· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Materna / paterna >Nasterea > cum sa nasc?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2  »
subiect nou  raspunde
autor cum sa nasc?     
Biogenis
(Banca de celule stem)
[email protected]
Daca esti insarcinata, castiga in fiecare luna un Kit de recoltare de celule stem!
Lunar ai sansa de a castiga un kit de recoltare Bebe, in valoare de 3590 lei. Kit-ul include setul de recoltare, transportul probei de la spital la laboratorul nostru din Romania, analizele, prelucrarea si criogenarea probei.

Inscrie-te chiar acum in concurs!
gza

am nascut deja!

24.10.2004 12:37   cum sa nasc?  citat 

:? Sunt la jumatatea sarcini si sunt inca in dilema cum este mai bine sa nasc. Unele mamici prin ca prin nastere normala, altele prin cezariana, doctorii la fel, chiar nici nu stiu cum este mai bine. Impartasiti-mi din experientele voastre ca sa imi fie mai usor sa iau decizia cea mai buna. Care sunt avantajele si ricurile fiecarei metode?
aveti grija de voi :)

sus

Denunta
Dodutz

24.10.2004 2:24     citat 

Draga mea, eu am nascut prin cezariana, din motive medicale. Totul a decurs excelent, epidurala, mi-am vazut copilul imediat ce a fost scos din "marsupiu". De altfel, cele mai frumoase amintiri din viata mea le am din timpul operatiei, am avut niste discutii absolut savuroase cu medicul (un tip cu un dezvoltat simt al umorului), dar si cu ceilalti membri ai echipei de interventie. Nu am avut absolut nimic nici dupa operatie, m-am ridicat repede si fara probleme din pat.
Cu toate astea, te sfatuiesc sa lasi natura sa-si urmeze cursul. Bunul Dumnezeu n-a lasat aceasta teribila inventie, numita "cezariana", pentru ca noi sa putem alege, ci doar pentru a se apela la ea in cazuri extreme. Asta e parerea mea! Daca poti sa nasti natural, DO IT!
Sanatate multa!

sus

Denunta
Minteuan

Copii
David: 16 ani, 4 luni
Horea: 14 ani, 6 luni

24.10.2004 3:02     citat 

Eu nu pot sa-ti dau un sfat cum sa nasti...pot sa spun cum am nascut eu si daca o sa primesti pareri de toate tipurile atunci o sa stii sa alegi.
Eu am nascut normal asa am ales eu, desi din cauza unei probleme la inima, medicul mi-a spus sa ma pregatesc si pentru o cezariana.
Nasterea la mine a fost provocata pentru ca aveam deja 42 de saptamini si bebe tot nu venea. Aveam totusi dilatatie de 2 cm dar asta am avut-o de la 8 luni.
La ora 11 am ajuns la spital, mi s-a facut un control (cam dureros) si dupa am primit o jumatate de pastiluta sub limba. Timpul trecea lumea din sala de travaliu venea si pleca doar eu stateam senina si fara nici o contractie sau durere. O alta viitoare mamica care primise odata cu mine pastiluta avea deja contractii din 10 in 10 minute. Pe la 15 am mai primt o jumatate de pastila. Periodic medicul meu ma urca pe masa sa vada ce si cum. Nimic. La 19 ii spune asistentei sa-l monitorizeze pe bebe si pe mine la inima si sa-mi faca si o injectie tot pentru dilatatie. Ei bine la 10 minute dupa ce mi s-a facut injectia au inceput contractiile, doar ca nu am mai trecut prin toate fazele cu contractii din 10 in 10 minute ci direct la contractii din minut in minut. Aici ar trebui sa-ti spun ca era cam dureros...dar nu insuportabil. Tot atunci medicul mi-a rupt si apa. Ce alta stare in afara de durere aveam, imi era frig...dar asa un frig ca imi clantaneau dintii in gura (pe bune) desi aveam pe mine deja 2 paturi de lina. Asta a tinut pina la 12,30 noaptea. Atunci m-au dus pe masa de nastere si aveam doar 6 cm dilatatie. Medicul mi-a spus ca fara 8 sau 10 cm nu o sa pot naste. Mi s-a pus o perfuzie cu glucoza si mi s-a spus (de catre moasa) ca pe fiecare contractie sa imping ca ajut colul sa se dilate mai usor. Mai greu a fost pina m-am prins cum trebuie sa imping rad rad rad , moasa imi spunea sa tin aerul in piept si apoi sa-l imping in burta...lucru care mie mi se parea imposibil. La un moment dat un rezident imi spune "trebuie sa faceti exact ca si cind mergeti la baie pentru treaba mare" (ha, pai de ce nu ati spus asa de la inceput!). Dupa un timp nu mai impingeam ca asa voiam eu ci asa imi spunea corpul...era o stare pe care nu o mai puteam controla. La ora 1,05 s-a nascut David!!! Am avut si o taietura dar nu o simti...iar cind o coase esti anesteziata si nu mai simti nici atit. Pe toata perioada cit am stat pe masa eu si David am fost monitorizati (bataile inimii). Mie mi s-a facut la un moment dat o injectie ca inima mea o luase un pic razna...si eu am glumit cu medicul si i-am spus ca "are emotii pentru marea intilnire". Deci daca mai aveam putere sa si glumesc iti dai seama ca nu era asa de cumplit. Momentul am mai spus si o spun E UNIC! si asta mi-am repetat tot timpul de la 19 pina am nascut! Pe mine m-a ajutat!
Acum fiecare suporta mai mult sau mai putin durerea...eu nu sint o fricoasa in ale durerii dar nici nu ma omor. Perioada mea de refacere a fost cam 4 saptamini...dupa puteam sa stau in fund si ma miscam foarte bine.
Ce pot sa-ti mai spun...nu am ales cezariana pentru ca o sa vreau si o surioara pentru David si vreau ca uterul meu sa fie cit mai ok pentru sarcina respectiva si epidurala pentru ca am oroare de injectii si gindul ca imi era facuta in coloana ma speria mai tare decit durerea.
Numai bine si o nastere usoara!!!

sus

Denunta
Michandro

Copii
Mara Ruxandra: 15 ani, 4 luni

24.10.2004 5:09     citat 

Si eu imi pun mereu intrebarea asta! Dar incerc sa nu ma las influentata de sentimente si sa gandesc la rece: care sunt avantajele si dezavantajele pentru mine in cazul fiecarei metode. Asa ca iti sugerez si tie sa faci la fel:
- pune in balanta toate problemele pe care tu, personal, le ai si ar influenta modalitatea de a naste;
- tine cont cat de rezistenta esti la durere (gandeste-te la dureri de masea, boli... daca te pun imediat la pat sau nu, etc);
- intreaba medicul, in primul rand, ce-ti recomanda;
- asteapta sa vezi cat de mare o sa fie copipulul, pentru eu cred ca la un copil de peste 4 kg e cam greu cu nastearea naturala (nu am zis imposibil);
- si alte "argumente", sa le numim logice, care sa te ajute sa iei o hotarare.[/list]

Eu inca nu m-am hotarat, dar mai am destul timp! Acum, inclin spre nastere naturala daca nu apar complicatii si daca bebe nu depaseste 4 kg.

sus

Denunta
Michandro

Copii
Mara Ruxandra: 15 ani, 4 luni

24.10.2004 5:12     citat 

... si acum, o parte din "argumentele" subiective: mi-e groaza de injectii in coloana! Deci nu stiu ce o sa fac in cazul nasterii naturale, daca o sa apelez la epidurala sau nu. foarte fericit

sus

Denunta
Cora

24.10.2004 10:20     citat 

Uite citeva subiecte mai vechi, la unele am dat si trimiteri la alte subiecte mai vechi si articole de pe site... poate te ajuta sa te decizi... bineinteles dupa ce discuti deschis si cu medicul tau problema.
http://www.parinti.com/modules.php?name...pic&t=3867
http://www.parinti.com/modules.php?name...pic&t=3763
http://www.parinti.com/modules.php?name...pic&t=4136
http://www.parinti.com/modules.php?name...pic&t=4022
http://www.parinti.com/modules.php?name...pic&t=3303
http://www.parinti.com/modules.php?name...pic&t=3429
http://www.parinti.com/modules.php?name...pic&t=1417
.....

Sarcina usoara in continuare!

sus

Denunta
vikky

25.10.2004 3:12     citat 

eu am nascut natural cu epiduriala si a fost f. bine.
ma rog, nu prea am impins eu cum trebuie se pare si din cauza asta am impins vreo 3 ore dar daca as alege din nou tot la fel as face, mai putin daca din motive medicale imi trebuie cezariana.

curaj,
vikky

sus

Denunta
Nisreen

Copii
Mihai Alexandru: 19 ani
Sarah Elisa: 12 ani, 6 luni

25.10.2004 10:08   Nastere normala!  citat 

Sunt pentru nasterea normala! Baietelul meu a avut 3.800g la nastere. Travaliul a durat 40 de minute. Daca se poate normal de ce nu? Este sanatos si pentru mama si pentru copil. Discuta cu ginecologul, iti va spune acelasi lucru dar mult mai detaliat.
Nastere usoara iti doresc, inca de pe acum!

sus

Denunta
yaely

Copii
yaely

19.03.2005 12:34     citat 

draga mea daca te intereseaza parerea mea eu am nascut normal dar cu epidurala si a fost excelent,cu epidurala iti vine sa mai faci vreo 2,3.eu nu as face niciodata cezariana doar daca as avea probleme,sa nu-ti fie frica de nasterea normala,mie mi-afost groaznic de frica plangeam de rupeam numai la gandul ca ce ma asteapta dar a fost mai usor decat credeam si sa nu crezi ca pt ca am nascut"cic-ciac"18 ore am avut dureri pana mi-a facut epidurala iar dupa aia radeam,nu mai simteam nici o durere pana a inceput nasterea,atunci m-a durut un pic dar nu fffffffff tare.SUCCES SI NASTERE USOARA!!!!!!!!!!!!!!

sus

Denunta
maminikamica

Copii
MARA FARHAD MARIO

05.04.2005 10:13   maminikamica  citat 

BUNA GZA!EUSINT O PROASPATA MAMICA adica de 5 luni si hai sa ti spun cum am nascut eu care sint o "pricinoasa"cind e vorba de durere sau spital Am nascut la 8 luni si jumatate iar nasterea mi a fost provocataCum am nascut ?normal dar am cerut anestezie epidurala NU iti face injectie in coloana ci iti monteaza un "cateter"simti o intepatura de tintar a fost super si am nascut rizind si am putut sa "push"cind a fost nevoie Multi zic ca are urmari neplacute ,eu nu am simtit niciuna pina acum DACA te hotarasti sa nasti asa ai grija sa i spui dr ului din timp sa stie sa preg anestezistul Daca e ceva ce nu ti am zis intreaba ma ITI DORESC O NASTERE CIT MAI USOARA si un copil asa cum ti l doresti da ne de veste dupa eveniment asta daca o sa mai ai timp TE PUPAM EU SI PUIUL MEU MARIO nu te panica asta e secretul

sus

Denunta
Lady_Dy

Copii
Iustin Cristian Hittu: 15 ani, 10 luni

08.04.2005 1:09     citat 

Daca vrei parerea mea eu iti spun sa o alegi pe cea normala. Eu din motive medicale am nascut prin cezariana. Imi pare rau dar asta este. Dumnezeu nu mai lasa pe pamint durerile facerii daca noi femeile nu le puteam suporta.
Oricare ar fi alegerea ta iti doresc o nastere usoara si un bb frumos si sanatos asa cum ti-ai dorit. Sa fiti fericiti. sarut sarut sarut

sus

Denunta
alicadu

Copii
Luli: 18 ani, 2 luni

08.04.2005 7:52     citat 

Cred ca bebeul pentru care s-a deschis subiectul are deja cam 2 luni rad rad dar se pot inspira si alte mamici, nu? sarut

sus

Denunta
NicoletaBotez

Copii
Andreea-Maria: 15 ani, 6 luni
Daniel-Gabriel: 12 ani, 5 luni
Catalin-Mihai: 12 ani, 5 luni

08.04.2005 8:08     citat 

alicadu, ca bine zici... rad rad rad rad
Poate o sa tina cont de sfaturi pt bebele urmator....cine stie scot limba
gza, poate ne spui si noua cum ai nascut confuz

sus

Denunta
gliss

Copii
Ti: 15 ani, 9 luni

08.04.2005 8:48     citat 

citind raspunsul lui Simona mi-am adus aminte momentul nasterii, in mare am avut cam aceleasi experiente si eu tot cu pastiluta si injectia dupa numai ca eu am mai facut si o perfuzie tot pt dilatatie. imi aduc aminte cum asteptam in sala de travaliu am fost internata la ora 8 dimineata si am nascut la 1 fix noaptea toate nasteau numai eu nu. Pe mine sincera sa fiu ma traumatizau strigatele celorlalte mamici ma speriau dar cand am nascut am vazut ca nu aveam motiv.Singurul moment cand mi-am dat frau liber emotiilor a fost dupa ce am nascut si l-am vazut.Am inceput sa plang iar doc. care ma cosea in acel moment a crezut ca ma doare si vroia sa-mi mai faca o anestezie rad Saca ar fii sa mai nasc odata tot normal asi naste.

sus

Denunta
gliss

Copii
Ti: 15 ani, 9 luni

08.04.2005 8:53     citat 

sory plangea Teo am vrut sa spun Daca ar fii sa mai nasc odata tot normal ar fii trag cu ochiul

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: