· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Dezvoltarea, educatia si timpul liber al copiilor >Informatii despre crese, gradinite, scoli > scoala 149 sau scoala 82?
< subiectul anterior :: subiectul urmator >
subiect nou  raspunde
autor scoala 149 sau scoala 82?     
madinuta

05.02.2007 9:35   scoala 149 sau scoala 82?  citat 

Buna. Sunt fericita mamica a unui baietel de 6 ani si 9 luni si trebuie sa ne inscriem in clasa I, dar nu stiu ce sa alegem intre scoala 149 si scoala 82. Poate sa ma ajute cineva? Va multumesc.
Chiar nu poate sa ma ajute nimeni? Va rog.

sus

Denunta
betiana

10.02.2007 6:35   Alegerea scolii  citat 

Sigur ca scoala 149 este o scoala de protocol, cu rezultate bune la nivelul sectorului, cu clase de engleza intensiv.Dar cand te gandesti si la distanta, cine il duce si aduce pe copil, trebuie sa pui in balanta : ce-i mai bine, o scoala de elita sau apropierea mai mare de casa ? Daca puneati intrebarea ce ar trebui sa alegeti intre Scoala 82 si 116 (cam aceeasi distanta ca si 149) as fi raspuns 82, dar asa... Si scoala 82 are cadre bine pregatite.Singura problema ar fi ca sunt si copii din Centrul de plasament.

sus

Denunta
onitzu

Copii
radu: 18 ani, 2 luni
luca: 14 ani, 10 luni

11.02.2007 11:55     citat 

Si ce au acesti copii in plus sau in minus?

sus

Denunta
madinuta

11.02.2007 1:48     citat 

Multumesc mult de tot. Scoala 149 e mai aproape de noi decat scoala 82 dar, "oficial" , nu au inceput inca inscrierile. Eu nu cunosc foarte bine scolile din sectorul 3, locuiesc de putin timp in zona si de aceea am apelat la ajutorul vostru. Am impresia ca trebuie sa "stimulez" pe cineva ca sa ne putem inscrie, caci orice s-ar spune, in sistemul de stat nu s-a schimbat nimic si nu as dori ca baietelul meu sa ajunga in clasa unei " tovarase". Saptamana viitoare o sa merg din nou acolo si am sa va tin la curent. Onitzu, nu e vorba de copii, ci de cadrele didactice, de seriozitatea cu care isi fac meseria.

sus

Denunta
profesor

02.03.2007 7:20   Scoala 149  citat 

Inscrierile in clasa I incep pe 15 martie. Atat oficial, cat si neoficial, pe bune. Va veti convinge.

sus

Denunta
madinuta

05.03.2007 6:06     citat 

Stiu ca "oficial" inscrierile incep pe 15 martie, dar STIU "neoficial" ca invatatorii buni au deja o lista. Nu pot decat sa sper Profesor ca nu voi avea surprize. Mi s-a spus ca in ziua de inscrieri parintii stau la coada de la ora 5 dimineata. Pe mine nu ma intereseaza o clasa de VIP-uri, ci ma intereseaza un invatotor serios, care sa fie interesat de performantele copiilor, nu de profesia parintilor. Poate ca sunt exagerata, dar mai bine sa pun raul inainte, iar daca voi avea parte de oameni corecti si dezinteresati, promit sa "imi pun cenusa in cap" tot aici. Oricum, multumesc, am mai prins curaj.

sus

Denunta
daria32

Copii
Victoras: 18 ani, 10 luni
Rares: 13 ani, 6 luni

06.03.2007 12:00     citat 

eu as inclina catre 149, dar asta din motive subiective. Acum aproape 20 de ani cind eram eu eleva la aceasta scoala, era una dintre cele mai bune din Bucuresti, nu numai din sectorul 3. Avea niste profesori foarte buni si cred ca nu s-a schimbat mare lucru. Alt motiv ar fi ca pe actualul director sau director adjunct, nu sint sigura de functie, il cunosc, mi-a fost profesor, si e un om extraordinar si un pedagog foarte bun. Cit despre scoala 82 nu stiu mare lucru, dar atunci, la vremea aceea nu avea o reputatie prea stralucita. Asa ca as alege149.

sus

Denunta
vyronis

17.11.2020 10:51     citat 

снов157.6отриPERFMarlПушкШишкStreRobiКонслошаЛувсClar
MorePRESЛукаNX04ShinMASTхороживоReneDISCWillкандХарр
интеCartJackDaviPianrazyфармBarrHeatButcЛаскБутиСоде
БараЭнгевперPatrLattJohnИллюAlicFranNightechJust1941
Ouve(ИАЕWojcНСлеуспеблагGordPaliDarkSelaкармАбдуBoll
SeriКощесертPushЛаскСергVentРыжиистослужАшраZoneSerg
ELEGZoneZoneКосыPascСаакИващJaroвоздБураБатхAdioменя
ГукаEditMiyoCurtПокрWhitZoneZoneZoneZone1240подлZone