· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Dezvoltarea, educatia si timpul liber al copiilor >Comportament > reactii la 10 luni
< subiectul anterior :: subiectul urmator >
subiect nou  raspunde
autor reactii la 10 luni     
vikky

05.12.2004 3:13   reactii la 10 luni  citat 

vi s-a intamplat pe la 10 luni copilul sa se scoala noaptea la fiecare 1-2 ore?
fetita mea se trezeste si sta in picioare in patutul ei care e la noi in camera si plange si o iau in patul nostru si tot plange pana ii dau san (mai mult simbolic caci nu mai am si oricum il molfaie 23 min si adoarme la loc). si tot asa se trezeste de cateva ori pe noapte de nu mai stiu cum ma cheama.
ziua e mai nervoasa si fuge dupa mine prin casa plangand pana ajunge la mine. ea nu era un copil plangacios si e f. sociabil si vesel cu toata lumea.
o fi vreo faza?
plange rau, ca si cum ar durea-o burta, asa cumva se screme in plansul ei, dar e ok cu burta.
iar de mancat ma rog de ea. la inceput vocifereaza si nu vrea mancare de nici un chip. apoi dupa 2-3 lingurite incepe si accepta dar greu, trebuie sa o pacalesti, sa-i distragi atentia.
ati patit asa ceva?
ma gandesc cu groaza ca eu zbor sapt. viitoare cu ea in Ro (singurele) ore intregi daca imi face asa nu stiu cum o sa ma descurc.

multumesc,
vikky

sus

Denunta
agneska

Copii
ANA Elisa: 16 ani, 4 luni
Emilie Lucie: 13 ani, 5 luni
am nascut deja!

05.12.2004 10:02     citat 

Cred ca sunt mai multe lucruri diferite care se intampla si pe care tu le-ai reunit intr-o singura problema. Faptul ca dintr-o data a inceput sa fuga dupa tine si sa planga prin casa si mie mi s-a intamplat tot asa dintr-o data. Si chestia asta dureaza si azi (are 15 luni). O stiam calma, linistita si dintr-o data n-a mai suportat sa stea singura in camera sau sa plec fara sa se puna pe plans. Cand era mai mica plecarea mea brusca de langa ea o facea de fapt sa planga fiindca nu avea timp cred, sa reactioneze la fel de repede ca mine. Incetul cu incetul se va obisnui si nu va mai plange inse de tinut dupa tine se va tine. Cred ca e normal sa faca asa. E si perioada cand realizeaza mai mult lucrurile care se petrec in jurul lor si e perioada cand incepe sa le fie frica de schimbari bruste, de persoane necunoscute.

Cu trezitul din ora in ora am patit-o si eu si era chiar si din juma in juma de ora o noapte intreaga. A durat asta cam 2-3 zile. M-am asigurat de fiecare data ca totul e ok ( in afara de dintishori pentru care nu poti face mare lucru in afara sa-i dai cu gel) si nu m-am mai dus chiar asa de des . Dupa ce mi-a facut asa o nopate intreaga, a doua n-am mai sarit chiar asa de arsa din pat , am lasat-o sa planga 5 minute apoi m-am dus; apoi 10 si iar m-am dus apoi 15 si nu nu a mai fost nevoie sa ma duc ! Tre sa te asiguri ca totul e ok ca n-a facut kk sau ca nu are febra sau altele de genul asta si daca vezi ca totul e ok ii spui calm dar ferm ca tre sa faca nani, ca e noapte si toata lumea doarme si o lasi.
Din cate stiu incep tot cam pe atunci sa faca si cosmaruri.

Deci cred pur si simplu ca bebelusul tau creste , doar atat.

sus

Denunta
ttcrissy

05.12.2004 10:47     citat 

Si la noi s-a intamplat si se mai intampla (noi avem 1 an si 7 luni). Sunt nopti pe care le doarme bine mersi iar altele in care ma scoala sa il plimb, dam o tura prin casa, vede ca nu e nimeni (se tot mira si zice "Nu eee"), apoi ia o gura zdravana de apa si adoarme. Bineinteles ca avem si nopti in care e f agitat si se trezeste si maraie, si plange, ma scol la el numai daca vad ca nu isi rezolva problemele singur foarte fericit adica daca incepe sa planga de-a binelea.

Eu cred ca si la voi e ceva trecator, pana se asigura ea ca acesta este programul de noapte (acum e mai constienta de ce se intampla), pana se convinge ca desi e intuneric voi sunteti tot langa ea...o sa se mai linisteasca, vorbeste-i bland si asigur-o ca esti tot timpul langa ea, chiar si daca este in patutz.

Numai bine.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> 
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: