· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Copiii >Toate varstele > Costume pt halloween
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2
subiect nou  raspunde
autor Costume pt halloween     
anablandiana

01.11.2004 11:53     citat 

ca tot e deschis aici subiectu'!Lamuriti-ma si pe mine sa nu mor proasta - care e semnificatia Halloween -ului asta,inafara ca merg copiii costumatzi pe la casele oamenilor ;de unde vine aceasta traditie? prostit

sus

Denunta
Cora

02.11.2004 12:21     citat 

----------
anablandiana a scris:
ca tot e deschis aici subiectu'!Lamuriti-ma si pe mine sa nu mor proasta - care e semnificatia Halloween -ului asta,inafara ca merg copiii costumatzi pe la casele oamenilor ;de unde vine aceasta traditie? prostit
----------

http://www.holidays.net/halloween/story.htm
http://wilstar.com/holidays/hallown.htm

in limba romana:
http://www.aiudonline.ro/forum/viewtopic.php?t=55
http://arhiva.monitorulcluj.ro/2002/200...catii2.htm

sus

Denunta
mdanilov

Copii
Maria Caterina: 18 ani, 9 luni
Nichita Toma: 17 ani

02.11.2004 11:14     citat 

si eu stiu ca e o sarbatoare celtica. pe 31 oct (care e ultima zi in calendarul celt) se credea ca se intoc mortii printre cei vii. oamenii se pregateau cu dulciuri sa-i imbuneze sa-i lase in pace si se costumau mai urat ca sa-i sperie. ulterior a fost preluata de americani.

sus

Denunta
ancarotaru

Copii
Dragos Razvan: 24 ani, 7 luni
am nascut deja!

02.11.2004 6:01     citat 

Stai sa iti spun eu ca a fost primul meu Halloween in Canada...si am ramas surprinsa... Atmosfera e misto, lumea se agita , magazinele pline de costume, casele decorate , neavand garduri se vede tot ce pun in zona din fata casei, e f frumos. Dar in noaptea aceea , copii care nu se pot plange ca nu au dulciuri suficiente acasa , umbla parca sunt apucati , sa adune dulciuri pe la case. In timp ce la noi copii colinda si se uita cu coada ochiului ce le dai, aici spun "Trick or Treat ?" adica iti fac un truc sau ma servesti cu ceva ?- si in secunda 2 intind punga mare sa le pui bomboanele. Nu saluta ,se intorc cu spatele si pleaca . Parintii sunt la doi pasi in spatele lor ca aici e mare polemica cu protectia copilului. De fapt copii sunt foarte bucurosi sa imbrace costumele , dar in momentul actiunii fug de nebuni sa stranga cat mai multe dulciuri. Probabil bastinasii simt altfel .... Eu una m-am surprins sa aud ca de Craciun nu sunt atat de entuziasmati si ca revelionul nu se simte nici atat.

sus

Denunta
Lorelei

02.11.2004 9:04     citat 

Noi nu i-am luat costum... si-mi pare rau. O s aiau totusi unul ca pe 11 Nov. incepe Carnavalul in Germania. O sa-i iau ceva haios,macar pt. poze zambet . La noi au fost copii pe la usa si le-am dat bomboane. M-a si speriat o gasca de stafii pe strada, brrr ce urate erau surprins

sus

Denunta
Sofie

02.11.2004 11:42     citat 

----------
ancarotaru a scris:
.... Eu una m-am surprins sa aud ca de Craciun nu sunt atat de entuziasmati si ca revelionul nu se simte nici atat.
----------

Anca, ma mir ca te-ai surprins trag cu ochiul ... Craciunul este cea mai mare Sarbatoare a Canadei ... pregatirile incep chiar de dupa Halloween si tin pina la 1 ianuarie ... ia da o raita prin oras si spune-mi ce vezi, nu au inceput pregatirile pentru Craciun? ... nu se decoreaza casele, magazinele, strazile, parcurile? ... cum arata Canada in 20 decembrie de exemplu? ... e o nebunie generala si un iz de sarbatoare cum nu l-am simtit niciodata in RO ...

scuze ca m-am abatut de la subiect jenat ...

ps
Lorelei, neaparat sa cumperi costum fetitei, mai ales daca e Carnaval ... in fiecare an ... aceste amintiri sunt de nepretuit pentru copii zambet .

sus

Denunta
ancarotaru

Copii
Dragos Razvan: 24 ani, 7 luni
am nascut deja!

03.11.2004 1:48     citat 

Repet: asta este ce am auzit...
Ideea e ca ei nu colinda pe la case de Craciun, deci nu au o semnificatie religioasa a Craciunului .
Fiul meu a fost un " rau" cu coasa.

sus

Denunta
cornelia

Copii
Alexander Wayne: 17 ani, 11 luni
Richard: 16 ani, 5 luni

03.11.2004 1:53     citat 

Sofie eu cred ca se simt destul de bine sarbatorile si in Romania... zambet

sus

Denunta
Cora

03.11.2004 1:59     citat 

Anca sa nu crezi nimic "din ce auzi", mai ales aici pe meleaguri straine... pina nu vezi cu ochii tai nimic sa nu crezi, crede-ma pe cuvint.
E adevarat ca nu colinda din casa-n casa, dar in luna decembrie, la radio cel putin, nu o sa auzi decit programe exclusiv cu colinde, pe posturi arhicunoscute in fiecare zona. Deja au aparut de ieri reclamele legate de Craciun, iar magazinele, majoritatea au deja standurile pregatite pt. cumparaturile Craciunului. Thanksgiving mi se pare chiar oleaca "acoperit" de acest Craciun... dar aici e vorba de reclama, profit etc.

Pt. ortodoxi e drept ca atit Craciunul si Pastele sint sfinte, dar si alte culte le sarbatoresc, cel putin Craciunul... numai ca nu-s asa de evidente cum le stim noi din RO, pline de incarcatura religioasa mai exact; sau cel putin iti dau impresia asta.

Si aici i-am vazut pe multi americani sarbatorind Anul Nou la restaurant sau dind petreceri acasa... deci repet, nu crede pina nu vezi cu ochii tai. trag cu ochiul

sus

Denunta
Sofie

03.11.2004 3:22     citat 

----------
cornelia a scris:
Sofie eu cred ca se simt destul de bine sarbatorile si in Romania... zambet
----------

sorry, nu vreau sa fiu inteleasa gresit ... n-am spus ca nu se simt, am spus ca "nu l-am simtit", adica EU, nu vreau sa generalizez ... oricum mi-ai dat idee de un subiect nou si nu mai insist aici zambet ...

Anca, in Canada nu o sa simti sarbatorile din pct de vedere religios decit daca vrei tu ... asta fiindca este o societate multiculturala zambet ... oricum eu te astept sa-mi spui parerea ta dupa ce trece Craciunul, chiar si religioasa zambet ... ca abia acum s-a prins si neuronul meu pensionar ca e primul tau an de canada zambet ...

Inny, m-ai terminat cu lolipopurile alea scot limba ...

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: