· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Dintisori > dinti negri
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2  »
subiect nou  raspunde
autor dinti negri     
nelaa

Copii
Andrei Tudor: 13 ani, 6 luni

20.10.2009 10:52   dinti negri  citat 

Buna ziua,

S-a confruntat vreo mamica cu dinti de lapte innegriti (puncte negre posibil tartru) Ce ati facut? Ati rezolvat intr-un fel? Ne confruntam cu aceasta problema cu Andrei 3ani 9 luni desi e spalat (sau se spala) de 2 ori pe zi pe dinti.

sus

Denunta
Kandra

25.11.2009 10:20     citat 

avem si noi putin negru pe dintosori, dar stomatologul ne-a spus ca nu trebuie sa ne facem griji, acestia vor cadea...iar acum nici macar nu ii dor..
Mai discutam dupa ce ii schimba...asta este. Pana atunci, periaj zilnic si alimentatie cat mai sanatoaoasa si evitare pe cat se poate a sucurilor carbogazoase...trag cu ochiul

sus

Denunta
Kandra

25.11.2009 10:20     citat 

avem si noi putin negru pe dintosori, dar stomatologul ne-a spus ca nu trebuie sa ne facem griji, acestia vor cadea...iar acum nici macar nu ii dor..
Mai discutam dupa ce ii schimba...asta este. Pana atunci, periaj zilnic si alimentatie cat mai sanatoaoasa si evitare pe cat se poate a sucurilor carbogazoase...trag cu ochiul

sus

Denunta
clarra20

06.12.2009 12:30   Re: dinti negri  citat 

----------
nelaa a scris:
Buna ziua,

S-a confruntat vreo mamica cu dinti de lapte innegriti (puncte negre posibil tartru) Ce ati facut? Ati rezolvat intr-un fel? Ne confruntam cu aceasta problema cu Andrei 3ani 9 luni desi e spalat (sau se spala) de 2 ori pe zi pe dinti.
----------

baietelul meu are un gust al gurii foarte neplacut
din pcate de spalat pe dinti nu e vorba la 2 ani

PS: pentru ca sa nu se carieze dintii am auzit ca exista suplimente de fluor pentru copii

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 13 ani, 1 luna

06.12.2009 1:42   Re: dinti negri  citat 

----------
clarra20 a scris:
din pcate de spalat pe dinti nu e vorba la 2 ani
----------

Nu? Din care motiv?
Fluorul poate ajuta (exista si pareri negative despre fluor) dintii, insa in niciun caz nu inlocuieste periajul. Se recomanda sa fie spalati pe dinti de la primul dinte si pana cel putin cand incep scoala, deoarece pana la 6-7 ani nu se pot curata singuri ca lumea. Bineinteles ca lasi si copilul sa se spele pe dinti, ca altfel nu are cum sa invete, insa e datoria ta ca parinte sa faci periajul ca lumea.

sus

Denunta
Inuca0212

Copii
yvonne: 15 ani, 3 luni

07.12.2009 2:43     citat 

clarra, eu am spalat-o pe fiica-mea pe dinti de cand i-a incoltit primul dintisor! (nici nu iesise de tot din gingie, aveam ca un degetar din latex cu care o spalam). la 2 ani deja mananca exact cam ce mananci si tu, si tu te speli pe dinti, nu? in afara de partea estetica a problemei, pot aparea inconveniente mult mai serioase, ca imbolnaviri ale gingiilor de ex., si de astea scapi mai greu. deci: mult succes la periajul zilnic!!!!

sus

Denunta
nelaa

Copii
Andrei Tudor: 13 ani, 6 luni

08.01.2010 11:30     citat 

parintii mei au folosit o perioada pt spalarea dintilor la baiat pasta de dinti pt copii dar au adaugat si pasta de dinti pt adulti. petele negre s-au micsorat mult - cred ca din cauza fluorului.apoi am citit pe pasta de dinti pt copii ca tb consultat medicul stomatolog daca se folos o alta pasta de dinti. momentan folosim iar doar pasta de dinti pt copii....

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 13 ani, 1 luna

08.01.2010 11:41     citat 

nelaa, pasta de dinti pentru adulti este CONTRAINDICATA la copii din cauza continutului prea mare de fluor. Exista 2 categorii de varsta la copii, pana la 7 si parca pana la 14 ani, prima are 0,05% fluor, a doua 0,1% si cea pentru adulti 0,15%.

Tocmai am gasit insa de ex. pe site-ul unei policlinici de stomatologie din Germania recomandari la jumatatea cantitatii, deci pana la 6 (acolo asa e, nu pana la 7) ani 0,025% si dupa aceea 0,05%, insa drept sa spun eu nu am gasit aici decat ori complet fara fluor, ori cu 0,05%. Oricum, daca acum i-o dati pe cea pentru copii e ok. zambet

sus

Denunta
NataliaBotnaru

26.03.2010 10:14     citat 

Dintishorii negri a fost o problema foarte stresanta pentru mine. Zece ani in urma m-am confruntat cu ea avind o fiica cu care am batut drumurile a mai multor stomatologii unde nu puteau sa ma ajute cu nimic decit sa faca argintarea la dinti dupa care oricum dintishorii de lapte inegriti a fiicei mele de 3 ani au fost extrasi pe masa de operatie sub narcoz. Dar, nefiind impacata cu gindul, aici nu m-am oprit si m-am interesat ff mult de aceasta problema de frica ca sa nu se transmita la dintisorii de os care vor aparea la 7 ani. Este totusi o bacterie sau ciupearca care ,,maninca,, dintisorii iar copiilor prea mici nu le ajung vitamine si minerale sa se lupte cu ea. Unii zic ca e boala biberonului. Dar, acum am al doilea copil, e 10 ani diferenta intre copii, si nu am folosit deloc biberonul. La un moment dat (pe la un an si 3 luni) celui de-al doilea copil al meu, au inceput sa-i apara pete negre pe dintishori de imi venea sa pling. Nu am fost la medici, deoarece am auzit de la alte mamici ca se administreaza metodele vechi, dar din cunostintele mele despre medicamente si ,,bacteria care maninca dintishorii,, am facut careva concluzii si deductii pe care le-am aplicat pe copilul meu administrind urmatorul tratament:
- jumatate de pastila de ,,Apo-fluconazole,, se administreaza o singura data+
- unguient de ,,oxolina,, de 3 % sau de 0,25% (daca nu gasiti de 3%) - se pune un cm pe tifon de bint si se sterg bine dintishorii copilului precum si toata cavitatea bucala de 3 ori pe zi timp de o saptamina +
- o fiola de vitamina B12 se varsa pe tifon de bint si se sterge iar cavitatea bucala si dintishorii.
- si nu in ultimul rind, dupa posibilitate: bacteria se teme de soare, deaceea scoateti coilul cit mai mult timp la aier, daca aveti posibilitate sa-l duceti la mare sa respire cu aier de mare - e minunat.
Asa am scapat de petele negre in 3 zile, ce-i drept am administrat doar trei zile dupa o saptamina de la aparitia petelor si Slava Domnului ca ne-a ajutat. Am vrut sa impartash aceasta bucurie cu speranta ca le va ajuta si altor copii , mamele caror sunt stresate la fel de mult precum am fost eu :).
Cineva zicea ca spalatul pe dinti ajuta, daca ajuta atunci doar cu ,,soda de mincat,, in cantitati mici diluata in apa, apropo, aceasta soda tot distruge ciuperca care manica dintishorii.
Multumesc!

sus

Denunta
cyucyca

11.04.2010 12:14     citat 

am o vecina a carei fetita de mica a avut dintii nu numai negri,ci cu timpul s-a tocit la jumatate aproape.doctorii au spus ca din cauza lipsei de calciu a mamei pe periaoda sarcinii.noroc ca sunt de lapte si au inceput deja sa cada cate unu,cate unu.

sus

Denunta
magda06

Copii
diana: 13 ani, 10 luni

18.04.2010 10:32     citat 

si fetita mea are toata dantura afectata de negreata...am fost cu ea la un stomatolog(dupa parerea mea este foarte bun)si mi-a spus ca nu sunt carii si este o ciuberca bacteriana care nu am ce sa-i fac indiferent de tratament pt ca reapare din nou pana isi schima dintii(i-a curatat ea putin pt linistea mea)mia spus ca acei copii care fac aceasta ciuperca pe viitor dintii de lapte nu se vor caria usor....va avea o dantura foarte sanatoasa...asa o fi?

sus

Denunta
alessia_ionescu

09.07.2013 1:10     citat 

Salutare parinti!
Sunt mama a 2 copii (un baiat 5 ani si o fata 7 ani) si ii duc de 2-3 ori pe ani la dentist. Va sfatuiesc sa faceti si voi la fel. Insa cred ca cel mai important este unde il duceti, pentru ca pe viitor copiii sa nu aiba traume cand aud de dentist.
Noi mergem la o clinica stomatologica unde au cabinet special pentru copii, cu sala de asteptare destinata lor, unde pot sa se joace si sa coloreze pana sunt luati pe scaun, pentru a nu le mai fi teama. Cabinetul pentru copii este frumos colorat, cu o tematica pentru copii, iar aparatura are anumite denumirii (ii ziceau la turbina aceea bondarel, pentru ca bazaie ca un bondarel). In felul asta mi-am invatat copiii sa nu le fie frica de dentist. Clinica este in Bucuresti, pe Titulescu (la iesirea din pasajul de la Victoriei), au si site. www.clinica32.ro .
Pupici la toti! Sa avem grija de dantura copiilor nostri!

sus

Denunta
andreeap1989

16.05.2014 5:35     citat 

In zilele de astazi exista tablete dentare pentru copii...ceea ce face igiena dintilor si a gurii mai usoara. Am cumparat una o data pe internet dar in magazine nu am vazut nicaieri.

sus

Denunta
danielutza13

16.05.2014 6:55     citat 

asa, si cum se folosesc tabletele astea? n-am mai auzit? de la ce varsta sunt indicate?

sus

Denunta
andreeap1989

26.05.2014 8:55     citat 

Iei o tableta in gura, apoi o spargi cu dintii si o mesteci. Functioneaza ca o curatare pentru dinti. Totodata se creeaza si o spuma care iti curata si spatiile goale dintre dinti. Dar trebuie sa ii spui copilului tau sa nu o inghita!

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: