· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Alimentatia pana la 3 ani > Banana
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2  »
subiect nou  raspunde
autor Banana     
mikian

Copii
Mihai: 13 ani, 8 luni
Alexandru: 9 ani, 5 luni

12.06.2008 11:21   Banana  citat 

Am auzit de curand ca bebe nu trebuie sa consume mai mult de 2 banane pe saptamana deoarece contin mult fier si dauneaza ficatului. Voi ati mai auzit asa ceva?

sus

Denunta
lulualexandra

Copii
Alexandra: 14 ani

12.06.2008 11:49     citat 

o banana mare (25 cm) contine 602 mg potasiu si numai 140 calorii, 2 g proteine, 4 g fibra si 36 g carbohidrati. Nu este de mirare ca banana este considerata un aliment important pentru sanatatea copiilor. De asemenea banana este plina de vitamie si minerale: vitamina A, B si B6, acid folic, vitamina C, calciu, magneziu, si chiar fier si zinc.
sursa: http://sanatate.gradinamea.ro/Banana_3146_550_1.html

despre fier, vezi ce scrie christa aici: http://www.parinti.com/modules.php?name...e731e83b6a

sus

Denunta
brgabrielas

Copii
Amalia: 14 ani - La Multi Ani!
Evelina: 11 ani, 6 luni
am nascut deja!

12.06.2008 3:54     citat 

Potasiul este problema, nu fierul, care in cant mare devine toxic.
Copiilor de 3-4 li se recomanda maxim 3 banane pe saptamana.
Unui copil de 7 luni 2 mese pe saptamana sunt suficiente, nu mananca o banana la o masa.
Mie medicul mi-a recomandat sa-i dau banana fetii dupa 9 luni.

sus

Denunta
elias

12.06.2008 4:17     citat 

In sfatul medicului.ro se spune ca:

POTASIU (KALIU, K)

Are ca si calciul un mare rol in buna functionare atat a muschilor scheletici cat si ai inimii. De aceea, lipsa potasiului din muschii respectivi determina o slabire in activitatea lor. Potasiul se gaseste in aproape toate alimentele dar mai ales in fructe (mere, cirese, pere) si in zarzavaturi.
In mod normal, excesul de potasiu din organism datorat alimentatiei se elimina automat prin rinichi in urina. Dar in bolile in care se impiedica eliminarea potasiului prin rinichi (insuficienta renala, coma diabetica, boala Addison), aceasta se aculumeaza in organism provocand tulburari ale inimii.
Potasiul scade din sange cand se consuma alimente sarace in acest mineral ca: paine alba, dulciuri rafinate ori dupa medicamente diuretice sau pe baza de cortizon. De asemenea, medicamentele laxative si purgative elimina odata cu materiile fecale si cantitati mari de potasiu. De aceea, cand se analizeaza potasiul, se va intrerupe tratamentul cu aceste medicamente cu 48 de ore inainte de analiza. Transpiratia abundenta, varsaturile si diareea, mai ales la copii mici, diabetul, postul prelungit sunt cauze frecvente de pierderi ale potasiului din organism.

Nu precizeaza cantitatea maxima pe zi la bebelusi sau adulti.

Pe acest site sunt specificate valorile pentru adulti.: 1 g/zi

Aici spune de 3,5 g/zi ochi peste cap

Despre copii nu gasesc nimic.

sus

Denunta
sheeba

Copii
Emma Raissa - cuminte si frumoasa :)
13 ani, 10 luni

12.06.2008 5:40     citat 

cate bordeie atatea obiceie ... fetita mea mananca banana seara de la 5 luni. am avut probleme cu introducerea altor fructe si doctorul m-a sfatuit sa i le combin cu banana de seara ... si asa mananca acum si mar,ananas ... sau altele.
la inceput ii faceam jumatate de banana (nu mananca tot timpul tot) si acum am ajuns la o banana, dar deja are o alimentatie mult mai diversificata si nu mai mananca zilnic.
cand a fost racita si manca foarte prost pediatrul mi-a zis "macar sa-si manance banana in fiecare zi si e foarte bine" ... deci noi am mancat si mancam banane ... rad da, si eu ca stiti cum e cu mamicile, cel putin eu mananc ce ramane dupa fi-mea si am zile cand mai mananc poate seara o portie de "mancare de oameni mari" cu sotul rad

sus

Denunta
AncaTanner

Copii
R: 13 ani, 8 luni
M: 9 ani, 9 luni

12.06.2008 6:10     citat 

''cate bordeie atatea obiceie ... '' DE acord..fetita mea maninca banane de la 4 luni jumate..ii plac la nebunie si au vitamine multe. Singurul lucru care mi-s spus pediatra e ca prea multa banana constipa, dar in rest e ok

sus

Denunta
roxanamirela

Copii
Andrei Darie: 14 ani, 8 luni
alaptat, purtat, rasfatat

13.06.2008 12:06     citat 

----------
AncaTanner a scris:
'' prea multa banana constipa, dar in rest e ok
----------

Ba din contra, are dublu efect: si pt. constipatie si pentru kk mai moale.
Banana este alergena.Eu i-am dat dupa 1 an.
"Allergic reactions

There are two forms of banana allergy. One is oral allergy syndrome which causes itching and swelling in the mouth or throat within one hour after ingestion and is related to birch tree and other pollen allergies. The other is related to latex allergies and causes urticaria and potentially serious upper gastrointestinal symptoms."

http://en.wikipedia.org/wiki/Banana
rox

sus

Denunta
AncaTanner

Copii
R: 13 ani, 8 luni
M: 9 ani, 9 luni

13.06.2008 4:23     citat 

bananele constipa datorita faptului ca (virgula) contin pectina, o fibra care absoarbe apa din tractul intestinal ,lucru care poate duce la constipatie. Am spus ""prea multe banane constipa"" NU am spus ca dacda dai copilului o banana sau 2 se va constipa. Daca ar fi asa eu nu i-as da fetitei mele, mai ales ca am avut probleme cu constipatia.

sus

Denunta
brishtara

Copii
THEA MARIA - Irezistibila: 14 ani, 11 luni
LUCAS PAUL - Alaptat de: 12 ani, 9 luni

25.04.2009 2:09     citat 

banana de la 4 luni..brrrrr

sus

Denunta
polin

Copii
Stefan: 13 ani, 9 luni
Emilia-Maria: 11 ani, 9 luni

27.04.2009 2:43     citat 

Dap..banana la 4 luni mi se pare cam devreme..dar fiecare stie ce-i mai bine pt copilul lui.
Stef e inebunit dupa banane, ii dau una la doua zile..el e mai constipat de felul lui .Am introdus-o undeva pe la 10 luni si i-o mai dau in combinatie cu avocado trag cu ochiul

sus

Denunta
anca64

Copii
Codrin: 13 ani, 5 luni

05.06.2009 1:20     citat 

Si Codrin mananca 1/2 sau 1 banana pe zi. Ii plac dar mai mult ma folosesc de banana ca sa indulcesc alimente ca branzica de vaci, marul, cerealele. Simpla, o mananca foarte rar.
Eu sunt multumita ca nu trebuie sa-i pun zahar in mancare. Evitam zaharul deocamdata.
(Codrin are 1 an si 3 lun).

sus

Denunta
dana2008

Copii
Andreea: 12 ani, 11 luni

05.06.2009 1:36     citat 

buna

eu i-am dat pe la 6 luni 2 feliute si in cateva ore se inrosise la fata--ea are si o dermatita atopica care se manifesta cateodata--Asa ca nu i-am mai dat si de curand am incercat iar si de data asta a fost ok.Nu ii dau mult dar 2-3 felii in amestec cu altceva cam la 2 saptamani.Prefer sa-i dau mai multa dupa 1 an cand riscul alergiilor este mai scazut.

sus

Denunta
brishtara

Copii

05.06.2009 5:44     citat 

----------
dana2008 a scris:
buna

eu i-am dat pe la 6 luni 2 feliute si in cateva ore se inrosise la fata--ea are si o dermatita atopica care se manifesta cateodata--Asa ca nu i-am mai dat si de curand am incercat iar si de data asta a fost ok.Nu ii dau mult dar 2-3 felii in amestec cu altceva cam la 2 saptamani.Prefer sa-i dau mai multa dupa 1 an cand riscul alergiilor este mai scazut.
----------

Trebuie sa acorzi in special o atentie deosebita fructelor si legumelor cu seminte mici sau puf( ex piersica). Astea declanseaza eruptiile pe piele trist

sus

Denunta
dana_07

Copii
Andrei: 13 ani, 11 luni

08.06.2009 4:01     citat 

banana isi are si ea rostul ei, si eu nu cred ca dauneaza daca mananca mai mult de 2 pe saptamana; stiu ca e buna pt constipatie in cazul in care e mancata pe stomacul gol!

sus

Denunta
brishtara

Copii

08.06.2009 8:12     citat 

----------
dana_07 a scris:
banana isi are si ea rostul ei, si eu nu cred ca dauneaza daca mananca mai mult de 2 pe saptamana; stiu ca e buna pt constipatie in cazul in care e mancata pe stomacul gol!
----------

ai argumente pentru a sustine ce ai spus?

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: