· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Sanatate > tuse seaca iritanta continua
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2  »
subiect nou  raspunde
autor tuse seaca iritanta continua     
paratafy

12.11.2011 12:37   tuse seaca iritanta continua  citat 

buna ziua tuturor
ca multi alti parinti cer si eu "ajutor" , in sensul am nevoie de voi pentru a gasi un remediu fetitei mele
are 3 ani si 8 luni si de cca 2 saptamani are o tuse seaca iritativa (o gadila in gat)...e atat de iritativa incat tuseste continuu....
i-am facut aerosoli ....sau mai bine spus ce nu am facut sau i-am dat ,..dar as vrea sa aud" de la cei aflati pe acest forum ...
suntem "disperati" la propriu ...azi noapte a adormit la ora 4 cand eram imbracati sa mergem la urgente sa i faca o injectie sa -i calmeze tusea...
am mers si la Bucuresti ma Murgoci si Cernatescu ....doar am schimbat concentratiile la solutia pentru aerosoli...ok...istoricul este prea lung pentru al transmite aici ....noi am observat ca a reactionat bine la bombonele mentolate ..chinezesti ...jeleuri ,,toata lumea le stie ..
a reactionat adica a calmat tusea cca 10-15 min..
acum am vrea ceva mentolat pentru copii..ceva care ajuta la calmarea "gadilaturilor " din gat ..tincturi sau ...
VA ROG , DACA ATI TRECUT PRIN ASA CEVA SAU AVETI CUNOSTINTE DESPRE ASEMENEA PROBLEME ....SCRIETI-MI...
SINCERE MULTUMIRI TUTUROR

sus

Denunta
puimihai

12.11.2011 2:41     citat 

trebuie sa existe totusi si-un diagnostic, zici ca ati mers la medici, care este parerea lor?
pt. ca tratamente (alopate si naturiste) sunt variate dar recomandate in functie de particularitatea cazului. poate este vb. de alergie, cel mai probabil la ceva din mediul vostru de zi cu zi, si-atunci trebuie gasit+indepartat alergenul apoi tratata alergia propriu-zisa...daca iti dam doar idei de tratamente care sa diminueze tusea(vezi bomboanele mentolate) nu rezolvi CAUZA si....te invarti in acelasi cerc . trist

pentru a o calma totusi cat de cat ( fara efecte secundare nedorite) incearca ceaiul de cimbrisor de camp, frunze de patlagina sau foi de ceapa(cele galbene, spalate!). Mai era si varianta cu ridichea scobita si presarat un praf de zahar, se ia cu lingurita siropul rezultat, dar ii poate produce greata(asta a fost reactia baiatului meu).

sper totusi ca vei cauta sa gasesti motivul si sa-l tratezi trag cu ochiul
sanatate!

sus

Denunta
cristina41975

Copii
Didi: 12 ani, 9 luni
Andu: 10 ani, 8 luni

12.11.2011 3:58     citat 

Si siropul de nuci intregi poate ajuta la tuse, suplimentar fata de ce a spus mai sus puimihai. Fetita mea a avut probleme cu tusea si din cauza aerului din casa, cand am dat drumul la caldura aerul uscat a afectat-o, a durat un pic pana ne-am dat seama puneam pe seama astmului tusea ei ...

sus

Denunta
BUBURUZE

Copii
ALEXANDRA: 11 ani, 3 luni

13.11.2011 12:03     citat 

ai incercat si siropuri naturiste? ex. Koflet de la Himalaya sau Stodal ?
plus de asta nu cred ca o ajuta aerosolii la o tuse iritativa deoarce aerosolii se trag pe nas ca sa ajunga in caile respiratorii, asa stiu eu de la pediatra. si zic eu sa nu o mai chinui cu ei! incearca cu ceaiul de foi de ceapa. si noi am ramas dupa o raceala cu o tuse uscata dar la noi a mers cu Koflet si ceai de ceapa!
sanatate multa!!

sus

Denunta
KiKilinis

Copii
JR: 12 ani, 10 luni
MICA: 8 ani, 6 luni

13.11.2011 2:31     citat 

Tantum verde spray? Extract de lemn cainesc? (asta daca ai incredere in preparate gemoterapeutice si daca vrei sa-i dai, pt ca , contin alcool)

sus

Denunta
paratafy

14.11.2011 5:43     citat 

multumesc incurajarilor si raspunsurilor
...i-am dat fetitei tot ce s-a putut da ...si babesti si doctoricesti ...
am trimis un mail d.lui dr Craiu ...ma asteapta la Med LIfe ...asa ca ...incerc sa fac rost de bani si cred ca am sa merg acolo ...e un din sanse ...e scump Med Life ..dar pentru copii ce nu facem
seara buna tuturor.

sus

Denunta
gaby2007

Copii
DAVID ALEXANDRU: 11 ani

15.11.2011 10:12     citat 

si noi am trecut de 2 ori in ultima luna...in ambele cazuri am ajuns la urgente si i-a facut aerosoli cu adrenalina pt a-l calma. Incerc sa gasesc si eu cauza, desi mi se pare f greu. Acum am incepu iar gradinita, dupa apropape o luna de pauza...vedm cum merge

Paratafy, asteptam vesti

sus

Denunta
Lorikay

Copii
Erica Maria: 12 ani, 2 luni

16.11.2011 10:49     citat 

Si fetita mea a avut probleme cu tusea iritativa. Am incercat toate siropurile de tuse din farmacie sau facute in casa fara rezultat.
Am mers la pediatra ei, la Med Life-nimic. Pana la urma am ajuns la Budimex si medicul care a avzut-o, dupa ce a consultat-o si a ascultat toata povestea a spus ca este o laringita pe fond alergic si ca de aceea siropurile nu au efect. Mi-a spus sa ii dau aerius sau Zyrtec si sa incerc sa identific cauza (umiditate prea mare in casa sau aer prea uscat, reactie la praf, etc). Nu am aflat cauza dar, in timp, s-a ameliorat si acum nu mai are probleme.

sus

Denunta
paratafy

28.11.2011 2:39     citat 

buna ziua tuturor
am terminat investigatiile - analizele pentru fetita ...cu ajutorul dr.lui Craiu am reusit incet incet sa ne apropiem (dupa un an de zile pe la alti medici ) de un diagnostic; am facut analize multiple pe la Regina Maria si MedLife si dupa un consult amanuntit incepe sa se concretizeze diagnosticul de astm bronsic atopic; mai asteptam saptamana asta cateva rezultate si speram sa fie ok ;
in rest fetita se simte mai bine , astazi am mers si la gradinita asa ca suntem cat de cat multumiti ;
facem tratament dimineata si seara cu flixotide si ventolin si se pare ca da rezultate;
cu d.rul Craiu tinem legatura prin mail si sincer suntem multumiti pana acum de tot ajutorul acordat...(recomand tuturor acest medic pentru profesionalismul de care da dovada);
dorinta noatra este acum (dupa cate am citit pe forumuri) sa achizitionam un APARAT SALIN ; ce imi puteti recomanda , o marca de aparat care sa fie fiabil atat ca capacitate si putere cat si ca nivel de zgomot redus ;
multumesc tuturor si sanatate multa ;
va rog, daca aveti informatii despre aceste aparate saline sa-mi transmiteti , multumesc mult.

sus

Denunta
KiKilinis

Copii

28.11.2011 9:58     citat 

Cat de lung e tratamentul cu Flixotide? Ai citit contraindicatiile? Am primit si eu acum 3 ani pt traheo-bronsita sau laringita pt baietelul cel mare, insa nu i l-am administrat dupa ce am citit prospectul.

Eu stiu ca exista un singur aparat care se numeste Salin. Noi avem varianta mare. Il folosim de 3 ani, iar in ultimii 2 ani copilul meu nu a racit deloc. Cel mult tuse lejera si secretii nazale, dar atat.

sus

Denunta
furnicutza26

Copii
Lucasosaurus: 12 ani, 10 luni
Pufarina: 8 ani, 8 luni

28.11.2011 10:13     citat 

[quote="KiKilinis".

Eu stiu ca exista un singur aparat care se numeste Salin. Noi avem varianta mare. Il folosim de 3 ani, iar in ultimii 2 ani copilul meu nu a racit deloc. Cel mult tuse lejera si secretii nazale, dar atat.[/quote]

da nu fadce zgomot? am si eunul, mic, dar bazaie si nu pot sa dorm cu el in camera prostit

sus

Denunta
KiKilinis

Copii

28.11.2011 10:27     citat 

Da, face zgomot, dar are un buton de reglare a intensitatii. Chiar si asa, il tin in priza numai peste zi, cam 10 ore. La somn il opresc.

sus

Denunta
Andreea81

04.02.2012 12:32   remediu naturist pentru leasct bronsic  citat 

In urma cu doua luni am mers la medic intrucat sufeream de o tuse seaca care ma necajea. La acea vreme mi-a dat un tratament pe baza de aerius. Vazand ca tot nu mi-a trecut boala, am mers la un aerolog. Acesta, pe baza simptomelor mele dar si ca urmare a rezultatelor spirometriei, mi-a pus diagnosticul de ASTM BRONSIC. Tratamentul pe care mi l-a dat doctorul ajungea la aproape 400 RON/luna. Ajutorul meu a venit de la o cunostinta care afland necazul meu, mi-a spus un tratament pe care il urmase in tinerete. Fierbeti taratea de grau ca pentru mamaliga, adaugati seu de oaie (e grasimea de la oaie si o puteti gasi la ciobani ), puneti-o intr-o carpa de bumbac pe care o asezati, cat de fierbinte o poate suporta minunea dumneavoastra de copil, pe piept. O tine asa pana simte ca se raceste. Eu am facut 4 astfel de sedinte si, dupa doar o saptamana de la ultimul control am fost sa vad daca e vreo imbunatatire. Cand mi-au repetat spirometria, nivelul aerului din plamani crescuse de la 52 la 84 la suta iar toate valorile din proba recenta erau mai mari. Daca stiti vreo persoana care sufera, impartasiti-i acest sfat! Pe mine m-a ajutat si ii poate fi si de ajutor si acelei persoane!

sus

Denunta
KiKilinis

Copii

04.02.2012 2:40     citat 

Multumim pt sfat.
Eu am aflat de curand de seul sau grasimea de castor, care trebuie inghitita. Nu stiu unde se gaseste... persoana care mi-a spus gasise la un rus. Oricum, gustul cica e absolut oribil, dar efectul este rapid.

sus

Denunta
gaby2007

Copii
DAVID ALEXANDRU: 11 ani

15.02.2012 3:47     citat 

pai si cat seu de oaie se pune...si cata tarate??? Eu as fi curioasa sa incerc. Momentan am schimbat medicul homeopat, vom vedea cum merge, daca nu ii voi scoate polipii

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: