· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Alimentatia artificiala a sugarului > Ce lapte sa ii bag?(10 luni)
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3  »
subiect nou  raspunde
autor Ce lapte sa ii bag?(10 luni)     
Chaton

Copii
Radu Cosmin - Minunat!
15 ani, 9 luni

23.10.2004 8:23   Ce lapte sa ii bag?(10 luni)  citat 

As dori sa ii dau un biberon de lapte macar seara la culcare si sa nu renu nt la alaptat;asta pt ca sper rad sa nu ma mai trezeasca o data sau de 2 ori noaptea sa pape lapte,of course;nu ca nu i-ar da mami,ca imi vine sa il mananc si sunt constienta ca nu o sa mai bea mult lapte de la san,de asta nici nu as vrea sa renunt ziua,dar ma gandesc ca asta de noapte ar fi satios;as vrea sa ii fac din ce in ce un program normal,sa se scoale dimineata ca oamenii(cer cam mult cred rad )..in fine,intrebarea este,daca pana acum a fost hranit la san,in afara de laptele praf gratuit de care nu vreau sa aud,ce lapte imi recomandati? si sa ii dau simplu sau cu cereale?ce cantitate?bine,ca o sa bea greu din biberon,asta e alta poveste,dar trebuie sa incerc;sper sa mearga,daca nu...sfanta tzatza,bine ca mai am laptic!!

sus

Denunta
Chaton

Copii
Radu Cosmin - Minunat!
15 ani, 9 luni

24.10.2004 10:34     citat 

nu imi raspunde si mie nimeni?? plang sau sunt foarte trist

sus

Denunta
somnorici

Copii
maimutza bengaleza
bolfosica

24.10.2004 10:58     citat 

Eu ii dau NAN2, bea, la 6 luni, maxim 180 ml seara, pe la 9.30, nu ii pun cereale, ca deocamdata nu se afla in topul preferintelor lui, dar am vazut ca alte mamici ii adauga si cate 2 linguri de cereale, intr-adevar, e mai satios, dupa cate spun ele. Oricum, bble meu se scoala la 5 si la 6 sa mai suga putin de la mine, iar la 7.30 e drepti. Sper sa nu-mi faca asa si la 10 luni, ca nu stiu cat mai rezist trist .
Cumpara un biberon cu tetina plata, sa il accepte mai usor, si, daca te hotarasti sa-i pui si cereale, ai grija la gaurica tetinei: sa fie mai mare, pentru mancaruri.
La inceput, ca sa accepte laptele, combina-l cu putin lapte de la tine, poate formula nu are acelasi gust ca laptele tau.
Succes si somnic usor! sarut

sus

Denunta
ina_nz

Copii
Adrian: 16 ani, 1 luna
Maya: 10 ani, 1 luna

24.10.2004 11:49     citat 

Mai tot pe la 10 luni ma apucase shi pe mine dilema cu laptele inlocuitor. Aveam eu o pasarica sa nu-i dau formula asha ca am preferat sa-l mai alaptez pana a facut un an shi l-am bagat direct pe integral, grasime 4%............acum ma felicit pentru alegere zambet
E mai ieftin, mai comod shi mai ales sanatos!!!
Acum, la un an shi 2 luni, imi bea cam 7-8 sute mililitrii in 24 ore shi e foarte bine dezvoltat.
Iau recipientzi de 2 litri shi alternez simplu cu cel imbogatzit cu calciu (nu le amestec, 3 zile ii dau simplu, trei zile calcium).

Bafta!

sus

Denunta
Minteuan

Copii
David: 15 ani, 6 luni
Horea: 13 ani, 8 luni

24.10.2004 2:28     citat 

Noi ca marca de lapte bem Humana 2...stiu ca de la 8 luni este un alt Humana 3. Dar nu prea vrem lapte...doar seara 200ml (23) si dimineata 200ml (7). Nu ii pun nimic in lapte...nici cereale si nici gris. Masa de seara de la (18-19) e de cereale (cu sau fara fructe). Noi de la 4 luni nu ne mai trezim noaptea sa mancam...nu ca asa am vrut noi parintii...asa vrea el. Evident ca si noi sintem bucurosi de initiativa lui. Acum sa nu te gindesti ca nu ne mai trezim deloc, ba ca vrem suzeta si in 10 minute doarme iar, si pina nu avea sac de dormit dorea sa-l invelesc. Dimineata ne trezim dupa ce mincam si mai avem cam 3 reprize de somn peste zi...una pe la 11 (max. 1ora) una la 14 (max. 2 ore) si una la 17(max.1ora). Pediatra ne-a recomandat sa invatam copilul cu un anumit program de masa si somn pentru a evita sa-l hranesti si cind nu ii e foame sau sa-l culci cind nu ii e somn, dar programul nu e batut in cuie cind bate ceasul ora respectiva sa si manince sau sa doarma. De ex. daca afara e vreme ploioasa si iesim doar putin in marsupiu cu umbrela sau deloc atunci dormim mai putin. David in schimb nu mai doarme deloc afara, indiferent daca e in carucior sau in marsupiu. Si daca stam mai mult de 2 ore la un moment dat incepe sa plinga si cind ajungem in casa in patut doarme asa de repede ca nu mai cere nici suzeta zambet .

sus

Denunta
Onush

24.10.2004 2:51     citat 

Eu i-am dat Ruxandrei Humana2 (la varsta lui Alex) pe care o completam (daca era cazul sau nu in functie de cat manca in ziua respectiva) cu MilchBrei de la Humana. Humana 3 are gust de fructe si nu am vrut sa creez confuzii jenat
Ceea ce pot sa iti zic e ca la 10 luni, pentru caRuxandra sa doarma toata noaptea era necesar ca masa cea mai consistenta din zi sa fie intre orele 17-19... legume, branza, smantana... uneori carnita. Daca am incercat sa ii dau ceva mai usor la 5 dimineata era in picioare prostit

sus

Denunta
nora

Copii
Matthias Constantin: 17 ani, 5 luni

24.10.2004 10:15     citat 

matthy a papat de la mine numai 3 luni, dupa care a trebuit sa trecem pe formula -am fost foarte mutumiti de BEBA pana la 1 an, cand am trecut pe integral, fara nici o problema
pofta buna la puiuti!!!

sus

Denunta
geut

Copii
Mara Elena: 21 ani, 7 luni
Teodora Ioana: 18 ani, 9 luni

25.10.2004 9:30     citat 

Eu le-am dat NAN, e special pentru copii mai mari si fetele mele au fost foarte multumite.

sus

Denunta
lumi12a

Copii
Lexi: 17 ani, 4 luni

25.10.2004 9:38     citat 

Eu dupa 1 an i-am dat (si-i mai dau si acum) Parmalat Prima Crestere. Este formula speciala pentru copiii cu varsta intre 1 si 3 ani, imbogatit cu vitamine si fier. Se gaseste la cutii de 500 ml.

sus

Denunta
ttcrissy

25.10.2004 12:23     citat 

Eu i-am dat NAN2 pentru ca are bifidus, apoi pe la 1 an am trecut pe lapte de vaca pe care il fierb 15-20min. Bea in jur de 500ml pe zi si la 10 luni si acum.

sus

Denunta
delfinasha

Copii
Tudor Mircea: 13 ani, 3 luni
Kristine Elena: 9 ani, 6 luni

02.04.2007 10:08     citat 

si eu ce lapte sa ii dau?
Tudor papa tzatzi, vreau sa il intarc la 11 luni, la sfarsitul lui mai, dar pentru ca nu vreau ca intarcarea sa fie brusca, am hotarat sa il incerc sa il obisnuiesc cu bibberonul..i-am dat pentru inceput lapte de-al meu in biberon si l-a acceptat..
pediatrul cand l-am intrebat mi-a zis ca fara probleme sa il trec pe lapte din comert, mi-a recomandat Zuzu..
eu i-am dat pana acum un biberon de Zuzu, pe care l-a baut..
problema e ca eu nu sunt f impacata cu ideea de a-i da Zuzu..
am incercat sa ii dau Nan2, i-am dat aseara un biberon, l-a baut si pe ala (210 ml), eu speram ca unul din ele sa nu ii placa si sa nu am dde ales, dar se pare ca Tudor ar papa orice laptic..
sa ii dau formula cate un biberon pana la 11 luni si apoi sa il trec pe Zuzu? sau sa ii dau direct de acum Zuzu? ca parca nici nu l-as ameti 2 luni cu formula si apoi Zuzu..mai ales ca nu ii dau numai formula, ca tzatzi este si noaptea ma suge de numa..se trezeste si la 2 ore si suge..
ce ziceti? mamici cu experienta, ce sa fac?

sus

Denunta
gina_pirvan

Copii
Calin Alexandru: 13 ani, 11 luni

03.04.2007 8:22     citat 

delfinasha,eu ii dau lui Calin,Zuzu...am fost impotriva acestei firme pentru ca am luat odata iaurt si a fost mucegait...dar am luat lapte la indicatia unor persoane care beau acest lapte...este f. bun,am mai luat si Dorna,Fulga...dar Zuzu mi-a placut mie cel mai mult...asa ca am ales in final pentru Calin,Zuzu...si i-a priit,ii merge bine,bea de doua ori,dimineata si seara...acum faci cum crezi de cuviinta!

sus

Denunta
delfinasha

Copii
Tudor Mircea: 13 ani, 3 luni
Kristine Elena: 9 ani, 6 luni

03.04.2007 10:37     citat 

gina, stiu ca Zuzu este f bun.. eu nu prea ma omor dupa lactate, dar Zuzu chiar imi place..
insa intrebarea se referea daca ii dau formula sau Zuzu? asta e nelamurirea care o am eu.. tu de la ce varsta i-ai dat Zuzu?

sus

Denunta
gina_pirvan

Copii
Calin Alexandru: 13 ani, 11 luni

03.04.2007 11:03     citat 

La noua luni eu cred ca este bine sa nu-l mai incurci cu formula,daca vrei sa-l treci apoi pe lapte zuzu...asta doar daca vrei sa ii dai formula mai mult,Calin a mancat Milumil 3 pana pe la 1 an si trei luni.Acum mai vezi si alte sfaturi...eu am incercat sa-l trec pe la noua zece luni dar a facut enterocolita de la mancarica,eu am crezut atunci ca e de la lapte...asa an amanat cat mai mult.Depinde de copilul tau cum tolereaza laptele.Oricum sa-l introduci treptat,putin cate putin,altfel sa n-ai surpriza sa se deranjeze la stomacel.

sus

Denunta
nike

Copii
M, 5 ANI SI CEVA

03.04.2007 12:08     citat 

eu pana la 11 luni si jum i-am dat san si atunci i-am introdus formula HUMANA 2 pe care a papat-o pana la 2 ani si un pic cand fff treptat cate 30 mil dim si seara cate 3 zile am trecut pe dorna apoi pe zuzu 1,4 % si curand vom trece tot treptat pe cel rosu, 3,5% parca.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: