· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Alimentatia pana la 3 ani > meniul la 8 luni
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2  »
subiect nou  raspunde
autor meniul la 8 luni     
piticut

Copii
Burlacu Mihnea

09.03.2005 12:14   meniul la 8 luni  citat 

Am si eu o problema ( numai una?), bb meu nu prea se omoara cu piureul de legume de la masa de prinz iar de la o vreme face pauze mari intre mese, i se face foame greu.
meniul lui cuprinde la prima masa din zi lapte, a doua piureul de fructe mar+banana+1biscuite, a -3-a mas piureul de lume in care pun o zi carne, o zi galbenus, ficatel de pasare, brinzica.
Intre a doua si a treia masa be sucul de mar+morcov+portocala.
Intrebarea mea era daca nu cumva ar trebui brinzica sa o bag la masa de dupa amiaza?acum ar trebui sa introduc mamaliguta, smintina si iaurtul, la masa de dupa amiaza, nu?
si cind fac loc si la brinza daca?
puiul meu nu e prea mincacios, si atunci trebuie sa ma intind cu ele cumva toata ziua dar in asa fel incit sa ii asigur si cantitatea de lapte praf - doctorul meu mi-a zis ca la virsta asta ar trebui sa bea cel putin 400 ml de lapte-. si 500 cu celelealte lactate cu tot.
Voi cum faceti fetelor, cum arata meniul unei zile obisnuite?

sus

Denunta
cristina2

am nascut deja!

09.03.2005 12:50     citat 

Piticut, nu-ti pot spune cum arata meniul pentru ca sunt o viitoare mama dar iti pot prezenta meniul pe care-l recomand mamicilor:
-1 masa de lapte
-1 masa de fructe+ branza de vaci
-1 masa supa de legume + piure legume cu carne/ou/ficat
-1 masa fainos(cereale) + iaurt
-1 masa lapte
Intre mese poate primi ceai neindulcit sau suc de fructe preparat in casa - atentie sa nu fie in cantitate foarte mare pentru ca nu va mai manca bine la urmatoarea masa..
Cat despre mamaliguta si smantana, mai poti astepta cu introducerea lor (nu reprezinta in nici un caz alimentatie pentru 8 luni)
Sper sa-ti fie de ajutor.

sus

Denunta
TUMPILICA

Copii
Valer Sebastian: 17 ani, 4 luni

09.03.2005 12:58     citat 

La varsta asta poti sa incepi sa-i dai si peste(pastrav sau file de merluciu) fiert si introdus in piure de cartofi sau cu spanac.
Eu i-am dat si nu a patit absolut nimic.Chiar e foarte sanatos, si contine foarte multe vitamine.

sus

Denunta
cristina2

am nascut deja!

09.03.2005 4:50     citat 

Pestele este un aliment foarte sanatos dar e mai bine a nu se tenta introducerea lui in alimentatie decat dupa varsta de un an datorita potentialului alergizant ridicat. E adevarat ca unii copii il tolereaza foarte bine dar nefiind absolut necesar nu consider ca merita asumat riscul.

sus

Denunta
somnorici

Copii
maimutza bengaleza
bolfosica

09.03.2005 5:09     citat 

Eu i-am dat, acum cateva zile, putin de tot, nici o gurita, de peste proaspat, dar a facut bubite pe corp si m-am lasat pagubasa, mai incerc peste cateva saptamani, poate chiar luni.

sus

Denunta
cristina2

am nascut deja!

09.03.2005 5:38     citat 

Din pacate se confirma si aici cele spuse de mine privind potentialul alergizant al pestelui.
Somnorici, sfatul meu este sa mai astepti cateva luni cu pestele daca a facut alergie si sa fii atenta de acum si la alte alimente care i-ar putea produce alergie. Acum a fost sensibilizat si exista posibilitatea sa reactioneze la fel la multe alte alimente.

sus

Denunta
somnorici

Copii
maimutza bengaleza
bolfosica

09.03.2005 5:53     citat 

Daaaa? E posibil sa mai faca si la alte alimente? trist Chiar la unele pe care le mananca de mult timp?
Nu stiu foarte clar daca a fost sau nu alergie, n-a fost plin de bubite ca atunci cand a luat augmentin, doar ici-colo cate una.
Ce bine ca avem un pediatru printre noi! Eu am ceva intrebari, daca n-o sa te superi. zambet

sus

Denunta
cristina2

am nascut deja!

09.03.2005 6:03     citat 

Bineinteles ca nu ma supar, mi se pare normal sa dau a o mana de ajutor atunci cand am posibilitatea.
Iar ceea ce descrii tu a fost sigur o alergie, forma usoara. Chiar daca a primit pana acum anumite alimente la care nu a avut probleme daca sunt alergizante exista posibiliatea sa reactioneza de acum inainte, ca sa nu mai vorbim de cele pe care inca nu le-a primit.

sus

Denunta
madalinacret

Copii
Bogdan Cristian: 16 ani, 8 luni
Casian Radu: 11 ani

09.03.2005 7:35     citat 

Am si eu o intrebare, apropos de meniuri. Bogdan mananca doar 4 mese pe zi -dimineata si seara lapte, la pranz si dupa-masa mancare solida-, si asta de pe la 6-7 luni. Deci nu papa 5 mese pe zi. E prea putin? La 10 luni a avut 82 de cm si 11 kg, deci e marisor pt. varsta lui, nu? Voi ce ziceti? Am mai auzit si de la alte mamici ca bebeii lor -cam de aceeasi varsta cu Bogdanel- papa 5 mese pe zi. E drept ca mananca destul de mult la o masa, si nici nu cere el papa -adica nu plange de foame niciodata.

sus

Denunta
abramburica

Copii
THAISA DANA TEODORA : 16 ani, 1 luna
MARIUS DANIEL LAURENTIU ANDREI: 11 ani, 2 luni

09.03.2005 7:40     citat 

Pai si dc nu e foame si el creste care e problema...ce dc ar fii normal sa manace 5 mese ce potzi sa faci?!!!Dc il obligi sa manace ori poate vomita ori incepe sa refuze mancarea si sa faca mofturi...ce rost are sa te legi la cap dc nu te doare?????Fiecare copil are personalitatea, comportamentul lui...manaca cat vor...si atata timp cat se dezvolta normal...care ar fi problema...cred ca m-am repetat foarte fericit

sus

Denunta
piticut

Copii
Burlacu Mihnea

10.03.2005 9:36     citat 

Mihnea are 8,300kg si cred ca vreo 65 cm(la 6 luni avea 63cm ca l-am nascut cu numai 45 de cm), nu stiu, nu l-am mai masurat de atunci, si manica 5-6 mese pe zi, uneori 7 (am pus si mesele de noapte pe care de 3 zile incerc sa i le scot). Ceea ce vroiam sa spun e ca nu prea cred ca are legatura cit maninca cu dezvoltarea lui fizica, bb meu e foarte bine proportionat, totul e pe principiul cerere si oferta, bb maninca exact cit are nevoie, slava domnului.

sus

Denunta
piticut

Copii
Burlacu Mihnea

10.03.2005 9:40     citat 

Cristina, vreau si eu sa te intreb ceva, bineinteles jenat : brinzica se da numai la masa de fructe? daca nu ii place asa, nu pot sa o servesc ca "aperitiv" la o masa de amiaza? Si exista o cantitate anume care trebuie data, ca sa nu existe exces de calciu?
Brinzica in casa se prepara cu calciu lactic ( cum mi-a spus toata lumea, dar mi-e teama de surplusul de calciu) sau cu lamiie, voi fetelor cum faceti? intrebare

sus

Denunta
piticut

Copii
Burlacu Mihnea

10.03.2005 9:44     citat 

offffff, am innebunit, vroiam sa itimultumesc cristina, chiar mi-e de ajutor, ma organizez si eu cu mesele astea!
Si inchipuiti-va ca vroiam sa ma intorc la birou ochi peste cap , credeam ca ce e greu a trecut! Cred ca o sa imi pun un pat in bucatarie, ca oricum acolo imi petrec cea mai mare parte a timpului, nu? rad

sus

Denunta
alessia_de

Copii
E: 16 ani, 7 luni
D: 13 ani, 7 luni

10.03.2005 11:36     citat 

Si eu am incercat partea cu pestele si i-am dat pana acum de 3 ori. Am vazut ca ii place si nu a facut nici un fel de alergie...as putea sa ii mai dau in continuare? Apropos de ou, am mai pus intrebarea asta si in lat topic...se poate constipa de la ou?

sus

Denunta
cristina2

am nascut deja!

10.03.2005 11:55     citat 

Piticut, poti sa-i dai branzica de vaci la ce masa vrei tu. Problema este ca data simpla este destul de innecacioasa si fada si exista posibilitatea sa o refuze.
Cat despre cantitate poti sa-i dai cat prepari din 250ml lapte+2 tb. calciu lactic. Nu se intampla nimic.
Alessia, chiar daca nu a facut alergie de la peste, nu poti sti niciodata. Asa cum am mai spus este prea devreme pentru acest aliment si crede-ma nu-l ajuta in dezvoltare chiar atat incat sa risti sa-l administrezi.
Oul poate constipa asa ca e bine sa-l dai pasat, amestecat in piure de legume.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: