parametrii.
Pe de alta parte o prietena de-a-a ea triplu test tot la Medsana (avem acelasi ginecolog), i-a 53.000, in saptamana 18 de sarcina) si a m-am uitat pe fisa ei si iti dau informatii doar legate de Sindrom Down (trisomia 21), spina bifida si trisomia 18 parca. Daca Doamne fereste ar fi o problema cu copilul ecograful performant ar putea depista probleme problemele astea. Unde mai pui ca ei i-au facut si la Genetic lab alfafetoproteina (unul dintre parametrii din triplu test) si i-a l-a acolo ce inseamna asta si el i-a si-a la dr. Pop si la dr. Iosup) si eco nu arata vreo problema sa stea linistita.
Iti spun sincer, eu nu contest relevanta acestui triplu test sau a nu sa innebunesti cu niste valori care nu sunt corelate intre ele si apoi sa fii trimisa tot la eco (cum se intampla in Bucuresti). In cazul meu, medicul de la laborator sustinea ca valorile mele sunt foarte bune (pentru ca saptamana de sarcina ei o considera varsta copilului si atunci ma incadram in valori normale) dar ginecologul meu avea niste semne de intrebare (pentru ca saptamana de sarcina ea o considera perioada de la ultima menstruatie si atunci valorile erau un pic depasite).
Am o prietena care a a prof. Ancar (care nici el nu e adeptul triplului test de la noi). a dr. Pop si de dr. Iosup si copilul e perfect sanatos.
Nu vreau sa te influentez in vreun fel mai ales ca eu nu sunt medic ci doar am trecut prin experienta asta), dar eu inainte de triplu test as face aceasta ecografie performanta la dr. Pop sau dr. Iosup (nu stiu in ce saptamana esti tu, dar ecografia relevanta pentru primul trimestru este intre 11-14 saptamani si pentru al doilea intre 18-23 saptamani). Daca ei vor gasi ceva in neregula, te vor trimite la alte analize mai amanuntite . Dar ai grija ca amandoi sunt foarte ocupati si trebuie programare cu ceva timp inainte.
Multa sanatate si sa ne ajute Dumnezeu sa avem copii sanatosi!

sus

Denunta
Loreena

Copii

06.10.2004 12:46   re  citat 

Buna,

Ginecologul meu e dr. Calciu de la Filantropia si nu mi-a teste.
Dupa saptamana 20 am facut o echo la Dr Pop, care a organele bebelusului meu. (am avut emotii pentru ca el dicta asistentei ce sa scrie in fisa si nu prea intelegeam nimic din termenii medicali, dar la sfarsit spunea "normal" si atunci ma linisteam; oricum la sfarsit l-am intrebat daca totul e ok si daca pot sta linistita si a problema, bebele se dezvolta normal).
Am inteles intr-adevar ca e cel mai bun pe partea asta. Eu stiu asta si de la unchiul meu care e echografist (e din Craiova) si s-au mai intalnit pe la simpozioane si mi-a testele astea eu am aflat de aici, de pe forum.

Ah si apropo de Polizu, am aflat ca s-au spart niste tevi si sunt lucrari la spital , asa ca pacientele au fost trimise catre alte spitale.
Asta stiu de la ginecologul meu (ieri am fost la control) si spunea ca Filantropia e super aglomerat din cauza asta.
Eu o sa nasc weekend-ul viitor si poate pana atunci se rezolva problema.
E nasol pentru gravidele de la Polizu pentru ca presupun ca nu o sa mai poata naste cu medicii de la Polizu.

sus

Denunta
lulu-N

06.10.2004 1:51     citat 

Cati,

Dupa ce mi-ai scris tu ultima oara, am stat si m-am gandit cum sa procedez. Eu sunt acum in 8 sapt. deci timp ar mai fi si ptr. eco si ptr. triplu teste.

Asa ca am sunat la Diagnosis si am obtinut o programare la Dr. Iosup (Dr. Pop nu era de gasit decat in decembrie). Deci cand voi merge la el voi avea 12 sapt. si intentionez sa stau de vorba cu el si sa considere daca este absolut necesar sa-mi fac acest test.

Oricum am uitat sa-ti spun ca eu aveam oricum programare la Herghelegiu la Sanador in Ianuarie in sapt. 22, dar mi se pare mult prea departe!

Cati imi este foarte teama, cred ca tu imi intelegi temerea, iar daca doamne fereste se intampla ceva am inteles ca se mai poate renunta pana la sapt. 20 sau chiar 24.

Numai bine,
Lulu

sus

Denunta
Cati

Copii
Szabo Victor Andrei: 22 ani, 5 luni
am nascut deja!

06.10.2004 2:23     citat 

Lulu,
Te inteleg ca esti agitata (majoritate gravidelor sunt asa), dar incearca sa lasi gandurile negre deoparte si sa gandesti pozitiv pentru copilul tau. si eu am pierdut anul trecut o sarcina oprita in evolutie si stiu cat de dureros este. Dar copii nostri din burtica nu au nici o vina si pentru ei trebuie sa fim optimiste. O sa vezi ca totul o sa fie bine! O sa vezi ca o sa te simti mult mai bine dupa o ecografie performanta si dupa ce o sa discuti cu dr.Iosup.
Pe mine m-a tot aceasta ecografie de la 18 saptamani facuta de dr. Pop .

Te pup si iti doresc o sarcina usoara si un copil sanatos!

sus

Denunta
ramona79

Copii
Raisa Georgiana: 14 ani, 11 luni
Denis Gabriel: 12 ani, 8 luni

26.01.2007 7:58     citat 

ajutati-ma va rog........ce e de fapt acest triplu test? sunt analize de sange,ecografie?
in seara asta am fost la control, iar medicul meu mi-a la eco, mi-a duc maine dimineata, maxim in 24 de ore la triplu test.
vroiam sa va intreb acest tripu test e acel 3d de care se vorbeste pe aici?
sunt tare zapacita.....nici nu stiu cati bani sa iau la mine........oare cat costa?

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 15 ani, 11 luni

26.01.2007 8:06     citat 

----------
ramona79 a care se vorbeste pe aici?
----------

Nu, 3D e ecografie, triplul test e analiza de sange.
http://www.parinti.com/modules.php?name...pic&t=4410

sus

Denunta
ramona79

Copii
Raisa Georgiana: 14 ani, 11 luni
Denis Gabriel: 12 ani, 8 luni

26.01.2007 8:18     citat 

tot triplu test
am pus aici ca sa fie .........................pe cine intereseaza

http://www.parinti.com/modules.php?name...sc&start=0

sus

Denunta
orange29

Copii
bianca: 14 ani, 10 luni
am nascut deja!

11.12.2008 4:22   triplutest  citat 

Triplutest e o mare porcarie pentru ca are o probabilitate foarte mare si se ia in calcul mai mult varsta.Eu l-am facut in 2007 cand aveam 35 de ani si mi-a 1/385 cat era normala probabilitatea mi-a ani le iese testul pozitiv.L-am facut la Centrul Medical Sanador in aceeasi zi cu ecografia morfologica 3D+4D.Fetita mea e foarte sanatoasa ,nu a