· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Dezvoltarea, educatia si timpul liber al copiilor >Comportament > Atasamentul fata de obiecte
< subiectul anterior :: subiectul urmator >
subiect nou  raspunde
autor Atasamentul fata de obiecte     
sanddy

Copii
David- Emilian: 13 ani, 11 luni

02.02.2008 5:10   Atasamentul fata de obiecte  citat 

Am obsevat ca din multele jucarii pe care le are, David prefera un elefant.Cand il are prin preajma, il strange in brate la piept, tremura de bucurie si scoate niste chiote de fericire...ce sa mai zic, e topit dupa el.Ii suge cu multa placere trompa, lucru pe care nu-l face cu biberonul trist .M-am gandit sa il ascund o perioada ca sa-l uite.
As vrea sa stiu daca acest comportament trebuie sau nu incurajat.Cunosc copii marisori care nu manaca decat dintr-o anumita farfurie, dorm numai pe o anumita perna sau trebuie musai sa aiba oriunde merg jucaria preferata.
Copiii vostri sunt/ au fost atasati de un obiect anume?

sus

Denunta
karina1976

Copii
Paul: 19 ani
Patricia: 13 ani, 7 luni

02.02.2008 5:25     citat 

Paul are o jucarie preferata: pe Smoto.
Doarme cu el de cand era bb, nu pleaca nicaieri fara el (peste noapte).
Si acum il ia in pat cu el: si ziua la pranz si seara.

Pe mine nu ma deranjeaza, noi l-am incurajat cand a vrut sa il ia cu el la mare, la bunici, etc; ba chiar ii aminteam cand era mai mare sa nu il uite acasa; pentru el este o oaza de stabilitate.

Cand era bb mic, daca doarmea cu el in patut nu vroia la noi in pat sau pe suzi (suzeta), acomodarea la gradi a fost foarte usoara dupa ce am vb cu educatoarele sa il lase sa il aduca pe Smoto la somn (diferenta s-a vazut imediat).

Si apropo numele lui vine de la Smotocila ... cat l-a mai ros si Paul pe Smoto, cat l-a mai bagat in gura, il tragea de maini, de picioare ... si era atat de fericit.

Nu stiu de ce zici sa il ascunzi: si noi oamenii mari avem "piticii" nostri, daramite ei, asa mici.

Uite-l pe Smoto al nostru, acum Paul vrea sa i-l dea Patriciei, dar despartirea e grea si il mai tine pana se face mai mare (asa spune el).
Chiar zilele trecute i-a facut Paul poze:

Free image hosting by http://www.holdthatpic.com/

sus

Denunta
ema_e

Copii
: 17 ani, 1 luna

02.02.2008 9:05     citat 

Se numeste obiect de atasament si este absolut normal. in unele culturi este chiar incurajat,in Franta sigur din cate stiu.ii spune "dodo" parca,nu sunt sigura.chiar se comercializeaza si seamana cu Smotocila ala ,un fel de jucarii de carpa,bucati de material de care copilul se atasaza .

Unii psihologi sustin ca apare din nevoia copilului de a suplini perioadele de absenta ale mamei,deci are la baza o nevoie psihologica afectiva,altii sustin ca apare pur si simplu,altii ca ar exista chiar o carenta afectiva -atunci cand copilul adopta metoda in situatii cum ar fi plecarea mamei in campul muncii.

sus

Denunta
Onush

02.02.2008 10:25     citat 

Copiii mei nu au o jucarie ci cate o paturica de care nu se despart niciodata. Nu am cautat atasamentul asta dar nici nu l-am interzis.
Mai greu e ca trebuie spalate si uscate intre 2 reprize de somn ... prostit ...nu o data Ruxandra a adormit cu paturica umeda langa ea pentru ca nu a vrut sa adoarma fara ea.

sus

Denunta
bi-bi

Copii
Bianca: 15 ani

02.02.2008 11:31     citat 

Si bibi este la fel, nu doarme fara paturica ei, dar nu sa o invelesc cu ea ci sa io pun pe patut ca sa poata pune mana pe ea(s-o pipaie)

sus

Denunta
emapatrichi

Copii
Eliza: 14 ani, 11 luni

15.02.2008 3:36     citat 

Si Eliza are jucarii preferate: un ursulet si un elefant. Cand doarme ii strange in brate, pe amanadoi odata. Si cand le facem baie... la masina de spalat... e jale: pandeste sa vada cat mai stau acolo si daca s-au uscat pe calorifer. Pe de alta parte, toate lucrurile sunt bune si frumoase daca se intampla sau le fac si jucariile: daca ii e foame ursului, ii e foame si Elizei.

sus

Denunta
Teodora29

Copii
Elouan: 14 ani, 7 luni

15.02.2008 3:50     citat 

da, aici e considerat perfect normal ca un copilas sa aiba un asemenea obiect de atasament
e "doudou" ("dodo" e somn) trag cu ochiul , un obiect oarecare care efectiv il ajuta sa suporte mai bine despartirea de parinti, angoasele, frustrarile etc, asta mergind pina la obiecte din cele mai bizare , inclusiv o papusa din cirpe sau mai stiu eu ce
cert este ca unii copii sint atit de mult incurajati incit devin in oarecare masura "dependenti" de acest obiect, nu il parasesc nici o clipa, ziua ca si noaptea; iar pentru unii acest atasament dureaza pina foarte foarte tirziu (am fost destul de uimita sa vad un copil de zece ani care nu putea sa doarma fara acest doudou)
pe de o parte inteleg si incurajez acest obicei si nu cred ca e necesar, ba dimpotriva, sa il privezi de el, sanddy
pe de alta parte nu vreau sa ajung la aceste exagerari pe care le-am precizat mai sus
dar cred ca depinde totul de copil, de mediul afectiv in care creste, de prezenta adultilor de care are nevoie etc
Elouan nu are propriu-zis un doudou (uimire mare in jurul meu, caci toata lumea ma intreaba cum de iesim la plimbare, la joaca, oriunde, fara doudou), dar....are un ursulet si o marioneta pisica care ii plac mult, si asta de cind avea o luna, pe care le ia la nounou in fiecare zi, cu care doarme, dar cind ajunge acasa, le arunca in pat, caci stie ca acolo le e locul
si mai are un ciine mare de plus, de marimea lui, care i-a placut mult intr-un magazin , atit de mult ca ne-a convins sa il cumparam....pe care il foloseste drept perna, caruia ii face pupici samd; dar si pe acesta, rar il scoate din pat (chiar ne gindeam la un moment dat, in primele zile, cind il plimba prin toata casa, ca ne-am ars daca face din el un adevarat doudou, avind in vedere talia jucariei...nu prea usor de purtat peste tot foarte fericit )

sus

Denunta
IoanaP

Copii
Daria
Tatiana

27.03.2008 8:41     citat 

la noi doudoul este o camasha de noapte (de-a mea) roz, cu care am fost sa nasc. ii plac rokitzele lungi si mi-a cerut sa i-o dau.

si doarme cu ea in brate, e rupta peste tot...o taraie de mai bine de un an rad rad

sus

Denunta
lulu26

Copii
A: 14 ani, 5 luni
B: 14 ani, 5 luni

27.03.2008 10:47     citat 

si bogdan e foarte atasat de un prosopel pe care il foloseam pe post de babetica cand erau mici si am ajuns de nu adoarme fara prosopelul repectiv si suzeta..il recunoaste dintr-o mie, nu poate fi inlocuit...mai nou si cand este foarte nervos se linisteste daca se joaca cu porospelul respectiv in mana trist

sus

Denunta
vyronis

02.04.2021 4:00     citat 

audiobookkeeper.rucottagenet.rueyesvision.rueyesvisions.comfactoringfee.rufilmzones.rugadwall.rugaffertape.rugageboard.rugagrule.rugallduct.rugalvanometric.rugangforeman.ru
gangwayplatform.rugarbagechute.rugardeningleave.rugascautery.rugashbucket.rugasreturn.rugatedsweep.rugaugemodel.rugaussianfilter.rugearpitchdiameter.rugeartreating.rugeneralizedanalysis.rugeneralprovisions.ru
geophysicalprobe.rugeriatricnurse.rugetintoaflap.rugetthebounce.ruhabeascorpus.ruhabituate.ruhackedbolt.ruhackworker.ruhadronicannihilation.ruhaemagglutinin.ruhailsquall.ruhairysphere.ruhalforderfringe.ru
halfsiblings.ruhallofresidence.ruhaltstate.ruhandcoding.ruhandportedhead.ruhandradar.ruhandsfreetelephone.ruhangonpart.ruhaphazardwinding.ruhardalloyteeth.ruhardasiron.ruhardenedconcrete.ruharmonicinteraction.ru
hartlaubgoose.ruhatchholddown.ruhaveafinetime.ruhazardousatmosphere.ruheadregulator.ruheartofgold.ruheatageingresistance.ruheatinggas.ruheavydutymetalcutting.rujacketedwall.rujapanesecedar.rujibtypecrane.rujobabandonment.ru
jobstress.rujogformation.rujointcapsule.rujointsealingmaterial.rujournallubricator.rujuicecatcher.rujunctionofchannels.rujusticiablehomicide.rujuxtapositiontwin.rukaposidisease.rukeepagoodoffing.rukeepsmthinhand.rukentishglory.ru
kerbweight.rukerrrotation.rukeymanassurance.rukeyserum.rukickplate.rukillthefattedcalf.rukilowattsecond.rukingweakfish.rukinozones.rukleinbottle.rukneejoint.ruknifesethouse.ruknockonatom.ru
knowledgestate.rukondoferromagnet.rulabeledgraph.rulaborracket.rulabourearnings.rulabourleasing.rulaburnumtree.rulacingcourse.rulacrimalpoint.rulactogenicfactor.rulacunarycoefficient.ruladletreatediron.rulaggingload.ru
laissezaller.rulambdatransition.rulaminatedmaterial.rulammasshoot.rulamphouse.rulancecorporal.rulancingdie.rulandingdoor.rulandmarksensor.rulandreform.rulanduseratio.rulanguagelaboratory.rulargeheart.ru
lasercalibration.rulaserlens.rulaserpulse.rulaterevent.rulatrinesergeant.rulayabout.ruleadcoating.ruleadingfirm.rulearningcurve.ruleaveword.rumachinesensible.rumagneticequator.rumagnetotelluricfield.ru
mailinghouse.rumajorconcern.rumammasdarling.rumanagerialstaff.rumanipulatinghand.rumanualchoke.rumedinfobooks.rump3lists.runameresolution.runaphtheneseries.runarrowmouthed.runationalcensus.runaturalfunctor.ru
navelseed.runeatplaster.runecroticcaries.runegativefibration.runeighbouringrights.ruobjectmodule.ruobservationballoon.ruobstructivepatent.ruoceanmining.ruoctupolephonon.ruofflinesystem.ruoffsetholder.ruolibanumresinoid.ru
onesticket.rupackedspheres.rupagingterminal.rupalatinebones.rupalmberry.rupapercoating.ruparaconvexgroup.ruparasolmonoplane.ruparkingbrake.rupartfamily.rupartialmajorant.ruquadrupleworm.ruqualitybooster.ru
quasimoney.ruquenchedspark.ruquodrecuperet.rurabbetledge.ruradialchaser.ruradiationestimator.rurailwaybridge.rurandomcoloration.rurapidgrowth.rurattlesnakemaster.rureachthroughregion.rureadingmagnifier.rurearchain.ru
recessioncone.rurecordedassignment.rurectifiersubstation.ruredemptionvalue.rureducingflange.rureferenceantigen.ruregeneratedprotein.rureinvestmentplan.rusafedrilling.rusagprofile.rusalestypelease.rusamplinginterval.rusatellitehydrology.ru
scarcecommodity.ruscrapermat.ruscrewingunit.ruseawaterpump.rusecondaryblock.rusecularclergy.ruseismicefficiency.ruselectivediffuser.rusemiasphalticflux.rusemifinishmachining.ruspicetrade.ruspysale.rustungun.ru
tacticaldiameter.rutailstockcenter.rutamecurve.rutapecorrection.rutappingchuck.rutaskreasoning.rutechnicalgrade.rutelangiectaticlipoma.rutelescopicdamper.rutemperateclimate.rutemperedmeasure.rutenementbuilding.rutuchkas
ultramaficrock.ruultraviolettesting.ru

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> 
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: