· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Copiii >Pana la 1 an > AJUTOR!!! Bebe urla seara
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3 ... 14, 15, 16  »
subiect nou  raspunde
autor AJUTOR!!! Bebe urla seara     
ioanaalexandra

Copii
ianis andrei: 12 ani, 1 luna

16.12.2010 10:21   AJUTOR!!! Bebe urla seara  citat 

Buna tuturor,

Am si eu un bebelus nascut prematur, care acum are 5 luni si jumatate. In fiecare seara intre orele 8 si 9 avem program de plans( adica plans e putin spus e mai mult un urlet sau un tipat continuu). Sincer nu stiu ce sa ii mai fac, nu ii trece cu nimic...luat in brate, plimbat, baita, mangaiat, vorbit cu el calm...nu vrea si pace.ma gandesc ca nu are cum sa il doara ceva si sa il apuce chiar in acest interval orar. Mentionez ca doarme noaptea de pe la ora 23 pana dimineata la 7, iar pe parcursul zilei nu plange decat rar cand chiar are o problema.
V-ati confruntat cu o astfel de problema? Ce ma sfatuiti?

sus

Denunta
somnorici

Copii
maimutza bengaleza
bolfosica

17.12.2010 12:41     citat 

I-o fi somn. Ai fost atenta la asta? Doarme bine ziua? Daca ai incerca sa-l culci pe la 19-20 poate ar fi mai bine pentru el.

sus

Denunta
ioanaalexandra

Copii

17.12.2010 11:09     citat 

Buna Somnorici,

Multumesc, dar nu e de la somn, doarme bine ziua iar plansulm incepe exact dupa ce se trezeste.

sus

Denunta
ralu-mada

Copii
D
S
E

17.12.2010 12:33     citat 

Buna ioanaalexandra,

bebele tau plange zilnic la aceeasi ora... in acelasi moment al zilei, poate la apusul soarelui? Al meu a o luna (in jurul varstei de doua luni)...nu il durea absolut nimic, manca foarte bine....cauza angoasa nou nascutului (l'angoisse du nourisson in franceza) - intervine fara un motiv anume si e inconsolabila . In cazul nostru nimic nu il calma, ramaneam cu el si il lasam sa planga- a asteptam sa ii treaca aceasta stare care dura in medie aprox 1 ora...,timp de o luna ne-am confruntat cu aceleasi stari...apoi a la sine!!!

Hai curaj si sper ca vei gasi cauza !!!

sus

Denunta
bilutza

Copii
Maria Daria: 16 ani, 3 luni
Andra Diana: 11 ani, 11 luni

17.12.2010 2:29     citat 

Offf, si noi cu fata cea mare fix la fel pateam. Seara la 8 incepea...si pana la 9. Nu mai stiu cat a noi toate cele: baie inainte de ora 8, dupa 8, masa inainte, dupa, iesit afara...nu a ma plimbam cu ea prin casa, o mangaiam... Trece!
Mada, nu stiam de angoasa nou nascutului. Dar a acum o sensibilitate la luna plina: adoarme greu in noptile cu luna plina si are somnul agitat. In fiecare luna. zambet

sus

Denunta
ioanaalexandra

Copii

17.12.2010 3:58     citat 

Multumesc frumos pentru raspunsuri. si eu am incercat tot ce se putea...sper sa treaca de la sine, dar imi este frica sa nu aiba vreun impact neuro.I-am facut o programare la neurolog...sa fiu eu linistita.
Nu stiu daca e totusi vorba de angoasa ca are totusi 5 luni jumate, dar am sa intreb doctorul.

P.S. : si noi avem ceva probleme cu luna plina...m-am gandit ca poate din cauza zodiei e la noi (el fiind rac).

sus

Denunta
manam

Copii
Marius: 14 ani, 3 luni

17.12.2010 10:33     citat 

La fel pateam si noi, aceeasi ora, zilnic. Era vorba de colici. exclamatie

sus

Denunta
ioanaalexandra

Copii

18.12.2010 8:24     citat 

Buna tuturor,

Vreau sa va spun ca nu am descoperit inca din ce cauza plange cel mic confuz , insa am descoperit cum sa il potolesc (scriu asta si pentru alti parinti care se confrunta poate cu aceeasi problema)...il leganam in scaunul de masina (scoica) pana adoarme...este dificil...nu ne mai simtim bratele si spatele...dar macar da rezultate foarte fericit .

sus

Denunta
Manucrissa

Copii
Nathan: 12 ani, 1 luna
Jacob: 12 ani, 1 luna

04.01.2011 3:35   Re: AJUTOR!!! Bebe urla seara  citat 

----------
ioanaalexandra a gandesc ca nu are cum sa il doara ceva si sa il apuce chiar in acest interval orar.
----------

Ba da are cum sa il apuce mereu la aceasta ora si daca in rest e ok. si asa cum a pentru cateva ore sunt inconsolabili. Deci e bine ca e doar o ora si e bine ca ati gasit o metoda sa il linistiti zambet .

sus

Denunta
vyronis

14.02.2021 5:58     citat 

MAXI

sus

Denunta
vyronis

14.02.2021 5:59     citat 

196.9

sus

Denunta