· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Accidente si preveniri > Joia neagra!
< subiectul anterior :: subiectul urmator >
subiect nou  raspunde
autor Joia neagra!     
iepurasCoconas

Copii
STEFAN IONUT: 14 ani, 9 luni
Maria Sophia: 9 ani, 9 luni

31.08.2006 10:51   Joia neagra!  citat 

plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist
Azi a fost cea mai urata zi din viata mea.Bebe a cazut de la 1,5 metri pe burta si are un ditamai cucuiul in frunte si nasucul julit.I l-am dat unei rude sa-l tina putin in brate si BB s-a flexat mai brusc si a facut acrobatii in aer si a cazut cu nasucul pe covor!In primele secunde nici nu mai respira de durere cred....Apoi a plans mititelul vreo 30-40 min.S-a mai calmat dupa ce l-am pus la piept.
Si de parca nu ar fi fost de ajuns spaima asta a venit sotul acasa ud tot din cauza ploii si a vrut sa ia un paracetamol si s-a inecat cu el plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist Alte clipe de disperare : Bb plangea ,lui tati i se inclestase maxilarul si nu mai putea respira iar eu eram paralizata de frica.Noroc ca mi-am revenit destul de repede si cu greu dar am reusit sa-i bag mana pe gura si sa-l fac sa eructeze ca de metoda aia cu pumnul sub diafragma nu prea am fost in stare....
Asa ca azi am realizat pentru prima oara ,desi nu as fi vrut,cat de usor ii poti pierde pe cei dragi .......
ACum vreau sa va intreb ati auzit cumva daca se pot face radiografii la BBii de 6 luni ca mi-e teama sa nu fi patit ceva la frunte sau la piramida nazala .....Acum pe seara era bine dispus ,se juca radea ,a mancat bine si a adormit destul de repede.Atata ca tresare in somn si mai maraie din cand in cand........
plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist
Chiar nu stiu ce am facut de mi s-au intamplat toate astea intr-o singura zi sunt cu nervii la pamant>

sus

Denunta
ro1982

31.08.2006 11:13     citat 

nu ar fi rau sa intrebi un doctor.1,5 m e ceva.dar daca e linistit,e de bine.

sus

Denunta
Onush

31.08.2006 11:31     citat 

Ruxandra a cazut la 6 luni de la 1 m inaltime ( de pe masa de infasat) pe burta fara sa se juleasca.
Noi am mers la Urgenta si au controlat-o pe toate partile fara sa ii faca vreo radiografie apoi ne-au sfatuit sa fim atenti la ea timp de 48 de ore pentru a fi siguri ca nu a facut vreo contuzie.
Multa sanatate !

sus

Denunta
iepurasCoconas

Copii

31.08.2006 11:41     citat 

Multumim de urari Onush.
Maine dimineata ne ducem si noi la DR sa vedem ce ne zice.Era programat oricum un control de rutina pe care il facem saptamanal....
Ma simt ca ultimul om.....cum de nu am putut avea mai mare rapiditate si sa-l prind pe Stefan in cadere??? plang sau sunt foarte trist
Daca as fi fost in alta tara puteau sa-mi ia copilasul pe motiv de neglijenta plang sau sunt foarte trist [/b]

sus

Denunta
Igna

01.09.2006 12:23     citat 

----------
iepurasCoconas a scris:
quote].cum de nu am putut avea mai mare rapiditate si sa-l prind pe Stefan in cadere??? plang sau sunt foarte trist
----------

pentru ca nu esti supe- mom, nimeni nu este!
Fii foarte atenta la el pina ajungeti la medic! Ai sa vezi ca totul o sa fie bine.
Multa sanatate!

sus

Denunta
little_djini

01.09.2006 10:46     citat 

Iepuras eu i-am facut radiografie la cap cand avea 5 luni. In principiu e voie da nu prea des. Acum vezi si tu ce spune doctorul.

sus

Denunta
Dalinuta

Copii
Robert: 14 ani, 5 luni
Miriam: 10 ani, 6 luni

01.09.2006 11:03     citat 

iepurasCoconas, mergi la doctor vezi ce-ti spune, si eu as face la fel. Ma gandesc ca atata timp cat starea copilului este buna si e la fel ce activ zic ca nu e cazul sa te ingrijorezi, totul o sa fie bine. Important e sa maergi la medic pentru linistea ta sufleteasca.
Multa bafta si asteptam rezultatul cand va intoarceti.

sus

Denunta
liviavetuta

Copii
Christian-Mihail: 14 ani, 11 luni

01.09.2006 11:09     citat 

mergi la doctor , pentru un control mai amanuntit, cu radiografia nu cred ca este cazul decat in cazuri foarte grave, cat timp nu varsa nu face temperatura eu zic ca nu este nici o problema .

sus

Denunta
Inuca0212

Copii
yvonne: 16 ani, 6 luni

01.09.2006 1:14     citat 

iepuras, nu ti-ar lua nimeni copilul nici aici in strainatate, pt. un astfel de accident. a, daca-l aruncai in sus, si dupa aia, in timp ce el era in picaj, te intorceai sa mesteci in ciorba, e una, dar asa...na, se intampla pur si simplu. acum e micut, dar o sa vezi, cand o sa inceapa sa mearga si o sa traga toate cele dupa el, fete de mese, farfurii, pantofii cu tot ai lui mami..zambet, o sa mai cada, o sa se mai loveasca...nu trebuie sa-ti faci chiar asa mari procese de constiinta.

daca dupa cazatura cu pricina (1) a plans imediat ce a cazut, adica n-a avut cateva momente de pierdere a cunostintei sau de soc (2) a avut pofta de mancare (evident, nu imediat dupa ce-a aterizat, dupa cateva ore) (3) n-au aparut varsaturi (4) nu a fost apatic sau somnolent restul zilei, atunci n-a patit nimic la nivel cerebral. pt linistea ta consulta un medic, dar radiografii nu fa decat daca e intr-adevar musai.

Yvonne a cazut din pat la 3 saptamani...saraca. o pusesem pe perna, mai ridicata asa, si ma ridicasem de langa ea sa aduc un pampers. am stat doar cateva secunde cu spatele la ea, si nu stiu cum Dumnezeului s-a intamplat, ca s-a intamplat. a alunecat de pe perna (care evident ca era pusa pe locul meu, la marginea patului, ca asa e cand e omu prost...), si a cazut intre pat si noptiera, biata de ea. a plans putin, si dupa aia i-a trecut. eu in schimb tremuram toata, imi venea sa ma arunc de pe geam, ca i-am pricinuit copilului meu suferinta, am sunat toti prietenii medici si nemedici sa-i intreb daca sa n-o duc sa-i fac o tomografie...ma rog, am tremurat ca varga 48 de ore. asa ca stiu cum te simti acum, de fapt sunt sigura ca fiecare dintre noi stie.

sanatate multa multa, si la cat mai putine cazaturi!!!

sus

Denunta
iepurasCoconas

Copii

01.09.2006 2:33     citat 

Fetelor tocmai m-am intors de la medic.Mi l-a consultat si mi-a zis ca aparent nu are nimic.Faptul ca dupa cazatura nu a avut convulsii ,varsaturi sau alte manifestari e de bun augur.Nu prea m-a multumit cand mi-a spus ca pt un BB asa mic nu prea se recomanda tomografia ca il iradiez.-dar asta e daca nu e voie ,nu e voie-
In schimb de cand s-a intamplat e foarte marait.Vrea numai in brate,cum il pun in patut sau in londou imediat incepe sa tipe.Io fi frica mititelul.... trist
Va multumesc mult pentru incurajari!
Sper sa nu se intample nimanui ce ni s-a intamplat noua!
Va imbratisam!

sus

Denunta
little_djini

01.09.2006 2:52     citat 

Iepuras si Andy dupa cazatura a avut o perioada cand nu mai vroia nicaieri da dupa aia i-a trecut. Acum se da singur jos din pat fara frica fara teama. Daca doctorul a zis ca e bine atunci asa e. Eu i-am facut radiografie la 5 luni cand a cazut din pat ca m-am dus ca inteligenta cu el la " Grigore Alexandrescu " si cum radiografia costa de ce sa nu platesc si eu una? Doctora imi spusese sa nu intru in panica , sa il verific sa nu aiba umflaturi la cap, sa vad cum se comporta da eu nimic, fuga cu copilu la spital.

sus

Denunta
vyronis

01.11.2020 5:45     citat 

Влад208.3PERFPERFдороJeweГригEmil(183отвеLeopбейкJasm
PRESДженHaloтворPS21JavaаппачитачелоавтоUnitПаноC124
LifeDessсертBrilОдноStanDykeДесяокеаПлимPureGezaИллю
SafeанглzullзначCharXXIIOralPenhConcКитакорзКемаРоди
WindКохателеPradviscVashOkteкапиБараKenjЖванsilvзапи
PeteJeweGlenSambTokiToniСвинGeorТелеGuilдопоWindMicr
WindJameИсаеBarbзакаArtsредаErneучебArtsCartпоэтAgat
CraiZoneMichHappосвясереDorlDonaМомэПальРоссЛугаКочн