· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Copiii >Pana la 1 an > iesirile iarna
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2  »
subiect nou  raspunde
autor iesirile iarna     
ellaa_24

Copii
amelia-lorena: 14 ani, 9 luni

18.01.2008 2:33   iesirile iarna  citat 

fetita mea are doar 6 saptamani. Ar trebui s-o scot afara in fiecare zi? cat timp? cand nu e bine s-o scot afara? e recomandat sa-i acopar fata cu ceva cand iesim? ajutor!!!!!!!!!!!!!! plang sau sunt foarte trist intrebare chiar nu stiu......am nevoie de un sfat...............mersiiiiiii

sus

Denunta
lumyelena

Copii
M A: 17 ani, 8 luni
A B: 15 ani, 6 luni

18.01.2008 2:45   Re: iesirile iarna  citat 

[quote="ellaa_24"]fetita mea are doar 6 saptamani. Ar trebui s-o scot afara in fiecare zi? cat timp? cand nu e bine s-o scot afara? e recomandat sa-i acopar fata cu ceva cand iesim? ajutor!!!!!!!!!!!!!! :cry: :?: chiar nu stiu......am nevoie de un sfat...............mersiiiiiii[/quote]

eu am nascut fetita in ianuarie si baietelul in martie si la 2 saptamani eram cu ei afara. La inceput cate 10 min si trepatat trepat am marit timpul, dar mai mult de 1 ora pana la 4 luni.
Eu nu le-am acoperit fata cu nimic , nu sunt de acord cu fularul la gurita copilului

sus

Denunta
Uika

Copii
Matea-Tiana: 15 ani, 2 luni
Ilinca Rebeca: 11 ani, 11 luni

18.01.2008 2:58     citat 

sigur ca poti iesi cu ea afara.
mai intaii asa cum zicea si lumyelena cate 10 minute... sau doar in balcon(in fata geamului deschis) dar neaparat imbracata asa ca si cum ati fi afara; timpul se mareste cate 10-15 minute/zi;
din cate stiu eu sub -10grade nu prea se iese; nu se iese cand e vant mare, ceata si cand copilul are febra;
plimbari placute!

sus

Denunta
rozaroza

Copii
Alesia: 14 ani, 11 luni
Diana-Aurora: 9 ani, 7 luni

18.01.2008 3:28     citat 

si noi am iesit la 2 saptamani la cateva grade peste 0. regula e sa nu iesi pe ceatza si pe vant; se mai spune ca pana la 5 kg poti scoate bebeu numail la grade plus, iar de la 6 kg poti scoate bebeul si la grade minus. dar noi nu am facut asa scot limba si nu am avut probleme

sus

Denunta
mariab

Copii
Miruna Andreea: 14 ani, 10 luni
am nascut deja!

18.01.2008 3:49     citat 

Am si eu o bebita si imi este cam frica sa ies cu ea afara ca am iesit cu ea intr-o zi si acum mi se pare ca are nasul infundat. Cu toate ca a bine si a fatza acoperita. Acum chiar imi este frica sa ies cu ea mai ales ca trebuie sa mergem la vaccinul de doua luni. O sa iesim dupa vaccin ca nu mai este decat o sapt.

sus

Denunta
csincsi

Copii
E: 16 ani, 5 luni
S: 32 ani, 4 luni

18.01.2008 3:58     citat 

----------
mariab a eu o bebita si imi este cam frica sa ies cu ea afara ca am iesit cu ea intr-o zi si acum mi se pare ca are nasul infundat. Cu toate ca a bine si a fatza acoperita..
----------

Nu-mi vine sa cred! Inca se mai aplica metoda asta de acoperire a sa vezi cum te simti peste cateva minute.
trag cu ochiul

Uite un subiect cu fularul pe gurita:
http://www.parinti.com/modules.php?name...382ad49333
Cu fata acoperita ii si mai si exclamatie

sus

Denunta
Kurai_Lucy

Copii
cea mare: 15 ani, 1 luna
cea mica: 11 ani, 5 luni

22.01.2008 9:26     citat 

nici eu nu sunt de acord sa acoperi fata copilului sau sa ii legi fularul pe gura...ce rost are atunci? eu o scot pe micuta mea in fiecare zi, macar o ora..bine, cu anumite conditii: o imbrac f bine, si nu ies pe ceata, vant...cred ca daca scoti copilul treptat afara se va obisnui si nu vei avea probleme. eu din cate stiu si din cate am observat ii faci f mult bine sa il scoti in fiecare zi afara! in primul rand e benefic pt sanatatea lui, are nevoie de aer si soare (fie el si cu dinti), razele solare ajuta organismul sa produca vit D3 care ajuta la fixarea calciului in organism. (eu asa am citit)...in plus, poti sa aerisesti de 10 ori pe zi casa si tot nu se compara cu 10 min petrecute afara in aer liber...ajuta si la psihic, si al tau si al bebelului..eu abia astept plimbarea de la amiaza cand 2-3 ore ies la aer, fac miscare, ma pot plimba cu alte prietene si ma mai destind..e o relaxare si o odihna minunata..si bebelina e mai bine dispusa dupa ce sta la aer, e mai vesela si mai energica si in plus asta a orele de masa si de somn ( dupa programul ei m-am ghidat cand am decis la ce ore sa ies, si evident, dupa anotimp..iarna ies la amiaza cand e mai caldut, azi-vara ieseam dimineata si dupa-masa...)multa sanatate

sus

Denunta
ema_e

Copii
: 18 ani, 4 luni

22.01.2008 10:39     citat 

Ca remarca generala,prea putini copii ies afara cat trebuie.si nu ma refer la bebelusi,ci la aia mai mari. Iarna cu greu mai vezi copilasi sa stea afara cu orele.majoritatea mamicilor considera iesit afara drumul inspre si de la gradinita.

Referitor la bebelusi.sincer as fi rezervata la grade minus in ceea ce priveste nou-nascutii si bebicii sub 3 luni.30 minute in doua reprize ,mai mult nu m-as risca. poate unde am nascut primavara si nu m-am confruntat cu fenomenul.

Dar acum sunt cu plus. pune copilul in carut,trage copertinaa mai jos ,eventual o sticla pet de doi litri plina cu apa calda(nu fierbinte) la piciooruse(bebeii mici mici nu se prea misca,mai mult dorm afara) si bantuie linistita orasul doua trei ore,fara griji. sau daca te tine spinarea,in marsupiu si creanga prin oras. bebe e mai linistit iar pentru psihicul tau e o adevarata desfatare.

Eu am prins primavara,deci plecam ,tin minte,zilnic, pe la 17 dupamiaza 3 km pe jos prin oras,sa-mi iau sotul de la munci.cu carutul,pampersi si haine de schimb si tzate la purtator. mai ne opream la o terasa,uneori ajungeam la 9 seara acasa.

sus

Denunta
nemora

Copii
KAROLINA: 15 ani, 3 luni
MAIA ESZTER: 13 ani, 4 luni
am nascut deja!

22.01.2008 11:03     citat 

tre avut grija sa nu-i inghete nasul...mie mi-a s-a muci trist

sus

Denunta
Grasutza

Copii
Victor - blondutzul meu iubit: 17 ani

22.01.2008 11:38     citat 

Daca nu sunt - 15 grade nu vad de ce nu ai scoate copilul afara. Trebuie imbracat corespunzator, nu prea gros ca sa nu transpire si apoi sa raceasca. Nu-i acoperi fata/gura/nasul pentru ca va raci sau cel mai sigur va face amigdalita. Daca ti se pare ca e foarte frig stai cu copilul mai putin.

sus

Denunta
onitzu

Copii
radu: 19 ani, 10 luni
luca: 16 ani, 6 luni

22.01.2008 12:22     citat 

eu nu stiu daca racelile astea sau nasul infundat au neaparat legatura cu vremea rece.....radu e nascut in noiembrie....la inceputul lui ianuarie am fost cu el la un Ion......avea doua luni, afara erau -15 -17 grade.....fara fular, fara batista pe fata.....a-a eu cu el si ma minunam ca eu eram inghetata si lui nu i se schimbase nici macar culoarea in obraji.....
eu cred ca-i chestie de obisnuinta.....ca drept dovada ca nici acum nu suporta fularul, strampii ii poarta cand is -20 de grade, altfel sa nu-i vada, si nici nu raceste.....

sus

Denunta
nemora

Copii
KAROLINA: 15 ani, 3 luni
MAIA ESZTER: 13 ani, 4 luni
am nascut deja!

22.01.2008 12:32     citat 

onitzu, nici eu nu ii pusesem nimic pe fatza
dar i-a mai sensibila
de atunci daca i se roseste nasul nu mai stam afara trist

sus

Denunta
Grasutza

Copii
Victor - blondutzul meu iubit: 17 ani

22.01.2008 12:42     citat 

Pentru cei care se nasc in zone cu temperaturi scazute nu cred ca e vreo problema, pentru ceilalti cred ca e nevoie de un timp de acomodare, insa frigul clar nu are cum sa faca rau daca copil este imbracat adecvat.

sus

Denunta
ema_e

Copii
: 18 ani, 4 luni

22.01.2008 2:18     citat 

----------
nemora a mai sensibila
de atunci daca i se roseste nasul nu mai stam afara trist
----------

Da,iegzista o explicatie cica stiintifica,am vazut un documentar pe Discovery.cica in nas ,pe mucoasa nazala sunt celule specializate in a aceea,cand nasul e inghetat,celulele alea nu functioneaza corect si atunci virusii patrund mai usor.

La fel se intampla in incaperi prea calduroase. mucoasa nazala se ususca si iar nu-si indeplineste la parametrii optimi rolul.

Variatiile prea mari de temperatura sau un organism neobisnuit cu frigul fac ca organismul sa faca eforturi mari pentru adaptare(dau exemplu un copil tinut in casa o saptamana,la 24 grade,scos brusc o ora la -5). In efortul sau de a asa se "prind" mai usor virusii.

de aia copiii scosi mult afara "nu racesc" la frig,iar cei cocolositi racesc "cum ii scoti pe usa "

Tocmai de aceea se recomanda o chestie interesanta. daca afara sunt 3 grade,in casa e ok sa fie 23.daca afara sunt -15,in casa e indicat sa fie 19-20 tocmai pentru a a temperatura.

Inca un aspect,transpiratia. copiii transpira in special pe spate,burtica.evaporarea apei se face cu consum caloric,deci cu racirea zonei ude(spatele).corpul lupta ,pompeaza sange in zona ca sa readuca temperatura la normal,lasand tegumentele mai reci. daca verificati,nasul,urechile unui copil transpirat sunt mai mereu reci.

In rest,nu, frigul in sine NU raceste copilul. nu raceste "de la frig",raceste de la virusi,microbi .frigul poate in schimb creea conditii prielnice virusilor sa intre in organism,atunci cand nu copilul nu e imbracat adecvat(prea cald,transpira,prea subtire,scade temperatura corporala).dar cand zic prea subtire e acea situatie cand copilul chiar tremura de frig,nu absenta caciulii la 5 grade cu plus.

sus

Denunta
paulaa

25.01.2008 11:33     citat 

:) buna la toata lumea sunt noua pe acest forum. am o groaza de intrebari fara raspuns si sper sa primesc ajutor de la voi .va multumesc anticipat.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: