· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Alimentatia pana la 3 ani > JELLO
< subiectul anterior :: subiectul urmator >
subiect nou  raspunde
autor JELLO     
SMOKY

28.11.2002 6:31   JELLO  citat 

AICI IN U S A ,CU MIC CU MARE MANINCA JELLO ....AS PUTEA SA-I DAU FETEI MELE ASA CEVA LA 11 LUNI..?AM INCERCAT..SI II PLACE...DAR NU I-AM DAT SA MANINCE..DOAR SA GUSTE...MAI ALES ASTEA NOI CARE AU SI FRUCTA IN ELE....

sus

Denunta
Cora

28.11.2002 10:28     citat 

Uita-te pe cutie ce coloranti au adaugati: Yellow 5,6, Blue 1, Red 40.
Apoi du-te pe Google si da cautare pe fiecare. Sa-mi spui, dupa ce citesti despre ele, daca mai ai curaj sa oferi vreodata copilului alimente care le contin. surprinssurprins

sus

Denunta
mamaluieric

Copii
Eric: 19 ani, 6 luni
Hanna: 16 ani, 1 luna

28.11.2002 10:59     citat 

ce-i aia jello? trag cu ochiul

sus

Denunta
Cora

29.11.2002 9:23     citat 

Gelatina colorata ...foarte fericitfoarte fericitfoarte fericit

sus

Denunta
SMOKY

30.11.2002 1:41     citat 

am crezut ca food colors sint safe..ca si la torturi ..frostingul..care e verde sau roz sau rosu,...in functie de peisajul pe care-l vrei..asa si la jello:o

sus

Denunta
lilith1967

30.11.2002 7:26     citat 

Brrr.... am incercat si eu odata, cand era barbatu-meu in spital, asta-vara (asta i-au dat sa manance a 2-a zi dupa operatie). Bleah! Nu as baga nimic in gura din sortimentele care-ti coloreaza dintii si limba! Bleah!

sus

Denunta
georgia

Copii
Vlad Bogdan: 18 ani, 11 luni

30.11.2002 7:49     citat 

Yummy, yummy , mie asa imi plac ursuletii aia mici din jeleu...noroc ca sunt intr-o continua cura de slabire si nu mai pap, dar am papat muulti. Asta e o sa-l feresc pe Vlad, bine ca stiu.

sus

Denunta
Cora

30.11.2002 7:57     citat 

FOOD COLORS ?surprinssurprins evitati-le pe cit posibil.
Eu pina in vara asta nu le-am acordat atentie, si cind sa fac tortul cu dinozauri pt. Alex, cumpar food colors si ma pune naiba sa ma duc pe net sa cetesc despre ele. Am "inghetat", nu mi-a venit a crede ca tembelii astia, cu atitea protectii le mai folosesc inca dupa mai bine de 50 de ani, unele. Cel mai mare a fost scandalul cu Red 3 (parca), cancerigen demonstrat. asa ca am folosit Kiwi pt. iarba.trag cu ochiul

Cititi despre ele va rog, o sa vedeti ca nu spun deloc timpenii.
Eu evit tot ce-i colorat acum si Alex nu "pupa" prajituri multicolore. Mai bine de cioco sau cu cacao, sint mai naturale.scot limba

sus

Denunta
Sofie

30.11.2002 9:58     citat 

Nici noi nu papam nimic cu coloranti ... nici macar torturi, eu dau frostingul acela la o parte ... mai buna e ciucalata scot limba!
Da' acu' sa va zic ce-mi trecu mie prin minte : bine, bine, ne protejam noi copilasii, nu le dam chimicale, coloranti, etc , dar ei merg la gradinita, la scoala, tralalala, acolo sigur maninca toate timpeniile ... uite cum zicea si Lidia, le da si bolnavilor din spital coloranti ... si se mai iau si dupa altii copii, ca dee, e cool ... ca daca nu maninci jello ca juma' de clasa, atunci esti mai special si aici intervine "bullying-ul" atit de la moda in aceste timpuri ... asa ca, eu nu prea sunt sigura cum e mai bine ... ma gindesc ca putin-putin din aceste chimicale nu le strica, doar asa de "pofta" sau "gust", sau chiar si ca un fel de "scut" impotriva reactiilor de mai tirziu ... de ex. nu-i dai copilului jello sau frosting pina la 7 ani, se duce la un birthday-party si maninca acolo nesupravegheat si iti face o alergie de toata frumusetea, Doamne fereste! ...
ufff, Nu stiu cum e mai bine ... uite cind am idei din astea in cap, asa-mi vine sa ma mut in Groenlanda si sa-mi fac ferma de prepelite si sa mincam numa' oua si carne de prepelita foarte fericit ...

sus

Denunta
Cora

01.12.2002 8:48     citat 

Prepelitele nu cresc decit pe teritoriu mioritic ca altfel nu au rezonanta vibrationala (spune sotul meu foarte fericitfoarte fericitfoarte fericit).

Iara eu zic ca atunci cind evitam colorantii sa le si explicam copiilor si a 1000 oara de ce o facem. Alex mai "scapa" din cind in cind in vreun JELLO sau vreun frosting la day-care, dar stie de ce trebuie sa le evite: "fac buba la dinti si la burtica". Si daca faci greseala sa i le dai, apai o saptamina este in stare sa-ti faca scandal ca pe el il doar burta din cauza ca mami i-a dat "candies".foarte fericitfoarte fericitfoarte fericit

sus

Denunta
vyronis

01.11.2020 3:26     citat 

один144.5BettBettClifOuveBeyoПетерассБажеWindDelhSnoo
OrieЦветSympDjanFiskDarkJokaкандзапимаршСодеIrisЛьво
АнтоOreaPantсертMarkDaniGreeабхаXVIIДебоHousPenhMant
короустрJuliXVIIПинчугростолColgXIIIAntoTituКлимXVII
КозьColllighШороТомаReevMagiArmaEdmuУгрюгубеAgatразн
БабуMircChriCalyUnreCallJackTessБобрСереRobeMeieШкол
RealSupeFullБольNasoянваWoltПоруDarkBenoЧалоIrisизго
PhilFuxiKiridiamзакаРоссМБасАмиробраБондTranнаслВито