· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Copiii >Toate varstele > Bijuteriile la copii un pericol?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3  »
subiect nou  raspunde
autor Bijuteriile la copii un pericol?     
MATZA

Copii
Snejana Gabriela: 17 ani, 2 luni

19.10.2004 11:09   Bijuteriile la copii un pericol?  citat 

De curand i s-a agatat cercelul la Gabitza de pulovarul mamei mele, ea si-a tras capul brusc si i-a intrat partea mai groasa a cercelului in ureche. M-am speriat asa de tare ca ea plangea saraca de durere si nu puteam sa-l scot, mai ales ca tremuram toata, am dat fuga la spital (noroc ca spitalul e la 50m de noi) si cu o penseta chirurgicala au reusit destul de repede si simplu sa il scoata. Acum la implinirea unui an mama mea vrea sa-i cumpere un lantisor cu cruciulita, ma incanta ideea mai ales ca vrea sa sfinteasca cruciulita in trei biserici, dar ma intreb ce accidente se pot intampla si cu lantisorul. Cu bratara am patit-o, am pus-o pe Gabitza la tastatura si si-a agatat partea cu inchizatorul, asa s-a speriat si se zbatea la mine in brate, in final s-a rupt. Noroc ca are zalele mai mari si se poate inchide si asa. Cine a mai patit-o si ce ma sfatuiti? trist

sus

Denunta
CarlaVargas

Copii
Printul: 17 ani, 4 luni
Printesa: 17 ani, 4 luni
Micul Print: 12 ani, 1 luna

19.10.2004 11:24     citat 

[color=red]Las-o sa mai creasca putin, pana intelege cum trebuie sa-si poarta de grija. Daca ai patit deja cu cerceii si bratara, de ce sa sporesti grijile si cu lantisorul? Pune lantisorul sfintit la o poza a ei undeva in camera (unde ea nu ajunge) si va avea aceeasi efect protector pentru ea, dar fara pericole. Nu i-as pune bratara deloc, iar cerceii as alege-o cu multa grija.

Eu nu pun la Hanga, fetita mea nici lantisor, nici bratara, nici cercei - o va face ea cand isi doreste. Si asa se pot intampla accidente destule.
[/color]

sus

Denunta
daniluca

19.10.2004 11:24     citat 

Eu am patit-o cand i-am pus prima oara cercei, i-am agatat urechea si i-am spintecat-o...i-am scos cerceiii si nici azi la 3 ani nu poarta...si nu o sa poarte decat cand o sa ceara...
A avut lantisor foarte fin special de copii, nu stiu cum dar a papat cruciulita....probabil ca a iesit pe undeva.... trist
I-am mai dat voie sa se joace cu margele dar sub supravegherea mea...
Nu poti sa stii...copilasii sunt zvapaiati..si apoi nu e alegerea lor sa poarte...
Sfatul meu...daca vrei sa-i pui lantisor pune-l simplu deocamdata fara medalion...daca insisti sa-i pui cruciulita ai grija la cele taioase, sa nu-i intre in piele...si sa fie lantul foarte scurt sa nu poata inghiti cruciulita....
Altceva..nu stiu..fata mea nu poarta bijuterii si pare fericita...
Am iconite la ea in camera..am o sticluta cu mir si cam atat sfintit deocamdata...

sus

Denunta
lumy24

19.10.2004 11:31     citat 

David are o bratara fff fina - ca un fir de ata - atat e de subtire, cu inchizatoare micutza care se ascunde practic intre cutishoarele de la manutza. O are de la o luna si nici nu o baga in seama. Probabil ca daca ar fi una care sa atarne ar fi tentat sa traga de ea (de aceea am si evitat sa ii iau una cu placa si nume pe ea).
Cu cerceii la fetitze e f adevarat ca e periculos, nu stiu ce as face daca as avea fetita.Poate i-as tine atza in urechiushe ca sa nu se astupe gaurile - pana ar implini 4-5 ani.. confuz (nu stiu nici daca m-ar lasa inima sa ii fac gauri - voi vedea cnd va fi cazu scot limba sarut ).
In privinta lantzului - nu i-as pune! Nici la fetita nici la baietzel! Poate dupa ce va face 10 ani da..dar pana atunci nu cred ca as face-o.

sus

Denunta
fish

Copii
DEBORAH - albinutza
17 ani, 5 luni
VLAD DARIUS - voinicel
12 ani, 1 luna

19.10.2004 11:57     citat 

eu i-am impuscat fetitei mele cercei in urechi, la bijutier...sunt cercei sterili, care trebuie purtati minim 6 saptamanai, insa ii mai las...nu a avut accidente cu ei, dupa ce i-au fost pusi am folosit alcool cu musetel picurat si masat, ca sa curete...si dupa vreo 7 saptamani de la "plantare" i-am scos si curatat...se adunase murdarie pe "piulita"...in rest, se impaca bine cu ei...nu ies usor, insa nici nu o inteapa sau alte inconveniente...cu celelate: bratara, lantisor...o s-o las sa decida ea cand vrea sa poarte...insa cerceii mi s-au parut mai indicati acum, cand nu prea stie cum sa protesteze...daca n-o sa vrea sa-i poarte mai incolo, nu e problema...sau poate vrea sa isi mai faca gauri?? scot limba prostit

sus

Denunta
nightwish

Copii
INGRID: 17 ani, 5 luni

19.10.2004 11:58     citat 

sincer, mie nu-mi plac bijuteriile la copii cum nu-mi plac nici cele la barbati. mi se pare ca nu in asta sta protectia(o cruciulita purtata de bb la cateva luni/ani)...
pe de alta parte multi parinti isi inzorzoneaza copiii cu bijou-uri din dorinta de epatare ochi peste cap ...acu' nu zic ca e cazul tuturor zambet
la fetite mi se par ok cerceii(dar sa fie alesi cu grija) dar mai mult de atat chiar cred ca e inutil sa-i pun la a mea...desi are un medalion ursuletz asa de fain si o cruciulitza la fel (asta ca sa nu ziceti ca nu are foarte fericit ...kiddin'), nu i le voi da pana nu se va duce la scoala
...fiecare cu stolurile lui! foarte fericit

sus

Denunta
SMOKY

19.10.2004 9:16     citat 

.. fata mea are doar niste cercelusi minusculi, ca o za....nu-i agata ca-s circulari...a avut bratara(bine ca s-a rupt)...matusa mea i-a pus-o la mina de ziua ei(mie nu mi-a convenit dar n-am vrut s-o jignesc pe matusa)...i-a fost putin cam mare si a tras cu dintii de ea pina a rupt-o(ce bine mi-a parut)..apoi buni ca sa nu fie mai prejos i-a pus ea alta..pe care am dat-o jos(ca incepuse sa o roada)...asa ca nu mai pupa zdranganele pina nu creste....nici mie nu-mi plac la copii bijuteriile doar cerceii mici la fetite...acasa se probeaza cu toate cele dar numai cind sint eu acolo(de altfel nici nu ajunge la cutia cu minuni)....accidente se pot intimpla oricind nu numai cu bijuterii ...important e sa fim noi pe faza...

sus

Denunta
ioanalex

Copii
Teglas Ioan Alexandru: 17 ani, 2 luni

19.10.2004 10:07     citat 

Nici eu nu sunt cu bijuteriile la copii...Doar nu or fi pom de craciun sa ii impodobim asa de mititei... foarte fericit

sus

Denunta
cami_alex

Copii
Alexander: 17 ani, 2 luni
Verena: 14 ani, 11 luni
Daniela: 11 ani, 4 luni

19.10.2004 10:53     citat 

Noi am primit la botez cadou pt Alex o bratara cu crucilita, ancora si litera A.I-am pus-o doar atunci cand a primit-o ca sa vada cine i-a daruit-o cum ii vine.
La fetite sunt pt cercei in rest sunt contra bijuteriilor la copii.

sus

Denunta
anamari

Copii
alex: 27 ani, 4 luni
Lia Marie: 16 ani, 2 luni
Liam: 15 ani, 2 luni

20.10.2004 5:55     citat 

eu am avut cercei de la cateva saptamani si nu am avut nici un accident cu ei(sunt cercei special de copii)- i-as pune si la fetita, dar sa mai creasca -6 luni ,un an...sunt pretiosi pentru ca sunt mostenire de familie dar la unul s-a rupt o tortita si e greu de reparat ca am pierdut bucatica rupta si acum nu stiu cat costa si unde sa gasesc un bijutier sa-i repare- au 84 de ani si sunt din aur 18k -au fost ai surorii bunicului-si acum toate bijuteriile sunt din aur de 14 k...
nici nu ma gandesc la bratara sau lantisor pana nu creste sa vrea ea sa poarte....
ana

sus

Denunta
mama_sonyei

Copii
Sonya-Alexandra: 16 ani, 5 luni

20.10.2004 5:58     citat 

Galusca mea a primit la botez un lantisor cu un medalion cu "S" si o pereche de cercelusi (de la nasa). Lantisorul va sta in cutiuta lui pana se duce la scoala si dupa aceea il va purta numai la ocazii speciale (ca sa stie sa pretuiasca un moment si o situatie de viata scot limba ), iar cercelusii de la nasa... trebuie sa facem gaurele in urechiushe... mi-a fost tare mila de bb sa o intep, dar, mi s-a spus, ca trebuie sa-i fac gaurelele cat mai repede (cand nu stie ce i se intampla confuz ) ca altfel tipa si nu va mai reusi nimeni sa-i faca gaurelele decat cand va fi mare... jenat
Ma rog... fiecare cu pasarelele lui... dar sunt de parere ca-i mai bine sa nu bijuuri asa de mici...

sus

Denunta
Onush

20.10.2004 8:43     citat 

Ruxandra poarta bijuterii:
*de la 4 luni: o bratara subtire si usoara (~1g) care este este fixa pe mana, nu o sesizeaza, nu are atarnatele care sa se agate,
*un lantisor cu iconita la fel de usor pe care i l-a luat mama mea si care tot purtat de mica a devenit firesc... nu il poarta niciodata pe deasupra hainelor si nu exista riscul sa se agate. Cat a fost foarte cald nu l-a purtat deloc pentru ca era o permanenta sursa de mizerie din cauza transpiratiei si a prafului,
*cercei mici, sunt fixi pe ureche, nu au posibilitatea de a se agata si nici de a se deschide pe care i-am pus la 7 luni.
Bijuteriile ei sunt mici, usoare, insesizabile atat pentru o persoana straina cat si pentru ea, nu o incomodeaza, nu constituie un risc de accidente.

sus

Denunta
MATZA

Copii
Snejana Gabriela: 17 ani, 2 luni

20.10.2004 11:58   Bijuteriile la copii un pericol?  citat 

Si Gabitza are cercelusii destul de simpli si pana acum nu a avut probleme, cu bratara s-a acomodat si nu o baga in seama, cu lantisorul mai vedem, poate ca daca e pe sub hainute nu voi avea probleme. Multumesc pt. sfaturi, la inghitirea medalionului nici nu m-am gandit, acum stiu sa am mai multa grija. mie i-mi place va spun sincer sa o vad cu bijuterii e asa de dulce, doar ca trebuie sa fiu mai atenta. In privinta gaurilor in urechi ei i le-a facut moasa in spital, la sora mea i le-au facut mai tarziu si cum s-a zbatut una dintre gauri e pozitionata asa de urat si nici nu poate sa-si faca alta aunde trebuie pt. ca sant prea aproape, tot timpul i-si acopera urechea cu parul. trist

sus

Denunta
zizee

Copii
Anas Louka (Snoopi): 19 ani, 2 luni

20.10.2004 12:37     citat 

cu snoopi lucrurile stau cam asa:
cercei am spus din star ca n-o sa-i punem, decit cind ne-o cere ea. nu vedeam nici un motiv pentru care sa-i gaurim urekile fara acordul ei. in vara asta, insa, a fost cea mai frecventa 'obsesie' a ei: sa-si agate, cum putea, niste cercei ori imitatii, de ureki. asa ca am intrebat-o daca vrea sa mearga la gaurit, am atentionat-o ca s-ar putea s-o doara. si ea zis da.
am fost, asadar, la-mpuscat, unde s-a pricopsit cu doi cercei medicinali de toata groaza, pe care trebuia sa-i poarte cam 6 saptamini. era mindra nevoie mare si tot la 3 minute punea minutele sa se asigure ca-s acolo.
dupa o saptamina insa, surpriza, unul dintre cercei disparuse. gaurica supura si era dureroasa. am vrut sa i-l scot si pe celalalt, ca sa nu stea "intr-un cercel", dar n-a fost kip sa ma lase sa-i ating urekea. pina cind, din mila domnului (sau nu, mai degraba...), si celalalt cercel s-a agatat intr-un tricou, la dezbracat, si-a iesit. cu kinuri si urlete mari... putea, in final, sa-i sfisie lobul.
a doua gaurica parasita de cercel e inca bolnava, nu-mi da voie nici macar crema ori un dezinfectant sa-i pun pe ea. prima: s-a-nkis si urekea e ca noua. putem, deci, daca sintem masokisti, s-o luam de la capat foarte fericit . lucru pe care n-o sa-l mai facem insa prea curind, e sigur.

in rest: snoopi si-a ales asta-vara de la meli-melo un inel-cu-coccinelle de toata frumusetea, de care e tare mindra si-i vine tare-tare bine. si tot pe la-nceputul verii a primit, de la o prietena de-a mea, o bratarusa de argint cu numele ei gravat. nu m-a entuziasmat cadoul, dar i-am pus-o, pentru efectul de moment si-apoi am vazut ca-i sade tare bine si ca ea e taaare fericita. asa ca inca o poarta, nu se stie inca cit. trag cu ochiul

sus

Denunta
Onush

20.10.2004 12:48     citat 

zizee, cel mai rapid si mai simplu mod de a se vindeca urechile este sa pui in ei cercelusi de aur. Cat despre cerceii impuscati, eu i-am scos Ruxadrei la aprox o saptamana dupa ce i-a impuscat si i-am inlocuit cu cerceii pe care ii are si acum

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: