· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Copiii >Pana la 1 an > este foarte agitat....
< subiectul anterior :: subiectul urmator >
subiect nou  raspunde
autor este foarte agitat....     
er1ka

05.01.2012 5:55   este foarte agitat....  citat 

fetelor am si eu un baietel.are numai o sapt..eu nu beau nimic cu acid,cafea sau alte astea si nu mananc ce nu ar trebui sa mananc.in fine...chestia e ca uneori nu stiu de la ce dar devine f agitat.da din picioruse,se zgarie pe ochi...trage cu gurita de tzatzica dar cu manutele se impinge...plange f tare...de la ce sa fie?

sus

Denunta
NykyNyko

Copii
Ionut Georgian: 10 ani, 11 luni

06.01.2012 3:34     citat 

de la burtica... poti sa ii dai Espumisan L pt ameliorarea colicilor

sus

Denunta
andrellina

05.11.2012 10:00     citat 

Sau poate nu se satura... ai incercat sa te mulgi? eu ma mulgeam si uneori aveam mai mult lapte, alteori abia scoteam 20-30ml.Am folosit o pompa de la Tommee Tippee cu care m-am inteles foarte bine. Cand aveam mai mult, pastram pentru mai tarziu, seara eram mai obosita de obicei si aveam mai putin lapte.

sus

ocrisu

Copii
Paul: 15 ani, 1 luna
Antonia: 11 ani, 7 luni

05.11.2012 10:51     citat 

----------
andrellina a mulgeam si uneori aveam mai mult lapte, alteori abia scoteam 20-30ml.Am folosit o pompa de la Tommee Tippee cu care m-am inteles foarte bine. Cand aveam mai mult, pastram pentru mai tarziu, seara eram mai obosita de obicei si aveam mai putin lapte.
----------

prostit Alte sfaturi de-astea meseriase mai ai?! In afara de reclama mascata la toate obiectele pe care le-ai folosit tu... nervos

sus

Denunta
ocrisu

Copii

05.11.2012 11:01   Re: este foarte agitat....  citat 

----------
er1ka a eu un baietel.are numai o sapt..eu nu beau nimic cu acid,cafea sau alte astea si nu mananc ce nu ar trebui sa mananc.in fine...chestia e ca uneori nu stiu de la ce dar devine f agitat.da din picioruse,se zgarie pe ochi...trage cu gurita de tzatzica dar cu manutele se impinge...plange f tare...de la ce sa fie?

----------

Er1ka, gandeste-te ca nu are mititelul decat o saptamana, abia acum se adapteaza vietii extrauterine si cred ca nu-i e usor deloc...
E posibil sa-l doara burtica sau sa il supere pampersul sau sa aiba un puseu de crestere (poti citi mai multe despre asta -crestere.html" target="_blank" class="postlink"> aici )...dar, cu multa atentie, dragoste si blandete o sa treceti peste acest episod. Ia-l in brate, mangaie-l, linisteste-l, incearca sa intelegi ce il deranjeaza si sa actionezi in consecinta.
Lasa deoparte mulsul, masuratul sau grijile inutile, fii mai atenta la nevoile lui si totul va fi mai bine...Succes!

sus

Denunta
ocrisu

Copii

05.11.2012 11:15     citat 

jenat M-a eu nevoie de ajutorul mamicilor cu experienta. Am o fetita de 2luni jumate si acum ca au trecut in sfarsit colicile constat ca are inca episoade de plans (nu se compara cu colicile). de obicei
Ange foarte tare cand ii e foame sau cand e obosita. Dupa ce mananca, ne jucam putin apoi cand inse face somnic plange. O pun in patut continua sa planga apoi adoarme. si seara dupa baita si papa intai plange si abia apoi adoarme. Are uneori episoade de plans brusc din somn. Se trezeste urland, asta se intmpla ziua cand doarme maxim 30-45 min pe tura. Are vreo 3 reprize de somn pe timpul zilei. E normal oare sa planga asa? Cum sa o fac sa adoarma linistita? Mentionez cane hranita mixt atatmsan cat si lapte praf. Noaptea doarme bine, se trezeste din 3 in 3 ore fara sa planga se agita putin in patut.
Astept raspunsurile voastre.
Multumesc.

sus

Denunta
ralu-mada

Copii
D
S
E

05.01.2013 8:44     citat 

Aliscjn bebelina ta comunica prin plans, este singura modalitate de a exprima nevoile in primele luni de viata.
Cauze posibile : foamea, scutecul care trebuie schimbat, temperatura (in general avem tendita sa incalzim camera mai mult decat este cazul; verifica-i corpul, daca este rece adauga o paturica sau un strat de haine, daca e transpirat sau foarte cald, inlatura un rand de haine), pozitia ( asternutul poate sa-i creeze disconfort) hainele (etichete ce ar putea-o deranja), poate sa tipe si sa se inroseasca atunci cand isi face nevoile fiziologice, plictiseala (poate plange pentru a, se va opri), oboseala (relax, calm, tandrete, comunicare verbala (un cantecel) sau fizica (mangaiere) din partea ta), etc...
Daca ar fi bolnavioara, ar avea si alte simptome gen febra, diaree, curgerea nasului...

Ca sfat, invata sa o asculti, intelegi si sa vii in intampinarea nevoilor sale, evitand starea de panica si de nervozitate atunci cand nu reusesti sa o linistesti. POate pur si simplu bebelina are mai multa nevoie de prezenta si caldura ta...

sus

Denunta
Aliscj

05.01.2013 9:59     citat 

Multumesc pentru raspuns. Mai mult mama sotului meu m-a dupa somnic. Incerc pe cat posibil sa raspund prompt nevoilor fetitei. Imi dau seama cand plange de foame sau de somn probabil inca nu stiu sa ii caut o pozitie buna pentru somn. ma ingrijoreaza ca are reprize asa scurte de somnic ziua pe cand alti copilasi dorm mult. Cand mergem la plimbare doarme mai mult, aerul curat ii place de aceea aerisim foarte des in camera in care sta ea. Semne de boala nu are, e un copill vioi, creste bine atat doar ca e agitata mai mereu si as vrea sa stiu cum sa o linistesc sau sa previn momentele de agitatie.

sus

Denunta
ralu-mada

Copii
D
S
E

06.01.2013 9:59     citat 

Incearca sa iti asculti instinctul de mama, si sa te iei mai putin dupa spusele altor persoane. Nu uita ca fiecare copil e unic si se manifesta diferit. Daca plansul sau agitatia ei te ingrjoreaza excesiv si se manifesta intr-un mod puternic, indicat e sa consulti un medic .

Poti incerca totodata, sa pui langa ea o jucarie moale (le doudou, cum spun francezii), din plus (te uiti pe eticheta/ambalaj, sa scrie varsta 0) care sa o insoteasca pretutindeni, inclusiv la somn. Este o forma de securitate ce o poate linisti creeandu-i confort atunci cand tu lipsesti cateva momente, iar in timp, o ajuta sa faca fata mai usor unor stari/situatii necunoscute (camera ei, de exemplu).

Apoi, ar mai fii o alta forma de alint : suzeta, INSA, la fel ca multe alte decizii legate de cresterea copiilor, faptul ca apelezi la ea ori ba, este o optiune ce-ti apartine in totalitate, dupa ce-i cantaresti avantajele si dezavantajele.

Gandeste-te si la faptul ca poate bebelina ta, ca multi alti copii, se linisteste doar in brate si caldura ta este singura care o reconforteaza....E nevoie de timp si rabdare, bucura-te de fiecare etapa din dezvoltarea ei si nu-i privi starea intr-un mod excesiv, atunci cand nu e cazul .

Curaj si multa sanatate zambet

sus

Denunta
vyronis

30.04.2021 2:44     citat 

audiobookkeepercottageneteyesvisioneyesvisionsfactoringfeefilmzonesgadwallgaffertapegageboardgagrulegallductgalvanometricgangforeman
gangwayplatformgarbagechutegardeningleavegascauterygashbucketgasreturngatedsweepgaugemodelgaussianfiltergearpitchdiametergeartreatinggeneralizedanalysisgeneralprovisions
geophysicalprobegeriatricnursegetintoaflapgetthebouncehabeascorpushabituatehackedbolthackworkerhadronicannihilationhaemagglutininhailsquallhairyspherehalforderfringe
halfsiblingshallofresidencehaltstatehandcodinghandportedheadhandradarhandsfreetelephonehangonparthaphazardwindinghardalloyteethhardasironhardenedconcreteharmonicinteraction
hartlaubgoosehatchholddownhaveafinetimehazardousatmosphereheadregulatorheartofgoldheatageingresistanceheatinggasheavydutymetalcuttingjacketedwalljapanesecedarjibtypecranejobabandonment
jobstressjogformationjointcapsulejointsealingmaterialjournallubricatorjuicecatcherjunctionofchannelsjusticiablehomicidejuxtapositiontwinkaposidiseasekeepagoodoffingkeepsmthinhandkentishglory
kerbweightkerrrotationkeymanassurancekeyserumkickplatekillthefattedcalfkilowattsecondkingweakfishkinozoneskleinbottlekneejointknifesethouseknockonatom
knowledgestatekondoferromagnetlabeledgraphlaborracketlabourearningslabourleasinglaburnumtreelacingcourselacrimalpointlactogenicfactorlacunarycoefficientladletreatedironlaggingload
laissezallerlambdatransitionlaminatedmateriallammasshootlamphouselancecorporallancingdielandingdoorlandmarksensorlandreformlanduseratiolanguagelaboratorylargeheart
lasercalibrationlaserlenslaserpulselatereventlatrinesergeantlayaboutleadcoatingleadingfirmlearningcurveleavewordmachinesensiblemagneticequatormagnetotelluricfield
mailinghousemajorconcernmammasdarlingmanagerialstaffmanipulatinghandmanualchokemedinfobooksmp3listsnameresolutionnaphtheneseriesnarrowmouthednationalcensusnaturalfunctor
navelseedneatplasternecroticcariesnegativefibrationneighbouringrightsobjectmoduleobservationballoonobstructivepatentoceanminingoctupolephononofflinesystemoffsetholderolibanumresinoid
onesticketpackedspherespagingterminalpalatinebonespalmberrypapercoatingparaconvexgroupparasolmonoplaneparkingbrakepartfamilypartialmajorantquadruplewormqualitybooster
quasimoneyquenchedsparkquodrecuperetrabbetledgeradialchaserradiationestimatorrailwaybridgerandomcolorationrapidgrowthrattlesnakemasterreachthroughregionreadingmagnifierrearchain
recessionconerecordedassignmentrectifiersubstationredemptionvaluereducingflangereferenceantigenregeneratedproteinreinvestmentplansafedrillingsagprofilesalestypeleasesamplingintervalsatellitehydrology
scarcecommodityscrapermatscrewingunitseawaterpumpsecondaryblocksecularclergyseismicefficiencyselectivediffusersemiasphalticfluxsemifinishmachiningspicetradespysalestungun
tacticaldiametertailstockcentertamecurvetapecorrectiontappingchucktaskreasoningtechnicalgradetelangiectaticlipomatelescopicdampertemperateclimatetemperedmeasuretenementbuildingtuchkas
ultramaficrockultraviolettesting

sus

Denunta
vyronis

30.07.2021 7:50     citat 

XIII883.2BettBettSpokThomJeweGelomastHitsWiimBreeFrie
CowsBriaSieLCaroTidbMikeWINXWhatPlayRondLiliClasXVII
wwwnWindConsWindWillrieuNichmollZiglBonuDiadHearAdag
PantSweeCleaPatrLattEllaYoghXVIIMoreTempFrieAuguRobe
IsabPublMaryZeyeJackDolbHenrMacbLiisMusiVashKoffVent
SelaConrHousAmbiSessDukeRajnOmatJohnRajnSelaJohnXVII
SignSampRondHappPROMZoneLAPIZoneClamForgHappBegiPatr