· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Materna / paterna >Sarcina > colica renala
< subiectul anterior :: subiectul urmator >
subiect nou  raspunde
autor colica renala     
Biogenis
(Banca de celule stem)
[email protected]
Daca esti insarcinata, castiga in fiecare luna un Kit de recoltare de celule stem!
Lunar ai sansa de a castiga un kit de recoltare Bebe, in valoare de 3590 lei. Kit-ul include setul de recoltare, transportul probei de la spital la laboratorul nostru din Romania, analizele, prelucrarea si criogenarea probei.

Inscrie-te chiar acum in concurs!
laura_badea

Copii
STEFAN: 12 ani, 8 luni
am nascut deja!

05.12.2006 2:08   colica renala  citat 

Buna fetelor!
Revin cu un subiect foarte dureros ptr. mine. Acum citeva saptamani mi s-au declanasat niste dureri la nivelul rinichiului sting, drept ptr. care m-am dus la medic, eu avand probleme renale in general. Dupa 14 zile de tratament antibiotic cu Zinnat, mi-a cazut calculul din rinichi, el reprezentand cauza infectiei. De 3-4 zile sunt in crize, nu mai pot de durere, iau la nevoie no-spa sau scobutil si mi-a iesit iar infectie la analize drept ptr. care mi s-a recomandat ampicilina 500g la 6 ore. Atat dr. nefrolog cit si dr. ginecolog au spus ca acest gen de tratament este recomndat in colicile renale la femeile grevide. Ce parere aveti? Ati trecut prin asa ceva? Va rog sa-mi raspundeti ca sunt foarte stresata iar durerea ma omoara plang sau sunt foarte trist .

sus

Denunta
mamaluieunice

Copii
: 13 ani, 3 luni
eunice: 13 ani, 3 luni

05.12.2006 2:20   colica renala  citat 

salut, imi pare rau pentru tine si eu am avut asa ceva in luna a7-a de sarcina si am plans muuuuuuuuuuuuuuuult de durere.Am fost de urgenta la spitalul municipal si mi-au dat aulin care a avut repercursiuni asupra lui bebe.Incearca sa stai cat mai mult in pat sa nu bei lichide multe si leaga-ti ceva in jurul mijlocului mi asa mi-a asa mi-a trecut si mult no spa(4/zi).
insanatosire grabnica zambet

sus

Denunta
laura_badea

Copii
am nascut deja!

05.12.2006 2:25     citat 

Ce repercursiuni a avut asupra copilului? Mie mi-au spus ca nu afecteaza in niciun fel sarcina si dimpotriva, daca nu tratez s-ar putea sa afecteze. Cit de mult a durat la tine? Eu am abia 27 saptamani, iar antispasticele au efect de moment, dupa care durerile revin. Astept raspuns urgent, te rog.

sus

Denunta
iutzulica

05.12.2006 4:00     citat 

buna
eu sunt o clienta fidela a colicilor renale. si bineinteles ca am facut si in timpul sarcinii trecute vreo 2 ca asai frumos. cu complicatii cu hematurie. o data am facut la 4 luni si am chemat salvarea si ma dus la spitalul sf pantelimon.nenorocitii de acolo mau lasat in frig sa mi se termine perfuzia. noroc co dna dr foarte draguta care ma bagat in cabinetulei. miau facut un amestec litic .incepusera si contractiile. offf. tare mam mai chinuit.pana la urma ma internat dra mea pana sa normalizat situatia ma tinut pe litice, no spa si perfuzii.nu mia dat nici un antibiotic pt ca eu nu fac infectii urinare(din fericire).
cei de la sf pantelimon vroiau sami dea dar am sunato pe dra mea si am intrebato.mia spus sa nu iau nimic soi la prima ora sa ma duc la spit titan ca ma interneaza la gineco sa ma vada si 1 internist ca lumea.
l;a mine pleaca pietrele pe uretra si o blocheaza . atunci fac cu sange.
am facut de 2 ori semi blocaj renal.eu am probleme cu ambii rinichi.
orice tratamenrt am facut na dat roade. ma chinui cu acest greu de la 14 ani!am inteles ca se face un tatament la olanesti. dupa ce nasc o sa ma interesez mai mult.eu din cauza unei colici renale am intrerupt alaptatul.
si acum imi dau cu pumnii in cap ca am chemat salvarea. nu stiu ce miau fcaut dar miau spus ca nu mai pot alapta. miau dat si nu stiu ce antibiotic interzis in alaptare. niste nenorociti.si aveam mult lapte dar si foarte bun.

sus

Denunta
laura_badea

Copii
am nascut deja!

05.12.2006 4:07     citat 

Si cit te tin durerile? Eu inca nu fac cu singe, ma doare asa cit de cit suportabil, urinez foarte putin si ma mai lasa daca iau no-spa sau scobutil. Antibiotic intradevar iau din cauza ca infectiile urinare sunt cauza care duc la formarea calculilor, dar ma urmareste un medic nefrolog si medicul meu ginecolog si mi-au dat antibviotice recomandate in sarcina. As vrea sa stiu cit ma vor mai tine? Eu de obicei am mai avut calculi plecati din rinichi dar niciodata nu am simtit cind i-am eliminat, caci i-am eliminat ptr. ca de fiecare data la eco. nu apareau decit in rinichiul sting si dupa aia cadea pe ureter si dupa nu mai era. Crezi ca voi duce sarcina la termen?

sus

Denunta
iutzulica

06.12.2006 1:08     citat 

ma tine maxim 2 zile.dar ac camante injectabil. bineinteles ca vei putea duce sarcina la capat. zambet

sus

Denunta
raloo

Copii
Vladut: 13 ani, 5 luni
Julia: 10 ani, 2 luni

06.12.2006 11:25     citat 

laura, nici sa nu te gandesti ca nu vei duce sarcina! ai s-o duci frumos pana la capat si ai sa faci un bebelus frumos si sanatos!!
despre ampicilina stiu ca e ok in sarcina, e periculos sa nu tratezi infectia; ampicilina se da si la bebei mici, asa ca stai linistita
cat despre calculi, draga mea, stiu prin ce treci trist
mamaluieunice a zis sa nu bei lichide multe confuz de ce confuz eu stiu ca e bine sa bei, doar sa nu exagerezi fata de cat beai de obicei
e foarte bun (recomandat de medicii de la Fundeni, pe unde am ajuns si eu cu un rinichi blocat) ceaiul de codite de ciresi si berea - tu insa nu ai voie - poti sa incerci fara alcool
cand te doare pune o sticla cu apa calda la mijloc
miscarea e buna, ajuta la dislocarea pietrelor si eliminarea lor, dar doare ca nervos
multa sanantate

sus

Denunta
raloo

Copii
Vladut: 13 ani, 5 luni
Julia: 10 ani, 2 luni

06.12.2006 11:28     citat 

aa, si iutzulica, mie medicii mi-au zis ca nu am ce sa fac, ca asta e! din cand in cand voi face pietre si voi trece prin chinurile iadului sa le elimin nervos
nu stiu daca tu crezi in remediile homeopate, dar eu am facut un astfel de tratament si de doi ani, Doamne ajuta si de-acum incolo, n-am mai avut nici cea mai mica problema ...
in sarcina am intrerupt, dar acum voi incepe din nou, de intretinere

sus

Denunta
iutzulica

06.12.2006 4:21     citat 

eu am eliminat vreo 7 pietre pana acum dar rinichii mei ii fac la loc. mia fost recomandatun tratament la olanesti sa beau apa de la un izvor caremacina pietrele si spala rinichii.

sus

Denunta
laura_badea

Copii
am nascut deja!

06.12.2006 4:38     citat 

Ti s-a intimplat in sarcina sa treci prin astfel de momente? Pe mine ma doare de mor, abia pot sa ma calmez cu no-spa sau scobutil. Am mai avut probleme de genul asta si inainte si de fiecare data cind calculul pleca din rinichi, ma durea pina incepeam tratamentul iar la urmatoarea eco. nu se mai vedea calculul. Adica, eliminasem, dar eu nu am simtit niciodata cum ca as fi eliminat. Sufar doar cind piatra se afla in ureter. Cum ai procedat? Ce tratament urmezi? Sunt super stresata din cauza sarcinii ptr. ca nu vreau sa pateasca ceva bb-ul.
Astept raspunsul tau.

sus

Denunta
mamaluieunice

Copii
: 13 ani, 3 luni
eunice: 13 ani, 3 luni

11.12.2006 7:55   colica renala  citat 

sa nu cumva sa iei aulin orice ar spune dr.pt ca fetita mea a avut probl.cu inima la nastere si cei de la iomc au zis ca aulin poate fi cauza.sa nu bei multe lichide in nici un caz bere pt ca eu bere mi-am provocat calculii si s-au dus in jos si taaaare am mai suferit.totul va fi bine si vei avea bb mult dorit sanatate multa

sus

Denunta
iutzulica

11.12.2006 8:06     citat 

laura, da,ampatit in timpul sarcinii. am mai scris.no spa injectie. sau scobutil+papaverina+diazepam(amestec liytic se cheama) injectabil.

sus

Denunta
Micutza23

06.10.2015 3:29   Dureri in zona rinichiului  citat 

Buna diminata,sunt insarcinata in 7 saptamani si de ieri am o durere in zona rinchiului stang de nu pot sa merg bine cateodata. Am luat si no spa dar tot nu a trecut durerea,dar am masat zona cu o crema numita puterea ursului si mi-a alinat durerea pentru vreo 5 ore,dar bine inteles ca a reinceput si am masat iar cu crema ca sa rezist pana ma duc la dr. Dar pot sa duc sarcina pina la sf fara sa afecteze? Raspundeti va rog.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> 
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: