· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Dezvoltarea, educatia si timpul liber al copiilor >Educatie > nu prea vorbeste
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3  »
subiect nou  raspunde
autor nu prea vorbeste     
cooky

24.11.2002 8:42   nu prea vorbeste  citat 

Buna ziua tuturor,

Sunt noua pe aici, m-am bucurat sa gasesc un asemenea forum in limba romana.
Fetita mea are 15 luni si nu spune decit mama, tata, papa si...caca:o.ma intreb daca este normal sa foloseasca numai 4 cuvinte la virsta asta.Fiindca suntem stabiliti in strainatate nu aude romaneste decit de la mine si sotul meu si ocazionalii musafiri, poate sa fie si asta o cauza? Cum se poate stimula limbajul la copii? Eu ii citesc cit de des pot, carti romanesti nu prea am dar ii traduc ad-hoc din cartile in engleza.
Multumesc anticipat pentru sfaturi, numai bine tuturor

[Modificat la data: 24/11/2002 cooky]

sus

Denunta
mamaluieric

Copii
Eric: 21 ani, 1 luna
Hanna: 17 ani, 8 luni

24.11.2002 9:04     citat 

bine ai venit!
eric are deja 17 luni si a astept pe la 3 ani sa vorbeasca a tu. Ai sa vezi ca nici baietelul meu, traind in strainatate, la 17 luni, nu vorbea mai mult decit puica ta.
si eu traduceam ad-hoc din cartile de povesti in engleza si pina pe la 3 ani il intrebam mereu: "cum citesc, in engleza sau in romana?"foarte fericit
Daca spune citeva cuvinte, inseamna ca poate sa vorbeasca si aude bine, asta-i cel mai important lucru, restul de invata pe parcurs. Cei din strainatate sint si olecuta mai confuzi cu 2-3 limbi si vor vorbi mai tirziu ...dar 2-3 ....trag cu ochiulfoarte fericit

sus

Denunta
Anne-Marie

Copii
Alexandra: 20 ani, 9 luni
Adelina: 12 ani, 6 luni

25.11.2002 1:06     citat 

La un an si 2 luni, Alexa mea zice: mama, ana, tata, mia (bunica-sa), "aoooo DA" (alo da), "ia uteeee" (ia uite), pispis (cheama pisica), mau (asa face pisica cand nu e suparata pe Alexa), chhhh (asa face pisica cand ii da Alexa cu mingia in cap), cutucutu (catelul) care face amam, bau (se scunde si scoate capul), ga-ta (cand se satura de papa), papa (cand ii e foame), da (daca o intrebi daca e frumoasa), gooooo (gol, cand vede mingia)... cam atatea imi amintesc acum...

nu te speria... noi stam in Bucuresti, deci vorbim numai romana in casa...

sus

Denunta
lumi12a

Copii
Lexi: 20 ani

25.11.2002 9:02     citat 

Cand o sa isi dea drumul sa vorbeasca, o sa te miri de ea si o sa iti fie dor de vremurile de acum zambet

sus

Denunta
Anne-Marie

Copii
Alexandra: 20 ani, 9 luni
Adelina: 12 ani, 6 luni

25.11.2002 10:48     citat 

Vorba ta Geanina... ca se zice: pana la 2 ani ne chinuim sa-i invatam sa vorbeasca si dupa aia sa taca! foarte fericit

sus

Denunta
cooky

25.11.2002 11:53     citat 

Multumesc de raspunsuri, stiu ca toti copiii sunt diferiti si le fac pe toate la vremea lor dar ma agit si eu ca toate mamicile...de Craciun vom merge cu totii in Romania si sper ca cu ajutorul bunicilor, strabunicilor, matusilor, unchilor etc. sa-si mai dea si ea drumul nitel, sa mai prinda niste cuvinte.
Numai bine voua si puiutilor vostri

sus

Denunta
lumi12a

Copii

26.11.2002 3:26     citat 

Cooky, iti urez de pe acum: Bun venit in Romania zambet

sus

Denunta
muztu

Copii
Eca
Peter

26.11.2002 6:19     citat 

<font color=#RR6688>Asa cum au zis si fetele eu zic ca nu ai de ce sa iti faci probleme. Fiecare copil are ritmul lui de dezvoltare. Nici fetita mea nu cred ca zicea mai multe decat copilasul tau la 15 luni, doar ca stia cum fac aproape toate animalele. Ai rabdare si ai sa vezi cand va incepe sa vorbeasca nu o sa il mai poti opri.
Iar faptul ca o sa mergeti in tara de sarbatori cred ca il va face sa isi mai dea drumul la cateva cuvintele...</font>

[Modificat la data 26/11/2002 muztu]

sus

Denunta
mamaluieric

Copii
Eric: 21 ani, 1 luna
Hanna: 17 ani, 8 luni

26.11.2002 7:34     citat 

fete!
eric a stie sa faca precum calul. la pisica ii face sssss zambet

sus

Denunta
cooky

26.11.2002 11:56     citat 

Geanina-Luminita, multumesc frumos de urare. Nu am mai prins un Craciun in Romania de 4 ani si fetita mea niciodata asa ca abia asteptam, nici nu am cuvinte sa spun ce bucurie e in sufletul meu ca-i pot revedea pe cei dragi si ca micuta poate simti atmosfera de sarbatori de acasa.
In alta ordine de idei, stie cineva vreun magazin de inchiriat (nu cumparat) lucruri pt copilasi, ma intereseaza carucior,scaun inalt, scaun de masina, un tarc-patut , in Romania,in zona Ardealului mai ales? Pentru 5 saptamini cit stam in tara nu are rost sa-i cumpar toate astea, iar sa le aducem pe toate de aici...Cel mai mult ma framint pt carucior, de restul m-as putea lipsi

sus

Denunta
lumi12a

Copii

27.11.2002 3:58     citat 

Draga mea Cooky, asa ceva e o fantezie pentru Romania. de inchiriat in nici un caz nu cred. Dar daca ai fi fost in Bucuresti, ti-as fi imprumutat eu. Dar din cate am inteles, vei sta prin Ardeal. Sory. Dar cine stie...

sus

Denunta
lumi12a

Copii

27.11.2002 4:19     citat 

Repet, daca avem cum, iti imprumut eu. In curand ii voi schimba caruciorul Alexutei si voi ramane cu unul in plus. Mai vorbim pana atunci, daca nu gasesti la nimeni pe acolo. Stiu cum e cu caratul, noi am fost pana la Constanta la ai mei si ne-a tarcul de voiaj, care se strange, ramane o gentuta, iar restul le-am luat de acasa, nu am avut ce face. Am cocosat masina. Cadia de baie i-am cumparat acolo. Pastram legatura.

sus

Denunta
cooky

28.11.2002 12:09     citat 

Geanina-Luminita, multumesc de oferta, sper totusi sa gasesc unul mai prin apropiere, oricum tinem legatura. Noi vom calatori cu avionul si sunt restrictii la greutate, oricum ne-am hotarit sa-i aducem patutul de voiaj, cu restul mai vedem ce facem.Multumesc inca o data de oferta si multumesc si celorlalti care mi-au raspuns

Cooky

sus

Denunta
zizee

Copii
Anaïs Louka (Snoopi): 20 ani, 7 luni

28.11.2002 12:53     citat 

Cooky, daca veniti cu avionul puteti aduce si un carut, cu conditia (cred, dar poate nu...ramine deci de verificat cu compania voatra) sa fie pliabil.
Noi am facut cu Snoopi nenumarate drumuri cu avionul, cu diverse companii si intotdeauna am putut lua carutul cu noi. Patutul de voiaj care se pliaza sub forma de geanta este si el foarte util (atentie, trece-l la bagaje fragile!). In Bucuresti i-am cumparat doar scaunel inalt (1.200.000 lei), am gasit un model practic si 'foarte' pliabil (pentru ca noi l-am mai carat si la munte si la mare cu noi, asta-vara...). Iar pentru cadita: o piscinuta gonflabila pe care am luat-o cu noi de aici, ne-a rau, pina la urma.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: