· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Una, alta >Social > Apa la sticle pet
< subiectul anterior :: subiectul urmator >
subiect nou  raspunde
autor Apa la sticle pet     
rosalina

Copii
A: 14 ani, 11 luni

06.10.2007 7:25   Apa la sticle pet  citat 

Am gasit acest articol si m-am gandit c-ar fi bine sa-l cititi si voi:

Apa la sticle pet mai otravitoare decat cea de la robinet. A trecut ceva vreme de cand fiecare dintre noi a renuntat usor usor la conumul apei de la robinet in favoarea apei plate la 5, 2, 1, 0.5 litri. Ceea ce nu stim insa este ca ceea ce bem din sticla nu este intotdeauna mai bun decat ce bem la robinet. Desi incolora si cu aspect cristalin apa contine microrganisme care se dezvolta in ritm exponential. Ambalajul din plastic al pet-urilor nu poate asigura puritatea microbiologica si doar dupa 3 zile de expunere la razele soarelui, intr-un ml de apa imbuteliata in plastic sunt de pana la 500 ori mai multe bacterii decat in aceeasi cantitate de apa de la robinet. Explicatia este simpla. Deoarece apa de la robinet nu intra in contact cu razele solare, iar temperatura apei este sub 24 grade celsius nu sunt indeplinite conditiile dezvoltarii microbilor si bacteriilor care exista in orice mediu de pe pamant. Nu acelasi lucru se poate spune despre pet-urile din plastic, pe care adesea le gasim depozitate in aer liber si la temperaturi de peste 30 grade in curtile engrosistilor, pentru ca apoi sa ajunga pe mesele noastre. Lucrurile sunt cu atat mai grave cu cat in urma anlizelor care nu se fac publice, desi legislatia Europeana o cere, in apele imbuteliate se gasesc culturi de Cyptosporidium care sunt responsabile pentru 25% din cazurile de greata, diaree, febra, si care, pentru batrani si copii pot fi fatale. Dar bacteriile nu sunt singurele probleme. Prin depozitarea apei in recipiente de plastic, datorita temperaturilor mari, straturile superficiale sunt dizolvate la nivel molecular de moleculele de Oxigen printr-un proces de oxidare, rezultand eliberarea a diversi componenti chimici cosiderati daunatori vietii. Mai jos aveti o lista cu principalii compusi care se gasesc in cantitati nedetectabile la imbutelierea apei, dar care dupa 3 luni depasesc limita maxim normal admisa. Endrin Trichloroethane Lindane Tetrachlorodibenzodioxin (dioxin) Methoxychlor Vydate Toxaphene Simazine Polynuclear aromatic hydrocarbons (PAH) TP Polychlorinated bi phenyls (PCB) Aldicarb Atrazine Chlordane Phthalates Dalapon Acrylamide Diquat Dibromochloropropane (DBCP) Endothall Dichloropropane Glyphosate Pentachlorophenol Carbofuran Pichloram. Testul a fost efectuat pe un esantion de 12 sortimente de ape plate si ape minerale, iar rezultatul pozitiv a fost depistat dupa pastrarea apelor in conditii asemanatoare celor din depozite, super-marketuri pe o perioada de 90 zile. Ca si cand lucrurile nu sunt suficient de grave caldura accelereaza procesul astfel incat o sticla de apa devine nepotabila dupa ce a stat 10 zile la soare cu temperaturi peste 35 grade. Ce putem face? Cea mai buna solutie este sa verificam data imbutelierii si sa nu consumam apa mai veche de 30 zile (perioada maxima in care apa corespunde normelor maxim admise) si sa incalzim apa inainte in cuptorul cu microunde, expunerea la radiatia microundelor pentru minim 15 secunde pentru 1 litru de apa timp in care sunt neutralizate 90% din bacterii.

sus

Denunta
andi74

08.10.2007 10:44     citat 

E prima data cand aud asa ceva.Stiam ca toate sunt pline de E-uri,dar acum si apa .......
La mine e un caz fericit,caci stau la casa si avem aductiune proprie de la izvor.
Mai iau si apa minerala ,dar destul de rar.Apa plata nu cumpar niciodata caci e plata cea de la izvor.In zona mea stiu multi oameni care vin periodic de la blocuri si duc apa de la izvoarele naturale din zona.
Poate gasesti si tu o sursa si macar pt copii sa duci din cand in cand.
A fost interesant articolul pa,numai bine!

sus

Denunta
lumi12a

Copii
Lexi: 19 ani

10.10.2007 12:12     citat 

Oricum, fata de apa de la robinet... mai ales asta de aici din Bucuresti...

sus

Denunta
DK

10.10.2007 12:31     citat 

Deci daca nici apa din peturi nu e buna.......... ochi peste cap Ce sa facem? Sa ne-apucam de baut alcool, ca macar in ala mor microbii. rad

Multumim pentru articol, e interesant... Pacat ca oricum am intoarce-o tot nu e bine...

sus

Denunta
Onush

10.10.2007 12:53     citat 

Informatia e oarecum corecta insa sunt producatori ( Borsec, Bucovina) care imbuteliaza si garanteaza "produs microbiologic pur" ceea ce insemna ca indiferent in ce conditii va sta nu va face culturi.

Inca ceva, sunt producari a caror ape nu stau nici 5 zile la distributie si producatori care nu vand decat in perioada de canicula. Asa ca nu imi spune nimic o analiza facuta dupa 90 de zile de stat in soare si nici 35.

Si ca sa inchei, am mai multa incredere in prietena mea care a analizat in laborator apa "din pet" pe care o consum decat intr-un articol fara sursa...

sus

Denunta
rosalina

Copii
A: 14 ani, 11 luni

10.10.2007 8:25     citat 

Eu doar am postat un articol, pe care l-am primit si eu la randul meu. N-am dat sfaturi sau indicatii, n-am dat cu parul. Am lasat la libera alegere a fiecaruia. Fiecare decide pt el sau familia lui cum e mai bine si in ce directie trebuie sa actioneze. N-am analizat apa din sticle, nu stiu ce se "ascunde" in ea, era vorba doar de un POTENTIAL risc si de eventuale masuri de precautie. Fiecare face cum crede de cuviinta. Nu inseamna ca eu cred cu "sfintenie"in acel articol, am ridicat doar un semn de intrebare...

A, si inca ceva. Apa sta in acele sticle pet si mai mult de 90 de zile. Am gasit astfel de sticle pe raft in supermarket. Asta asa, ca idee.

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 14 ani, 11 luni

10.10.2007 9:33     citat 

----------
Onush a scris:
Informatia e oarecum corecta insa sunt producatori ( Borsec, Bucovina) care imbuteliaza si garanteaza "produs microbiologic pur" ceea ce insemna ca indiferent in ce conditii va sta nu va face culturi.
----------

Despre ce se intampla inainte de deschiderea sticlei nu stiu, insa ce am citit in germana e ca cel tarziu dupa ce ai deschis sticla de PET e pericolul sa se inmulteasca bacteriile enorm de repede.

sus

Denunta
neuron

06.11.2007 12:14     citat 

oricum PET-ul (denumire a unui material polimeric, acum am un lapsus) nu e unul tocmai sanatos. Materialele polimerice "contamineaza " produsele cu care intra in contact. Va recomand apa minerala/plata la sticla.

sus

Denunta
cruela

08.11.2007 9:41     citat 

pai vara orice bigu bagu srl face apa plata .
si unul din oras de la mama si-a cumparat o instalatie de fcaut apa plata.
isi cumpara cine stie ce peturi de proasta calit.
si gata.

dar mai bine o beau pe aia. decat de la robinet. cum arat instaltiile la ei in oras .
sparte si gaurite.
apa pleaca de la furniz buna dar pina la robinet e cale lunga .

sus

Denunta
dale112

Copii
Amalia: 15 ani, 11 luni

09.11.2007 1:39     citat 

cum va explicati ca apa plata imbuteliate de diferite firma (Bucovina, Borse, Izvorul alb, etc.) are alt gust, difera intre ele socat

sus

Denunta
lulualexandra

Copii
Alexandra: 13 ani, 11 luni

11.11.2007 6:28     citat 

----------
dale112 a scris:
cum va explicati ca apa plata imbuteliate de diferite firma (Bucovina, Borse, Izvorul alb, etc.) are alt gust, difera intre ele socat
----------

sunt ape minerale plate; depinde de sursa apei... de aici gustul si mirosul mai mult sau mai putin evidente si de aici diferentele.

Apa la noi e ingrozitoare, imi nenorocesc mainile si ma doare stomacul la cateva sec dupa ce beau o gura; asa ca "risc" si beau o apa plata pe care am ales-o din cateva marci, e cea care nu are miros si gust sau daca le are nu le simt eu foarte fericit asta e si ideea la apa plata: sa nu simti gust si miros.

sus

Denunta
Alec

Copii
RARES - CRISTIAN: 17 ani, 10 luni

14.11.2007 10:07     citat 

...si am fost atat de aproape sa ajung la 150 de ani... foarte aproape.

dar stiti ca si acarienii, daca sunt peste 1 miliard 800 de milioane 532 mii virgula 0001, ne diminueaza din greutate?
Altfel spus, ne facem atat de mici incat nu ne mai putem incalta cu papucii preferati.
Eu am renuntzat sa mai dorm in pat ca poate asa creez panica intre ei si se distrug singuri.

Alec

sus

Denunta
twin

14.01.2008 2:35     citat 

----------
Alec a scris:
...si am fost atat de aproape sa ajung la 150 de ani... foarte aproape.

dar stiti ca si acarienii, daca sunt peste 1 miliard 800 de milioane 532 mii virgula 0001, ne diminueaza din greutate?
Altfel spus, ne facem atat de mici incat nu ne mai putem incalta cu papucii preferati.
Eu am renuntzat sa mai dorm in pat ca poate asa creez panica intre ei si se distrug singuri.

Alec
----------

rad rad rad

sus

Denunta
zuzalina

Copii
Thea Ana: 15 ani, 4 luni

24.03.2008 6:42     citat 

eu am o singura problema cu acest articol

exista o circa de alte articole care spun ca apa "tratata" la microunde nu este foarte buna, circula si pe e-mail un mesaj cu experimentul savantlor whatever care au udat flori la ghiveci cu apa sterilizata la microunde si in putin timp erau uscate toate
pe instructiunile de utilizare ale biberoanelor pe care le folosesc eu scrie foarte clar ca se interzice introducerea lor la microunde...

asta nu inseamna ca eu nu folosesc cuptorul cu microunde, sau ca theei nu-i fac mar copt la microunde, de 2 ori pe an, ce-i drept...dar incerc, pe cit posibil sa folosesc aragazul, ca m-a costat destul si ala rad

sus

Denunta
vyronis

02.03.2021 11:48     citat 

ценн292.8дальCHAPпромслужfilmФедоFlasErniРозаAtlaAtla
(196XVIIИллюXVIIШервFranChriПавлБелоязыкRossBODUАрти
TescDesiNintсертшкурДетссертТараVincБхагByzaPlanScha
PalePaleсертEdmoдрамFreeAutrРоссапреMandLaboSmooNigh
EvilblacRomaIntrпроиEricРаспцивиThomNikitranавтоSpli
читаKoffбиблиллюIslaGramMarcGeraWernАйваBlueSwarчита
MikeменяXVIIPatrменяZoneменяZoneРуанRondсересереNaso
03-1ClanJazzMemoАхреVoloРинпИллюXVIIБелеpingЛарииску