· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Diversificarea > suc de morcov
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3  »
subiect nou  raspunde
autor suc de morcov     
dalia_flori

Copii
Elisa: 15 ani, 8 luni

15.02.2007 7:54   suc de morcov  citat 

ce cantitate de suc de morcov ar fi indicata pentru bebele meu? am inteles ca se poate ingalbeni? :o

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 16 ani

15.02.2007 8:32     citat 

de ce vrei sa ii dai suc de morcov deja la varsta asta?
Da, este inerent ca se va ingalbeni.

sus

Denunta
speranta77

Copii
letitia
luca

15.02.2007 8:53     citat 

si Leti se ingalbeneste (de fapt e vorba de portocaliu, mai exact) de la tot ce e morcov. Desi recomandat ca aliment de baza ptr inceperea diversificarii si, in genere, alimentatia bebelui, noi am fost totusi printre cei care au inceput sa-l evite sistematic, din cauza acestei colorari si apoi fiindca si constipa (cel fiert). Cat priveste diversificarea, sunt atatea opinii legate de momentul inceperii acesteia... Daca bebele e alimentat artificial, ai putea incerca, eventual, desi perso, nu m-as grabi. Inca. Mult succes. Se incearca cu 1-2 lingurite. Nu mai mult, indiferent de cat de mult ii va placea.

sus

Denunta
little_djini

15.02.2007 8:56     citat 

Pai in principiu daca abia incepi o lingurita pe zi si se creste treptat pana se ajunge la 16 lingurite pe zi. Da in timp va prinde o culoare galbena . Totusi daca prinde culoare galbena copilu e bine sa ii faci analize ( in special cele de hepatita) ca nici o data nu poti fi sigura ca acea culoare e doar de la morcovi.
Oricum daca papa lapte ( in special san ) lasa diversificarea pentru mai tarziu.

sus

Denunta
dalia_flori

Copii
Elisa: 15 ani, 8 luni

15.02.2007 9:02   re  citat 

l-am alimentat artificial aproape de la inceput pt ca nu am avut lapte. pediatra mi-a mar , treptat, apoi scad si introduc treptat morcov pana la 40 ml mar si 40 ml morcov pe zi!!!

sus

Denunta
Christa

Copii

15.02.2007 9:04     citat 

dalia, trecand peste faptul ca si copiilor alimentati artificial le ajunge asta si pana la 6 luni, eu as astepta macar pana la 4 luni cu diversificarea.

sus

Denunta
Cora

15.02.2007 9:08     citat 

----------
Christa a copiilor alimentati artificial le ajunge asta si pana la 6 luni, eu as astepta macar pana la 4 luni cu diversificarea.
----------

de acord cu Christa.

Cand este timpul sa introducem solidele in alimentatia unui bebelus?
Alimentatia noului nascut

tipareste-le si da-le si pediatrei tale sa le citeasca... daca singura nu poate face acest lucru.

sus

Denunta
Cora

15.02.2007 9:10     citat 

----------
Cora a copiilor alimentati artificial le ajunge asta si pana la 6 luni, eu as astepta macar pana la 4 luni cu diversificarea.
----------

de acord cu Christa.

Cand este timpul sa introducem solidele in alimentatia unui bebelus?
Alimentatia noului nascut

tipareste-le si da-le si pediatrei tale sa le citeasca... daca singura nu poate face acest lucru.
----------

P.S. cu al 2-lea nu-s de acord spre sfirsit... suc de la 6-8 saptamini... surprins ... citeste si comentariile...

sus

Denunta
Christa

Copii

15.02.2007 9:40     citat 

----------
Cora a acord spre sfirsit... suc de la 6-8 saptamini... surprins ...
----------

Bine, si in al doilea scrie de fapt "Aceasta este recomandata in cazul alimentatiei naturale si mixte incepand nu mai devreme de 4 luni si in cazul alimentatiei artificiale incepand nu mai devreme de 3-3,5 luni.", iar chestia cu 6-8 saptamani intra intre "limite de varsta dincolo de care nu se poate trece". Macar acolo scrie de suc de mar si de morcov, am citit aici in forum si despre medici care recomanda la 6-8 saptamani suc de portocale. surprins

sus

Denunta
Onush

15.02.2007 10:19     citat 

Nici eu nu sunt de acord cu suc la 6-8 saptamani si e articolul meu scot limba
Tudor a la 3 luni a explicita jenat ...

Diversificarea este recomandata in cazul alimentatiei naturale si mixte incepand nu mai devreme de 4 luni si in cazul alimentatiei artificiale incepand nu mai devreme de 3-3,5 luni.

Trecand peste aceste considerente, daca se doreste diversificarea, exista niste limite de varsta dincolo de care nu se poate trece in ceea ce priveste diversificarea alimentatiei sugarului.

Acele repere de varsta sunt varstele minime la care se pot da niste alimente nu varste recomandate .

sus

Denunta
Cora

15.02.2007 10:30     citat 

----------
Onush a acord cu suc la 6-8 saptamani si e articolul meu scot limba ....[/color]

Acele repere de varsta sunt varstele minime la care se pot da niste alimente nu varste recomandate .
----------

stiam ca e al tau. trag cu ochiul ... eu m-am referit strict la o cifra cu care nu sint de acord din experienta proprie, atit. rad

sus

Denunta
Onush

15.02.2007 10:54     citat 

sarut

sus

Denunta
Carla73

Copii
Patrick: 16 ani, 5 luni

16.02.2007 1:32     citat 

eu stiu ca e posibila si afectarea rinichilor de catre suc de morcov precum si orbirea...evident dupa o perioada mai indelungata,,,,

insa eu una nu m as juca cu sucul de morcov....morcov ras sau fiert asta e altcceva......

sus

Denunta
danny_ro

Copii
Daniel - Alexandru: 19 ani, 3 luni
Rares - Matei: 15 ani, 10 luni

16.02.2007 8:52     citat 

nu incepe sai dai de pe acum suc de morcovi mai asteapta , cu Alexandru i-am dat abia la 3 luni si jumatate , lui Rares am inceput sai dau la 4 luni si jumatate , este prea devreme , sucul de morcovi afecteaza ficatul , lui Rares i-am dat o saptamana acum santem la suc de morcov cu suc de mar , saptamana vitoare incepem cu suc de mar si portocala , nu te mai lua dupa pediatra si eu pe ambi copii iam alimentat cu lapte praf inca de la inceput nu am avut san decat pentru o luna, sant carti la librari pentru alimentatia copiilor intre 0 -3 ani sat foarte bune au si retete de mancare pentru copii . zambet sarut

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: