· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Copiii >Pana la 1 an > spazmul hohotului de plans
< subiectul anterior :: subiectul urmator >
subiect nou  raspunde
autor spazmul hohotului de plans     
tisica

Copii
zanfir radu gabriel: 15 ani, 10 luni

10.09.2006 8:46   spazmul hohotului de plans  citat 

plang sau sunt foarte trist salut . am si eu un baietel de 2 luni si cand plange se invineteste fff tare , trage aer in piept si nu mai respira cateva secunde .mai are cineva problma asta ? si ce sfaturi imi puteti da

sus

Denunta
Onush

10.09.2006 9:40     citat 

Tudor are aproape 2 ani si asa face de cand s-a nascut. Din ce stiu eu, nu e un motiv de ingrijorare. zambet

Fata de 2 luni sau de 6 luni ( cand a lesinat cateva secunde din cauza plansului) acum are mai putine motive de suparare si asemenea reprize sunt tot mai rare...

Sfatul meu este sa nu te panichezi sarut

sus

Denunta
nicopuscasu

Copii
Mara: 15 ani, 11 luni
Matei: 14 ani, 1 luna

10.09.2006 9:50   Re: spazmul hohotului de plans  citat 

Daca SIGUR este spasmul hohotului de plans, atunci citeste aici:

Spasmul hohotului de plans, caci despre acesta e vorba, se caracterizeaza printr-o scurta pierdere a cunostintei datorata unei anoxii cerebrale la un copil, cel mai frecvent intre 6 luni si 18 luni, acest fapt survenind in conditii precise.
Aceasta manifestare are doua forme:

* forma albastra, cea mai frecventa, se caracterizeaza printr-o pierdere de cunostinta ce apare in contextul plânsului cu ocazia unei mustrari, frustrari sau dureri: copilul hohoteste, respiratia se accelereaza pina apare blocajul de respiratie, apare o cianoza si copilul isi pierde cunostinta cateva secunde.
* forma palida caracterizata prin aparitia unei sincope cu ocazia unui eveniment dezagreabil: durere subita, frica, emotie intensa. Copilul tipa scurt, paleste si cade.

In ambele cazuri criza este scurta de cel mult 1 minut dupa care copilul isi revine.Evolutia este benigna, nu exista nici un semn neurologic asociat si nici sechele de temut. In mod obisnuit crizele dispar catre 3 ani sau putin peste. Ce este demn de retinut este faptul ca de obicei aceste crize apar in prezenta unui anumit membru al familiei , totdeauna acelasi. De aceea importanta relatiei dintre copil si personajul sensibil, de obicei mama, trebuie bine subliniata pentru ca angoasa pe care aceasta o simte duce catre un comportament de prevenire, pâna la supunere pentru a evita spasmul si eventual moartea copilului. Din acest comportament copilul va trage beneficii secundare care il vor determina sa reitereze crizele fara incetare. Este foarte important sa se realizeze ca teama de spasmul hohotului de plins nu trebuie sa fie un pretext pentru abandonarea atitudinii educative. Cu cit mama se dezintereseaza relativ la aceste manifestari cu atat spasmele se spatiaza in timp pina la disparitia completa.

sus

Denunta
nicopuscasu

Copii

10.09.2006 9:54   Re: spazmul hohotului de plans  citat 

Ca sfat eficient:
-sufla-i cateva secunde, cat este nevoie in fata si-si va reveni mult mai repede.

sus

Denunta
Onush

10.09.2006 10:08     citat 

Dupa descrierea data de Nico, la noi nu e spasmul hohtului de plans ... ci doar plans zambet O singura data s-a intamplat sa dea ochii peste cap vreme de 2-3 secunde pana si-a recapatat suflu...

sus

Denunta
tisica

Copii
zanfir radu gabriel: 15 ani, 10 luni

10.09.2006 10:30     citat 

zambet multumesc mult pt sfaturi ,pediatra m-ia recomandat celebrolisin pt aceste crize pt ca le face zilnic crizele de 2sau 3 ori pe zi si am inceput tratamentul si merge bine

sus

Denunta
Onush

10.09.2006 11:00     citat 

Medicamentul nu imi este cunoscut nici ceea ce contine el dar mi se pare prematur si ciudat sa i se recomande tratament ... cu atat mai mult cu cat din ce am citit nu este cunoscuta cu certitudine cauza acestor crize.

Sfatul meu este sa consulti urgent si un alt medic pentru confirmarea tratamentului.

sus

Denunta
gina_pirvan

Copii
Calin Alexandru: 16 ani, 6 luni

11.09.2006 7:57     citat 

Tisica,si Calin a avut crize de acest gen...e adevarat ca au fost rare nu ca la tine,dar doctora nu mi-a prescris un tratament.Eu fac altfel,il iau in brate si il asez in pozitia ca si cum ar sta pe burtica si cu o mana in acest timp il bat usot pe spate....isi revine imediat.Nu te speria,am avut o colega a carei fetita facea la fel,avea crize zilnic,se invinetea si trebuia sa mearga cu ea la baie s-o stropeasca cu apa...era cumplit ce-mi povestea.Copilul a prins ca daca face asa o tine in brate tot timpul si face cum vrea ea si din ce in ce era mai rau.Atunci cineva a sfatuit-o sa n-o mai bage atat in seama,s-o ia in brate si s-o linisteasca si dupa s-o lase in patut si sa-si face de lucru ca si cum nimic nu s-a intamplat.Si asa cu timpul copilul si-a revenit si nu a mai facut crize de plans.Nu este nimic neurologic,eu am intrebat doctora pentru ca prima oara m-am speriat cumplit,am plans de nu ma intreba,am crezut ca are ceva copilul.
Asa ca,ai grija si nu-l lasa sa te santajeze cu asta...copii sunt f. inteligenti si chiar daca tu crezi ca nu stie ce face...te inseli...stie!!! trag cu ochiul

sus

Denunta
nicopuscasu

Copii

11.09.2006 8:56     citat 

----------
tisica a scris:
zambet multumesc mult pt sfaturi ,pediatra m-ia recomandat celebrolisin pt aceste crize pt ca le face zilnic crizele de 2sau 3 ori pe zi si am inceput tratamentul si merge bine
----------

Draga mea, sfatul meu este sa mai consulti alt medic, din cate stiu eu, ac. medicament se recomanda in epilepsii, in crize de grand-mal, in tulburari neurologice. Sper macar ca ti-a ajustat doza bine si ca stie ce face...hmmm confuz

sus

Denunta
anyais

Copii
Aylin: 16 ani, 2 luni
Emre: 11 ani, 7 luni

13.09.2006 4:45     citat 

Tisica, si fata mea avea crize de genul asta dupa fiecare baie; pana reuseam sa o imbrac trebuia sa o iau de cateva ori in brate (in pozitia "avionul", asa cum mai zicea cineva aici) ca se se linisteasca. Eu zic sa te gandesti de 2 ori inainte de a-i da medicamentul despre care vorbeai....

sus

Denunta
vyronis

05.05.2021 2:36     citat 

audiobookkeeper.rucottagenet.rueyesvision.rueyesvisions.comfactoringfee.rufilmzones.rugadwall.rugaffertape.rugageboard.rugagrule.rugallduct.rugalvanometric.rugangforeman.ru
gangwayplatform.rugarbagechute.rugardeningleave.rugascautery.rugashbucket.rugasreturn.rugatedsweep.rugaugemodel.rugaussianfilter.rugearpitchdiameter.rugeartreating.rugeneralizedanalysis.rugeneralprovisions.ru
geophysicalprobe.rugeriatricnurse.rugetintoaflap.rugetthebounce.ruhabeascorpus.ruhabituate.ruhackedbolt.ruhackworker.ruhadronicannihilation.ruhaemagglutinin.ruhailsquall.ruhairysphere.ruhalforderfringe.ru
halfsiblings.ruhallofresidence.ruhaltstate.ruhandcoding.ruhandportedhead.ruhandradar.ruhandsfreetelephone.ruhangonpart.ruhaphazardwinding.ruhardalloyteeth.ruhardasiron.ruhardenedconcrete.ruharmonicinteraction.ru
hartlaubgoose.ruhatchholddown.ruhaveafinetime.ruhazardousatmosphere.ruheadregulator.ruheartofgold.ruheatageingresistance.ruheatinggas.ruheavydutymetalcutting.rujacketedwall.rujapanesecedar.rujibtypecrane.rujobabandonment.ru
jobstress.rujogformation.rujointcapsule.rujointsealingmaterial.rujournallubricator.rujuicecatcher.rujunctionofchannels.rujusticiablehomicide.rujuxtapositiontwin.rukaposidisease.rukeepagoodoffing.rukeepsmthinhand.rukentishglory.ru
kerbweight.rukerrrotation.rukeymanassurance.rukeyserum.rukickplate.rukillthefattedcalf.rukilowattsecond.rukingweakfish.rukinozones.rukleinbottle.rukneejoint.ruknifesethouse.ruknockonatom.ru
knowledgestate.rukondoferromagnet.rulabeledgraph.rulaborracket.rulabourearnings.rulabourleasing.rulaburnumtree.rulacingcourse.rulacrimalpoint.rulactogenicfactor.rulacunarycoefficient.ruladletreatediron.rulaggingload.ru
laissezaller.rulambdatransition.rulaminatedmaterial.rulammasshoot.rulamphouse.rulancecorporal.rulancingdie.rulandingdoor.rulandmarksensor.rulandreform.rulanduseratio.rulanguagelaboratory.rulargeheart.ru
lasercalibration.rulaserlens.rulaserpulse.rulaterevent.rulatrinesergeant.rulayabout.ruleadcoating.ruleadingfirm.rulearningcurve.ruleaveword.rumachinesensible.rumagneticequator.rumagnetotelluricfield.ru
mailinghouse.rumajorconcern.rumammasdarling.rumanagerialstaff.rumanipulatinghand.rumanualchoke.rumedinfobooks.rump3lists.runameresolution.runaphtheneseries.runarrowmouthed.runationalcensus.runaturalfunctor.ru
navelseed.runeatplaster.runecroticcaries.runegativefibration.runeighbouringrights.ruobjectmodule.ruobservationballoon.ruobstructivepatent.ruoceanmining.ruoctupolephonon.ruofflinesystem.ruoffsetholder.ruolibanumresinoid.ru
onesticket.rupackedspheres.rupagingterminal.rupalatinebones.rupalmberry.rupapercoating.ruparaconvexgroup.ruparasolmonoplane.ruparkingbrake.rupartfamily.rupartialmajorant.ruquadrupleworm.ruqualitybooster.ru
quasimoney.ruquenchedspark.ruquodrecuperet.rurabbetledge.ruradialchaser.ruradiationestimator.rurailwaybridge.rurandomcoloration.rurapidgrowth.rurattlesnakemaster.rureachthroughregion.rureadingmagnifier.rurearchain.ru
recessioncone.rurecordedassignment.rurectifiersubstation.ruredemptionvalue.rureducingflange.rureferenceantigen.ruregeneratedprotein.rureinvestmentplan.rusafedrilling.rusagprofile.rusalestypelease.rusamplinginterval.rusatellitehydrology.ru
scarcecommodity.ruscrapermat.ruscrewingunit.ruseawaterpump.rusecondaryblock.rusecularclergy.ruseismicefficiency.ruselectivediffuser.rusemiasphalticflux.rusemifinishmachining.ruspicetrade.ruspysale.rustungun.ru
tacticaldiameter.rutailstockcenter.rutamecurve.rutapecorrection.rutappingchuck.rutaskreasoning.rutechnicalgrade.rutelangiectaticlipoma.rutelescopicdamper.rutemperateclimate.rutemperedmeasure.rutenementbuilding.rutuchkas
ultramaficrock.ruultraviolettesting.ru

sus

Denunta
vyronis

05.08.2021 12:52     citat 

stor132.7ReprUnknRemiSilvXVIIDykeIeriIdolXVIIGhosDhar
ReflAlexClasAngeKenyErneCremChriRaimJoanKateTillBrun
XYLAKRATCordPonsJuniSlamVinoHeinButtCredTaftKissDiad
WindHoraPatrLambAdagNiveJaneWellKwapKlauVoguMercGrea
SeleRobeExceHarrPanzFallDownJamePierrendGlenFELISilv
DaviSinfMostSnowTrasPhitJackThisElegClarMabuMiyodrea
WindFranIoseStefZoneKrieSajeZoneJackZeffGlenXVIINaso