· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Copiii >1-3 ani > poate are careva un raspuns
< subiectul anterior :: subiectul urmator >
subiect nou  raspunde
autor poate are careva un raspuns     
fulvia

Copii
Sasha: 13 ani, 11 luni

28.01.2010 9:47   poate are careva un raspuns  citat 

Buna tuturor, am urmarit cu interes diversele subiecte de pe forum si asta m-a eu un subiect, deoarece nu am vazut sa apara in discutii (sau nu am dat eu de subiect). Baietelul meu are 1 an si 5 luni si problema cu care ma confrunt este ca ma ia de mana si ma plimba prin toata casa, pe mine si pe sotul meu. Ne ia de mana, de directioneaza, ne pune sa stam, cum sa stam....si totul se intampla atunci, ca daca nu vrem, face mare scandal. Voiam sa va intreb daca face parte din dezvoltarea lui, daca a care va trebui sa scapam. El inca nu poate vorbi si foloseste trasul de maini ca mod de exprimare, este si obisnuit sa fie cineva cu el tot timpul, dar in ultimul timp efectiv nu mai putem sa stam jos sau sa facem ceva, pentru ca incontinuu ne ia la plimbat. Astept cu nerabdare raspunsurile voastre

sus

Denunta
tei

Copii
Iona: 25 ani, 3 luni
Christian: 13 ani, 7 luni

28.01.2010 10:00     citat 

rad Fulvia , citind postarea ta am zambit larg .....parca esti intr-un colt de casa si ne vezi pe noi prostit .....
Deci, eu asa patesc , baiatul merge singur in picioare dar tot cu mine de mana e mai bine ochi peste cap . si cand sunt in picioare....el asteapta, ( caci eu ma fac sau chiar fac ceva ) si mai asteapta dar intr-un final ma trage de picioare sa ajunga la mana mea rad si ma ia de deget si ma plimba toata casa ....mai nou , acum a mana prostit imagineaza-ti cat ametesc rad dar lui ii place!

sus

Denunta
fulvia

Copii

28.01.2010 10:06     citat 

ma bucur sa aud ca nu sunt singura. si la noi este o urmare a mers, deoarece il tineam de mana sa nu cada, ulterior a gandeam sa nu ii mai dau mana, dar plange si se infurie. Tu cum abordezi situatia?

sus

Denunta
tei

Copii
Iona: 25 ani, 3 luni
Christian: 13 ani, 7 luni

28.01.2010 10:31     citat 

----------
fulvia a a deranja pentru ca il inteleg. Se plictiseste numai in casa ....... mai rad uneori si zic ca eu cred ca i s-a fatza mea de dimineata pana seara, sa-l mai scot si afara rad . Astept si eu ( ca si el) sa se mai incalzeasca macar putin afara si sa putem sta mai mult , sa ne plimbam in voie in aer liber.....atunci va dori sa exploreze cat mai multe locuri.....si sper sa o faca si fara mine de mana jenat

sus

Denunta
mookie

Copii
Maia: 16 ani, 1 luna
Luca: 13 ani, 8 luni

29.01.2010 11:36     citat 

Luca ne aduce mereu hainuta cu care-l imbrac cand iese afara! se plictisesc copii sa stea in acelasi spatiu- ar vrea sa exploreze si nu stie cum- de aceea te ia de mana- sa mearga peste tot in casa, dar si cu mai mare placere ar merge pe afara! si eu cred ca se va schimba cand va putea iesi mai mult- pana atuci? rabdare foarte fericit

sus

Denunta
dana2008

Copii
Andreea: 13 ani, 11 luni

29.01.2010 9:58     citat 

buna

si noi facem la fel...se joaca intr-o camera frumos dupa care daca vrea in alta parte sa se joace ne ia de mana...ne aseaza daca are o preferinta...atunci cand doar vrea sa aduca ceva se duce singura, aduce si gata dar cand vrea schimbare ne plimba toata casa...care nu e f mare... foarte fericit .Daca refuzam categoric se infurie dar eu apelez acum la jocul de-a ma trage de mana dupa ea dar la un moment dat imi da drumul convinsa ca oricum vin dupa ea.Eu repede ma ascund in spatele unei usi si cand se uita inapoi si nu ma vede incepe sa ma caute...si cand ma gaseste se pune pe un ras...si iar ma pitesc si tot asa...Asta fac mai ales cand intr-o camera aerisesc si ea tocmai atunci vrea acolo.Se mai intampla sa vrea undeva unde este intuneric seara si singura nu intra....sau daca vede ca eu fac ceva intr-o camera( ma machesz de ex) se uita mirata dupa care se duce la sotul si il aduce si pe el sa ma vada zambet
fulvia am vazut ca sunteti mai mari cu 2 zile decat noi sarut Pupici.Cum spuneau si fetele sunt dornici de miscare si acum se cam plictisesc in casa.si noi abia asteptam sa stam mai mult afara..sa ne deplasam mai usor..sa socializam...

sus

Denunta
fulvia

Copii

30.01.2010 9:39     citat 

Multumesc tuturor pentru sfaturi, inseamna ca este doar o etapa in dezvoltare si poate si putin plictis. Atunci asteptam vremea frumoasa! :) :)
Multumesc inca o data si multa rabdare tuturor.

sus

Denunta
kylina

Copii
: 13 ani, 6 luni
: 9 ani, 2 luni
am nascut deja!

15.02.2010 8:50     citat 

si fetita mea cand se plictiseste (zic eu) vine si ma ia de mana si ma plimba prin casa ca pe un catel.N-am ce face si-i fac pe plac si uite asa ne plimbam noi ca fetele de manute prin casa,nu de alta dar in 2 camere exista riscul sa ne ratacim.Eu zic ca e ceva normal,are un an si 2 saptamani doar.

sus

Denunta
lacralex

Copii
Alexandru George - nastrusnic
13 ani, 5 luni
Maria Diana: 9 ani, 5 luni

17.02.2010 1:24     citat 

buna, si noi la fel nu stam locului si ma ia de mana si ne plimbam toata casa, si am inceput cu plimbarile de la 10 luni, acum avem 1 anisor si este un pic racit ii dau un siropel si am senzatie ca de la siropel are mai multa energie ca nu mai sta locului decat cat doarme.vrem mai repede primavara foarte fericit .
Sanatate la pitici sarut sarut sarut

sus

Denunta
liliana-theodora

Copii
sebastian ionut: 15 ani

05.03.2010 2:48     citat 

eu cred ca sebi face lucrurile astea din dorinta de a plastic cu roti, pe care il tragi de sfoara), sa fac gimnastica, etc.

isi manifesta autoritatea, zic eu; intr-o seara i-a