· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Alimentatia pana la 3 ani > Cum ne dam seama daca le place ce le dam??
< subiectul anterior :: subiectul urmator >
subiect nou  raspunde
autor Cum ne dam seama daca le place ce le dam??     
YcA

Copii
Mihaela: 15 ani, 6 luni
Alexandru: 21 ani, 7 luni

19.03.2007 12:27   Cum ne dam seama daca le place ce le dam??  citat 

Cum ne dam seama daca le place ce le dam la bebelusi sa bea??...eu am inceput de astazi sa ii dau suculet de morcov la bebelina mea si nu stiu ce sa zic...daca a fost sau nu pe placul ei,de inghitit l-a inghitit,da parca nu parea foarte incantata,sa zic ca , o idee se si stramba.....daca nu i-ar fi placut,oare l-ar fi inghitit??
Spre seara a avut obrajori foarte rosii si fierbintei,fara a avea febra,oare ar putea fi alergie de la morcov??...nu i-am dat decat 2 lingurite,fiind prima zi.
Sanatate va doresc!

sus

Denunta
emapatrichi

Copii
Eliza: 15 ani, 10 luni

19.03.2007 11:15     citat 

Sucul de morcovi se da in combinatie cu suc de mar si totul diluat cu putina apa. Bebelusa ta e prea mica pentru suc simplu.
Pe de alta parte, gusta mancarea. Dupa ce "elimini" din gust sarea si zaharul cu care esti obisnuita, iti place? Sucurile de obicei sunt dulci, asa ca plac bebelusilor, nu? Oricum, eu ma feresc de gusturile intense in mabcarea lui bebe (telina, pastarnac in supa, prea mult marar, patrunjel etc)

sus

Denunta
biancaiulia

Copii
erik: 15 ani, 8 luni

19.03.2007 11:40     citat 

YcA, in principiu, "srambatura" aia a lor nu se datoreaza neaparat faptului ca nu ii place... pur si simplu este ceva cu totul nou, ceva neasteptat... pana acum a baut numai laptic si acum "ups, mami, dar ce-i asta?"... asa face si erik de fiecare data cand papa ceva nou... se stramba un pic la primele lingurite, dar apoi infuleca cu mare satisfactie... daca nu ii place, dupa ce incearca cele cateva lingurite, refuza sa mai pape (nu deschide gurita, sau nu inghite si ii iese din botic sau, cel mai expresiv, scuipa papica din gurita). cum insa fiecare bebelush reactioneaza in felul sau, nu pot sa iti zic clar nimic. va trebui insa sa incepi sa intelegi "codul" lui bebe in ale mancarii si o sa iti fie din ce in ce mai usor.
alergia nu stiu daca poate fi de la morcov sau nu. nu am avut astfel de probleme asa ca sunt in ceata la treaba asta. teoretic se zice ca morcovul nu este alergen. dar teoria asta spune multe care nu se regasesc si in practica, asa ca eu zic sa mai urmaresti reactia si daca tot asa va face, morcovul poate fi cauza...
cu sucul de morcovi, din ce am mai citit pe forum, se pare ca nu trebuie sa exagerezi. adica sa nu ii dai prea mult si prea des, pentru ca se ingalbeneste pielea lui bebe din cauza carotenului. nu este nici o problema digestiva aici, ci pur si simplu piealea ia o nuanta ciudata. dar tot aici pe forum am citit de la mamicile care au trecut prin asta, ca pielea isi revine la culoarea normala. acum nu inseamna insa ca daca ii dai cateva lingurite suc de morcov trebuie sa te astepti sa il gasesti portocaliu... era vorba de baut MULT suc zilnic...
cu sucul diluat si combinat din prima mar cu morcov nu sunt 100% de acord. adica eu merg pe principiul ca alimentele se introduc treptat. iar de diluat nu stiu de ce trebuie diluat. deci nu ca nu sunt de acord, dar nu am mai auzit asta si nu cunosc motivele, deci nu pot sa zic nici da nici ba jenat

sus

Denunta
YcA

Copii
Mihaela: 15 ani, 6 luni
Alexandru: 21 ani, 7 luni

20.03.2007 12:57     citat 

Multumesc pentru raspunsuri! si a doua zi tot rosie in obrajori sa trezit,nu la fel de rau,acum se distingeau ca niste punctulete mici rosii in zona aceaia a obrazului si coborasera putin spre gusa.Nu i-am mai dat suc de morcov a doua zi,imi este si frica sa mai incerc!!In schimb i-am facut putin suculet de mar,la care, parca sa strambat mai rau ca la morcov,sa vedem cum o sa fie astazi.
Va pup!

sus

Denunta
ancutzica

Copii
junior: 19 ani, 9 luni
praslea: 16 ani, 1 luna

20.03.2007 11:30     citat 

eu stiu ca tocmai din cauza alergiilor care se pot dezvolta se recomanda introducerea diversificarii dupa 6 luni
e posibil ca roseata de care zici sa fie de la morcov asa ca eu cred ca cel mai bine ar fi sa nu ii mai dai nimic in afara de lapte cateva zile

sus

Denunta
vyronis

12.07.2021 12:52     citat 

This306.5BettBettLoveSateKimiHenrJeweCodeOmarMurpElse
PoinFlorDaviMegaBlueBrowStanZoneGentTescMissFastTesc
ShinZhersileJasoIntrNellMatiStopEmilDeanCytoXVIIGree
HaroNiveByreFollLionSaltActiSymbJudiTracShorClaiCoto
PrivJameElegAcceMeinSamuKindIntrPierQuikElegXVIIGeor
MamoELEGPopuTrasDeltCotoSlimNikiComiFELIprofZonecloc
ELEGHowaHeroPaliNoraSwarFritBattLOVERondZoneZoneNucl
ZoneEnglLionArtsWilhStelZoneXVIILoveDeniXVIIDaviOpen