· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Dezvoltarea, educatia si timpul liber al copiilor >Comportament > Copiii alcoolicilor
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2  »
subiect nou  raspunde
autor Copiii alcoolicilor     
Planorista

30.11.2004 12:21   Copiii alcoolicilor  citat 

http://www.casainfo.ro/menu.php?s=artic...gory_name=

si
http://www.salutare.org/article106.html

sus

Denunta
Berea

30.11.2004 12:38     citat 

Brrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr!!!!!!!!!!!!!!!!!
Mi s-a facut pielea de gaina. Au dreptate. Se plang barbatii pe la noi ca nu au bani de mancare la copii, dar pentru o cinzeaca se gaseste intotdeauna. surprins
Si partea despre copii trist Mi-a venit sa plag plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist

sus

Denunta
Minteuan

Copii
David: 15 ani, 9 luni
Horea: 14 ani - La Multi Ani!

30.11.2004 12:52     citat 

Trist dar adevarat...insa eu nu cred ca saracia e motivul...mai degraba nestiinta, lipsa de informare. Nu cred ca un om care stie ce consecinte are alcoolul asupra lui si asupra celor din jur poate sa faca rau cu buna stiinta.

sus

Denunta
adelia

Copii
Diana Ioana: 15 ani, 5 luni
Teodora Maria: 13 ani, 5 luni

30.11.2004 12:56     citat 

Si ca s-o completez pe Minteuan, ar mai fi vremea aspra (frigul), lucrul greu (vezi Maramures, Rusia) si cercul de prieteni.
Pacat, insa e atat de greu sa schimbi mentalitati, si mai ales sa opresti un viciu deja instalat...trist

sus

Denunta
Nushi

30.11.2004 1:31     citat 

Copii alcoolicilor prind gustul bauturii de foarte mici. Parintele alcoolic, in nevoia lui de a avea companie 'de pahar' ofera micutilor din bautura lor, 'numai sa guste'. Alti parinti considera normal ca progeniturile lor sa consume alcool inca de foarte mici.

Am exemple concrete in familie (si nu numai).
Tatal meu (alcoolic de cand il stiu) ne povesteste cum iarna inainte sa plece la scoala, primeau de mancare o felie de cozonac si un pahar cu vin.
Fratele mamei este alcoolic; el povesteste ca mama lui (bunica mea) se acompania cu el la un pahar de tuica inca de cand acesta era destul de mic (probabil de foarte mic, dar nu stiu eu).
Aceeasi bunica ne indemna pe noi sa 'gustam' putina tuica inca de cand eram foarte mici, pana sa incepem scoala; stiu ca noi refuzam, dar insistentele erau foarte mari. Cand ne-am mai marit putin am invatat sa ne aparam mai bine la asemenea insistente.
Sora mea isi mai lasa baiatul in grija tatalui meu pana a aflat de la copil ca ii dadea sa guste tuica! mentionez ca baiatul avea in jur de 3 anisori in acea perioada!

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 13 ani, 6 luni

30.11.2004 8:24     citat 

----------
Nushi a scris:
Copii alcoolicilor prind gustul bauturii de foarte mici. Parintele alcoolic, in nevoia lui de a avea companie 'de pahar' ofera micutilor din bautura lor, 'numai sa guste'.
----------

Posibil sa fie cum spui tu, insa iti spun si eu cum m-am 'dezvatat' de alcool. foarte fericit Cand eram mica, aveam in vecini o familie de sasi. Din cate stiu (eram si mica atunci, aveam vreo 6-7-8 ani) nu erau alcoolici. Aveau doi copii, baiatul cu 3 ani mai mic decat mine, fetita cam cu 6 ani mai mica. Am fost la ei in vizita, si copiii lor au avut voie sa bea cate o gura din paharul de bere. Mi-au oferit si mie, iar eu, copil prost, am gustat. rad Dar iti spun eu ca de atunci nu am mai pus gura pe bere. Si nici alt fel de alcool nu beau. Sotul a zis ca nu se insoara cu mine daca nu ciocnim un pahar de sampanie ... asa ca vrand nevrand a trebuit sa iau si atunci o gura de alcool trag cu ochiul ... am incercat si sampanie cu suc de portocale, ce se bea uneori pe aici, dar pur si simplu nu imi place. Asa ca nu e musai daca ai gustat alcool sa iasa un alcoolic din tine. cool

sus

Denunta
lumi12a

Copii
Lexi: 17 ani, 7 luni

01.12.2004 9:26     citat 

Pai Nushi se referea la "copiii alcolicilor", Christa.
E drept, nu e musai ca acestia sa devina, la randul lor, alcoolici, dar se pare ca (din cercetari si studii efectuate - in care nu trebuie neaparat sa credem 100% zambet ) "predispozitia' e mare.

sus

Denunta
Carmella

01.12.2004 11:20     citat 

----------
Christa a scris:
Mi-au oferit si mie, iar eu, copil prost, am gustat. rad Dar iti spun eu ca de atunci nu am mai pus gura pe bere. Si nici alt fel de alcool nu beau.
----------

Eu n-am inteles ce te-a inversunat asa impotriva alcoolului ... te-ai imbatat atunci, sau de ce ? surprins

sus

Denunta
adelia

Copii
Diana Ioana: 15 ani, 5 luni
Teodora Maria: 13 ani, 5 luni

01.12.2004 11:24     citat 

Cred ca gustul e de vina. Berea e amara, nu cred ca pica bine la un copil, mai ales cand acesta nu e obisnuit deloc cu ea. Probabil Christa, fiind putin mai mare, a constientizat ca nu e buna la gust, si de atunci nici nu a mai vrut sa incerce.

sus

Denunta
anablandiana

01.12.2004 11:57     citat 

nici eu nu ma dau in vant dupa gustul amar,dar exista bere si bere ,am descoperit cu placere gustul de maltz adevarat si aroma berilor belgiene facute de calugari dupa retzete speciale gen Leffe care sunt cu totul altceva fatza de ce se falsifica pe aici pe plaiurile mioritce...

sus

Denunta
Nushi

01.12.2004 11:59     citat 

----------
Nushi a scris:
Copii alcoolicilor prind gustul bauturii de foarte mici.
----------

Scuze, de fapt am vrut sa spun
Copii alcoolicilor pot prinde gustul bauturii de foarte mici.

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 13 ani, 6 luni

01.12.2004 2:17     citat 

----------
adelia a scris:
Cred ca gustul e de vina. Berea e amara, nu cred ca pica bine la un copil, mai ales cand acesta nu e obisnuit deloc cu ea. Probabil Christa, fiind putin mai mare, a constientizat ca nu e buna la gust, si de atunci nici nu a mai vrut sa incerce.
----------

adelia, ce bine 'le stii', ca un om mare. trag cu ochiul Nu, vorbesc serios acum, exact aia a fost cauza: era amara! Dar cum ziceam, am incercat apoi, adulta fiind, si sampanie, nici gustul ei nu imi place.

Carmella, nu m-am imbatat de la o gura de bere, pur si simplu nu imi place gustul alcoolului. Si atunci de ce sa beau? De aia ca 'toata lumea' bea? zambet

sus

Denunta
Berea

01.12.2004 2:45     citat 

Mah, daca mai denigrati berea, o sa ajung sa imi schimb nick-ul scot limba Nu de alta, dar nici mie nu mai imi place berea.
La Robi daca ii ofera cineva sa bea bere sau alta bautura, se uita serios la persoana respectiva si ii spune: "Eu sunt inca mic. Nu am voie!" rad
Si nu l-am invatat sa raspunda asa, dar auzindu-ne pe noi ca numai cand creste mare o sa aiba voie sa guste, i-a intrat in caput iute si si-a format raspunsul. Care e standard rad

sus

Denunta
lumi12a

Copii
Lexi: 17 ani, 7 luni

01.12.2004 2:57     citat 

Apropo de "amareala" berii rad , mie nu imi place berea cu aceeasi culoare ca a parului meu rad rad rad , dar ador berea neagra, care e si mai amara.
Si, draga Berea, lasa, ca tu esti o dulce prin definite, asa ca nu-ti mai face griji in privinta amarelii.
cool

sus

Denunta
Berea

01.12.2004 6:52     citat 

Sar'mana!
M-am razgandit atunci! jenat
Multumesc! sarut

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2  »
Data este GMT + 2 Ore