· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Diversificarea > 5 luni si 2 saptamani
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3 ... 75, 76, 77  »
subiect nou  raspunde
autor 5 luni si 2 saptamani     
leelou

28.11.2007 3:14   5 luni si 2 saptamani  citat 

am o fetita de 5 luni si 2 saptamani.In afara de lapte praf ce mancare sa-i mai dau?ce mancare,ce alimente, ce cantitati si cum se prepara?
va multumesc

sus

Denunta
crriss

Copii
Vladimir: 15 ani, 4 luni
Filip: 12 ani, 7 luni

28.11.2007 7:00     citat 

La capitolul... Alimentatie vei gasi cam 65 de pagini care, cu siguranta, iti vor raspunde la intrebare. si suplimentar!!! scot limba

sus

Denunta
natalya_2014

Copii
Robert Cristian: 15 ani, 2 luni

28.11.2007 7:05     citat 

eu stiu asa pt copii alaptati exclusiv diversificarea incepe de la 6 luni , pt cei hraniti cu lapte praf de la 5 luni
eu de exemplu am inceput cu piure de mar copt (1sfert delingurita si crescut zilnic cu cate un sfert de lingurita)

sus

Denunta
mki

Copii
Vlad: 24 ani, 10 luni
Eva Iarina: 14 ani, 10 luni

29.11.2007 8:18     citat 

Bebelusa mea are 2 luni. Papa doar san, creste f frumos, are aproape 6 kg. Medicul de familie mi-a mar, morcov sau portocala. Oare nu e prea devreme?
Va pup!

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 16 ani, 1 luna

29.11.2007 9:12     citat 

----------
mki a cel putin 6 (SASE!) luni.

sus

Denunta
mki

Copii
Vlad: 24 ani, 10 luni
Eva Iarina: 14 ani, 10 luni

29.11.2007 11:01     citat 

Multumesc Christa, asa ma gandeam si eu! Cred ca vom mai amana momentul... Sanatate multa!

sus

Denunta
nemora

Copii
KAROLINA: 15 ani, 2 luni
MAIA ESZTER: 13 ani, 2 luni
am nascut deja!

01.12.2007 11:37     citat 

eu am inceput la 5 luni si o saptamana cu cereale, cate un pic, i-au placut foarte mult!
a biberon plin si ar mai manca
(i le fac mai solide, in capacelul ala, e f practic pentru asa ceva)
am incercat la 5 luni si 2 sapt cu piure de morcov, nu i-a morcov si i-a morcov
azi incerc sucul de mar sa vad

sus

Denunta
leelou

03.12.2007 11:57     citat 

am vazut o emisiune la tv. despre diversificarea alimentatiei la bebelusi care m-a vaci si cu galbenus de ou fiert tare - mixate si supa de legume cu carne - mixate. Lapte praf numai dimineata cand se trezeste si seara inainte de culcare. si suc de fructe dupa fiecare mancare solida.
multumesc oricum.Am sa mai intreb si medicul pediatru pentru ca am o carte "mama si copilul" si nu prea coincid emisiunea respectiva cu medicul pediatru si cu ce scrie in acea carte.
Multumesc pentru sfaturi.

sus

Denunta
lulualexandra

Copii
Alexandra: 15 ani, 1 luna

03.12.2007 12:04     citat 

----------
leelou a vaci si cu galbenus de ou fiert tare - mixate si supa de legume cu carne - mixate. Lapte praf numai dimineata cand se trezeste si seara inainte de culcare. si suc de fructe dupa fiecare mancare solida.

----------

asa de multe? surprins deja? surprins
galbenus la 5 luni si carne mi se pare muuult, chiar daca si noi am inceput mai devreme diversificarea, pana la 6 luni ne rezumam la fructe si legume sub forma de suc, supa si pireute.
sper ca (macar) nu ii dai galbenus si carne in aceeasi zi

sus

Denunta
nemora

Copii
am nascut deja!

03.12.2007 12:22     citat 

eu am realizat ceva, ca astia micii vor sa SUGA!
de ce-i dai lapte doar dimineata si seara? nu-ti dai seama ca pe langa tot ce-i cauzezi dandu-i atata mancare o frustrezi de supt, care e in instinctul ei?
abia la 7 luni tre sa aiba o masa intreaga de altceva, scrie asta si pe cutiile de lapte praf! (sau ma rog, pe nan, eu de-ala i-am dat)

sus

Denunta
lulualexandra

Copii
Alexandra: 15 ani, 1 luna

03.12.2007 12:51     citat 

----------
nemora a ce-i dai lapte doar dimineata si seara? nu-ti dai seama ca pe langa tot ce-i cauzezi dandu-i atata mancare o frustrezi de supt, care e in instinctul ei?
abia la 7 luni tre sa aiba o masa intreaga de altceva, scrie asta si pe cutiile de lapte praf! (sau ma rog, pe nan, eu de-ala i-am dat)
----------

cred ca pe majoritatea daca nu pe toate; scir si pe lactana - a lactogen - asta i-am dat si ii dau eu

sus

Denunta
anema

Copii
Alessia-Maria: 15 ani
David Gabriel: 11 ani, 10 luni

03.12.2007 3:27     citat 

nemora spune-mi si mie te rog ce fel de cereale ii dai tu la bebe? Cat i-ai dat prima data (cat lapte si cat cereale)? si o alta intrebare: folosesti NAN numai pentru cereale sau ii dai si in restul zilei?

sus

Denunta
nemora

Copii
am nascut deja!

03.12.2007 4:18     citat 

cereale orez cu morcov de la nestle, doar astea erau pentru varste mai mici de 6 luni, fara lapte, i-am luat si humana cu mar, dar n-am inceput cutia
i le fac cu apa, ii dau cam o lingura mare de supa cu varf, dar am inceput de la o linurita azi, 2 maine, 3 poimaine etc
lapte praf i-am dat numai pana la 2 luni jumate, acum alaptez deci doar san

sus

Denunta
roxmaryn

11.12.2007 12:08     citat 

mki... eu tot la sfatul medicului am inceput de pe la 2 luni si 3 sapt sa-i dau fetitei mele cate o lingurita- doua de suc de mar si morcov,si am crescut treptat la cateva lingurite.S-a apoi pina la 4 luni nu i-a mar,de morcov,biscuite,banana, piureuri din legume,branza.Vreau sa spun ca eu dupa ce am inceput sa-i dau banana..s-a zi o banana si supe cu carnita..a dezvoltare si dintr-o data i-a apetitul.Pentru ea banana a fiind nascuta prematur si avand nevoie foarte mare de fier.

sus

Denunta
OLDBEBE

Copii
raluca mihaela: 15 ani, 1 luna

11.12.2007 1:01     citat 

Buna fetelor!Lulu vad ca fata ta e nascuta cu a morcov,la 1 sapt cu suc de mar cu morcov.La 4 luni jumatate am inceput cu supa strecurata la pranz iar la 10 bea numai suc.bineinteles completez cu lapte.acum la 5 luni ii dau piure de fructe dimineata iar la pranz supa pasata.la culcare papam lapte ingrosat cu cereale de orez. ca fructe am papat mar,piersica sau nectarina,un pic de suc de portocala,dar a am renuntat,iar de ieri ii dau para.nu are nimic de la ea.cred ca peste o sapt incep sa -i dau la 6 seara piureuri de legume.Sa vad cum se comporta.V a sanatate!!!!!

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3 ... 75, 76, 77  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: