· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Materna / paterna >Sarcina > Probleme urinare
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2  »
subiect nou  raspunde
autor Probleme urinare     
Biogenis
(Banca de celule stem)
[email protected]
Daca esti insarcinata, castiga in fiecare luna un Kit de recoltare de celule stem!
Lunar ai sansa de a castiga un kit de recoltare Bebe, in valoare de 3590 lei. Kit-ul include setul de recoltare, transportul probei de la spital la laboratorul nostru din Romania, analizele, prelucrarea si criogenarea probei.

Inscrie-te chiar acum in concurs!
sun

am nascut deja!

09.02.2005 12:31   Probleme urinare  citat 

Salut fetelor !!!

Sunt de-abia intrata pe forum, desi citesc de mult si cu foarte mult interes tot ce spuneti.
Sunt si eu graviduta in 22 de saptamani ...
si am o problemuta ... din cauza frigului (cred) si din cauza ca am umblat in fusta cand veneam de la o petrecere sambata noaptea am capatat o raceala urinara ... nu stiu cum sa-i zic ... dar sper ca nu este chiar o infectie. Cert este ca ma ustura cand urinez ...
Oare tre sa merg de urgenta la medic?
Tre sa iau antibiotice? Nu prea as vrea sa iau antibiotice in perioada asta!
Cat de tare ar putea sa il influenteze pe bebel?

Ati mai patit asa ceva? V-a te asteptam pe lista gravidutelor .
sarut

sus

Denunta
Michandro

Copii
Mara Ruxandra: 17 ani, 6 luni

10.02.2005 10:39     citat 

Eu am avut o infectie urinara in sarcina (la inceputul lunii a asa ceva sau nu. Oricum, nu lasa o infectie netratata. Face mai rau decat o ampicilina (daca va fi nevoie).

sus

Denunta
ellinia

10.02.2005 1:02     citat 

ochi peste cap Infectiile astea urinare sunt de groaza in sarcina! Esti norocoasa daca reusesti sa scapi de ea (bineinteles daca ai asa ceva). Eu ma lupt de la inceputul sarcinii cu infectiile urinare. Daca in trimestrul 2 a internez ca sa scap de e-coli, acum cateva sapt a bat cu morile de vant...

sus

Denunta
sun

am nascut deja!

10.02.2005 6:29     citat 

M-ati cam speriat fetelor ....
Doctorul meu a augmentinul asta ce stiti ... e bun nu e bun ? Eu m-am uitat pe internet dupa el si se zice ca bine de evitat in sarcina ... dar daca nu este alta solutie ...

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri !

sus

Denunta
Michandro

Copii

10.02.2005 6:46     citat 

Eu stiu ca Augmentinul este foarte puternic!!!! Eu as evita sa-l iau.

sus

Denunta
cristina2

am nascut deja!

10.02.2005 8:00     citat 

Sun, nu e o solutie sa iei medicamente fara analize. Poate ca ai o infectie urinara cu un germen care nu e sensibil la Augmentin si, sa-mi fie iertat, Augmentin in infectie urinara...
Recomandarea mea este sa-ti faci o urocultura si, in functie de rezultat (daca este pozitiva vei primi si antibiograma) medicul va putea stabili ce medicament se poate administra.
Daca doresti, te voi putea sfatui atunci ce medicamente poti lua.

sus

Denunta
dadriana

10.02.2005 10:48     citat 

Dute urgent la ginecolog, cu o infectie serioasa poti sa pierzi sarcina.

sus

Denunta
sun

am nascut deja!

15.02.2005 11:29     citat 

Am inceput sa iau augmentin asa cum mi-a mi-e frica sa nu fie prea tarziu pana atunci.
Ati mai luat augmentin?
Voua ce antibiotice vi s-au recomandat la infectii urinare?

Pe el scrie ca nu s-au constatat efecte teratogene, dar ca in sarcina este bine de luat numai la sfatul medicului.

Sper sa fie bine pentru bebeluta ....

sus

Denunta
Michandro

Copii

15.02.2005 11:40     citat 

Eu am luat ampicilina, dar NUMAI dupa ce am avut rezultatul antibiogramei. Daca este imun la Augmentin, ce faci? Mai iei si alt antibiotic pe urma? Parerea m,ea e ca trebuia sa astepti rezultatul de la antibiograma.

Acum nu mai ai ce face. Trebuie sa continui cu Augmentinul cel putin 3 zile, parca. Altfel il iei degeaba si te imunizezi la el, ceea ce nu e bine.

Eu am luat Augmentin inainte de sarcina, cand era foarte rau racita. Stiu ca este un antibiotic puternic.

Infectia urinara din sarcina am tratat-o cu Ampicilina, 1 la 6 ore, timp de 7 zile si multe lichide. In plus, am citit despre metoda urinatului in 3 jeturi, care mi se pare cat de cat logica. si am scapat.

sus

Denunta
sun

am nascut deja!

15.02.2005 11:46     citat 

Stiu ca nu este bine ca nu am asteptat rezultatul de la urocultura, dar azi noapte ma durea spatele si nu-mi mai gaseam nici o pozitie si mi-e frica sa nu fie cumva rinichii ... si acum inca ma doare (numai in stanga, lateral, jos) ...
nu stiu daca am facut bine, dar m-am gandit ca fac ce zice doctorul ...

sus

Denunta
sun

am nascut deja!

15.02.2005 11:47     citat 

Multumesc pentru sfaturi
si pt cel cu urinatul un 3 jeturi .. nu stiam .. asa o sa fac si eu de acum ...

sus

Denunta
Michandro

Copii

15.02.2005 12:03     citat 

Sun, uite ce am cititr in carte (fragmente):

"Presiunea uterului gravid asupra vezicii impiedica golirea completa a crestere pentru microbi.
.......
Se trateaza cu antibiotice care nu prezinta risc pentru gravida.

Sugestii:
- Pastreaza igiena regiunii genitale.
- Bea lichide in plus.
- Urineaza ori de cate ori ai nevoie.
- Goleste-ti vezica in totalitate prin metoda de tripla urinare: urineaza o data complet, asteapta apoi 10 secunde, urineaza totul din nou, fa o pauza si apoi urineaza pentru a dupa actul sexual.
- Poarta imbracaminte larga."

La mine nu prea tine cu urinarea a acum, dupa mai bine de 4 luni de la infectie si vad ca nu a incurazez putin:

Eu am avut infectia urinara in saptamana a eu abia treceam in luna a ampilicila (500mg la 6 ore) si uite ca joi, bebeitza mea avea aproximativ 2500g, e vioaie, sanatoasa. Ba chiar e mai maricica decat standardul lor, cam cu o saptamana! zambet

Asa ca important e sa te vindeci, ca bebe e rezistent. Multa sanatate!

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: