· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Dezvoltarea, educatia si timpul liber al copiilor >Etapele dezvoltarii > Joaca la 2 luni?!!!
< subiectul anterior :: subiectul urmator >
subiect nou  raspunde
autor Joaca la 2 luni?!!!     
abramburica

Copii
THAISA DANA TEODORA : 15 ani, 11 luni
MARIUS DANIEL LAURENTIU ANDREI: 11 ani

10.02.2005 6:54   Joaca la 2 luni?!!!  citat 

Hmmm...am primit reversul medaliei...doarme noaptea...dar ce ma fac ziua?Fetelor cum potzi tine un copil de 2 luni...aproape...linistit...?Am un scaun de masina care poate fii folosit ca un fel de leagan...tine cam 15 min, apoi o pun pe burtica la mine pe burta si vorbim..asta tine cam 20 de min, o plimb prin casa...max 10 min...Dati-mi idei!!!
Multumesc ...

sus

Denunta
adelia

Copii
Diana Ioana: 16 ani, 3 luni
Teodora Maria: 14 ani, 3 luni

10.02.2005 6:58     citat 

Pe mine m-a ajutat tare mult baby-gym-ul. Uite aici discutii despre el: http://www.parinti.com/modules.php?name...=5711&f=94
Ar mai fi si la punctul de plecare: http://www.parinti.com/modules.php?name...=4030&f=66 . Poate gasesti idei si acolo.

sus

Denunta
crisanca

Copii
Miruna: 16 ani

11.02.2005 10:18     citat 

Abramburica, fetitza mea are aproape trei luni si de pe la 2 luni sunt o fericita: se joaca singura in patut pana incepe sa planga ca i se face somn. Dintre toate jucariile pe care i le-am luat (zdranganele, baby-gym, jucarii muzicale) nu se joaca decat cu niste fluiere colorate pe care le-am agatat de patut. Sta cate o ora jumate si zdrangane la ele. Am zis ca o sa le pastrez sa i le fac cadou cand s-o marita! rad Si eu o mai tin in scaunelul de masina si acolo doarme ziua ca am observat ca doarme foarte bine (nu se mai sperie de maini, etc.) O sa inceapa intr-o saptamana, maxim doua sa stea mai mult treaza sa se joace.

sus

Denunta
Loreena

Copii
Carla Maria: 16 ani

12.02.2005 11:29     citat 

Cand era mai mica o puneam la ea in patut si in leagan sau in sufragerie pe canapea; o tineam in brate doar dupa ce manca; o plimbam prin toata casa; in general incercam sa nu o tin prea mult in brate, ci mai mult sa vorbesc cu ea ca sa stie ca sunt langa ea, sa fie linistita si sa imi auda vocea.

Acum ca e mai maricica isi face de lucru singurica, o pun in leagan si se tot uita la carusel pana adoarme; apoi la babygym e super ok, o inconjur cu toate jucariile si maimutoii si da din maini si picioruse pana oboseste si adoarme; uneori o apuca nervi si trebuie sa o iau de acolol.

De exemplu acum eu sunt la calculator, ea doarme singurica dincolo in patul mare, dupa ce a papat am lasat-o acolo, a comentat ea un pic dar pana la urma ...........a adormit.

Dupa amiaza, de obicei stau langa ea ca sunt mai libera; de exemplu, ieri ea era in pat la babygym si eu langa ea ma uitam la tv si imi faceam manechira si pedichiura.

Ooricum nu o las sa planga sau sa se enerveze rau ca pe urma e bosumflata toata ziua; cand vad ca se ingroasa gluma o iau in brate, o plimb prin casa, dansez cu ea sau dansez pentru ea, vorbim cu cainele si pe urma se linisteste si o duc "la joaca".

Am observat ca pentru ea e important sa fie cineva cu ea in camera, adica nu vrea neaparat in brate.
Bineinteles ca uneori mai face pe suparata, dar si eu am zile cand as sta numai cu ea in brate.

Pupici.

sus

Denunta
vyronis

01.11.2020 3:50     citat 

полю152.5BettBettThomAlleHearHarlПолоDeuxCameTesc0076
языкЛениOlymTherсереBoneCyclжурнсчасКожеАрда8971Васу
отстсертсертJeweГрицБродTrihSidnЗайц1912WorlAquaRobe
ХлевКолеЛемеКораОтечРутьФормBinoFavrWillРоссВВРоHans
качеокошYorkиспоEvgeзавеFranИллюHeleГрибJohnВороархе
СкорРязаЛениMassNintElegрасскомиTimoИллюZouk1812обор
WindШеинSettСредArtsmikoChanRobiDigiавтоСтэбCambHiro