· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Imunizare > Ribomunyl la bebe de 10 luni?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2  »
subiect nou  raspunde
autor Ribomunyl la bebe de 10 luni?     
gabbytom

Copii
Andrada: 15 ani, 9 luni
Rares: 11 ani

09.09.2010 1:26   Ribomunyl la bebe de 10 luni?  citat 

Buna tuturor mamicilor! Am si eu o problema cu privire la baietelul meu de aprox.10 luni care de la varsta de 4 luni are probleme cu racelile. A inceput cu nas infundat si care ii curgea groaznic pana la 7 luni. In timpul asta a facut si bronsiolita tratata cu antibiotic injectabil ca nu ii mai trecea.Dupa o luna a facut febra 39,leucocitel erau peste 20.000,iarasi antibiotic injectabil am crezut ca e alergic,i-am facut testul Phadiatop,a iesit negativ.Acu 2 saptamani iarasi febra,l-am tratat cu Cexyl,dar a 3 a zi a facut o eruptie cutanat si l-am oprit. Acum mai tuseste rar ,nu ii dau decat vit.C. Mentionez ca bea lapte Humana,bea zilnic suc proaspat de fructe,primeste tot ce are nevoie un bebe de varsta lui.Stam intr-o zona de munte din jud. Gorj,manaca aproape totul natural din gospodaria noastra,dar cu toate acestea este ff sensibil. Intrebarea mea: ar fi indicat sa-i dau schema de 5 luni cu Ribomunyl?stiu ca acest medicament este eficient,pt ca l-am dat fetitei celei mari care facea lunar rosu in gat ce nu trecea decat cu antibiotic.Pediatra a zic ca ii va prescrie ceva pt imunitate dar eu inclin spre Ribomunyl si vreau sa vad si parerile voastra. Va rog sa-mi raspundeti caci chiar nu stiu ca sa fac mai ales ca vine iarna si toate astea le-a facut vara.

sus

Denunta
Cristina68

23.03.2011 9:16   Amigdalita  citat 

Buna , am o fetita de 18 ani care a facut amigdalita purtacee 3 ani la rand si ii trece doar cu antibiotice - penicilina+gentamicina . Acum 3 saptamani a facut din nou amigdalita asociata cu gripa , cu temperatura mare cateva zile la rand , cu frisoane , i-a fost foarte rau . A cedat dupa 10 zile de penicilina injectabila din 6 in 6 ore . Aslo este sub 200 dar doctorita ne-a recomandat pentru orice eventualitate si 2 moldamine ... Acum e relativ bine si pentru imunitate i-a dat RIBOMUNYL si o schema care trebuie urmata . Maine incepe tratamentul si nu stiu ce reactie va avea ca ea nu a luat nimic pentru imunitate pana la varsta asta , culmea , pentru ca nimeni nu ne-a recomandat cu toate ca facea foarte des amigdalita . I-as da orice, oricat ar costa sa nu o mai vad ca sufera ca s-a saturat de antibiotice . Sfatuiti-ma ce sa fac . as vrea sa-i scot amigdalele dar doctorita nu e de acord . Am inteles de pe forum ca si BROCHOVAXOMUL este foarte bun , voi ce parere aveti ? A mai incercat cineva RIBOMUNYL , da rezultate ? Astept parerile voastre . Va multumesc
zambet

sus

Denunta
gabbytom

Copii

24.03.2011 7:47     citat 

Cristina,iti raspund tot eu.Deja i-am dat baietelului Bronho-vaxom si in aprilie trebuie sa incep iarasi tratamentul.Sper sa fie bine iarna urmatoare,acum e mai bine decand atunci cand postasem subiectul. Insa iti povestesc despre fetita cea mare de 6 anu care de la 2 ani si 9 luni,de cand a intrat in colectivitate imi facea lunar amigdalite,rosu in gand,amigdalite pultacee tratate ca si voi cu penicilina,gentamicina,ampicilina,etc.Nimeni nu imi spunea nimic despre imunostimulatoare.Am cautat pe net,am aflat de cele 2 produse mentionate si de tine,am intrebat pediatrul si a fost de acord.I-am dat 2 ture de bronho-vaxom,apoi Ribomunyl,iarna trecuta iar bromnho-vaxom si sa stii ca a fost ff bine.A stat toata ziua pe afara,cu sania,cu bicicleta si nu are absolut nimic.Eu iti recomand sa incerci unul din produse,e la alegerea ta care! Multa sanatate!

sus

Denunta
Cristina68

24.03.2011 3:26     citat 

Multumim pentru sfaturi . Dupa ce term cura cu RYBOMUNYL incercam si BRONCHOVAXOM-UL . Sper sa mai tinem legatura . Multa sanatate si pupici copiilor . Te pup

sus

Denunta
happyastrid

Copii
Nichita: 14 ani, 8 luni
ariadna: 10 ani, 2 luni
matei

08.04.2011 3:52   imunitate cu produs naturist  citat 

Noi am facut tratament de imunizare cand eram bebelusi cu un produs naturist. Esberitox N tablete (se dizolva in apa, sunt foarte micute si au ungust bun). Si continuam sa luam si acum inainte de a inepe gradi sau ca adjuvant atunci cand racim. Este nemtesc, se gaseste in farmacii si au si un site www.esberitox.ro unde gasesti prospect si tot ce vrei

sus

Denunta
ilinka

Copii
Adrian: 15 ani, 2 luni
am nascut deja!

08.04.2011 6:02     citat 

@Happyastrid: ce schema ati urmat cu Esberitox? Ma intereseaza cate pastile/zi si pe ce perioada! In prospect nu se mentioneaza schema de imunizare! Noi am folosit o singura data cand a racit Adrian si a dat ceva rezultate, in sensul ca perioada cat a fost bonavior s-a scurtat...

sus

Denunta
happyastrid

Copii
matei

08.04.2011 7:23     citat 

Din cate imi aduc eu aminte, atunci cand era bebelus, pana intr-un an 2 pe zi, le dizolvam in ceai (cand il alaptam luam eu 6 pe zi). Acum, cand merge la gradi, cate 2 pastilute dimineata, la pranz si seara inainte cu 1 sfert de ora de masa (ca orice alt medicament naturist).
Mie asa mi-a recomandat pediatrul, la recomandarea caruia am inceput sa-l iau (atunci eram in Germania, iar cel de aici, cand m-am intors a fost de acord si am continuat si cu el).

sus

Denunta
ilinka

Copii
Adrian: 15 ani, 2 luni
am nascut deja!

08.04.2011 7:37     citat 

Mersi mult de raspuns. Il dai in anumite perioade ale anului sau zile din saptamana? 3 luni da, 3 luni nu? Sau cum? Sanatate!

sus

Denunta
happyastrid

Copii
matei

08.04.2011 7:52     citat 

Eu i-l dau inainte de a incepe gradi (de la 1 septembrie) pana la sfarsitul lui noiembrie si apoi din nou la inceputul lui martie. In principiu 3 luni, in practica 2, 2 si ceva.....

sus

Denunta
Cristina68

11.04.2011 6:39   Ribomunyl  citat 

Buna . Vroiam sa stiu daca cineva a luat Ribomunyl si daca au aparut si rezultatele ? va poop

sus

Denunta
gabbytom

Copii

12.04.2011 8:21     citat 

Buna! eu i-am dat fetitei mele de 6 ani,iarna trecuta(2009-2010),si intr-adevar s-au vazut efectele.Nu a racit deloc!Iarna aceasta i-am dat broncho-vaxomsi a fostf bine.A racit de abia acum in aprile,o usoara viroza fara rosu in gat cum obisnuia sa faca(lunar luam antibiotic pe cale orala si la cateva luni facea amigalta pultacee tratata cu antibiotic injectabil).Deci,eu cred ca Ribomunylul e bun,depinde si de copil.

sus

Denunta
Cristina68

13.04.2011 2:02     citat 

Ms Gabi . alte produse pt. imunizare mai stii cumva ? zambetzambet::

sus

Denunta
gabbytom

Copii

14.04.2011 6:55     citat 

Cristina,sunt multe produse.Noi am mai incercat Immunobaby(naturist)insa nu am vazut vreun rezultat.Alopate,mai sunt:Luivac,IRS 19,,Insa nu le-am folosit.Baietelului cel mic ii dau acum Broncho-vaxom,deja i-am dat 4 zile.
Multa sanatate!

sus

Denunta
Cristina68

14.04.2011 12:56     citat 

ms mult Gabi . Sper sa mai tinem legatura . Va spun de pe acum caci ma intorc peste o saptamana un Paste Fericit tuturor .

sus

Denunta
gabbytom

Copii

14.04.2011 1:28     citat 

Multumim pentru urari.Paste fericit si voua!

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: