· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Alimentatia pana la 3 ani > ce faceti cu mofturosii ???
< subiectul anterior :: subiectul urmator >
subiect nou  raspunde
autor ce faceti cu mofturosii ???     
nora

Copii
Matthias Constantin: 18 ani, 9 luni

24.11.2002 5:23   ce faceti cu mofturosii ???  citat 

Piticotul meu (6 luni juma') nu vrea sa manance decat tot ce are macar un pic de dulce.
Nu tu supa, nu tu legume, nu tu carnita.
Brei-urile sunt dulcele, lapticul din formula e si el dulcel, fructele sunt si ele dulcele.
Am vazut ca vorbiti de iaurtel si ma gandeam in sinea mea:
"-Ia sa vezi tu fantana arteziana...rad" daca ii dai lui Matthy.

Doctorul mi-a recomandat sa alternez o lingurita de legume /supica cu una din ce ii place lui - in speta perele respective care sunt marea lui dragoste.

Dar nu cred ca e bine, trebuie sa delimiteze si el clar gusturile, nu sa fie un talmes-balmes in gurita lui.

Nu stiu ce sa facem, uuuuffff!!!trist
Hai povestiti-ne si noua cum faceti voi cu mofturosii vostri

Pupici
Nora si Matthilici mofturici

sus

Denunta
Cora

24.11.2002 8:56     citat 

Mai, fiecare copil cu damblaua lui. Mie pediatra mi-a recomandat sa-i pun olecuta de zahar sau sare in mincare sa aiba un pic de gust. Eu i-am pus sare un picut.
Dar preferam sa-i pun morcov, pastirnac, ceapa mai dulce in supa, ca sa fie dulceaga de la natura.trag cu ochiul Vezi daca ii place si cu un pic de dovlecel sau conopida. Rabdare multa.
Nici Alex nu minca si nu manica alt iaurtel in afara celui dulce, cu fructe.scot limba Dar in rest preferam fructele si legumele mai dulci, sau putina sare sa aiba gust.trag cu ochiul
Iar delimitatul in mincare ai timp sa-l incepi dupa 10 luni, cind poti sa-i dai bucatele mai mari de morcovel, conopida, brocoli, fierte separat (se fac foarte fain la microwave cu 2-3 linguri de apa, acoperite, timp de 4-5 minute).
Incearca si cum ti-a recomandat medicul tau, poate da rezultate si asta conteaza deocamdata.trag cu ochiul

sus

Denunta
floro

Copii
Tudor: 18 ani, 8 luni
Matei Ciprian: 13 ani, 9 luni

24.11.2002 10:39     citat 

Mie tocmai mi-a zis pediatra sa-i "dau gust" mancarii punand in ea fie un pic de sirop de zahar sau miere, fie un pic de sare. Daca nu, in legume cica poti sa-i pui o masura, doua de lapte formula pana se obisnuieste, si apoi micsorezi trptat laptele. Succes si tine-ma la curent, ca ma intereseaza!

sus

Denunta
Anne-Marie

Copii
Alexandra: 19 ani, 5 luni
Adelina: 11 ani, 2 luni

25.11.2002 12:56     citat 

Alexa pana la un an si o luna manca legumele si carnita numai amestecata cu iaurt... in proportie de 50%-50%... credeam ca nu o sa se dezvete niciodata... si acum mananca de toate... ai rabdare... e mic deocamdata... are timp se se invete cu gusturile... pe moment fa-i cum ii place... important e sa manance!

sus

Denunta
SMOKY

25.11.2002 11:38     citat 

..AICI IN SUA AM VAZUT BORCANELE DE LEGUME MIXATE CU FRUCTE..VEZI SI TU..DE EXEMPLU CARTOF CU MAR SI PUI...SUNA CIUDAT DAR DACA COPILUL PAPA..CE TE DOARE

sus

Denunta
SMOKY

25.11.2002 11:39     citat 

..EU LEGUMELE PASATE LE AMESTEC CU BRIZICA DE VACI...E BUUUN..SI CHIAR SI CU PUI....

sus

Denunta
nora

Copii
Matthias Constantin: 18 ani, 9 luni

26.11.2002 12:32     citat 

multumim frumos pentru idei

va tinem la curent

pupici

nora si matthy

sus

Denunta